Tazedirekt'in marka ve dijital varlıkları Migros'a satılıyor
E-Ticaret

Tazedirekt'in marka ve dijital varlıkları Migros'a satılıyor

Hasan Aslanoba'nın büyük bir tutkuyla kurduğu TazeDirekt.com'un kapandığını Webrazzi okuyucuları pekâla hatırlayacaktır. Finansal gerekçelerle kapatılan TazeDirekt.com, aldığımız yeni bilgilere göre tüm IP haklarını Migros'a devretmek üzere.

Bilmeyenler için özet geçecek olursam; Tazedirekt.com organik ürünler üzerine satış yapan, Hasan Aslanoba'nın Aslanoba Gıda tecrübesiyle kurduğu ve bizzat ilgilendiği bir girişimdi. Kendi teslimat ağını kurarak müşteri memnuniyetini yüksek tutmuş fakat çok fazla nakit yakmaya başlayınca Aslanoba tarafından hızlı bir kararla kapatılmıştı. Hasan Aslanoba, kapatma kararına rağmen Tazedirekt'in iş fikrine işine inandığını belirtirken, hepimizin aklında Tazedirekt'in varlıklarının ne olacağı sorusu takılmıştı. Aldığımız yeni bilgiler işte bu soruyu yanıtlıyor.

Marka ve dijital haklar satılacak

Edindiğimiz bilgilere göre Tazedirekt.com'un internet üzerindeki haklarının tamamı Migros'a yani Anadolu Holding'e satılıyor. Taraflar prensip anlaşmasına varmış ancak henüz imzalar atılmış değil. Anlaşmanın içeriği de Tazedirekt'in marka, yazılım, tasarım, resim/fotoğraf ve mevcut verilerin devrini kapsıyor. Yani çiftlikler gibi fiziksel varlıkların devri/satışı anlaşmaya dahil değil.

Migros'un e-ticaret epey önem veren bir marketler zinciri olduğu ve Tazedirekt.com'un en çok tutulan .com markalarından biri olduğu malum. Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın dünyanın en büyük meyve bahçelerinden birini kurmuş olması ise söz konusu satın almayı anlamlı kılan diğer bir detay. Zira Migros'un Tazedirekt markasını ayrı konumlandırıp, marka DNA’sını benzer şekilde sürdürüceği de bize gelen bilgiler arasında.

Anlaşma tamamlandığında elbette Hasan Aslanoba'nın zararı kısmen kapanmış olacak. Fakat Aslanoba'nın Tazedirekt markasını büyütecek bir alıcıyla anlaşmaktan ayrıca memnun olduğunu tahmin ediyorum. Önümüzdeki dönemde alacağımız yeni bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz...

Yorumlar (23)
 1. Aslı Yıldız Aslı Yıldız

  webrazzi olarak tazedirek'in kapanmasını üzülmüştük ama migrosun alması çok iyi olmuş

 2. Marka, yazılım, tasarım, resim/fotoğraf ve mevcut verilerinden ziyade, herhalde burda en değerli varlık, tazedirekt'in internetten yüksek mark-uplı organik ürün almaya yatkın müşteri portföyüdür (isim, adres, email, alışveriş geçmişi, vs). Bence hem tazedirekt hem de Migros için iyi bir alışveriş.

 3. Migros organik ürün bazı esas alındığında mantıklı bir iş yaptığı aşikâr.

 4. Engin Murat Engin Murat

  hasan aslanoba da Türkiyede bir girişime yatırım yapmanın ne kadar zor olduğunu anladı sanırım...Türkiye şu andaki demografik veya siyasi yapısı ile yeni girişimlere çokta açık değil...Küresel çapta bir girişim başarısı için ise herhalde bir süre daha bekleyecek...

 5. Resmen başarızlığı sembolize eden bir markanın neyini satın alıyorlar çok merak ettim doğrusu. :) Üstelik Tazedirekt batmamış olsa dahi iyi bir marka değildi ki zaten. Ben olsam böylesi bir proje için "Hasat Ortağı" gibi doğaya daha yakın çağrışım yapan bir marka kullanırdım. Tazedirekt'i üstüne para verseler bile almazdım şahsen. Her ne kadar Hasan abi "para yakmak" gibi güzel terimler üretse de marka yaratmak konusunda pek başarılı değil malesef.

  1. Ali Osman Ali Osman

   Emre kardeşim merhaba, Tazedirekt konusunda kendi tecrübelerine göre değerlendirme yapmışsın. Merak ettim de senin projen var mı ? Bu projeni hangi noktaya kadar getirebildin ? yani herhangi bir başarılı bir işin var mı ? yoksa nufüsün %99'u gibi sende icraat yapmadan boş konuşanlardan mısın ?

  2. Markayı o değil, Amazon yarattı zaten, freshdirect diye bilinir, birebir çevirisidir. Bunu kendisi çeşitli konferanslarda söylemiştir.

 6. Ben sevindim aslında, o kadar emek harcanmış, proje bir hiç olmadan kurtuldu en azından.

 7. Migros zaten yazılımcılarını almıştı.. Demekki planlar önceden yapılmış yeni değil..

 8. Megavan Megavan

  Migros'un elinde amacı dışına çıkmaz ise başarılı olabilir.

