Kaan Terzioğlu: Dünyada arama menüsünü değiştiren ilk operatör olacağız

Kaan Terzioğlu: Dünyada arama menüsünü değiştiren ilk operatör olacağız

Türkiye'nin en etkili internet konferansı Webrazzi Summit'e ilk kez konuşmacı olarak katılan Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu, Turkcell'i telekom lisansına sahip bir OTT şirketi olarak tanımlıyor. Akllı telefonların penetrasyonu arttıkça, telekom operatörlerinin müşteriye daha da yakınlaşması, Turkcell'i, teknoloji odaklı bir altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüştürüyor.

BİP 11 milyon indirilme sayısına ulaştı

Turkcell, hizmet odaklı bir deneyim oyuncusu haline gelmesi sürecinde, son dönemde öne çıkan mesajlaşma uygulaması Bip, müzik dinleme servisi fizy, Turkcell dergilik gibi servislerin ağırlık veriyor. Terzioğlu, yönetime geldiğinden bu yana hızlı büyümesine odaklanılan Bip'in bugün 11 milyon indirilme sayısına ulaştığını paylaştı. Kıyas için Bip için geçtiğimiz Temmuz'da bu sayı 8.9 milyondu. Terzioğlu yönetimindeki Turkcell'in bir diğer öncelikli servisi fizy üzerinden bugün itibariyle dinlenen şarkı sayısı ise 2 milyon 200 bin. Turkcell'in yakın zamanda yeniden lanse ettiği Turkcell dergilik üzerinden indirilen dergi ve gazete sayısı ise 25 binden 250 bine çıktı, Terzioğlu'nun verdiği bilgiye göre. Terzioğlu bu başarının curation'ın en az içerik kadar önemli hale geldiği görüşünü doğruladığını belirtti.

Turkcell'in girişimlere yatırım yapması pazarda dışlayıcı etki yaratabilir

Turkcell'in kendi servisleri kadar girişim ekosistemine yatırım yapıp yapmayacağını merak edenler için, Kaan Terzioğlu, Turkcell'in çok büyük bir şirket olduğunu ve girişimlere yatırım yapmasının pazarda dışlayıcı bir etki yaratabileceğini belirtti. Pazardaki dengeleri bozmak ya da Turkcell'in girişimlere ait fikirleri "çalması" gibi bir algıdan kaçınmak istediklerini söyleyen Terzioğlu, girişimcileri farklı yönelrden desteklemek istediklerini belirtti. Arıkovanı ile kitle kaynaklı fonlamanın önünü açan Turkcell, girişimcilere bulut servisleri, yazılım geliştirme araçları sağlayarak destek oluyor. Bununla birlikte, Turkcell, girişimlerin sunduğu ürün ve servislerin siparişini vermek ve dağıtım kanalı olmak konusunda disipline oluyor. "Bizi sipariş verirken ürünlerin ve hizmetlerin pazarına gitmesine aracı olurken göreceksiniz" diyordu Terzioğlu.

Arama menüsünü değiştiren ilk operatör

Turkcell'in Orta Doğu, Balkanlar ve Orta Asya başta olmak üzere bölgesel büyümeye odaklandığını belirten Terzioğlu'nun konuşmasında en dikkat çekici notlardan biri Turkcell'in, yıllardır değişmeyen arama, rehber menüsünü değiştirmeye hazırlandığıydı. Dünyada arama menüsünü değiştiren ilk operatör olacaklarını söyleyen Terzioğlu, bu konuda daha fazla detay vermedi. Ancak Turkcell bu alanda yenilikçi bir uygulamayı geçtiğimiz hafta yayınladı. UpCall adlı mobil uygulamasını iOS ve Android için geçtiğimiz hafta yayınlayan Turkcell, kitle kaynaklı bir telefon rehberi oluşturuyor. Bu sayede müşterilerin gelen aramaları tanımasını ve dilerlerse spam çağrıları engellemesini sağlıyor. Turkcell'in bu alanın küresel temsilcilerinden Truecaller rakibi mobil uygulaması, önümüzdeki dönemde çok daha fazla adından söz ettirecek gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.