Hasan Aslanoba Tazedirekt'i neden kapattığını anlattı
E-Ticaret

Hasan Aslanoba Tazedirekt'i neden kapattığını anlattı

Türkiye internet sektörünün son dönemdeki en önemli haberi şüphesiz Tazedirekt'in beklenmedik kapanışıydı. Sektörün önde gelen yatırımcısı Hasan Aslanoba'nın girişimci kimliğiyle kurulmuş olması, Tazedirekt'in kısa sürede bir love brand haline gelmesi ve elbette kısa süre öncesine kadar büyüme hedeflerinden konuşurken girişimin kepenkleri indirmesi hemen herkese sürpriz oldu.

Tazedirekt tarafından bugüne kadar yapılan tek açıklamada kapatma kararı “piyasa koşulları ve operasyonel dengeler”e bağlanmıştı. Ancak bu koşullar ve dengelerin nasıl değiştiği belki yeterince iyi anlaşılmadığından, ani kararla ilgili sektörde çok farklı yorumlar yapıldı. Beklenen detaylı açıklama ise bugün geldi.

Tazedirekt'in kurucusu ve CEO'su Hasan Aslanoba, konuyla ilgili merak edilen tüm soruları yanıtladığı bir açıklama metnini bizimle paylaştı. Bugüne kadar girişimin tasfiyesi ile ilgili operasyonlara öncelik verdiğini belirten Aslanoba, açıklamayı bugüne ertelemek zorunda kaldığını söylüyor.  Aşağıda tamamını görebileceğiniz metinde söz konusu piyasa koşulları ve operasyonel dengelerin neler olduğu net bir şekilde belirtiliyor. Örneğin, Aslanoba girişimine başlarken beş yıl boyunca kar etmemeyi göze aldığını buna rağmen gerçekleşen zararın bu beklentiyi kat ve kat aştığını söylüyor.

Tazedirekt  Aslanoba'nın kendisi ve tüm girişimciler için oldukça önemli bir vaka. Bu nedenle Aslanoba'nın girişiminden elde ettiği tecrübeyi aktardığı "Bu başarısızlıktan hangi sonuçları çıkarttım?" bölümü tekrar tekrar okunmalı. Bu hikayenin farklı girişimler için nice başarı hikayelerinin önünü açması ise herkesin ortak isteği.

Tazedirekt neden kapandı?

Tazedirekt, kısa sürede, tam anlamıyla bir “love brand” olmayı başarmasına rağmen çok yüksek hızda nakit yakıyordu ve bu durum sürdürülemez hale gelmişti. Son 5 ayda aylık ortalama yüzde 30’luk büyüme, 2016 Ocak ayı net ciromuzu 2 milyon TL’nin üzerine taşımıştı ancak en altta nominal TL zararımız, bazı oranlar iyileşse bile, çok fazlaydı. Karlılığı yakalamak için 4-5 yıl zarar etme riskini göze almıştım, ancak bütçelediğim zarar ile gerçekleşen zarar arasında büyük uçurum oluşmaya başlamıştı. Kesin kapatmaya karar vermeden önce, kar/zarar tablolarında çok farklı senaryolar çalıştım, ancak çıkış yolu bulamadım. Sonunda şah-mat olduğuma karar verip hızlıca kapatma kararımı uyguladım.

Gerekli önlemler alınarak iş kurtarılamaz mıydı?

