Tazedirekt.com kapanıyor!
E-Ticaret

Tazedirekt.com kapanıyor!

Şu anda aldığımız bir son dakika haberini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hasan Aslanoba'nın kurucusu olduğu e-ticaret girişimi Tazedirekt.com için kapatma kararı alındı. Bizler için de sürpriz olan bu gelişmenin altında "piyasa koşulları ve operasyonel dengeler" olduğu şirketten yapılan açıklamada belirtildi.

Konuyla ilgili Tazedirekt.com'dan aldığımız açıklama metnini olduğu gibi paylaşıyoruz:

Merhaba,

Biz 2014 yılının Aralık ayında bir hayalden yola çıkarak, herkes sağlıklı gıdaya ulaşabilsin diye Tazedirekt’i kurduk. İlk günden beri işimize inanarak ve sahiplenerek çalıştık… Sizlerle ve tüm Tazedirekt ekibiyle birlikte kocaman bir aile olduk. Birbirimize tutunduk. Büyüdük, büyüdükçe öğrendik, öğrendikçe paylaştık. Tazedirekt’e olan inancımız ve sevgimiz her geçen gün arttı.

Bugün size karşı dürüst olmak ve sizinle bir kararımızı paylaşmak istiyoruz. Piyasa koşulları ve operasyonel dengeler sebebiyle bugün itibariyle Tazedirekt’i kapatıyoruz.

Bu hayali sonlandırdığımız ve sizlerden ayrıldığımız için çok üzgünüz. Sizlere bizim hayallerimize ortak olduğunuz, bu yolda elimizi tuttuğunuz için çok teşekkür ederiz!

Tekrar bir yerlerde görüşmek dileğiyle,

Hep taze kalın,

Sevgiler, Tazedirekt Ailesi

Henüz yaklaşık 1 ay önce Tazedirekt.com'la ilgili paylaşmış olduğumuz ve şirketin Aralık 2015 cirosu ile 2016 yılı hedeflerini aktaran yazımızı göz önüne alınca, bu kararın sektörde yarattığı şok etkisini anlamak biraz daha mümkün hale geliyor.

Önümüzdeki günlerde çok büyük olasılıkla Hasan Aslanoba'yla bu konuya ilişkin özel olarak görüşürüz diye tahmin ediyorum. O zamana kadar yeni bilgiler gelirse de mutlaka sizlerle paylaşacağız.

Güncelleme (12:31): Şu anda şirketten resmi olarak tüm müşterilerine bizim de paylaşmış olduğumuz metin e-posta yoluyla gönderildi ve resmen kapatma kararı açıklandı.

Güncelleme (13:10): Tazedirekt.com web sitesi de an itibariyle kapatıldı. Şu anda sitede herhangi bir açıklama yok ve tamamen kapatıldı. Ekran görüntüsünü aşağıda paylaşıyoruz.

tazedirekt-site

Yorumlar (118)
 1. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

  Bursalı biri olarak kurulduğu gün ve başarılı olduğunu söyleyenlere inanamamıştım. nasıl oluyorda insanlar görmedikleri sebzeyi alıyorlar, kargoyu nasıl kurtarıyor. demiştim. Tükiye pazarı için bence çok erken bir girişimdi. ben en çok taze direkten gaza gelen ve onun bezneri girişimlere açıyorum. nasıl yanii... dediklerini duyar gibi oldum

  1. Girişim Girişim

   google "taze direkt" yazdığımda en üstte adwords reklam ile çıkan http://www.tazemasa.com görmüş, girmiş, beğenmiş ve sipariş etmiş biri olarak bu durumun http://www.tazemasa.com gibi projelere olumlu yansıyacağını düşünüyorum.

 2. Daha sabah radyoda reklamlarını dinlerken şimdi kapandı haberini almak beni üzdü.

  Tarım sektörünün e-ticaret yapması gerçekten zor. Özellikle raf ömrü kısıtlı gıdaları bir de müşteriye soğutmalı araçlarla ulaştırılma zorunluluğu maliyetleri çok yukarı çekiyordur.

  Bu haber in organik sektörüne yada e-ticaret sektörüne etkilerini ilerleyen aylarda hissederiz diye düşünüyorum.

 3. Linkrender Linkrender

  Sektör için çok üzücü oldu, büyük para yatırmıştı bu girişime ve sektöre. İnşallah sektöre girmeyi düşünen yatırımcıları ürkütmez.

 4. Umut Aksoy Umut Aksoy

  Daha bir ay önce allayıp pulladığımız iş aslında dürüst olmak gerekirse kötü gidiyordu kapattık demişler. Aslanoba 'nın "şöyle iyiyiz böyle iyiyiz" poh pohlarına da kimse inanmaz bu saatten sonra.

 5. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  Mahallemin manavı kapanmış gibi üzüldüm... Hasan Bey etme eyleme, kapatma dükkanı; daha nice sağlıklı nesiller taze doğal ve ekonomik beslenecekti sayenizde bu işiniz sosyal sorumluluk projesiydi bizim gözümüzde... Üzücü...

  1. Aynı şekilde düşünüyorum. İşte Türkiye'de de böyle güzel işler yapılıyor diye örnek gösteriyordum. Benim love mark şirketlermden. Tüm ekibi ve yatırımcısını bu kadar kısa zamanda bu kadar düzgün bir servis meydana getirdikleri için kutlarım. Geçmiş olsun dilerim.

   1. Yılmaz Sattı (@yilmazsatti) Yılmaz Sattı (@yilmazsatti)

    hahahha bence aşırı derecede komik taze masa neymiş ya :) ben isim olarak değilde. organik ve çiftlikten eve girişimlerini kast etmiştim. Aslanoba'nın tecrübesine güvenerek girdiklerini düşünüyorum. bildiğim kadarıyla bu Aslanoba'nın kendi fikriydi. Sanırım çevresindekler ya doğruyu söylemeye çekindiler yada süpersin patron modeli oldu. çünkü çevresinde bu kadar girişimci yatırımcı ve girişim dünyasının merkezindeki biri bu kadar büyük bir yatırımda hata yapmış olması mantıklı gelmiyor.

 6. "Piyasa koşulları ve operasyonel dengeler sebebiyle bugün itibariyle Tazedirekt’i kapatıyoruz." burasını ilerleyen günlerde açıklayacaktır Hasan Aslanoba

 7. İzmir'de olduğum için hiç alışverişim olmamıştı ama yorumlarda genel olarak herkes memnundu.

  Sektör için üzücü.

 8. Ömür Karaca Ömür Karaca

  Uçtan uca iş kurmak çok zor. Büyük meblağlar yatırılıyor ve karşılığı çok güç alınıyor. Örneğin Getir'de büyük iş onun da tehlikeli yanları var. Sektör için çok kötü bir haber, umarım ne Aslanoba'nın ne de diğer girişimcilerin hevesini kırmaz.

 9. Nasıl yani şimdi 250 kişilik ekibiniz işsiz mi kaldı :) komik

  1. komik olan ne? İnsanların işsiz kalması mı? Bir girişimin başarısız olması mı?

 10. Serdarkaracay Serdarkaracay

  Üzüldüm, 10 adetten fazla sipariş veren biri olarak, çok memnunduk.

  Her sipariş sonrası teslim eden çalışanlara işler nasıl gidiyor, yoğun mu diye soruyordum.

  Cevap; Çok iyi , yoğun çalışıyoruz.

  Cidden üzüldüm çok güzel girişimdi.

 11. Engin Altelli Engin Altelli

  35 milyon dolar yatırılan bir iş 1 yılda nasıl kapatılır. İş planları, pazar araştırmaları, proje seçimi nasıl oluyor. Aslanoba adına üzüldüm...

 12. daha önceleri burada çalışıyordum bakırköy bölgesine bakıyordum. işten ayrıldım. daha dün uğradım işler çok iyi gidiyor avrupa yaklasında 21 eleman olduk araç bulamıyoruz diyorlardı bu haberi görünce şok oldum umarım orada beraber çalıştığımız arkadaşları işten çıkarmazlar çok üzüldüm gerçekten.

 13. Emel Gerdaneri Emel Gerdaneri

  Yaklaşık 6 senedir İpek Hanım Çiftliği'nden alışveriş yapıyorum.Bu süre zarfında TazeDirekt gibi onlarca "organik" başlığı altında iş yapan girişimin kapandığına şahit olmak üzücü. Burada bir kez daha sevgili Pınar Kaftancıoğlu'nun cesaretine, deliliğine, azmine, yılmamasına hayran kalmamak elde değil.

 14. Gerek tasarımıyla gerekse kullanıcılardan duyduğum geri bildirimler çok güzeldi. Bu kararın arkasında muhtemelen başka bir şeyler var. Zamanla göreceğiz neler olduğunu...

 15. Inbox'ımı açtığımda "Hoşçakalın..." kelimesini görünce şok oldum. "Hangi proje tutunamadı?" demeye kalmadı, "Tazedirekt" olduğunu gördüm. Yaratıcı ve alışılmışın dışında, farklı bir projeydi hâlbuki. Üzüldüm açıkçası...

 16. Üzüldüm... Ama işin aslını cidden merak ediyorum, Arda Bey, bu iş ellerinizden öper, siz öğrenemezseniz, kimse öğrenemez... Bekliyoruz...

  1. Adamlar webrazzi'de ortak ve Arda Bey haberi bugün geçmiş. Sence daha detaylı doğru bilginin Webrazzi'den gelmesi ne kadar muhtemel? :)

   1. Arda Bey bu bir haberi önceden biliyor olsa bile, "ortağının" ricası üzerine olay netleşene kadar yazmamış olabilir... Şahsen durum bu ise ben kendisini suçlamam... Tam tersine, bu durum gerçekten kimsenin bilmediği ani bir karar ise de, toz duman biraz çekilince "hayırdır, nedir işin aslı" diye ilk sorabilecek en muhtemel kişi yine "ortak" ve "haberci" sıfatlarıyla Arda Bey olabilir diye düşünüyorum...

 17. Getir.com'u da bekleyen son. Fikirler güzel ancak ülke şartları ve eticaret olgunluğu yeterince uygun değil.

  1. Fatih Beyribey Fatih Beyribey

   Ne yazik ki katılıyorum.

  2. Fatih Beyri Fatih Beyri

   Ne yazık ki katılıyorum. Hatta bence Hasan bey, oranın da rakamlarına bir göz atmalı. Yatırım öncesi gösterilen süslü püslü excel tablolarındaki değerlere ne kadar ulaşıldı. Ulaşılamadıysa, zararın neresinden dönersen kardır.