 9. Cengiz Alkan Cengiz Alkan

  Tazedirekt porftföyünün bir değeri muhakka var, ancak tazedirekt müşterileri tazedirekt ürünlerine hayrandı. Tazedirekt'in çiftliği, bostanı, vakum paketleri olmayınca sıradan Migros ürünleri algısını yıkmak inandırıcı olmak çok zor. Zaten aynı kalite ürün ve hizmet verince iş modelinin iflas ettiği bilindiğine göre farklı bir kalite ürün ve hizmet alınacağını bilmek için çok fazla bilgiye gerek yok.

 10. Barış Barış

  şu bir gerçek ki, gelecek organik ürün pazarında... tabi en başta da organik gübrede.. Tazedirekt gibi girişimler ile daha çok karşılaşacağız.

 11. migrosun elimdeki veritabanı, ekibi diğer unsurları da olduğu göz önüne alınırsa, marka satın almasının mantıksız oldığunu düşünürüm, tabi işin arkasında neler düşünmek lazım

 12. Muhasebe Postası Muhasebe Postası

  Burada önemli olan migros elindeki ürünleri satmak için mi tazedirekt.com'u alıyor yoksa migros markasının organik ürün pazarında yeniden konumlandırmasında oluşabilecek sıkıntıları aşmak ve yeni bir marka ile bu pazara girmek için mi malum ülkemizde bir çok insan migros gibi kapitalizmin göbeğindeki markalara karşı ciddi bir tepkiye sahip.

 13. Eski bir tazedirekt çalışanı olarak burada sadece markayı almak aynı hedef kitleye ulaşabilmenin formülü olmadığını düşünüyorum , Üretilen etin kalitesi sunumu sadece kendi çiftliklerinden elde etmesi tazedirekt'in bir farkıydı ve müşteriside bunun farkındaydı, bugün migros her yerden et topluyor ve bir standardı yok (lezzet tartışılır) tüm bunları nasıl optimize edecek.. Ve müşterier işin arka planında migros olduğunu duyunca sevinecek mi alışverişe devam edecek mi?

  1. Migros kendi et tesislerinde et üretimi yapıyor. Migros İzmir Et Üretim tesisi yazarsanız konuyla ilgili bilginiz olur, işkembeden atmazsınız.

 14. Tilki Shop Tilki Shop

  Çook sevindim! Bu kadar sevilen ve kapanmasına çok fazla kişinin üzüldüğü bir markanın yeniden faaliyete geçecek olma ihtimali bile sevindirici. Umarım eskisi gibi hizmet vermeye devam eder.

 15. Ya ben bir siteye üye oluyorum, mesela organik diye. Daha sonra büyük bir perakende devi geliyor, bu firmayı satın alıyor ve dolayısı ile benim üyeliğimi. Ben migros'a bilgilerimi vermek istemiyorum ki.

  1. Ali Osman Ali Osman

   öyle bir dünya yok malesef. Üye olduğun sözleşmeyi inceleyip üye olursan ve yine sözleşme harici bir durumla karşılaşıpta dava açarsan belki sonuç alırsın

 16. Psikoloji Psikoloji

  Ben Migros'un bu projeyi devam ettirebileceğine inanamıyorum. bakalım zaman ne gösterecek

 17. Buradan çok büyük anlamlar çıkarmaya gerek olduğunu sanmıyorum. İş modeli olarak şu an ve muhtemelen önümüzdeki uzun bir süre boyunca ülke şartlarında karlı olmadığı belli oldu. Migros'un da ürün ve hizmette hala standardizasyonu sağlayamadığı düşünüldüğünde ki yukarıda bir arkadaş et satışına ilişkin çok güzel bir örnek vermiş, burada iki olasılık görüyorum:

  1. Migros bu bilgileri incelemek ve elindeki olanaklarla bir fırsat yaratabilir miyim diye anlamak için satınaldı.

  2. Olası başka rakiplerin erişememesi için satınaldı.

 18. Ataköy Ataköy

  Migros veya benzeri firmalar faal olarak piyasada iken Tazedirekt açıldı ve rakiplerini özellikle organik gıda da liderliğe ulaştı eski bir çalışan olarak yazıyorum bunları bolgemde karşılaştığım migros vb. siteler calisanlarinla gorustugumde gıda olayında acayip dusus yaşadıklarını genelde temizlik vb. ürünleri daha çok sattıklarını belirttiler Tazedirekt açıldığında da yeni açılan bir firmanın kendilerini kısa sürede etkilemelerinin farkındalar haliyle migros şuan Tazedirekt kıyafetlerini eski musteriler bilir kıyafetlerimiz vardı onları tekrar (pasin tekstil) sipariş geçtiğinin duyumlarini aldım. Ama şöle bir şey var biz eski Tazedirekt dağıtım elemani olarak mesailerle 3.500 tl maas aldigimi bilirim geçen gün migrostan aradilar gittim görüştüm verdikleri ücret asgari ücret ;) hiç bir eski çalışanı kendi bünyesine bu fiyatla alamayacağı firmadır.

 19. İmzalar da atıldı hadi hayırlı olsun