Tazedirekt, sermaye ve emek yoğun bir iş olduğu için, hızla pivot etme yeteneğine sahip değildi, iş modelinde sonradan keşfettiğimiz bazı zaaflardan hızlıca kurtulmak çok zordu. Ayrıca, şirket kültürümüz, bir startup’ınki gibi değildi; sermayenin bolluğu, tasarruf etme veya değer yaratma baskısını çok azaltıyordu. Sitede fiyatlarımız arttırılabilir, teslimat ücreti alınabilir, tüm promosyonlar ve hediyeler kaldırılabilirdi; ancak bu defa büyüme çok yavaşlayacak ve sabit maliyetlerin yükü binmeye devam edecekti. Tazedirekt, çok çalışanı olan, sabit yükleri ağır olan bir iş birimiydi, bu nedenle hızla büyümeliydi ve büyüyordu da, ancak artan ölçek yeterince verimlilik getirmiyordu. Çünkü, bir data şirketine dönüşememiştik, hızlı inovasyon yapamıyor ve hızlı öğrenemiyorduk. İşin kendine has zorlukları da hiç yardımcı olmuyordu.

Tazedirekt-com

Bir marka “Love Brand” olduğu halde nasıl başarısız olur?

Stratejimiz çok kısaca şuydu; müşteriye çok iyi ürün ve hizmet kalitesi sunarak hayranlık yarat, ağızdan ağıza yayıl, bol hediye ve tazeparalar da dağıtarak çok hızlı büyü, yeterince büyüdüğün zaman kar optimizasyonlarına giderek büyümeyi azalt ve işi daha sürdürülebilir hale getir. Eğer 2016 Aralık hedefimiz olan aylık 10 milyon TL ciroya aşırı para yakmadan gelebileceğimizi görseydim devam ederdik. Ancak, dediğim gibi, aylık zarar hedefleri ile gerçekleşen zarar arasında uçurum çok büyüktü. Özellikle sipariş hazırlama merkezimizde, sebze-meyve kategorisinde aşırı hurda-fire çıkıyor, ürün marjlarımızı dramatik düşürüyordu. Dağıtım tarafında da birim maliyetlerin makul rakamlara inmesi için 7-8 katı ölçeğe ihtiyaç vardı.

Bu başarısızlıktan hangi sonuçları çıkarttım?

Tazedirekt için çok çalıştığım ve uğraştığım halde, sürekli zamanımı alan başka işlerimden kopamamak ve sonuçta odak eksikliğim önemli bir sorundu. Ayrıca, bir teknoloji girişimcisi olarak yeteneklerim henüz test edilmiş değildi ve buna rağmen e-ticaretin en zorlu alanı olan taze gıdayı hedeflemiştim. İyi bir ekip kurarım, onlara liderlik ederek başarılı olurum varsayımı hiç tutmadı. Üst yönetim için en başta anlaştığım bazı arkadaşların seçiminde isabet oranım oldukça düşük çıktı; maalesef zamansız işten ayrılmalar ve performans sorunları yaşadık. “Gelen gideni aratır” endişesiyle, bazı yönetici değişikliklerini yapmakta da geç kaldım. Sadece liderlik etmek yerine, benim de detaylara inip her gün mikro yönetmem gerekiyordu; sonuçta Türkiye için tamamen yeni olan bir iş modelini hayata geçiriyorduk. Geriye baktığımda, tam odaklanamayan bir girişimci olmak yerine, keşke sadece yatırımcı olarak kalsaydım diyorum. Bundan sonraki iş hayatımda da sadece yatırımcı olmayı planlıyorum.

Biz başaramamış olsak da, Tazedirekt’in iş fikrine halen çok inanıyorum. Gelecekte, çok iyi bir kurucu ekip, iyi de yatırım alabilirse, mutlaka bu işi başaracaktır. Bu modelin Türkiye için erken olduğu görüşüne ise artık hiç katılmıyorum, çünkü Tazedirekt zaten yeni girişimlere bu işin yolunu açmış oldu. Tazedirekt, endüstrileşmiş gıda ve perakende devlerine karşı büyük bir meydan okumaydı, en çok sevilen girişimlerden biri olarak insanların kalbinde yaşamaya devam edecektir.

Yorumlar (100)
 1. Cabbar Gültiken Cabbar Gültiken

  Mantıklı bir açıklama. Fire olayı beklendiği gibi en büyük sorun, toplama ve dağıtım kanallarının da yüksek maliyet getirmesi olağan. Benim dikkatimi çeken ise, biraz iş arkadaşlarını da suçlaması. Tazedirekt yöneticileri kimlerdi bilmiyorum ama piyasada mimlenecekleri aşikar. Bu anlamda talihsiz bir serüven.

