x

Tazedirekt’in Aralık 2015 cirosu 1.8 milyon TL, Aralık 2016 hedefi 10 milyon TL

tazedirekt.com market siparisiAralık ayında Tazedirekt.com‘un büyüme hızı konusunda bir kaç rakam paylaştığımızı hatırlayanlar olacaktır. Hasan Aslanoba’dan gelen bu rakamlardan sonra Tazedirekt ekibi bizimle bu hafta yeni ve daha detaylı rakamlar paylaştı.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, Hasan Aslanoba Tazedirekt‘in 2015’in ikinci yarısında aylık yüzde 30 büyüme yakaladığını ve Kasım ayında aylık aktif müşteri sayısının 10 bine çıktığını paylaşmıştı. 2016 yılında ise 7 kat büyüme hedeflediklerini ifade etmişti.

Aldığımız yeni rakamlar ise ciro rakamları da dahil olmak üzere Tazedirekt’in operasyonları hakkında daha detaylı rakamlar içeriyor.

Aralık 2015 ciro’su 1.8 milyon TL

Hemen merakınızı gidermek için ciro rakamlarından bahsedecek olursak, Tazedirekt 2015’in son ayında 1.8 milyon TL ciro yapmış. Bu yılın son ayındaki (sadece Aralık ayında) ciro hedefi ise 10 milyon TL. Aslanoba Capital‘in kurucusu Hasan Aslanoba, yıllık 7 kat büyüme hedeflediklerini söylemişti ama Aralık ayı kıyaslaması bana yıllık bazda 7 kat büyümeden daha iyi bir hedef gibi geliyor. Yani Aralık ayı hedefi tutturulursa Tazedirekt’in yıllık ortalama 7 kattan fazla büyüdüğünü görebiliriz.

Toplam yatırım tutarı 35 milyon doları geçti

Diğer yandan Tazedirekt’in çalışan sayısı 300’ü, Tazedirekt’e şimdiye kadar yapılan yatırım tutarı ise 35 milyon doları geçmiş. Bildiğiniz gibi Tazedirekt, hali hazırda İstanbul, Ankara ve Bursa’da belli bölgelerde haftanın 7 günü teslimat yapıyor ve siparişlerinin yüzde 42’sini mobil uygulamalardan alıyor. Haftasonları ise bu oran yüzde 50’ye çıkıyor.

Mobil uygulamlarının indirilme sayısı 100 bini geçtiğini daha önce paylaştığımız Tazedirekt, Appstore ve Google Play’de en uygulamalar arasına da girmiş. Web sitesi ve mobilden günde 15 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan ve yüzde 5 dönüşüm oranı yakalayan (ki Tazedirekt ekibi sektör standardının yüzde 0,5-1 arasında olduğunu söylüyor) Tazedirekt yeni müşteri kazanımında arkadaş tavsiyesi oranının da yüzde 52 olduğunu paylaşıyor.

Önceki yazıda da değindiğim gibi 2016 yılı Tazedirekt’in hem kendini hem de pazar potansiyelini kanıtlayacağı yıl olacak. Hasan Aslanoba’nın Tazedirekt’i halka arz etme hedefi de malum ve şu videonun sonundaki mesaj bana bu adımın 2016 içinde atılabileceğini düşündürüyor. Ne dersiniz?

tazedirekt

Yorumlar (34)

 1. Volkan Akkuş |

  Bazen ne okuyorum diye kendime soruyorum. Mobil uygulaması olan evlere servis yapan bir kasabın büyüme rakamlarını okudum. Teşekkür ederim webrazzi.

  Cevapla
  • Atalarımızın göçebe olmasından herhalde, ok atmayı ne kadar çok seviyoruz. Hem de işin iç yüzünü bilmeden. Nasıl bir operasyon var, içeride supply chain için hangi teknoloji kullanılıyor, teknolojik veya business model innovation var mı, yok mu, herhangi bir fikrimiz yok. Bu bilgilere ulaşmak zor olabilir, ama hiç tazedirekt’ten sipariş verip deneyimlediniz mi?