 18. Girişim Girişim

  Hasan bey çok zeki biri, kapatıyorsa vardır bir nedeni. Bizce kapatılan sadece sitedir, arka plandaki çiftlik yatırımları devam eder ve diğer satıcılar aracılığı ile son kullanıcıya ulaştırılır. Siteden sipariş vermiştik, ürünler hızlı geldi hatta hediyeleri vardı onlar yoktu, 2 gün sonra hediyeleri vs geldi. Müşteri hizmetleri memnuniyeti gayet güzeldi ama kısmet. Buna rağmen böle bir sitenin yani 35 milyon lirayı geçen "lira değil DOLAR DOLAR" bir yatırım alan bir sitenin kapatılması akıl alır gibi değil. 1 milyonunu http://www.vipgirisim.com.tr girişimcilerine aktarsanız bakın bizler neler yapıyoruz ;)

 19. Bu sonuca çok da şaşırmamak lazım.Hitap ettikleri kitle zaten ekosistemin %5 i.Bu %5 lik kitleninde tahminimce büyük oranı çalışandır.Çalışan kesimde zaten ihtiyacını macro,migros gibi yerlerden iş çıkışı karşılıyor.Daha fazla içeri girilmeden kapanması bence projenin en büyük başarısı.

 20. "...bir hayalden yola çıkarak..." - hayel mi? hellofresh.com'u kopyalamak hayel demek :/

 21. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  Bu "kapanış yazılarını yazma" sektörüne gireceğim. Bugünlerde hayli yoğun bir talep olur herhalde. Ama bunu yazan gerçekten doğru yazmış, çünkü gerçekten hayaldi ve bir çok hayal, hayal olarak kalmaktan öteye geçemez. Ancak ben gerçekten şu Hasan Beyi bir görsem soracağım bir çok şeyin yanında en başta şu sorunun cevabını almayı istiyorum. "Bu milyon milyon yatırımları yaparken kimlerden danışmanlık hizmeti alıyorsunuz. Hangi meslek odasından, hangi sivil toplum kuruluşundan, hangi kamu dairesinden. Yoksa sadece bizim bildiğimiz bir kaç kişinin "tutar bu iş" demesi ile mi bu serveti yatırıyorsunuz. Belki diyeceksiniz ki "benim paramdan sanane" ama, iş öyle değil işte. Bu sektörde öncülük yapıyorsunuz ve yandaş ! basının desteği ile de genç girişimcilere rol model oluyorsunuz. @yılmazsattı güzel yazmış. Size değil de sizden gaza gelip bu işlere girenlere acıyorum diye. Sizin bu sektöredeki girişimleriniz de başarısızlıklarınız da domino etkisi yaratıyor. Daha önceden de söylemiştim, bir kez daha tekrarlayacağım ; sizin girişimlerinizin bir çoğundan anlaşılıyor ki, etrafınızda bu işlere karar verecek, start verecek, yönetecek, geliştirecek, iyi bir kadro yok. Bu kadar

  1. Sorularınız çok doğru... Hasan Bey'in danışmanlık ve yönlendirilme sorunları olduğu konusuna şahsen ben de katılıyorum... Sanırım baş danışmanı Cankut Durgun... Açıkçası Linkedn profili hariç kendisi hakkında detaylı bir bilgim yok ama Aslanoba Capital'in yatırım portföyüne şöyle bir bakınca bana çok parlak bir iş çıkarıyormuş gibi gelmiyor...

  2. Sayın Talat Saltuğ www.aslanobakapital.com'u ve Hasan Bey'in yakından takip ediyorum.Ekibini incelerseniz Cankut Durgun (Founding),Sevla Serbest (HR),Aslıhan Ulutaş (CMO) 'ın knowhowlarının (nasıl olduğunu biliyorum) yeterli düzeyde

   olduğunu anlaşılıyor.Aslanoba sayfalar dolusu excel,pdf dosyalarıyla ilk etapta uğraşmaz.Bu iş Excel işi değil der.Bu iş Fillerle Citaların mücadelesi.Ama maalesef citaların (girişimciler) çok çevik,ve çok hızlı hareket kabiliyetine sahip.Filler ise çok ağır (eski ekonomi).Birde orman havası varkı maalesef çok kurak ve susuz.Çita o kadar susuzluğa ve soğuya,sıcağa gelemiyor.Fakat Global Dünya ile Entegre,Büyük veriyi alıp hızla analiz edip,Mobilden dış dünyaya sunuyor.Onda kas gücü

   çok fazla değil.Ama gelecek ekonomi modellerinde biz bu eTicaret karşısında kas gücümüzle maalesef bir şey yapamayacağız.Global,pazaryeri,Mobil ve o konuda ilk olmak bu eTicaretin en önemli 4 unsuru.Bir girişim modelinde ben bunu kaç senede amorti ederim diye bir kavramda yoktur.Ayrıca 15-20 girişim içinde en fazla 2-3 tanesi tutar.Bu 2-3 adet

   size toplam 15-20 yatırıma koyduğunuz milyon dolarlardan daha fazla para kazandırır.Bunu bir marka Amazon,Google gibi

   marka haline getirirseniz,bir Uber olursanız işte hayal ettiğiniz müddetçe yaşarsınız.Sizin fikriniz 1 dolardır.ama milyon dolar ederi yapan yatırımcılardır.Ama sakın yanlış fikre kapılmayalım.bu paralar banka hesabınızda yatmaz.Uyumaz.sürekli hareket halindedir.Artık yeni bir ticaret modeli var. ETİCARET.Yapılması gereken üretkeni bu EKOSİSTEME dahil etmektir.

   Çiftçi tarlada ekinini,ağılda sütünü,kesimhanede etini hazırlayacaktır.Bu hizmeti ondan alan EKOSİSTEM bunu İnternetin

   nimetlerinden faydalanarak bize Mobilden bir Api (Uygulama) ile satın aldıracaktır.Geleceğin ticareti pazaryeri modeli budur.

   Aslanoba burada rol modeldir.Burada Tazedirek.com'u kapatmak bence bir kar/zarar hesabı değildir.Ama bir marka yaratmak peşindedir.Yani şöylemi demeliyiz :Sayın Aslanoba al dolarlarını SanFransisco Melek Yatırımcılarına ortak ol.Yo o işin bence en kolay yolu.Zor olan StartUP Türkiye Antalya 25-27 Şubat 2016 etkinliğinde merak etmeyin yeni bir TAZEDİREK.COM çıkarmaktır ve şüphem yok çıkacaktır.

   Affınıza sığınırım ben sadece Hasan Bey'i ve hayata geçirdiklerini takip ediyorum.Hani şaka yollu derlerya latife olsun Avukatı değilim.Birkere bile Tazedirek.com'dan hiçbir şey almadım.Ama Keşke alsaydım.

   Sizin ve tüm bu interaktif katılım ile fikir beyan eden büyüğümden küçüğüme herkesin fikrine saygı duyuyorum.

   Herkese Saygı ve Sevgilerimle

 22. http://www.aslanobacapital.com/companies/ projelere bakınca bitaksi ve incir.com en üst seviyede gördüğünü düşündüğüm için diğer projeleri tutacağına inanmıyorum, birileri bu adama okuduğu kitaplarla hava atmış yatırım almışlar. Kendisinin en iddialı gördüğü proje bile tutmadı. Elinde patlayacak 2. proje incir.com Hasan bey iyi bir yatırımcı olduğunu düşünmüyorum bence iyi bir girişimcidir.

 23. Yalnız bu şekilde site kapatılmaz. Bunda bir enteresanlık var. Biz kapanıyoruz hoppaaaa deyip sunucudan siteyi kesmek çok olağan dışı bir iş. Başka bir sorun olduğunu düşünüyorum...

 24. Donanım Forumcuların siteyi çökerttiğini düşünüyorum :)

 25. güzel bir girişimdi. yazık oldu. bu iş en çok tazemasa.com ve diğer sitelere yarayacak gibi gözüküyor.

 26. Hayır internetten sebze meyve satmak için 35 milyon lira niye harcamışlar :) Bazı insanlar ne kadar ikna edici.

 27. Mehmet Uyar Mehmet Uyar

  Ben de kapatılan sadece sitedir diye düşünüyorum. Bence Aslanoba Getir'e yatırım yapcak ve çiftliğin satışlarını başka bir marka ile Getir üzerinden yapacak diye tahmin ediyorum.

  1. Çelik Çelikyaman Çelik Çelikyaman

   Aynen ben de öyle düşünüyorum.

 28. Mehmet Özcan Mehmet Özcan

  Gerçekten para harici hayal emek zaman daha kıymetli bunlar paha biçilemez.Türkiyeden ses getiren projelerin kapatılması hayli üzücü. Bizde kendi çabamız ve ekibimizle tutunmaya çalışan girişimcileriz. Bu destek aşamaları nasıl oluyor pek bilmiyoruz. Ama şimdi bu haberi görünce olmaması daha mı iyi diye düşünüyor insan .Bu yere gelip de şalteri indirmek hiç o yere ulaşamadan ulaşmaya çalışmakdan daha zor . Hiç değilse ulaşabilir miyiz diye sürekli hayal edebiliriz .:)

 29. Türkiye pazarı için bu tür servisler önemli çünkü başka hizmetlere entegre olabilecek servisler sunuyorlar ve yarattıkları değer farklı girişimler için de faydalı bir altyapı olabilirdi. Sözgelimi biz Taze Direkt'i duyunca acaba kullanıcı kitlemizin günlük taze gıda siparişleri otomatize edilebilir mi diye düşündük. Böyle bir girişimin çözebileceği yığınla sorun varken bu sonuca ulaşmak gerçekten üzücü. Bir de bazı yorumlar gerçekten enteresan. Keşke problem Taze Direkt'in kötü bir girişim olması olsaydı ancak sorun malesef bu değil.

 30. Kendisi bu projeyi en önemli hedef ve hayali olarak düşündüğünü söylüyordu. Ayrıca daha geçen ay "2016'da 7 kat büyümeyi hedefliyoruz" diye haber yaptırıp şimdi de sistemin fişini çekiyoruz denmesi gerçekten ciddi bir kafa ve hesap karışıklığı olduğuna işaret ediyor. Gidip de Migros gibi bir şirketle üretim ve satış işbirliği gibi bir çalışmaya girmiyorlarsa, Aslanoba açısından ciddi bir fiyasko ile karşı karşıyayız demektir.

 31. Ali Bulut Ali Bulut

  güzel siteydi, bir kaç kez kullanmak istedim, kağıthaneye servis yapmıyorlardı. mail attım dagıtım firmam var , gidemediğiniz yerlere ben dagıtım yapayım dedim, yok biz kendimiz dagıtırız diye mail attılar. bir şeylerin kötü gittiği her hafta şu kadar büyüdük, satışları böyle artrdık masa başı hazırlanan rakamlardan grafiklerden belliydi. sırada sevgililer günü güller elinde patlayan çiçek siteleri var.

 32. Son zamanlarda eticaret sektöründe kapanan siteleri, şirketleri çok duyuyoruz. Daha bir çok haber olmayan girişimde kapandı. Uzun zamandır kriz var fakat bunu kimse dile getirmiyor herkes farkında. Benim de sormak istediğim bir şey var aslında. Neden farklı bir yol ile satış yapmayı düşünmüyorlar da kapatıyorlar. Sonuçta toptan alış yapabiliyorsun, anlaşmaların hazır. Geçen gün bir girişimin haberini izledim, sebzeleri yıkayıp kesip toptan satış yapıyorlardı. Bu tarz bir işe de döndüre bilirlerdi.