 2. Doğancan Doğancan

  Burası karışacak belli ki :)

  Ancak şu var ki artık bloglarda Tazedirekt üzerine yapılan değerlendirmelerden gına geldi. Anlamakta zorluk çekenler, hala analiz kasanlar için faydalı bir açıklama olmuş.

 3. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  Amaannnn Hasan Bey, memleketi sen mi kurtaracaksın? Boşver startupları sen de araziye yatır parayı, akmaz kokmaz batmaz... Arada 20 K ateşlersin Business Angels'larda startuplara...

 4. Ekin Caglar Ekin Caglar

  Her fırsatta metriklerin şahane olduğu açıklandığı halde niye dışarıdan yatırım alınmadı? Sanırım bunu Cankut cevaplamalı. Çünkü Cankut yurt dışından VC yatırımı almayı denedi ve alamadıysa bunun ekosisteme etkisi tazedirekt'in kapanmasından çok daha fazla olacaktır!

 5. Enkaz Enkaz

  Afedersiniz ama sevgili internet camiası, böyle saçma açıklama mı olur?

  - 1 günde mi ortaya çıkmış bunlar?

  - Çözülemeyecek kadar büyük sorunları yeni mi farketmiş Hasan Bey?

  - Pencereyi kapatır gibi böyle bir iş bir anda kapatılır mı?

  - sorunları çözmek için hangi adımlar atılmış? Hasan Bey sadece "olmazdı, yapılamazdı" diyor. Bir sene önce ben de bu iş fikrine inanmıyordum. Beni bile inandırdı, sadık müşteri yaptı.

  Çok şaşkınım. Herkesin girmek istediği, bir çok oyuncunun girdiği bu pazarda Tazedirekt gibi dev bir marka yarat, sonra fişi çek. Çok amatörce bir hareket olmuş Hasan Bey için.

  Geçmiş olsun, arkasında ekosistem için büyük bir enkaz bıraktı.

  1. Orkun Orkun

   Bir girişim çeşitli nedenlerden dolayı kapanabilir, kişisel kararla kapanır, finansal değerlendirmelerden dolayı kapanır, belli bir vadede istenen sonuca ulaşılamayacağı görülerek kapatılabilir. Burada işi ilginç yapan şey, daha 1-2 ay önce ciddi bir başarı hikayesi yazıldığı, üstelik 2016 yılı planlarının da ciddi gelişmelere odaklandığı sağa sola, basına duyurulduktan sonra şirketin çeşitli operasyonel ve finansal beklentilerin uyuşmaması nedeniyle bir gün içerisinde kapatılıyor olması. Bu boyutta bir yatırımda ve iddialı hedefler içerisindeki şirkette bunun yapılıyor olması stratejik plan ve hesaplamalar sonucu gerçekleşti denilmesi ikna edici değil. Bu açıklamadan çıkarılacak sonuç, Aslanoba'nın şirketin durumunu net olarak bilmemesi, kendisine doğru verilerin sağlanmaması ve belki de bir şekilde şirket içinde oluşturulan yalan dünyaya herkesin inanmış/inandırılmış olması gibi görünüyor. Gerçekler ortaya çıkınca da ani bir karar alınarak, kişisel bir tepki ile tüm sistem küt diye kapatılmış gibi.

 6. Rakamlar Iyi Gidiyor Rakamlar Iyi Gidiyor

  Keşke neden yangından mal kaçırır gibi şirketi kapattığını da sorar mısınız? :) yarın bir gün diğer yatırımlarını da kapatacaksa bilelim de ona göre kullanalım. Rakamların iyi gittiğini söylediği başka şirketler de var. :)

  1. Macrocenter ile yoluna devam.edecek kaldığı yerden :)

 7. Önder Kartal Önder Kartal

  "İyi ekip kurup liderlik ederim" mi? Hasan Bey 35 milyon doları bankaya koysaymış keşke.