   Cevapla
   • Volkan Akkuş |

    Ben oku Webrazzi’ye atmıştım ama sanırım yanlış kişiye isabet etmiş. Pardon…

 2. 7 kat büyüme düşüncesi rakiplerin pazara entegre olmasını daha kolaylaştırir bu onlinemarket gibi bi proje değil önü öyle böyle açık değil.

  Rakamlara göre günlük 300 siparis ortalaması var aynı pazarlama masrafiyla istenilse sadece İstanbul için 3000 siparis rakamına ulaşılabilir.

  Cevapla
  • mathematician |

   Hesabınızda bir hata var, rakamlara göre 750 sipariş alınıyor ki ilk yılındaki bir girişim için sayılar benim beklentilerimin çok üzerinde:
   (15.000 ziyaretçi) x (%5 CR) = 750 sipariş/gün

   Her gün 750 farklı eve götürülen siparişten bahsediyoruz. Kaç adet araçla bunu yapıyorlar acaba?

   Rakiplerin rakamlarını da öğrensek keşke, değil mi Webrazzi?

   Cevapla
 3. M. Ünal Akkaya |

  35 milyon dolar yatırım yapıp yarım milyon dolar ciro(kar bile değil) başarı hikayesi gibi sunmanın anlamı ne?
  Kaldı ki bu arenada bir çok önemli rakip var, rakipler gelebilir.

  1 milyon doları Angellist’te dağıtsa bundan daha karlı çıkardı 🙂
  Ama olur mu onlara laf söylenmez. Her şeyin en iyisini beyimiz bilir.

  Cevapla
  • Şirket altyapı yatırımı yapmıştır, dağıtım araçları, kesimhaneler vs. başlarda zarar bile edebilir bu sorun değil .

   Cevapla
  • Yine bir yerde birilerinin ciğeri dağlanmış 🙂

   Cevapla
  • Geçen sene aralık ayında 1,8 milyon dolar ciro yapmışlar. Bu ayda hedef 10 milyon dolar yazıyor. Bunlar aylık hedefler.
   Gayet tatmin edici rakamlar bence.

   Cevapla
   • Yazı da aylık ciro gibi algı yaratılmaya çalışılmış halbuki yıllık ciro dan bahsedilmekte. Aralık ayının son ayına … kadar ciro yapmışlar.

    ” Tazedirekt 2015’in son ayında 1.8 milyon TL ciro yapmış. Bu yılın son ayındaki ciro hedefi ise 10 milyon TL “

   • Fırat Demirel |

    Gayet açık yazmıştım, farklı bir şekilde gösterme çabası yok. Sizin için tekrar sorup onayladım; sadece Aralık 2015 cirosu 1.8 milyon TL, sadece Aralık 2016 ciro hedefi 10 milyon TL.

  • En iyisini beyimiz bilir |

   Sayın Ünal Bey bu yatırımın 5 sene öncesine kadar gittiğini, çiftlikler, tarlalar ve soğutuculu araçlara kadar uzayan bir altyapı olduğunu bilmiyorsunuz sanırım?

   Cevapla
   • M. Ünal Akkaya |

    Kardeşim mesele o değil ki. Ben ne diyorum siz ne diyorsunuz?

    Venüse tatil köyü kuralım, 500 milyar dolar bütçe harcayalım sonuç? BUNA değecek mi?

    35 milyon $ yetmemiş olabilir fakat pazar büyüdükçe esas oyuncular devreye girecek. Migros, SA etc.

    Hasan Bey ne düşünür bilmem ama bir aileye dışardan et aldırmaya ikna etmek zor iş, yıllar gerekiyor eşik değerine yaklaşmak için, diğer rakipler var… Uzun hikaye.

    Ben olsam o parayı farklı türde değerlendirirdim. Küçük emrah bile Twitter’dan 2 sene de 4-5 Milyon $ kazandı. Daha ne diyeyim:)

 4. Fırat Bey, keşke haberin sonunda ilk 5 yorum yazan kişiye 60TL’ lik alışverişinize %25 indirim veriyoruz deseydiniz ne güzel olurdu. Tazelenirdik 🙂

  Cevapla
 5. 1.8 Milyon TL Aralık 2015’e ait ciro olarak belirtilmiş. 35 Milyon Dolar ise tek elden çıkan yatırım bedeli mi, yoksa çıktıkları yatırım turlarında aldıkları yatırımlar mı? Çok da uzun olmayan bir yatırım geri dönüşü olağan görünüyor.

