Peak Games'ten dünyanın en büyük oyun üreticilerinden Hasbro'ya telif davası!

Peak Games'ten dünyanın en büyük oyun üreticilerinden Hasbro'ya telif davası!

Türkiye'den çıkan ve oyunlarıyla dünyanın önemli oyun şirketleri arasına giren Peak Games, dünyanın önde gelen oyun ve oyuncak üreticilerinden Hasbro’ya dava açtı. Davanın konusu 2015'in başında Peak Games tarafından piyasaya sürülen ve Amerika pazarında çok popüler olan Toy Blast'ı Hasbro'nun “My Little Pony: Puzzle Party" isimli bir oyuna dönüştürerek klonlaması iddiası.

iOS ve Android platformlarında oynanabilen Toy Blast, puzzle oyunları kategorisinde dünya genelinde üst sıralarda ve her gün on milyonlarca oyuncuya ulaşıyor.  Kendine özgü mekaniği ve oynanış şekli sayesinde, Amerika'da on milyonlarca kişi tarafından indirilerek “casual” oyunlar arasında hızla yükselmeyi başaran Toy Blast, bugün ABD’de en yüksek ciro yapan ve en çok kullanıcıya ulaşan ilk 10 oyun arasında bulunuyor.

Solda Toy Blast, sağda ise My Little Pony: Puzzle Party'dan bir bölümün benzerliği dikkat çekiyor
Solda Toy Blast, sağda ise My Little Pony: Puzzle Party'dan bir bölümün benzerliği dikkat çekiyor

Türk bir şirketin ABD'li bir şirkete telif konusunda açtığı bir dava olması sebebiyle ilklerden olan davada Peak Games'i ABD'nin en büyük hukuk bürolarından biri olan Fenwick & West temsil edecek. Fenwick & West'in diğer temsil ettiği şirketler arasında Facebook, Google, Uber, Fitbit, Dropbox, Apple gibi devlerin olması dikkat çekiyor. Dava ise Peak Games'in Kaliforniya ofisi tarafından takip edilecek.

İki oyundan bir başka benzer bölüm. Solda Peak Games'in oyunu Toy Blast, sağda ise Hasbro'nun oyunu My Little Pony
İki oyundan bir başka benzer bölüm. Solda Peak Games'in oyunu Toy Blast, sağda ise Hasbro'nun oyunu My Little Pony: Puzzle Party

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Peak Games San Francisco Genel Müdürü Erdem İnan, “Bizi Peak Games yapan, Türkiye’den tüm dünyaya dokunan teknolojiler ve ürünler yapma hayali ile ortaya çıkmış 100 harika insan. Tüm ekibin büyük emek ve fedakarlıkla ortaya koyduğu ürünleri, Hasbro’nun ya da herhangi başka bir şirketin kopyalamasını ve bizim oluşturduğumuz değerden yararlanmak istemesini kabul edilemez buluyoruz. Bu şartlar altında, açtığımız davanın global mobil oyun endüstrisi için örnek olacağını düşünüyoruz” dedi.

Bir başka bölümden görselleri. Solda Toy Blast, sağda ise My Little Pony: Puzzle Party.
Bir başka bölümden görselleri. Solda Toy Blast, sağda ise My Little Pony: Puzzle Party.

Dava hakkında yeni gelişmeler elimize ulaştıkça paylaşacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.