  Bu işin en baştan liderlikle olacağına inandıysa zaten baştan yazık olmuş. Milet gecesini gündüzüne katıyor girişimlerini adam etmek için. Hiç mi kimse söylememiş böyle olmayacağını?

  Firenin atığın fazlalığını söylemiş ama aynı sektörde olup firesiz atıksız çalışan firmalar olduğu zaten biliniyor. Komik bir gerekçe olmuş.

  Eğer bu kadar para yatırıp, sebebini fireye atığa bağlıyorsa Hasan Bey önce oturup ne yaptığını düşünmeli. Sonra da etrafında akıl Verenlere bakmalı.

  1. Hakan Hakan

   Aynen öyle,

   Gece gündüz projemi geliştiriyorum. Bizim gibi adamlara yatırım yapmazlar, gidip adama desen ki böyle bir projem var yatırım yapar mısın diye yapmaz, ama etohuma katıl, ya da webrazzi seminerlerine katıl, o zaman alırsın yatırımı, reklam bunların hepsi.

   1. Mehmet Mehmet

    HAKAN bey yazdıklarınızın hepsine bende katılıyorum.

 8. Oguz Furkan Kaytanci Oguz Furkan Kaytanci

  Enteresan olan ust yonetcilerden sikayet etmesi. Onlarin islerini de yapmak zorunda kaldigindan bahsetmesi. Ust yoneticilere hisse verilmis mi acaba? Verilmediyse, versilseydi daha iyi olur muydu?

  Saglik olsun.

 9. Vip Girişim Vip Girişim

  5 yıl boyunca zarar etmeyi göz almak inanılmaz bir güç. Biz öle yapmıyoruz ve yapamıyoruz. Her bir girişimimizin gider gelir dengesinde kâr etmesi gerekli. Taze Direkt üzerinden sipariş vermiş bir firma olarak şunu belirtebiliriz ki sistem tamamen üyeleri memnun etmek üzerinedir. 50-60 TL lik bir sipariş verdim üstelik bu sipariş dışarıda 100 TL. Siparişim kısa sürede kapıma kadar geldi ve getirende taze direkt araçları. Fatura hatalı olmuştu. Fatura talebinde bulunduk e-mail ile ve fatura düzenlenip tekrar aynı araçla geldi. Yani demek istediğim işin matemetiğine baktığımızda bu tamamen zarar odaklı. Kâr yok. Olamaz. İstanbul tafiğinde özel araşla bir fatura için buraya kadar gelmek. Tamam üye yani müşteri tarafında harika ancak firma tarafında zarar. Fatura bana kargo ile ulaşsada benim için yeterlidi hatta sipariş ettiğim ürün kargo ile taşınabilecek kokmaz yanmaz çürümez bir üründü. Onu bile kargo ile 3 liraya gönderebilirlerdi. Bu kadar büyük bir sermayenin başarısızlıkla sonuçlanması üzücü. Tabiki nedeni: GİDERLER. Ah bu giderler bir gitseler hiç gelmeseler ;)

 10. Mustafa Efe Mustafa Efe

  Hiç bir firma yüzde 30 büyümeyle yıllık 20 milyon ciro edip odaklanmadım, iş arkadaşlarım iyi değildi, çok fazla para yiyordu diyemez. Açık açık bu sistemde para kazanamadım diyeceksiniz. Sanki her şey yolundaymış da tek sıkıntı gelir gider dengesizliğiymiş gibi. Örnek olarak Hasanbey çiftliği... Taze gıda bir gönül işidir . Senin gibi parayı Temel'e koyanları böyle bataklık gibi içine çeker, çünkü girişimci olmanın yanında topraktan, doğanın dilinden ve insandan anlamak lazım, param var bu işi yaparım dersen böyle batar sonra da battığına kırk bahane bularak ne kadar battı dememiz için türlü saçmalıklara var açıklamalara ihtiyaç duyarsın, bence bu olay taze gıda veya organik gıda işine girecek girişimcilere örnek olur, sevmediğiniz anlamadığınız ile girmeyin.. Para odaklı düşünüp gönül işine talip olmak saçma, bu iş öyle bir iş değil çünkü... Hakettiği batışı almış kısacası ...