  Cevapla
 6. siteyi beğeniyorum ama 35 milyon yatırım bu site için vasat sadece webrazzide ismi çıkınca girip bakıyorum beni etkilemedi siteyi yaparken kendi isteklerine yoğunlaşmışlar mobil uygulama yapalım daha çok satış olur gibi müşterinin beklentisini zerre kadar karşılamıyor doğal olduğuna beni inandıramadılar nedense …lütfen e-ticaret konusunda uzmanlardan destek alınız..bide ekonomik durum var siz yatırım yapıyosunuz ama organik ürünleri sevenler olsa ülkede tüm ürünler neden gdolu olsun halk belliki gdo lu ürün seviyor :)))pazar yok yani

  Cevapla
 7. Bu fikri 3 yıl önce aileme anlattığımda , sen kasap değilsin etten anlamazsın ne işin var demişlerdi . Yüksek ücretli bir gıdaya odaklanıp bu gıdayı taze olarak iletebildiğinizde yani doğru dikeyi müşteriden geri bildirim(ölçülebilir güven) alacak şekilde yakaladığınıda böyle başarı geliyor. Bence başarının formülü her zaman aynı doğru odaklanma ve geri bildirimin eşleşmesi.
  Bu proje yurt sathına yayılırsa kasaplara güven sorunu bitecek, önü çok açık bir proje.

  Cevapla
  • Aynı yorumu başka bir platformda daha görmüştüm, nerede gördüğümü şimdi hatırlayamadım. Sanırım o kişi de sizdiniz. 🙂

   Cevapla
 8. her hafta bu kadar buyuduk diye haber yaptırma geregi duyuyorlarsa demekki işler dedikleri gibi değil. aslında burada haberi yapanlar biz yayın kuruluşu olarak verdiğiniz bilginin dogru oldugunu kontrol etmek zorundayız deyip yeminli mali müşavir onaylı gelir tablonu da bir gosterde bakalım gercekten bu kadar satış yapmışmıusın bu kadar buyumusmusun dense bu haberlerden eser kalmaz

  Cevapla
  • Firma sahibi firmayı borsaya açacağım diyor ama sen güven problemi filan diyorsun.

   Cevapla
   • Her Yoruma değişik adlarda cevap yetiştiriceğinize masa başı hazırlanan rakamları tutarlı hazırlayın bari . Burada Yazan insanlar temel matematik bilgisine sahip insanlar. 15.000 gunluk ziyaretci %5 donuş oranı 750 adet gunluk sipariş yapar . 1.8 milyon tl bu rakama bolunce 2.400 TL Yapar ortalama alışveriş bedeli. Benim Bu Firmaya Özel Bir Antipatim Yok ama firmaların masa başında grafikler hazırlayıp bunu haber reklam olarak sunmaları. Bu Rakamların Atma Rakamlar oldugunu Burada Herkes Biliyor. Her Hafta şu kadar buyuduk bu kadar satışları artırdık diye haber yaptıracaklarına yaptıkları hizmetleri yenilikleri haber yapsalar daha faydalı olur

   • etikol biraz |

    basit matematik bilgisine sahip denilmiş ama matematiğin basitine bile hatayla sahibiz sanırım. 1,8 milyon aylık ciroyu 750 adet günlük siparişe bölerek ortalama sepet tutarına ulaşıyoruz; 2400 tl. matematiğin bu olursa ulaşacağın sonuç da tabii ki saçma olur.
    ulaştığınız rakamı 30′ a bölerek tekrar değerlendirmenizde fayda görüyorum.
    firmaya ne sempatim ne de antipatim var, sadece site kapandı haberi üzerine yorumları okuyorum, ne çok kapanmasını isteyen varmış şaşırdım. heralde kendine yer bulabilmek için boşalacak yerleri gözlemleyenler çoğunluk…

 9. Tazedirekt’i yukarıdaki gibi saçma sapan şekilde eleştirenlerin sadece 1 kez sipariş vermeleri yeterli olacaktır bence doğru düzgün yorumlamaları için. Müşteri memnuniyeti, site ve uygulamanın aynı akışta olması müthiş artılardan. Bence Türkiye’de en akıcı çalışan e-ticaret mobil uygulamasına sahipler. Sipariş tesliminde kuryelerin kibarlığı ve saati saatine doğru teslimat yapmaları bile büyük artı.