 33. Sinanuzunoglu Sinanuzunoglu

  Çok sevindim kendilerine iş başvurusu yapıp bir ton sınav yapıp geçtim evrak toplayıp neredeyse 500 lira masraf yaptım sağlık evrakları ve dağın ortasındaki fabrikalarına gidip gelmek ile fabrika doğrundanda çalışabilir onayı verildikten sonra tam işe başlıyoruz derken istanbul merkez onaylamadı üzgünüz dendi. Şimdi bende sevinçliyim beter olun umarım diğer firmalarınızda bu sonla karşılaşır insanların zamanını ve umutlarını çalmamayı öğrenirsiniz.

 34. Hüseyin Çakır Hüseyin Çakır

  Böyle bir iş çat diye kapatılır mı Allah aşkına yapmayın. Bundan sonra tazedirekt incir.com mağazalarına entegre edilecek ve ordan satılacak. Çok yakında görürsünüz. Adam boşuna demiyor orda başka bir yerlerde görüşmek dileğiyle diye :)

 35. "internetten sebze meyve satmak" diye küçümsenmesini havsalam almıyor, acı çekiyorum.

  yediğimiz meyve, sebze, etten, içtiğimiz sütten daha önemli ne var hayatta yahu?

  adamlar, bitmiş tarım sektörü içerisinde insanların üreticilere güveninin tekrar gelmesini sağladı hafiften, bir tarım ülkesi olması gereken Türkiye'de yüzlerce insanın tekrar tarımdan ekmek yemesini sağladı, orta ve üst gelir grubunun tekrar iyi ve sağlıklı ete ulaşmasını sağladı.

  evet sağlıklı ve kaliteli yemek isteyen insanlar buna her türlü ulaşabilir, bu doğru ama, bu ürünlere alıştığımız hayat akışı içerisinde erişebilmek bizim için çok tatlı bir lükstü.

  umarım çalışanlar işsiz kalmaz ve bir b planı vardır.

  çalışanlar gerçekten çok düzgün insanlardı.

 36. Bu tarz yeni bir fikir gibi görünen, fakat genelde ABD deki girişimlerin Türkiye'ye uyarlanmış versiyonları için çok da şaşırtıcı olmayan bir son. Yurdışındaki örneklerin başarılarına bakarak burada hayata geçirilen girişimler malesef hüsrana uğrayabiliyor. Kültür, hayat şartları, teknolji ve gelişmişlik düzeyi ile bireysel bakış açısındaki farklılıklar nedeniyle aynı etkiyi yaratmıyorlar. Bu tarz projeler uygulanırken Türkiye'ye uygun şekilde revize edilmeli ve buradaki şartlara uydurulmalıdır. Aksi durum bize malesef benzer örnekleri göstermeye devam edecektir.

 37. Cavit Eraslan Cavit Eraslan

  Daha 2 ay önceye çok çalışacağız diyen bir ekibin https://medium.com/@Tazedirekt/tazedirekt-1-ya%C5%9F%C4%B1nda-3a462d63a82d#.qd6u00msl

  Neden iki ay sonra karar değiştirdiğini gercekten merak ediyorum doğrusu ...

  1. gerçekten merak ediyorum bende.üstelikte büyüme trendi ile giden bir firma. o kadar çalışanın da ayrıca, 1 gün içerisinde bu şekilde öğreniyor olması da çok üzücü

 38. Ya böyle küt diye kapatılır mı daha sepetim duruyordu sipariş verecektim :(

 39. Emrah Özdemir Emrah Özdemir

  https://webrazzi.com/2016/01/09/tazedirektin-aralik-2015-cirosu-1-8-milyon-tl-aralik-2016-hedefi-10-milyon-tl/ haberinizde yorumda rakamların fiyasko olduğunu belirtmiştim. Ve beklediğim gibi firma hizmetini sonlandırdı... Böyle bir girişimin şuan başarılı olması beklenemezdi, 4-5 sene sonra açılmış olsaydı şuan ki durumdan çok farklı bir gidişatı olurdu.

  1. Emrah Bey,

   Belki şaka gibi gelecek ama az önce sizin diğer linkte bahsettiğiniz yoruma cevap yazdım ve tam da bu sayfada sizin yorumunuzun linkini paylaşıcaktım ki zaten yazmışsınız,

   Baştan bunu öngörebilmeniz gerçekten çok profesyonelce,

   Ayrıca bende bu haberi ilk gördüğüm şaka herhalde demiştim ama yorumları okuyunca gerçek olduğunu anladım,

   Zanendiyorum önceki haberde manipüle etmeye çalıştılar ama yemedi herhalde.:)

   1. Emrah Özdemir Emrah Özdemir

    Merhaba Murat Bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Manipüle etmek bir yana böyle bir girişim büyüdükçe ekstra yük getirecek türdendi, hızlı bir büyümenin plansızlığı bu yıkıma sebep oldu diye düşünüyorum.

 40. İlkay Alpgiray İlkay Alpgiray

  Demek ki neymiş; "Cin olmadan adam çarpmayacakmışsın".. Ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Açıklayayım (Sonuna kadar okuyacaklar için teşekkürlerimi bir borç bilirim)..

  Webrazzi önderliğinde bir çok yatırımcı ve girişimci bir araya geliyor. Konuşmacılar hep standart. Çok fazla parası olduğu için ve bu parayı deli gibi harcadığı için Hasan Aslanoba. Sadece bir projesi tuttuğu ve diğer projeleri tepe taklak battığı halde örnek girişimci gösterilen Nevzat Aydın. Markafoni dışında elle tutulan bir girişimi ve başarısı olmayan Sina Afra vesaire vesaire.

  Bu adamlar kanaat önderi gibi senelerce çıkıp her türlü etkinlikte girişimcelere nasihatlar verdiler, aklınca yol gösterdiler, şunu yap dediler, bunu yap dediler, onu sakın yapma dediler. Peki bunları neden kaale aldınız? (Şahsen ben almadım.) Neden dinlediniz? Bilmiyorsunuz dimi. Bende bilmiyorum neden dinlediğinizi!

  Hasan Aslanoba. Ailesi tarafından kurulan uzunca bir süre yönetilen bir işin erbabıydı. Yani Sucuydu. Et işide yapıyordu. Eee malum çok gibi parası vardı. Bu amcam sıkıldı. Sucuyu sattı (Hisselerini) yaşlandığını anladı. Dedi ee para var ama zeka kısıtlı, gençlerde para yok ama zeka pırıl pırıl. Dedi en iyisi ben yüz milyonlarca paramın onlarca milyonunu biraz dağıtayım. Sonuçta bende fazla girişimcilik zekası, zekası olan girişimcilerinde paraları yok dedi. Ve o dönemi hatırlayın, ardı ardına 2 ay gibi süreçte webrazzi sayesinde deli gibi yatırım haberleri aktı. Önceleri yatırımlar Hasan Aslanoba ismi ile yapıyordu. Haberlerde bu şekilde. Tabi ağzı sulanan girişimler bir Nirvana edası ile Kurt Cobain'lerine kavuştuklarını sandı. İlahlarını bulmuşlardı artık. Tabi Hasan beycimde bu yaşlılıkta parası ile gelen bu şöhretin ve ilah olmanın keyfini sürmeye niyetliydi. Derken haberler değişti. Artık Hasan Aslanoba yatırımları değil, Aslanoba Capital yatırımları duymaya başladık. Nihayet beklediğimiz gibi Nirvana kendi plak şirketini kurdu.

  Bu popülerlik, Aynı Nevzat Aydın'ın popülerliği gibi devamında bitmek bilmeyen söyleşileri, etkinlikleri beraberinde getirdi. Hasab Aslanoba o derdin girişimcilik bilgisini! biz ezik girişimcilere aktarıyordu. Ne güzeldi herşey. Parası ile şöhreti, şanı almıştı. Sıra Mentorluğu satın almaktaydı bunuda başardı. Bunu başarırken tabi arada besleme yapmalıydı. Birilerini beslemeliydiki, girişimcilik rantında koltuğu sallanmasın. Webrazzi hisselerinin aslanoba capital tarafından (bir kısmı) alındığını duyduk. Artık medya kısmına tamamdı.

  Sırada; Beyler çok gibi param var. Deli gibi yatırım yapıyorum. Webrazziyide aldım zaten. Eee mentorumda. Eğitimde veriyorum. Artık beni iyice örnek almanız gerekiyor, o yüzden size milyonlarca lira harcayacağım orjinal kendi projemi anlatıyorum dedi. Tazedirek dedi.

  Teknoloji ile haşır neşir olan, App geliştiren, E-Ticaret projelerine kafa patlatan, giyinebilir ve kullanabilir teknolojiler üzerine beyin patlatan girişimciler önce bi afalladı. Çünkü Nirvananın Solisti, ilahları, Kurt Kobainleri artık Punk Rock değil bir arabesk müzik albümü yapacaktı. Bu önderlerine olan bağlılıklarını biraz sarsıyor olsa bile para ondaydı. Dinlemek lazımdı.

  Aslanoba beyciğim, hissedarı olduğu medya kanalı webrazzi ve onun etkinliklerinde, fışlaya fışlaya (Jelatin ambalaj sesi) ürününün ne kadar süper bir girişim olduğunu, geleceğin girişimlerinin bu yönde olması gerektiğini, bunun girişicimler için çok özel bir fırsat olduğunu halkına anlattı.

  Derken.

  Balon patladı. Aynı diğerlerinde olduğu gibi. O mükemmel insanın, mükemmel beyinin, mükemmel mentorun, girişimcilerin kanaat önderinin yıllardır hayalini kurduğu girişim patladı. Patates oldu. Bildiğin kızarmış patates. Hemde tatsız tutsuz.

  Ve aklıma bu etkinliklerde öğretilen şu yalan geldi:

  "Bir girişimin batması yada başarısız olması o girişimcinin başarısız olduğu anlamına gelmez.."

  Hadi oradan sayın çok bilirler. Bugüne kadar çıkardığınız tüm adamların bir girişimleri dışında tutmuş ikinci bir girişimi yoktur. Örnekmi Nevzat Aydın - Yemek Sepeti Tuttu ama diğerleri patates (Lokum vs) Aslanoba yatırım yaptığı girişimleri sayma daha ilk girişiminde patates. Şimdi bu adamları dinlemeye devam mı edeceksiniz? Patates severler.

  1. :D gerçekten guzel bir yazı tebrik ederim :) :)

  2. Mehmet Çelikay Mehmet Çelikay

   İlkay, yazının son bölümüne kadar sana hak veriyordum ta ki "Bugüne kadar çıkardığınız tüm adamların bir girişimleri dışında tutmuş ikinci bir girişimi yoktur" cümlesini okuyana kadar. GittiGidiyor kurucularının yatırımlarına bak.