 11. Burak Burak

  Sanırım Hasan Bey'i çok yanlış yönlendirip yönettiler.

  Yanlış raporlamalar

  Cankut Bey'e çok fazla güvenmiş olması.

  Bugün migros , carrefour , makro gibi marketlerin sosyal medya hesaplarına bakın. 04:30 da hemde kaç defa hal'de patronların , ceo'ların olduğu fotoğrafları görürsünüz. Yani işin her anının içindeler.

  Çok güzel bir öz eleştiri olmuş. Ekosistem yararlanacak ve bunun boşluğunda geçen haberini gördüğümüz Market Sepeti yine haberi çıkan Bol Bol , Getir fazlasıyla istifade edecektir.

 12. Mehmet Pekmez Mehmet Pekmez

  Bence detaylı ama bir o kadar da karışık bir açıklama olmuş. Hasan Bey'in kafası hala karışık mı acaba?

  Lovemark olduk, istediğimiz ölçeğe doğru büyüyorduk diyor. Ama ekibine suçu atıyor.

  Ekip 2 milyon ciroya ulaşmış 1 senede. Hala yavaş diyor, pivot edemedik diyor.

  Atık-fire diyor. E iyi de o kadar satarken, rakamlar doğruysa günde 1000 sipariş götürürken nasıl bu kadar atık fire oluyor çok ilginç.

 13. Fatih Dönmez Fatih Dönmez

  Isin dogasi geregi zor oldugu kismini gecersek; Hasan Bey bir cok girisimcinin yaptigi hatalari yapmis, odaklanamama ve dogru ekip.

  Ben bir girisimci olarak yeterli finansman kaynaginin bu iki sorunu da cozecegine inanirdim, goruyorumki yanlis dusunuyormusum.

  Tecrubelerini paylastigi icin tesekkur ederim, daha detayli blog yazilari da olsa super olur :)

 14. Bir Girişimci Bir Girişimci

  Sonuçta Türkiye girişimcilik ekosisteminin tarihinde ki en büyük başarısızlık örneğidir ve girişimcilerin o kadar para kaybetmeden öğrenebilecekleri çok büyük dersler vardır. Aslanoba şanslı ki yatırımcı kimliği ile yola devam edebiliyor. Yatırımcı olarak kalması sektör için çok daha hayırlı olur. Fakat çok para koyarak girişimcilik yapmak zaten girişimciliğin ruhuna aykırı..

 15. Ahmet Akdel Ahmet Akdel

  "Love Brand" ve eldeki net ciroları kullanarak yatırım, ortkalık vs ile kurtarılsaydı Hasan Bey denerdi mutlaka. Kendisi de açık olarak belirtmiş [Eğer 2016 Aralık hedefimiz olan aylık 10 milyon TL ciroya aşırı para yakmadan gelebileceğimizi görseydim devam ederdik. ] hem ekip anlamında söyledikleri [İyi bir ekip kurarım, onlara liderlik ederek başarılı olurum varsayımı hiç tutmadı. Üst yönetim için en başta anlaştığım bazı arkadaşların seçiminde isabet oranım oldukça düşük çıktı; maalesef zamansız işten ayrılmalar ve performans sorunları yaşadık. “Gelen gideni aratır” endişesiyle, bazı yönetici değişikliklerini yapmakta da geç kaldım. Sadece liderlik etmek yerine, benim de detaylara inip her gün mikro yönetmem gerekiyordu; sonuçta Türkiye için tamamen yeni olan bir iş modelini hayata geçiriyorduk.] hemde taze gıdanın sektörel zorlukları [Özellikle sipariş hazırlama merkezimizde, sebze-meyve kategorisinde aşırı hurda-fire çıkıyor, ürün marjlarımızı dramatik düşürüyordu. Dağıtım tarafında da birim maliyetlerin makul rakamlara inmesi için 7-8 katı ölçeğe ihtiyaç vardı.] onu kapatmak zorunda bırakmış benim anladığım kadarıyla.