  Ben daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Umarım çok daha güzel yerlere gider.

  Cevapla
  • M. Ünal Akkaya |

   Hani biz sazandık? Demek ki hiçbir işten anlamadığın ortaya çıktı Berkan Bağcı. Sankı HA senin yorumunu görüp, plaket verecekti..

   Ee site kapandı, saçma sapan dediğin adamlar haklı çıktı. Demek ki saçma sapan olan senmişsin:)

   Cevapla
 10. Arkadaşlar ben bazılarınızı anlamıyorum, sanırsın adam 50 yıllık iş adamı 100 tane işe girip çıkmış, öyle bir ahkam kesiyor ki anlamak zor!

  İnsanlar o kadar para koymuş bu işe, iyi bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, neden olumsuz olumsuz konuşuyorsunuz, eleştiri yapacaksınız, yapıcı olsun bari.

  Websitesine ilk girdiğimde karşıma çıkan şey, bir resim ve yarım görünen bir video, bence bunun yerine dikkat çekiçi ürünler olmalı, kişi ilk girdiğinde hemen ürünleri görmeye başlamalı, site genel olarak sanki toptan satış yapılacakmış gibi bir hava veriyor, fazla kurumsal bir site gibi görünüyor.

  Sitenin genel hatları düz çizgilerle kesilmiş, buda daha sert bir görüntü veriyor, bence contentler gayet iyi, ama sitenin, (pazarlama, kullanıcı deneyimi ve tasarımcı tarafından) bir daha ele alınması lazım.

  Cevapla
 11. 2 ortaklı bir şirketiz ve 1 çalışanımız var, geçen sene ki ciromuz 600 bin TL idi, yatırımcı bulamadık. Kendi başımızın çaresine bakıp bu yıl (2015) cirosunu 1.5 milyon TL ile kapattık. Hemde çalışan sayımız ve giderimiz değişmeden. Biz işe başlarken cebimizde 500 lira vardı. Başarı öyküsü olacaksa bizim öykümüz olur. 35* milyon dolar yatırım alıp 1.8 milyon TL ciro yapan (eminim seneyi zararla kapattılar) bir firmanın öyküsü başarı olamaz. Resmen fiyasko.

  Cevapla
 12. İnternetten değil de bakkaldan-marketten sipariş veriliyor algısı yaratılması gereken bir proje. Öğrenim seviyesinin ortaokul seviyesinde olduğu bir ülkedeki insanlara eti internetten satmak özellikle de bu şekilde satmak için biraz erken.

  Ayrıca şirketlerin açıkladıkları rakamlara inanmıyorum. Sadece Aralık ayında yapılan cironun kaç adet siparişten oluştuğunu merak ediyorum? Ortalama sepet tutarı nedir? Şirket toptan satış yapıyor mu, yapıyorsa açıklanan ciroya dahil mi?

  *Yorumlara neden sektörde iş yapan kişiler katılmıyor?

  Cevapla
 13. bukadar yalan ongoruler olduktan sonra hersey sisik olur tabi (uber 50 milyar usd )adamlar ocak ta aralik 2016 da 10 milyn tl diyo subatta sirketi kapatiyo nasi ongirudur bu nasil bir planlamadir?

  Cevapla
 14. barış güney yılmaz |

  Kurucusuna bakınca sadece yatırım almak için yapılmış proje gibi duruyor yakında bu yatırım olaylarınında suyu çıkar

  Cevapla
 15. ve ne yazıkki şirket bugün kapanır

  Cevapla

Bir Cevap Yazın