   1. Technonur Technonur

    arkadasin demek istedigi webrazzide asina oldugumuz isimlerin ikinci bir basarili girisimi yok.. örn nevzat aydin aslanoba vs.

   2. Mehmet Bey merhaba,

    "GittiGidiyor kurucularının yatırımlarına bak" cümlenizi okuyunca da ben çok şaşırdım. Dediğiniz gibi Gittigidiyor kurucuları'nın yaptıkları yatırımlara bakalım hep beraber;

    Yapacağımızı incelemelerin tamamına çok uzaklarda değil https://webrazzi.com/page/1/?s=gittigidiyor adresinden ulaşabilirsiniz. Hepsiyle ilgili haberler var.

    GG kurucuları 2007 yılında Ersan Özer'in sahibi olduğu istanbul.net, izmir.net, ankara.net, timsah.com, uzmantv.com ve guncel.net sitelerine yatırım yaptılar. Bu sitelere baktığımızda arkadaşlık siteleri hala aktif ama ne kadar popüler onu bilemiyorum. Timsah.com ve Guncel.net ise kapanmış durumda. En istikrarlı devam eden uzmantv.com görünüyor.

    GG kurucuları 2008 yılında sektörde lider olan Akakçe'nin benzeri bir formatla çalışacak olan Cimri.com'u kurdular. Site bir türlü istenen seviyeye gelemedi. Sonrasında da site iLab Ventures'a satıldı. Şu anda da kendi yağında kavrulmaya devam ediyor.

    GG kurucuları 2009 yılında Serdar Yaman'ın sahibi olduğu dönemin çok popüler ayakkabı sitesi pabbuc.com'a yatırım yaptılar. Proje çok hızlı büyüdü ve sonrasında GG kurucuları yeni yatırım yapmak istemedikleri için site kapanma noktasına geldi ve kapandı.

    GG kurucuları 2010 yılında dönemin popüler siteleri olan grup satın alma sitesi şeklinde Markapon.com'u kurdular. Siteye belli bir süre sonra FMCG kökenli Murat Demirhan ortak alındı ve GM oldu. Ardından da adını şu anda hatırlayamadığım Çin üretimi ürünler satan bir şirkete satıldı ve sonrasında da kapandı.

    GG kurucuları 2010 yılında bendeistiyorum.com'a yatırım yaptılar, sitenin adı daha sonra indirdik.com oldu. Site faaliyetlerini göstermeye devam ettiği için başarılı diyebiliriz. Ama sitenin alexa grafiği çok da iç açıcı değil.

    GG kurucuları 2010 yılında NeredenAldin.com'a yatırım yaptılar ve site şu anda kapalı.

    GG kurularının belki de GG'den sonra en güvendikleri proje iPara oldu. Cimri gibi tamamen kendi kurdukları bir projeydi. Hatta bu proje için Ebay ile özel bir anlaşma dahi yapıldı. Normalde GG Sıfır Risk Sistemi'nin sadece kendilerinde olmasını istiyordu ama sistemin kurucuları bunu kendi sistemlerinde de kullanmak için sözleşmeye madde bile eklettiler. Bu proje de diğerleri gibi yürümedi ve sonunda Multinet'e satıldı. Şu anda Multinet projeyi yürütüyor.

    Peki GG kurucuları şu anda ne yapıyorlar?

    Kendi mesleklerini. Mimarlık mezunu oldukları için daha karlı olduğunu düşündükleri inşaat sektörüne girdiler.

    Tabii ki her proje iş yapacak diye bir durum yok ama gerçekten Türkiye'deki girişimcilere baktığınızda genelde 1 proje amiral gemi oluyor, diğerleri ise kendi sitelerinin yanında çıtır kalıyor. Bu durumdan dolayı büyük proje sahipleri, küçük projelerine fazla sabır göstermeyip ya kapatıyorlar yada başka girişimcilere satıyorlar.

    Ama yazdığınızdan yola çıkarsak GG kurucularının GG dışındaki diğer işlerde çok başarılı olmadıkları ortada.

    Saygılar..

  3. Göktürk Ayan Göktürk Ayan

   Gerçek Nevzat Aydın yerini kimsenin bilmediği bir adada tutulmaktadır. Yerine de Yossi Kohen geçmiştir.

   Hasan Aslanoba ise aslında bütün parasını hayır işlerine harcayan ama bir elin verdiğini öbürü görmesin diye işlerini batmış gibi gösteren büyük bir hayırseverdir.

   Sina Afra'nın iç yüzünü ilerleyen günlerde açıklayacağım.

   İçeride olan hiçbirşeyden haberiniz yokken nasıl insanları bu şekilde harcayabiliyorsunuz hayret vallahi :)

 41. ölçeklenmezsen batarsın. tarla senin ürün senin dağıtımcı senin.

  bir de webrazzi haberlerinden de şüphe duymak lazım sürekli bu kadar kar eden haberler çıkıyor sonra kapanıyor? haberler mi abartı karlar mı?

 42. Ümit Aslan Ümit Aslan

  Uzun zamandır webde reklamlarına rastlıyordum, web siteleri, sosyal medya paylaşımları çok kaliteli ve insana güven veriyordu. Ne zamandır aklımda, bir alışveriş yapayım diyordum kısmet değilmiş :(

 43. Bu kadar aşırı yatırım bir kere yanlış bir adımdı. Emrah Özdemir'in yorumuna katılıyorum. Burası Türkiye sonuçta, bir anda böylesine büyük bir operasyon başlatmamak gerekiyor. Minik minik yatırımları ile yavaşça büyüyüp yerini sağlamlaştırsa ve her yıl büyümesini yavaşça arttırsaydı bu şekilde giderdi ve orta vade de yatırım dönüşünü alırlardı. Taze ürün pazarına sanki Uber girmiş gibi bu kadar büyük yatırım bence yanlış bir adımdı.

 44. Girişimci Kafası Girişimci Kafası

  Tüm hevesimiz şevkimiz kırıldı :(

 45. Çok üzüldüm,gayet memnundum etleri çok güzeldi kötü oldu maalesef, umarım tekrar ticaret hayatına dönerler:(((

 46. Lifecoentries Lifecoentries

  iyi ürünler vardı fakat bazı ürünler pahalıydı. Özellikle ekmeklerinizi özleyeceğiz..

 47. Bu işte gerçekten bir entresanlık var. Salı akşamı Girişimci İş Adamları Vakfı'nın davetlisi olarak Sn. Aslanoba bir konuşma yaptı Bahariye Mevlevihanesi'nde. Kendisi orada tazedirekt'i o kadar şevkle anlatıyordu ki. 2015 te 3 kat büyüdük, 2016'da hedefimiz 7 kat, şuan için karlılığı değil işi büyütmeyi önemsiyorum. İddaalıyım Türkiye'den ilk unicorn bu olacak vs diye konuşmalar geçti.

  Dikkatinizi çekmek istiyorum, bu konuşmalar 3 ay 5 ay önce değil sadece 2 gün önce salı akşamı gerçekleşti. Operasyonel maaliyetler, sektörel zorluklar bu 48 saat içerisinde mi arttı? Size de garip gelmiyor mu?

 48. Mert Antepli Mert Antepli

  Girişimcilik ekosistemini baz alırsak şuan Tazemasa.com ve Haldengelsin.com için (doğru adımlar atmaları durumunda) iyi fırsat diyebilirim. Diyeceksiniz ki, diğer girişimlere ne oldu? Kargo ile ürün göndermeyen kendi araçlarıyla siparişleri ulaştıran 2 girişim bunlar var. Diğer tüm girişimler kargo ile ürün gönderiyorlar. Taze ürünlerin kargo ile gönderilmemesi gerektiğini ısrarla belirttim. İpek Hanım'ın Çiftliği de buna dahildir.

 49. daha önce kapanacağını sölemiştik bizim billet alışmış gdo ya siz kime ürün satcaksınız diye sordum bir ikincisi ticaret özellikle e-ticaret durdu ama tazedirek ilk 900 de alexada başarılı olması gerekirken kapanıyor inş başka firmalar kapanmaz o zaman sektör daralır.

 50. Ayda 1.800.000 ciroyla 250 işçi çalıştırmak(ayda 1 milyon civarı maaş demek), fabrikalar, tarlalar, ulaşım araçları vs. müthiş yatırım gerektiren bir işi sürdürmek çok zor. Adeta Amazon'u bütün haşmetiyle kurup sonra satış yapmaya benziyor.

  Burada bir plansızlık var, 2 gün önce sucuk ürününü çıkararak yatırım yapacaksın sonra siteyi topyekün kapatacaksın.

  İnanılmaz derecede öngörüsüz bir davranış. Şirketimizde herkesin konuştuğu ve övdüğü bir şirket haline gelmişti.

  Yaklaşık 200 çalışanla neredeyse hepimiz siparişe başlayacaktık çünkü arkadaşlar hararetle tavsiye ediyordu.

  Keşke bir sene daha dayanabilseydi, inanıyorum ciro 100 kat artabilirdi. Aslanoba, çakal yatırımcılara inat cesur şekilde girişimler yaptı, karşılığını da alacağını düşünüyorum.

 51. Emre Maral Emre Maral

  Kapanmanın da bir adabı vardır. Bu ne biçim girişimcilik anlayışı. Bu nedir ya? Kapanacaksan kapan tamam da, Hoşçakalın diyerek, hemen sitelerinin fişinin çekmenizin sebebi nedir? Sizin ticaret anlayışınız bu mudur? Yaptığınız umursamazlıktan başka birşey değil.

  Dipnot: Girişiminize her türlü saygıyı duyuyorum, defalarca da alışveriş yaptım.

 52. Placebo Placebo

  şöyle bişey gördüm internette: https://twitter.com/srkninci/status/700321568497524736

 53. Baris C Baris C

  Merhaba, kapıda ödeme ile bugüne aldıkları siparişi teslim bile etme gereği duymadılar. Akşam rakı masasında konuşulup sabah kapatılmış gibi müşteri ile direkt temas Nasıl koparılabiliyor? Girişimci bir ruh belki ama çıkışımcı ve profesyonel ruha asla sahip olmadıklarını gösterdi bu çıkış şekli. Kesinlikle daha Aslanoba girişiminden sipariş vermem.

 54. Merkez kafasına göre yorum yapmış

 55. Hep aslanoba'ya kızılıyor ama kimsenin et fiyatlarına tavan fiyat geldiğinden bahsetmiyor. Bence bu öfkeyle alınmış kararın arkasında bu var. Herkese şunu demiş : madem seçiyorsunuz buyrun sonucunu görün demiş gibi duruyor.