  Ayrıca detaylarını girişimcilik konferanslarında anlatacağını tahmin ettiğim güzel de bir söz söylemiş: "Geriye baktığımda, tam odaklanamayan bir girişimci olmak yerine, keşke sadece yatırımcı olarak kalsaydım diyorum. Bundan sonraki iş hayatımda da sadece yatırımcı olmayı planlıyorum."

 16. Güven Güven

  Sorun Hasan Beyde değil sorun elemanlarda - yöneticilerde - çalışanlarda.

 17. Batur Batur

  Bir kaç yıl önce Hasan Bey'le bir konu hakkında mailleşmiştik. Tam o sıralarda Cankurt Bey'i işe aldı. Sonra artık Cankurt Bey bu konuları ele alaxak diye açıklama geldi. Peki tamam dedim. Cankurt Bey'le ilk görüşmede aldığım cevap çok acayipti. "Çok işimiz var, Çok yoğunuz, seni sallayamacağım" anlamına gelen bir cevapla ilişki kesildi.

  Çok da bir ilişki yoktu zaten ama çok komik bir duruma geldi.

  Biri büyük biri küçük hiç farketmez bir girişimci ve yatırımcı görüşürken araya eleman girip işlerde bende artık dedikten sonra çok yoğunuz cevabı çok ayıp.

  Sonra ben de görüşmenin devamını sekrete havale ettim. Görüştüler mi görüşmediler mi bilmiyorum.

 18. Alessandro Alessandro

  ah aslanoba abi bi yatırım yaparken ki altın fiyatına bak bi de şimdiki altın fiyatına keşke altına yatırım yapsaydın..yorumlarda bi arkadaşın da dediği gibi bunlarla uğraşağına o forum bu forum senin 20-30 bin dolar yatırım yapıp çoğu angellar gibi caka satıp takılsaydın... bu arada şahsi kanaatim aslanoba nın yaptığı en iyi yatırım bi modanisa bi de webrazzi dir gerisi hakkında yorum yapamayacağım.

 19. Hasan Aslanoba aciklamasini cok net sekilde yapmis, bundan sonra kimsenin bu konu hakkinda konusmasina gerek kalmadi diye dusunuyorum. Yatirimci sapkasiyla yoluna devam edecek olmasina da cok sevindim. Turkiye internet ekosistemi Hasan Aslanoba'yi kaybetmemeliydi.

  Bence bundan sonra yapacagi en dogru sey yatirimlarina Webrazzi ile devam etmesi olur. Webrazzi Ventures kime yatirim yaparsa ben su kadar daha yatiriyorum diyerek Y Combinator ile birkac yatirimcinin yaptigi modeli deneyebilir. Cankut Durgun yerine Webrazzi ekibi girisimcilere daha yakin gelecektir. Arda Kutsal da yatirimlara dahil olursa, digerleri dusunsun. :)

 20. Benim merakım neden otel ve restoranlara tedarik sağlamadılar. Bu onların maliyetlerini azaltırdı diye düşünüyorum. Migros veya Carrefour lar fiziksel mağazalarını depo gibi kullanıp hem online dan hemde offline dan satış yapıyor. Bu kadar altyapı kurulmuşken neden tedarik işine girmediler merak ettim?

