Hasan Aslanoba: Türkiye internet yatırımları 'Aslanoba etkisi' olmadan da rekora koşuyor

Hasan Aslanoba: Türkiye internet yatırımları 'Aslanoba etkisi' olmadan da rekora koşuyor

Son yılların en aktif internet yatırımcısı Hasan Aslanoba, 2016'da Tazedirekt ile daha fazla gündemdeydi. Webrazzi Summit 2016'ya konuşmacı olarak katılan Aslanoba, Türkiye odaklı yatırımları, Tazedirekt ve Türkiye internet ekosistemi üzerine yorumlarını aktardı.

Bir süre önce kapanan Tazedirekt'in marka ve dijital varlıklarının Migros'a devredilme sürecinin devam ettiğini söyleyen Aslanoba, kapanma kararıyla ilgili pişmanlık duymadığını bilakis Tazedirekt'i daha erken kapatmama kararının doğru olmadığını düşündüğünü söyledi. Şirketin 2 milyon TL ciro yaparken EBITDA'sının eksi 3 milyon TL'ye indiğini söyleyen Aslanoba, Tazedirekt'in ölçeklenmesiyle zararının dayanılmaz bir noktaya geldiğini belirtti. Eğer girişime 3-5 sene daha devam etseydi 100-150 milyon TL nakit yakacağını tahmin eden Aslanoba, dünyada bu tip örnekler olsa da, Türkiye özelinde kendisinin bireysel olarak böyle bir riski göze alamadığını not etti.

78 yatırımının 18'i battı 

Son üç yılda Türkiye'de rekor düzeyde internet yatırımı yapan Hasan Aslanoba'nın 2016'yı kıyasla durağan geçirmesi konusunda, yatırımlar için 20 milyon dolar ayırdığını, ancak yaptığı yatırımların 74 milyon dolara çıktığını hatırlattı. Bugüne kadar 78 girişime yatırım yapan Aslanoba, bu yatırımlarının 18'inin battığını söyledi. İncir.com gibi görece büyük ölçekteki isimlerin aralarında olduğu batan girişimlerle Aslanoba'nın kaybı 15 milyon doları yani yüzde 20'yi buldu. Yaptığı yatırımların portföy değerinin bugün 83 milyon dolara çıktığını paylaşan Aslanoba, yüzde 12'lik bu artışın henüz düşük görünse de, geri dönüşü uzun vadede almayı beklediğini de paylaştı.

Türkiye'de görece durağan bir yıl geçirse de yurt dışında küçük meblağlarda yatırımlara devam eden Aslanoba'nın 78 yatırımının 35'i yurt dışı merkezli girişimlere gitti. Bu yatırımların toplam miktarı ise 7-8 milyon dolar.

2013, 2014, 2015 yıllarında Türkiye internet ekosisteminin en aktif yatırımcısı olan Aslanoba, geçtiğimiz yıl tüm yatırımların yüzde 44'ünü tek başına yaptı. Yani Türkiye ekosistemi Aslanoba etkisini en çok son üç yılda hissetti. Ancak ilginç olan, Aslanoba etkisinin 2016'da 1,2 milyon dolarla sınırlı olmasına rağmen, Türkiye internet ekosisteminin yatırımlarının yükselişe devam etmesi. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 35 milyon dolar yatırımın yapıldığı sektör, bu yıl 60 milyon dolar yatırıma koşuyor, Aslanoba'nın verdiği bilgiye göre.

"Yüksek teknoloji girişimlerine yatırım yapmıyorum çünkü bunlardan anlamıyorum"

Aslanoba'nın yatırımları farklı sektörleri kapsasa da, gözdesi pazar yeri girişimlerini, özellikle B2B çalışanlar. Yüksek teknoloji girişimlerine yatırım yapmadığını çünkü bunları anlamadığını söyleyen Aslanoba, istisnai yatırımlarına connected2me ve Webrazzi'yi örnek gösteriyor. Yapay Zeka alanının önemsediğini ancak bu alandaki girişimlere doğrudan yatırım yapmak yerine, ABD'de Yapay Zeka girişimlerine yatırım yapacak bir fona 100 bin dolar yatırım yaptığını not etti Aslanoba.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.