 56. Bir Girisimci Bir Girisimci

  Acikcasi ilk yatirim aldigi gunden beri Allah Allah diye inceledigim bir konuydu. Fikir kendi capinda kucuk baslayip buyuyebilecek bir girisimken asiri pazarlama harcamalarinin ve hizli buyume hayallerinin bu sonu getirdigini dusunuyorum. Uzucu. Maalesef ulkemizde yatirimcilik anlayisi ve yatirim dunyasi cogunlukla bir aldatmaca ve sisirmeden ibaret. Kullanici rakami, gelirleri sisirilerek yazilan basin bultenlerinin arkasi kiraz bahcesi adeta ve buna en cok ortam yaratan da medya. Yatirim alanlari herkes heryerde yazar ama yatirim almayip dogal ve dogru sekilde ilerleyen girisimler gozardi edilir. Kendi capinda unlu bir yatirimcinin minicik bir hisse almasi bile medyanin bu tip girisimleri sisirmesinde cok buyuk pay sahibi. Bu sebeple Webrazzi ekibinin de haber icinde yazdiklari gibi soklar yasamamasi icin verilen rakamlarin ongorulerin gercekciligini iyi irdelemesi sorgulamasi ve takip etmesi gerekiyor. Icinde unlu bir yatirimcinin olmasi maalesef bu tip girisimlerin her basin aciklamasinin inandiriciliginin tek dayanagi olmamali. Hatta belki de suphe uyandirmali. Insallah ilk kuran arkadaslar baska islerde basarili olurlar.

 57. Ny Times Ny Times

  çok ilginç bir yatırımcı arama metodu

 58. Her kose basinda hipermarket var. Zaten sasiriyordum kimler alisveris yapiyor diye. Uzucu bir durum gecmis olsun.

 59. Gerçekten çok üzüldüğüm, Böyle kaliteli bir girişimin son bulması düşündürücü. Bence şirket içi ters giden bir durum söz konusu , yoksa kar/zarar durumuna inanmıyorum. Ellerindeki stoğu bile eritmeden acele kapattık yazmaları başka durumları akla getiriyor.

 60. Bir Dev Gitti Bir Dev Gitti

  Ne demişti jason ackerman zamanında: "Ben bu iş için amcamdan $60M borç aldım, bu iş para yakmayı gerektirir." Türkiye de bu iş için bu para gerekmez ama ölçeklendirmek için de direnç noktasını kırmak için parasal güç gerekir. Bence henüz direnç noktasına gelinmemişti daha vardı bu seviyede bile zarara katlanmakta sıkıntı var ise direnç noktası zaten kırılamazdı. Freshdirect in günde 15000 civarında siparis yönettiğini ama bu seviyeye 13 senede geldiğini de unutmamak gerekir. Bu arada patron olarak iyi niyet zaafiyeti gösterdiğini de düşünüyorum. Daha önxeden kanser olan bölgeleri keserek sipariş sayılarının kotalarını düşürerek yönetmesi gerekirdi. Pivot etme konusunda Webnak da iyi not aldı ama tazedirekti batırdı.

 61. Technonur Technonur

  biz Türkiye olarak hala cok amatörce davraniyoruz. Milyon dolarlarin konusuldugu bir girisimin kapanmasi bile sanki yangindan mal kacirir gibi oluyor. Suan öyle bir izlenim yaratiyorki durum sanki domainin süresi bitmiste Aslanobanin yenilemeye parasi yokmus gibi sitenin tamamen fisini cekmekde nedir. Koy oraya sitenin hizmetlerini durdurduguna dair yazini en azindan senden alisveris yapacak adam ne oldugunu bilsin. Bir diger durum ise nedense insanlari yanilgiya düsürmeyi cok seviyoruz. Daha dün kurulan bir girisim hemen infografik yayinliyor su kadar siparis aldik bu kadar milyon yaptik bilmem ne ya dogru bilgiler paylasin yada birakin hayalinizdeki sayilar size kalsin en azindan insanlari yanlis yönlendirmeyin. Tazedirek olayina gelecek olursak ben sahsen Aslanobanin en basindan paldir küldür yatirim yapmasina anlam verememistim. 35 milyon dolar nedir yahu okyanusa dalmak gibi birsey bu. Az az baslayip is akisina göre yönlendirmesi lazimdi. Tabi ben inanmiyorumki bu 35milyon dolarlik yatirimi cöpe atacak illaki birsey düsünüyordur fakat icimden bi his o para cöp oldu diyor..

 62. Evinde tek çivi çakmamış bir fikrim varcıların hepsi toplanmış yine. Totoyu kurumsal firma rahatligina alistirmis her gun 1-2 techcrunch haberi paylasip elini hic kirletmemis, saga sola sallayan bu kitleyi her yerde gormek uzucu olan asil. Sektorun Hasan Bey gibi cesur yatirimcilara ihtiyaci var. Bu saydigim profili gectim, yatirimciyim diyip mentorluk icin bile ucuk faturalar kesen sozde yatirimcilar bile elestirirken 2 kez dusunmeli. Bu durumdaki tek yanlislik bence kullaniciya veda etme sekli. Sektor icin degerlisiniz Hasan Bey.

 63. Ceograv Ceograv

  tutmayacağını bile bile iş yapmak.

 64. Onurakkus Onurakkus

  çok atıp tutuyorlardı böyleyiz şöyleyiz diye sonunda gördüler maalesef gerçek. operasyon herkesin yönetebileceği bir konu değildir arkadaşlar bu böyle biline. sallan koltuklu puf sandalyeli ofislerde olmaz öyle işler... operasyon apayrı bir yönetim felsefesidir. kapana her e-ticaret şirketi dikkat ederseniz operasyonu yönetemediklerini söylerler...

 65. Idris Baş Idris Baş

  biz bu yorumları aslan bey i melek yatırımcı olarak tanıttıkları dönemde çok kez yapmıştık bunca parayı bir anda parlayan yada parlatılmaya çalışılan sitelere harcamasıyla hem eleştirdik hemde kendimizce yönlendirmek istedik..

  ne yazık ki kendisi kendi kaderini çizdi ve beklenen son geldi.. bundan sonrası için yapması gereken , bitaksi , lezzetlimeyveler, ve telefon uygulamarı tarzında topluma hizmet eden akılda kalıcı sitelere yatırım yapmasıdır.

  kendisinin yerinde olsam bunca parayı onca siteye yatırım yapıcağıma, domain satın alır yada yazılım firması kurarım ..

 66. Nicat Manafov Nicat Manafov

  Kapanan şirketler keşke yazılımlarını githuba filan yükleseler

 67. sadece tazedirekt.com'un kapandığını, olayın artık getir üzerinden devam edeceğini düşünüyorum.

  bitaksi'yi de zaten getir üzerinden çağırma vs. denemeler yapılıyor ufak ufak, bence getir'i çok genel bir uygulama haline getirmek gibi bir projeleri var.

 68. Bu kadar ciro yaparken, keşke optimizasyon yoluna gidip, karsız ürünleri ve gereksiz kişileri işten çıkartarak devam etselermiş.

  En kötüsü, Migros 'a, Marco 'ya satabilirlermiş, onlar kendi ürün gamlarıyla, eninde sonunda karlı işletirlerdi bu siteyi.

 69. İki ayrı başlıkta yorumlamak gerekir: neredeyse her marketten alabileceğiniz standart ürünleri sırf eve teslim ediyorlar diye satın alacak insan sayısı oldukça azdır, kaldı ki eğer market ürünü alacaksanız migros da köşedeki bakkalın çırağı da size aradığınız markayı getirir. dolayısı ile tüm bakkallar birer xyzdirekt.com 'dur.

  Marketten alınamayan yada zor bulunan ürünler de kendi içinde ikiye ayrılır. Tarladan yada üreticiden direkt geliyorMUŞ gibi yapanlar ve gerçekten üreticiden gelenler. MİŞ gibi yapanlar tüketicinizi memnun etmez, diğerlerinin de hem kar marjı hem de kargo ve diğer operasyonel maliyetleri nedeni ile işiniz çok zordur. Satışlarınız her ay %10'ar 10'ar, yılda 100'er 100'er büyür de en alt satırdaki kar o hızla büyümez.

  2011'den beri (kargo ile ürün teslimi yapan) yöresel ürünler üzerine çalışan www.yoreseltatlarimiz.com olarak ilk günden bugüne kısmen de olsa rakibimiz olan, güçlü sermayeleri, bu sermaye ile oluşturulmuş insan kaynakları ve operasyon yetenekleri olan birçok girişim gördük.

  Uzaktan davulun sesi hoş geliyor ama sonra işin rengi değişiyor. Bizden önce giriş yapmış birkaç site de dahil %90 ı ya kapandı yada el değiştirdi. Ama her yeni gelenin aldığı sonuç 2 adım öteye gidemedi. Elin Çinlisi 3$ a dünyanın bir ucuna kargo gönderirken bizler yakıt maliyetlerinin yoğun etkisinde kalmış kargo fiyatları ile (kendi aracın da su ile çalışmıyor), coğrafi zorluklar ve üretici kaynaklı yetersizlikler ile mücadele ediyoruz. Tüm dış faktörlerin eksiklikleri kendi içimizde giderip müşteri memnuniyeti yaratmaya çalışıyoruz. Bu da sanılandan çok daha zor, beklentiyi büyük tutmamak lazım.

  Uzun lafın kısası yöresel ve/veya tarladan-köyden ürün satışı yapan / yaptığını iddia eden daha birçok sitenin kapandığını göreceğiz. Elbette bu yenilerinin açılmasına engel olmayacak. Döngü sürüp gidecek.

 70. Bu arada ekşisözlükte aşağıdaki yazıyı gördüm:

  "son duyumlarıma göre operasyon bölümünde yüksek rütbeli bi tane beceriksiz bütün verileri yüzdeleri yanlış göstermiş, daha sonra bu yalan dolan dün sabah bi toplantıda ortaya çıkmış, bunun üzerine de patron delirip şirketi kapamış.

  tanım: migros ayda 3000 sipariş alırken, ayda 1200 sipariş alan ex-firma.

  not: 6 ay önce ayda 120 sipariş almıyorlardı"

 71. Bence baştaki adamın egosu yüzünden kapatıldı, başka bir açıklaması yok, sen 1 gün önce app'ini güncelle sonra yeni ürünler çıkar,şöyle büyüdük böyle büyüdük de bir anda her şeyi kapat, yapılan başta müşterilerine ayıp, bundan sonra Aslanoba denen adamın ortak olduğu ya da kurduğu hiçbir girişimden bir şey almam ve tavsiye etmem, yarın onlara da kızıp bir anda fişini çekebilir.

 72. Mehmet Emin Coşkun Mehmet Emin Coşkun

  Arkadaşlar sebebi ne olursa olsun, Türkiye'de yer alan ve hizmet veren bir girişimin/şirketin kapanması hepimizin zararıdır. Kapanan girişimle ilişkimiz olsun ya da olMAsın, hizmet/ürünlerinden faydalanmış olalım ya da olMAyalım bir şirketin kapanyor olması hepimizin zararınadır.

  Bunun yanında, tazedirekt.com özelinde yeri gelmişken, çoğumuzun gözden kaçırdığı bir gerçeğe dikkat çekmek isterim, o da şu:

  Türkiye'de tarım sektörünün durumu içler acısıdır. Bu durum yıllar yılı daha da kötüye gidiyor. Hem yenip içilen gıdaların kalitesi anlamında hem de uluslararası pazarlara ihraç ettiğimiz ve o pazarlardan aldığımız paylar anlamında kötü bir gidişat var.