  Cankut beyin Tazedirekt ile ilgisi var mı? sadece Aslonoba capital de bulunmuyor mu? Cankut bey ile ilgili benim de yaşadığım küçük bir olayı anlatayım. Girişimimle ilgili bir mail de ben atmıştım. İlk attığımda fikri çok beğendiğini, aylık olarak metrikleri mutlaka yazmamı istedi. 1 ay sonra yazdığımda ise ilgilenmiyoruz diyerek dönüş yaptı :)

 21. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  Anladığımız;

  1) Ruslara en güzel ürünleri gönderen çiftçimiz kendi milletini kazıklamış

  2) Üst yöneticiler aldıkları paraya bakmış. Love mark olmamış kafalarında

  1. Orkun Orkun

   Üst yönetici dedikleriniz hakkındakiler doğru olabilir ama çiftçilerin zaten doğru düzgün kazanamayıp aracıların hem çiftçileri, hem de tüketicileri sömürdükleri biliniyor. Bu konudaki yanlış tespiti düzeltmek gerekli.

 22. Bbekler Bbekler

  Dagitim yapan elemanlarin aylik maaslarinin 3.000 tl oldugunu duymustum ssk yemek maliyet 4.000 tl yuksek bir maliyet

 23. Ahmet Akdel Ahmet Akdel

  Yatırımcı olmakla Girişimci olmanın doğası gereği farklılıkları var. Bu farklar örnekteki gibi tecrübeler kazandırıyor insana kaybedilenler göze alınmıştır tabi ki de..

 24. Mobiladam Mobiladam

  Harika bir yorum olmuş. Birazcık sert kaçmış ama olsun :)

 25. Wolkanca (@wolkanca) Wolkanca (@wolkanca)

  ya bu bir hobi değil iş sonuçta. olmuyorsa olmuyor. ben aslanoba yerinde olsam plaza avm arsa bine işlerine girerim onları yabancılara satarım kral iş, düşünürlerse görüşebiliriz gerçekten :)

 26. Glnbtn (@glnbtn) Glnbtn (@glnbtn)

  sektör adına üzücü ama güzel dersler çıkartılabilir.siteyi kapatmadan fiziki mağazalar açılabilirmiydi diye düşünüyorum bende.bence denenebilirdi.

 27. Piston Kafalar Piston Kafalar

  "2016 Aralık hedefi 10 Milyon TL" olan bir iş modelinde zarar hedeflenen zarar ile çok farklı ifadesi yer alıyor bu zaten başlı başına bir başarısızlık Hasan Bey'in tecrübeleri e-ticarette sınıfta kalmış! 2 sene önce kurduğum ve yalnızca şuan haber kısmı ile devam ettiğim sitemin e-ticaret bölümü yalnızca 1 ay açık kaldı ve totalde 50.000 TL'na mai ettiğim girişimden günde 7.000 TL ciro çıkartıyordum, ürün tedarikinde sorun yaşadığım için (küçük esnaf zafiyeti) şirketi istemeyerek kapatmak zorunda kaldım... Şimdi hangi girişim daha başarılı ? Sevgili Aslanoba Kapital melek yatırımcı modelinde kendisine iyi girişim ve en az girişim kadar girişimi kuran/yöneten kişilerin yeteneklerine göre yatırım yapsın.

 28. Ekrem Aksoy Ekrem Aksoy

  17.12.15 ve 09.01.2016'da yayınlanan haberlerde o zaman açıkça yalan söyle(n)miş... "Love Brand"

 29. Çalışan Çalışan

  Aslanoba nın Yatırım yaptığı girişimlerin bir çoğu elinde patlasada

  bundan sonrada girişimlere yatırım yapmaya devam edeceğini düşünüyorum.

  Türkiye'nin 2. en büyük yemek sipariş sitesi, http://yemekmotoru.com da çalışıyorum

  ve ismimi paylaşmak istemiyorum.Aslanoba nın yemekmotoru'na yatırım yapması hem kendisi için

  geri dönüşü büyük olacaktır hemde Türkiye'ye yeni bir marka kazandırmış olacaktır.