  Bu durumun tazedirekt.com veya benzeri iş yapan online ya da fiziksel tüm girişimlere negatif etkisi var.

  Örneğin düşünün; bizimle benzer iklim yapısına sahip Fransa, İspanya, İtalya tarımda ne durumda ve bu tür girişimler, kooperatif organizasyonları ne durumda? Bunları dikkatli incelediğinizde tazedirekt.com ya da benzer bir girişimin kapanması sadece bir internet sitesi kapanması değildir.

  Konunun derinlerde başka nedenleri de var, emin olun.

  Sevgiler.

  ---

 73. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Birincisi 35 milyon dolarin battigini dusunmuyorum. Neticede arkada buyuk bir operasyon var ( uretim vs.) ve o kisim hala ayakta, islemeye devam ediyor. En fazla 3-5 batmistir o da 35 milyonuna bir saatte kiyan girisimci pr i icin goze alinir:)

  İkincisi Hasan bey belli ki bir seylere kizmis, yukaridaki yorumlardan da anlasilacagi uzere daha bir iki gun once acik mecralarda soyle iyiyiz boyle guzeliz denilen bir girisim bir saatte kapatilmaz. Bence ekibine goz dagi vermis, gerekirse birakin sizi milyonlarimi bile gozumu kirpmadan yakarim. Sabrimi test etmeyin demis.

  Ucuncusu tazedirekt konusu ozelinde olmasa da danismanlari cevresindeki tayfanin isbilmezligi ve yanlis yonlendirmeleri var. Cankut Durgun ile bir kere gorusmem olmustu daha Amerika dan yeni gelmis kafasi kiz arkadasiyla nasil bir evde kalmasi gerektigine takilmis bir tipti ve Turkiye den cok bi haber haldeydi. Bu paralar gitse gitse Cankut un Turkiye oryantasyonuna gitmistir. Hayirli olsun.

 74. Bursa, Antalya, Eskişehir, Kocaeli ve İzmir illerinde evlere market servisi yapan bir firmanın tüm süreçlerini yönetimiş biri olarak, operasyon süreçlerinin gerçekten çok büyük sıkıntılar taşıdığı konusunda firmanın yaptığı açıklamanın tamamen doğru olduğunu düşünüyorum. Operasyonel anlamda maliyetler göreceli olarak yüksek ve oldukça karmaşık.

  Rakibimiz olan bu firmanın sektöre girmesi açıkçası beni çok mutlu etmişti. Pazarın büyümesi açısından çok katkıları olacağını düşünmüştüm ve nitekim de öyle oldu. Ancak firmanın ürünlerini, hizmetlerini, pazarlama politikalarını vs. analiz ettiğimizde işini yürütebilmesi için uzun süreli sermaye desteğine ihtiyacı olduğu görünüyordu. Sanırım bu desteği artık veremeyecekleri için kapattılar. Piyasa koşulları açıklaması da kabaca buna karşılık geliyor olabilir.

  Bir diğer taraftan yorum yapanların da belirttiği gibi girişim ile ilgili abartılı rakamlar vermek ve geleceğe dönük doğru olmayan projeksiyonlar ortaya koymak da kesinlikle doğru bir davranış değil. Kısa bir süre sonra girişimi sonlandırdığınızda bu yorumların hepsini hak etmiş oluyorsunuz.

  Maalesef medyatik girişimlerin hemen hemen hepsinde durum bu şekilde. Takip edenler bilir evim.net girişimcisi Ali Özen bir kaç panelde Türkiye'deki medyatik girişimlerin ve kendisinin yapılan ve alınan yatırımlara rağmen kar etmediğini çok açık olarak anlatmıştı. Böyle giderse girişimini sonlandıracağını söylemişti ve öyle de oldu.

  Genel anlamda bana göre e-ticaret projelerindeki sıkıntılar operasyonel zorluklar ve maliyetler yanında pazarlama bütçelerindeki gereksiz harcamlar yüzünden çıkıyor. Bu gereksiz harcamalar maalesef yazılım firmaları, reklam alanlar ve ajanslar tarafından doğru olmayan bir takım tezler ile körükleniyor.

  Yazılım firmları 1 günde e-ticarete başlayın diye boy boy reklam veriyor. Yazılımı kurunca herşeyin hallolacağı algısını yaratıyor. Yazılımların kabiliyetleri ile ilgili doğru bilgiler vermiyor. Satış sonrası kötü hizmet veriyor ve sonrasında doğan sorunlar ile girişimciyi baş başa bırakıyor.

  Pazardaki en büyük reklam yayıncısı olan Google kurduğu çağrı merkezi aracılığı ile Adwords hesabı oluşturan müşterilerini arayarak sözde yardım adı altında getirisinin ne olduğuna bakmaksızın bütçeleri şişirmeye odaklanıyor. Hesap yönetimi yapan reklam ajansları harcama üzerinden komisyon ile çalışıyorsa Google ile aynı politikayı izliyor. Veya hem hesap yönetimi için belli bir bedel alıyor hem de tıklama başı maliyeti yada ziyaretçi rakamlarını yüksek göstererek arada müşterisini kazıklıyor.

  Sosyal medya ajansları da benzer yöntemler kullanıyor. Genelleme yaparsak sosyal medyanın e-ticaret ile ilgili geri dönüşüm oranları harcama ile kıyaslandığında çok düşük olduğu bir gerçek. Beğenme ve takip edilme rakamları firmalara çok büyük katkı verecekmiş şekilde lanse ediliyor. Bütçeler şişiriliyor. Yönetimler doğru yapılmıyor. Ajansın müşteri sayısı arttıkça kalite çok düşüyor.

  Bugün Türkiye'de adı sanı duyulmamış yüzlerce e-ticaret sitesi karlı ve sürdürülebilir bir şekilde çalışıyor. Ama 35 milyon dolar yatırım yapıldığı söylenen bir e-ticaret girişimi aniden kapanabiliyor. Her gün gündemde olan adını herkesin ezberlediği girişimler kar etmiyor.

  Hem kendime ait, hem yönettiğim hem de etrafımda detaylı olarak tanık olduğum girişimlerden ve sektördeki 10 yıllık geçmişimden çıkardığım sonuç ile girişim yapmak isteyenlere tavsiyem bu abartılı ve şişkin rakamlarla, projeler ile kafalarını meşgul etmemeleri, bu hayallerin ve kişilerin peşinden koşmamalarıdır. Fikirlerini olabildiğince kendi imkanları ile zorluklara katlanarak yürütmeleridir. E-ticaret ile ilgili ne kadar paydaş var ise hepsi ile ilgili araştırma yaparak bilgi sahibi olmaları işlerini buna göre yönetmeleridir.

  Saygılarımla

 75. Satışlarının hiç de düşük olduğunu sanmıyorum. Sıkıntı lojistikten kaynaklanmıştır; bir evin günlük sebze ihtiyacını, arabayla bilmem nerden evinin kapısına kadar arabanla götürürsen o domatesin kilosu 15 TL'ye den gelir. (motorin 3.40 tl)

  ayrıca bir girişimin tutup tutmadığına webrazzi haberlerine göre karar vermeyin. google'un anahtar kelime planlayıcısı diye bir hizmeti var hangi anahtar kelime ayda kaç defa aratılmış söylüyor. Ben tutup tutmadığını ordan anlıyorum :)

  1. Muzaffer Bey,

   Siz sadece domates almaya bir sefer, ekmek almaya bir sefer, su almaya bir sefer, çorba almaya bir sefer vs. vs. her defasında her ürün gamı için sefer yaparsanız, elbetteki size maliyetli olur,

   Siz alışverişe çıktığınızda domatesin yanında en az 5 poşet daha ürün aldığınızda, yapmış olduğunuz bu motorin hesabını poşetlerin içindeki ürün adedine böldüğünüzde maliyetin ne kadar düştüğünü görürsünüz,

   tazedirekt kapanmamış olsaydı sizi oranın bir çalışanı zannederdim ama böyle bir mantıkla nasıl yaklaşabiliyorsunuz anlamış değilim.

 76. Can Şerif Can Şerif

  "FreshDirect.com" 2008'den beri aktif.

  Fikri kopyaladınız, ismi kopyaladınız, keşke iş planını da doğru düzgün kopyalayabilseydiniz.

 77. Ümit Ozdemir Ümit Ozdemir

  Webrazzi'de okuduğum haberler ile kendilerini tanımıştım, kaliteli ve farklı bir hizmetti, kapanmasına üzüldüm. Vardır Aslanoba'nın bir bildiği, çok yakında yeni ve farklı bir projeyle karşımıza çıkacaklarına eminim.

 78. Abuzer Kadayıf Abuzer Kadayıf

  gıda işinde özellikle de taze gıdada geleceği e-ticaret üzerinde görenlere kapak olsun.

  bırakın da esnaf ( manav - kasap - turşucu - baharatçı - peynirci - tatlıcı - fırıncı - bakkal ) mahallemizde iş yapsın.

  melekler öteki dünyada

  melek yatırımcılar sanal dünyada

  bu dünyada kim var?

  insanlar.

  o zaman insani düşünmek gerek

  nasıl yapacağız bunu

  anlatayım şöyle;

  bir ürün ne kadar çok duyu organımıza hitap ediyor ise satma şansı o kadar çoktur.......

  perakendenin kuralı bu bilmeyen öğrensin ve bir kenara not etsin.

  sanalda duyu yok- duygu yok ....

  her şey sanal nasıl satsın. bırak o zaman batsın.....

  çalışanlara yazık oldu....

  eklemeliyim ki; bu işte kargoculardan başka kimse kazanmaz.

  2+2=4

 79. Neresinden bakarsan bak üzücü, herkes fikrini belirtmiş saygı duyuyorum ama sonuç olarak benim bakış açım ülkemizin varlıklarına zenginliklerine sahip çıkmaktır.

  Şahsen ben internetten alışveriş yapan biri olarak yerli bir girişim olduğu zaman elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum, ve bireysel desteğimide veriyorum.

  www.tazedirek.com'dan da zaman zaman sipariş veriyordum. ama herşeyde bir hayır vardır belki bu vesileyle insanımız bırazdaha duyarlı olacaktır ve hali hazırda diğer türk firmalarına desteğini verecektir.

  Yemeksepeti'nin yabancılara satılmasının ardından yerli yatırım olarak ortaya çıkan www.bolbol.com ve www.yemekmotoru.com 'a da greken desteğin verilmesi taraftarıyım.

 80. Burak Güneş Burak Güneş

  Türkiye için fazla niş bir proje olduğunu ilk günden beri söylüyordum...

 81. Stack_Over_Flow Stack_Over_Flow

  Toplum olarak nasıl bu noktaya geldik anlamıyorum.

  Bu işlere para yatırmaya , bu işler ile ilgili hayal kurmaya çalışan ender insanlardan birini linç etmek için toplanmış bir nefret topluluğu gördüm yorumlarda.

  Kimisi çevresine kimisi direkt kendisine saldırmış , tutmazdı zaten diyerek sonlandırmışlar.

  Bak kardeşim klavye başından oturup yazmak ile olmuyor git sen daha iyisini yap da bende göreyim.

  80 milyonluk ülkeden bir elin parmağını geçmeyecek adam çıkmış ve onun en önde gideni bu adam Hasan Bey , ne yapsın 3 gün sonra bu işlere para yatırmıyorum daha da ben yokum dese çok mu mutlu olacaksınız anlamıyorum ki .

  Git sende harca paranı , veya başkalarından para alabilecek kadar inandır onları vizyonuna sende başar sende yap kardeşim.

  Buraya gelip kin kusmanın sana ne faydası var anlamıyorum ki.

  Sonra nevzat aydına , sina afraya bile laf sallayan olmuş , affet beni webrazzi , bu yorumu yapan arkadaşa denyo demek istiyorum , ulan denyo , bu adamlar ömrünü adamış kardeşim , adam shawshank redemption ( esaretin bedeli ) filmindeki gibi kazmış kazmış elleriyle ve yılmadan ilerlemiş yolundan yıllarca...

  Ben bükemediğim eli öperim arkadaş ve daha iyisini yapamıyorsan da susacaksın. Yok birtane girişim yapmış o da tutmuş başkada yokmuş filan ayıp yahu biraz ayıp .

  Ama maalesef böyle bu ülkede hiçbir başarı cezasız kalmıyor arkadaş , düşene vurmak , kıskançlık , saygısızlık bizim kültürümüzde var.

 82. Cem Turkmen Cem Turkmen

  Oncelikle 35 milyon dolarlik yatirim sadece e-ticareti degil, uctan uca, tarla-ciftlik-kesimhane-isleme ve dagitimi kapsayan icerisinde gayrimenkulden tesise yatirim olan cok genis bir zincir, yani e-ticaret tarafinin olmamasi demek diger kisimlarin kullanilmayacagi anlamina gelmez, orada hala bir varlik var.

  Ikinci olarak boyle uctan uca bir is icin cok buyuk olcekler gerektigini dusunuyorum, zira maliyetler cok yuksek, butun riskleri de siz uzerinize aliyorsunuz, yani kuzuyu besle, buyut, kes, paketle, eve kadar gotur derken size kalan marj klasik bir supermarkette et satan kasap reyonunun cok altinda olur, ne kadar premium urun satarsaniz satin maliyetleri ve riskleri yonetmek icin ciddi olcekler gerekiyor, oyle bursa'da tarla alip marul yetistirmekle filan olacak isler degil bunlar, bence guzel bir ders oldu herkes icin, umarim ureticinin nelerle ugrastigini da bir nebze olsun anlamistir aslanoba

 83. Türkiye'de ticaret yapmak gerçekten zorlaştı Vergisi kdv si kirası elektriği eleman masrafları diğer ek giderler vs. gerçekten maliyeti kurtarmıyor

  Adam akıllı destek verilmediği sürece korkarım Tüm güzel girişimler yabancı sermaye eline geçecek.

 84. bende çok biliyorum havasında yorum yazmak için girmiştim. Fakat bana gerek kalmamış. Oldukça fazla var zaten.

 85. John Doe John Doe

  ajanscılara, seedcilere, vc cilere, managerlara, diractorlara, ui ux designerlara, dijital strateji uzmanlarına, web ve mobil senior dev.lere, seo ve sem cilere, server administratorlerine, accountculara ve bi cümle ticaretten anlamayan bu isten ekmek yiyen profesyonellere sevgiler. yaptığınız işle, yaşadığınız coğrafya o kadar farklı ki batmanız işten bile değildi. wallstreet oyununu güzel oynuyorsunuz balonlarınızı iyi şişiriyorsunuz da :) o bölge insanı ile bu bölge insanı aynı değil. stratejiler kağıt üzerinde doğru ama sahada yanlış. sizin panellerde dinlediğiniz örnek alıp buraya uyarlamaya çalıştığınız iş modellerini yapan sözüm ona uzmanların ülkelerinin sınırları cetvelle çizilmiş gibi. dümdüz. önce bi sınırlarınıza bakın ne kadar girintili çıkıntılı ondan sonra strateji üretin bu coğrafya ve bu ülke üzerinde yaşayan insanlar için.

  http://www.milliyet.com.tr/milyon-avrolar-kazandi-ama-koye-yerlesti/cumartesi/haberdetay/16.10.2010/1302079/default.htm

  http://www.ipekhanim.com/ - macte yapılmış bir site.

  buradan sonraki sözlerim girişimci arkadaşlarıma. anonim olarak yazıyorum bu yazıyı istanbuldan. lütfen sizde bir girişim yaparken panelleri, summitleri, etkinlikleri değil bu bölge insanına göre yapın. ha oradan alacaklarınızı alın tabiki ama saha bölge operasyon bambaşka. ya rocket internet burayı koşa koşa terk etmemiş miydi :) bakın bu bir balondur. internet balonudur. amerikada oldu bizde de oluyor yavaş yavaş. aman gözünüzü seveyim evinizi, işinizi, arabanızı yada birikiminizi ve en önemlisi zamanınızı tehlikeye atarken dikkatli olun. açıkçası ayık olun ayık :) mesela örnek serdar kuzuloğlu bi etohum panelinde en doğru şeyi söylemişti. "eticaretciler size sesleniyorum, gidin bi esnafın yanında çalışın iki iş yapın öyle anlayın bu coğrafya insanını diye" https://vimeo.com/88325338) video bu. adam burada anlatıyor. tekrar tekrar izleyin.

  çok konuşulur çok yazılır da anlayana bu kadarı kafi.

  bu kadar yorum yapılmış bu olaya :) için de bir söz buldum onunla bitireyim.

  "Dediklerine bakılırsa yeryüzünde aramışlar aramışlar, bir tek dilsiz insan bulamamışlar."

 86. Tirpidin Tirpidin

  Öncelikle Hasan Aslanoba'yı cesaretinden dolayı tebrik etmek istiyorum. Her girişim başarılı olacak diye bir kaide yok. Umarım bu süreçte elde ettiği tecrübeleri paylaşır.

 87. ---------- DİKKAT! BU YAZI KESİNLİKLE KAPANAN FİRMAYI ELEŞTİRMİYOR. ÜZGÜNÜZ KEŞKE DAHA İYİ OLSAYDI-------

  VE BU YAZI KESİNLİKLE CEVAP YAZANLARDAN HİÇ KİMSE İLE İLGİLİ DE DEĞİLDİR. KİMSE ALINMASIN!

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Yahu bizde yer mi "girişimcinin kıt zekası ve çokça parası" ile "pırıl pırıl zekalı ama yok paralı genç" hikayesi. İstisnalar kaideyi bozmaz kaydı düşülecektir tabii ki ama o kadar (1-2 başarılı olmuş istisna dışında) !!! ... Bizde yemez bu mantık! Neden mi? Yazılanlara bakıyorsunuz; millet sanıyor ki biz evde çalgı çengi oynuyoruz sanki kapandı diye! Eleştiri okumayı bilmeyince! Biri diyor; kin kusuyorlar, diğeri diyor; çok biliyorsan sen yap, girişimci sen ol (bedavadan akıl hocalığı) :D

  Komik ötesi yani... Güzel kardeşlerim, "ticari işlerin sonuçları ile ilgili" kuracağınız empatinizi yesinler :) Zaten batmayıp parayı vurunca, bu sefer de "kim bilir ne paralar dönüyor!" salyalı geyik muhabbeti yapanlardan hiç bahsetmeyelim...

  Bu işler çay çorba içerken hayal kurarak iş kurmak gibi olmuyor işte böyle. O bilgini, bu kahini, şu mentoru dinlemekle; OPERASYONEL dediğin işin stratejik kısmı derken ... TECRÜBESİ'ni böyle pahalıya alıveriyorsun. Sonra da burada millet birbirine çomak sokmaktan kendinden geçiyor, sanki kapanması hakkında "çok güzel bir şeyler yazınca (nasıl olacaksa), güzel güzel taziye dileklerini sununca alkışlayacaklarmış gibi...

  Sen güzel güzel bildiğin işi yaparken, cahil cahil (İlber Ortaylı'dan alıntı) özenirsen eğer ne olduğunu anlamadığın, bilmediğin işe... sonucu papatya falı gibi olabiliyor işte böyle (keşke tutsada öğünsek milletçe)... Peşinen söylemek isterim şu eleştirileri şahsına hakaret gibi algılayan empati abidelerine (burdakilere değil. Sözüm meclisten dışarı :P ). Kimsenin sevindiği filan yok. Herkes farklı yoldan "bilmediğin işe burnunu sokma" diyor bir şekilde.

  Sonuç ortada göründüğü gibi, pazardan tezgah toplar gibi kapatıp gidiyor... Ayrıca dediğiniz gibi yakın zamanda da, herşey güllük gülistanlıkmış gibi bir hava estirildiğini ben de okuyordum. (Göz boyama usulü pazarlama teknikleri - herşey tıkırında mantığı. Tıpkı siyaset meydanı gibi!!!... Hatta dedim ki; ne güzel, yurdum insanı modernleşiyor, çağdaşlaşma yolunda küresel ekonomiye ayak uydurma çabaları... falan filan derken...)

  Ben de işin ahlaksal yönünden dem vurayım da bakalım ne taşlar gelecek. Bizim hem kişisel, hem ticari konularda başarılı olamayışımızın sebeplerinden 2 tanesini söylemek istiyorum. Belki duyunca şaşıracaksınız ama maalesef bu durumun temelinde basit etik kurallar yatıyor... Bunlar kısaca;

  1- Cehalet (cahillik)

  2- Ahlak ( hem kişisel ahlak hem iş ahlakı.. Bir de şu toplumsal ahlak.. kimse üstüne alınmasın, şu kişi ya da bu kişiye değil sözüm, eleştiri okumayı öğrenelim lütfen.) Kısaca açıklayacak olursak;

  1 - Bilginin paradan daha değerli olduğunu, paranın tecrübe ile satın alınamayacağını öğrenemeyeceğiz ! Maalesef bu konulardan çok uzağız... Parası olan, hemen işi bilen 1-2 parlak zeka ile servetini katlayacak sanıyor. Bu sadece bu dijital temelli girişimler için söz konusu değil... Tabanda da hala aynı mantık var. Esnaflıkta bile biraz parası olan ya da bir dükkanı olan hemen bir ortak arıyor. Sonrası masal gibi. Bir kavga bir dövüş. Çay içerken tezgahlanan işin uluslararası boyuta ulaşacağı nerede duyulmuş. Ama o başlarken ki "heyecan, gözlerdeki parıltı" para ile satın alınamaz (Visa-Master Card Reklamı). Ama işyeri kurarken tüm malzemeler kredi kartı ile alınır ve ödemeye geldiğinde ya da işler yolunda gitmeyince birbirine girilir. (Abartmayayım...) Okumadığımız gibi her halta da balıklama atlıyoruz, kısaca "cahilik dizboyu" vesselam! (Tekrarlıyorum bunlar kapanan firma ile ilgili bir yazı değildir.)

  2- Ahlak kısmı ise; ilk olarak pırıl pırıl zekası olan ve parası olmayan gençlerin çoğunu kapsamakla beraber (istisnaları saymıyoruz azınlık onlar) , 2 kısımda incelenebilir...

  a)- "Pırıl pırıl zeka"yı hesaplayabilen, "fıkır fıkır kaynayan kan"ı hesaplayamıyor. (Tecrübe para ile satın alınmıyor. Birinci bölüm) Bir gencin ne ihtiyaçları olabilir? Bildiğiniz gibi, sevgili Cem Yılmaz'ın bu konuda kayda değer bir sürü tiplemesi ve betimlemesi var zaten. İzlerken kopuyoruz.

  Amcam eski tip kafada, genç yenilikleri tasarlıyor da NE KADAR TECRÜBE ve BİLGİ ile? haberi yok! Sonucunu deniyorlar ve beraberce görüyoruz. (İstisnalar hariç) Genç zaten 3-5 kuruş kazanınca, artık hatunlarla aynı evde kalmak mı, iyi bir ev mi, araba mı, nereye harcayacağını şaşırıyor (zaten daha iş yeri kurulurken kazanmadan bitiriyor bile aklında parayı - nasıl olsa çok zengin olacak kesin yani) Ama bir eksiklik-sorun var, bir tecrübesizlik var; OPERASYONEL Faaliyetleri ve bunun gibi enstrümanları hesaplayacak beyin hangisinde? (Tekrarlıyorum bunlar kapanan firma ile ilgili bir yazı değildir.)

  b)- Açgözlülük. Bu tüm insanlığın kendi başına açtığı başka bir bela. Bir insanın gözü doymuyorsa, gemiyle para verseler yine yetmez. Daha çok, daha da çok ister durur. Kanaat edememekle, işin gelişme yani sabır isteyen kısmı yangından mal kaçırır gibi kurban ediliverir işte. Domates fidesi mi sula sula hemen ürün al, kaldı ki ondan bile verim alabilmen için ilgilenmen şart.

  Bilmem kaç milyon dolar yatırım yaptı!? Eee ne yatırdı peki?; işi yatırdı orası kesin! Başka kim bilir daha neler yatırıldı?!

  Sen bu malı internetten alacak insana nasıl ulaştıracağını başta hesap etmediysen ohooooooooo! O zaman köşedeki manavdan ne farkın kaldı ki?!

  Üstelik bizim manav;

  1- Aldığım hiç bir şeyi bana taşıtmıyor! Aldığım taze sebze-meyveyi eve kendisi ulaştırıyor,

  2- Telefon edip sipariş verebiliyorum, o siparişi de hemen ulaştırıyor (kargo ile değil!),

  3- 24 saat açık; gece 3-4'te arasam bile anında servis

  4- Ürünler her daim taze ve organik,

  5- Parasını hemen vermesem bile bu sorun olmuyor :D

  6- Fiyatlar uygun (ulaştırma ücreti de almıyor, gözü de aç değil.. şükretmesini biliyor!!!

  7- Sohbet muhabbet gırla. (konuşmak istemiyorsan sorun değil, lafı uzatmıyor, müşteriye saygılı)

  ..........

  Şimdi diyeceksiniz ki bu ne biçim kafa! Günümüzde bu nasıl mantık?!! (mantık arayan kendine baksın önce!) Herkes nereden bulsun öyle manav?! falan filan... Görmemişin oğlu olmuş misali.. Al buyur herkesin oldu bir tane öyle manavı, ara da getirsin o zaman... (İşi kotaranları tekrar tebrik ediyorum, Lütfen hepimize bu işi nasıl yapılıp büyütüleceğini ispatlayınız ki övünelim, gurur duyalım. Helal olsun diyelim.)

  Teknolojiye yatırım yapacaksanız, akıl hocalarından iş öğrenecekseniz, önce işi kafanızda bir ölçüp biçin-araştırın. Akıl aldıktan sonra fikir de almayı unutmayın. İnsan anlamadığı işlere girip kotaramayınca, derdi burada eleştiri yazanlara düşüyormuş gibi, bir de sağı solu marizleyen tayfaya laf yetiştirmek gibi bir durum da doğuyor. Buyurun hep beraber görüyoruz sonucu. Hatta "Teknolojik işyeri kapatma mektubu" diye bir kavram oluştu diyebiliriz (Kavramlarımız zenginleşiyor sadece!). Sanki Teknoloji yatırımı alan koskoca bir firmadan değil de, kasabadaki marketini kapatan Mehmet abiden bahsediyoruz. :)

  (Tekrarlıyorum bunlar yukarıda bahsi geçen kapanan firma ile ilgili bir yazı değildir ve eleştirim yukarıda yazanlara değildir.)

  Ben sadece genel kanaat olarak ahlaki ve bilgi-tecrübe boyutunu yazmak istedim, Yoksa kimsenin değer üretememiş firmasının, kapanmış firmasının hatalarını aramak, firmanın stratejisini bilmem nesini irdelemek, kimden nasıl bir akıl aldı falan filan bana düşmez. Herkes nihayetinde aklının yettiği kadar ve bilgisi dahilinde yapabilecektir işini.

  Birde son anda şu "yatırımcı melekler" geliyor aklıma da tebessüm etmekten kendimi alamıyorum :). Neyse onu da "Dolandırılmış bir yatırımcı melek" haberinde yazarız. Hoşçakalın...

 88. Yukarıda yazdığım kişisel genel görüşten sonra, yazdıklarımın Aslanoba Grubu'nun girişiminin üzücü sonucu ile ilgisi olmadığını bir kez daha hatırlatmak isterim. Ve mümkünse faaliyetlerine neden son verdiklerini, bu hususlarda girişimcilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini, TECRÜBE açısından paylaşmalarını isteriz. Faaliyetin son bulması sadece firma açısından değil, çalışanlarının işsiz kalması açısından da önem arz etmektedir. Konuya bu açıdan bakıldığında, sebepler daha dikkate değer olacaktır.

  Umarız; tüm girişimcilerimizin gerek teknoloji altyapılı, gerekse diğer yatırımlarında başarı hep yanlarında olsun. Milletçe firmalarımızla gururlanalım isteriz.

 89. Emre Sevgim Emre Sevgim

  tazedirekt kapanmasın diye kampanya da başlatılmış

  https://www.change.org/p/hasan-aslanoba-tazedirekt-kapanmas%C4%B1n

  umarım farklı adlarda ve koşullarda devamı sağlanır.

 90. Aslanoba önce online market'e yatırım yaptı. Online market kısa süre sonra "yenileniyoruz yakında buradayız" gibi mesajlarla sitesini askıya aldı ve kapattı. Bu işin tutmayacağı daha o zaman belli oldu sanırım ama süreç başlamıştı.

  Bu süreç sonunda Aslanoba zaten yapmak istediğini işin yanında tezedirek'i açmayı düşünmüş olabilir. Olur da yabancı bir yatırımcı gelir birkaç milyon milyon harcadığı projeyi iyi bir fiyata verebilseydi o zaman gerçekten de 1 tık önde olabilecekti. (Yok daha neler.)

  Aslanoba'nın daha önce birçok girişimi kapandı. Yani tazedirekt'i kapaması çokta önemli değil sonuçta birkaç milyon dolar zarar edilmiş, araçları, çiftlikleri vs hala paraya eden veya para kazanabilecek girişimler olarak ayakta.

  Aslında takıldığımız nokta hiçbir açıklama yapılmadan fişinin çekilmiş olması. Bunu x kişi yapsaydı belki bu kadar sorun olmazdı ama sektörün en büyük yatırımcılardan biri yapınca merak ettik. Neden?

 91. Kapanmanın da bir adabı vardır.

  Tazedirekt gibi bir firmanın mahalle bakkalı sitesi gibi hostingin süresi biter gibi kapanması çok düşündürücü..

 92. TazeDirekt.com sıfırdan marka yaratacağına IpekHanim.com ALAN ADINI VE ŞİRKETİNİ SATIN ALMALIYDI!!!

  IpekHanim.com u birkaç yıldır kullanıyorum ve harika bir firma.

  Çocuğunuz olduğunda anlıyorsunuz ki sadece domates ve biberin organik olması yetmiyor.

  Bunların dışında Ekmeğinizin + Ununuzun + Portakalınız vs birçok ürünün doğal olmasını istiyorsunuz, arıyorsunuz.

  IpekHanım.com 'un 500 ADETLİK ürün listesi bulunmakta (domates, biber, un, ekmek, börek, tereyağ, zeytinyağ, süt, yumurta, yoğurt, sabut, tohum vs vs vs), yani ihtiyacınız olan hemen hemen herşey var.

  TazeDirekt.com a bakıyorsunuz İpekHanim.com daki ürünlerin ancak %20-25 i mevcut. Yani İpekHanım.com dan alışveriş yapan bir kişi ihtiyaçlarının çok çok büyük bir kısmını karşılayabiliyorken TazeDirekt te bu eksik kalıyordu.

  TazeDirekt.com un 10 Bin aktif kullanıcısından bahsediliyor, tamam da bu kullanıcılar her hafta sipariş veriyor mu? Her hafta sipariş verdiremiyorsanız "bu olmamış dersiniz".

  SONUÇ OLARAK:

  TAZEDİREKT MÜŞTERİLERİNİN İHTİYAÇLARI TAM OLARAK KARŞILANAMADIĞI İÇİN MÜŞTERİ DÖNÜŞÜMÜ ÇOK DÜŞÜK KALDI, FİRMA YETERİNCE BÜYÜYEMEDİ, 10 MİLYON YERİNE 2 MİLYON CİRO YAPTIĞI İÇİNDE KAPANMA KARARI ALDI!

  (DÖNÜŞÜM ÖNEMLİ)

 93. Emir Kahraman Emir Kahraman

  Açıkçası webrazzi olarak daha fazla bilgi vermenizi beklerdim. Ortağınız Hasan Bey'den bilgi almanız gerekiyor. Haber hala güncellenmedi. Her ay mutlaka tazedirekt başarı haberi yapardınız lütfen okuyucuları aydınlatın. Teşekkürler.

 94. webrazzi - ingilizce icerigi turkce ye cevirerek olmuyor malesef.

  duzgun elle tutulur bir haber yapsaydiniz bari tazedirekt in durumu ile ilgili. daha gecen ay soyle cirolar yapildi, soyle cirolar hedefleniyor diye haber yaptiniz.

  yorum yapanlar bile sizden fazla bilgi vermis tazedirekt ile ilgili. boyle haber sitesi olmaz, daha cok reklam sitesi olmus bu.

 95. Egemen Egemen

  ingilizce icerigi turkce ye cevirerek oluyor gayetde güzel yadım sanırım bi hata var