  (Not: yemekmotoru farklı isimlerden yatırım teklifi almasına rağmen yatırım yapmak isteyenlerin

  güven vermemesi nedeniyle şimdiye kadar herhangi bir yatırım almamıştır.

  (Acizane Fikrim..

  1. Ahmet Arıkman Ahmet Arıkman

   Çok rahatsız edici bir tarzınız var. Koyun can derdindeyken yaptığınız işe yatırım arıyorsunuz. aynısını daha öncede yapmıştınız. siteniz patlaktı, şimdi baktım yine patlak. çok temek fonksiyonalitelerde hata var. o yüzden yatırımcı aramaya başlamadan önce biraz toparlayın yatırımınızı.

 30. Furkan Furkan

  Bence buda bir reklam çalışması viral demeyelim artık reklam çalışması diyelim. Hasan şimdi reklam yaptı, 1-2 ay sonra yeni bir proje gelecek kesin direkt zirve. Sakin olun yani.

  1. Arcapa Arcapa

   35 milyon dolar doğru ise hiç fena bir rakam değil. Düzgün analiz, planlama, geliştirme ve iş gücü ile başarılı olabilirmiş sanki. Yatırımcı olmak ile yönetici olmak farklı şeyler. Çok iyi bildiğiniz bir iş ise mümkün olabilir. Ama bilmiyorsanız bilen doğru insanları bulmak ve onlara güvenmek zorunda kalırsınız. İnsanlar sandığınız gibi doğru çıkmazsa yandınız. Kişiler doğru bile olsa e-ticaret'ten para kazanmak çok zor. Üstelik çabuk bozulan ürünlerin olduğu dikey bir e-ticaret modelinde daha da zor. Herşey yolunda gitseydi bile karlılık için gerekli cirolara ulaşmak ve operasyon maliyetlerini düşürmek pek mümkün olmayacaktı muhtemelen. Kapatmak ticari açıdan doğru karar olmuş gibi gözüküyor.

 31. Serhat Ünlü Serhat Ünlü

  Bu kadar büyük bir marka yarattıktan sonra bir günde aniden fişini çekmenin mantığını anlamadım. En azından marka için bir müşteri bulunamaz mıydı? Daha iyi yöneteceğini düşünen bir ekibe projenin devri düşünülemez miydi?

  "Araba arza yapmaya başlamıştı sattım", "Telefonun şarjı 5 saat gitmez olmuştu sattım" :) gibi cümleleri duymaya aşina olduğumuz bir coğraftada bir "lovemark" ın bir günde heba edilmesi beni üzdü. Kendi markam batmış gibi üzüldüm doğrusu. Ancak Hasan Bey'in parası çok ki tenezzül etmedi sanırım :).

 32. Mr. Wrong Mr. Wrong

  Çalışanların sizi "operasyonda büyük hatalar yapılıyor. İş büyüdükçe zarar da artacak. Bu işin çözülmesi lazım" diye uyardıkları doğru mu Hasan Bey? Neden buna izin verdiniz?

  1. Sanırım bu içeriden bir bilgi... Eğer öyleyse bu ani kapanma konusu daha çok su götürür gibime geliyor... Ayrıca Hasan Bey'in açıklamaları ben dahil pek çok kişi için yeterli olmamışa benziyor... Oturmayan parçalar var ve bu açıklamalar ışığında bile yaşanan süreç mantıklı değil... Elbet zamanla bu işin aslı ortaya çıkacaktır... Magazinsel bir açıdan değil, ekosistem için ders almak için gerçeği çok merak ediyorum şahsen..

 33. Açıklama gelmeseydi bir şeyler hala yazılıp çizilmeye devam edecekti. Açıklama ile birlikte bir çok şey netlik kazanarak farklı girişimcilere de yol açmış durumda bana göre

 34. Selim Selim

  Evcil hayvan urunlerine yatirim yapin ulkede pazar buyuyor dedigimde gulen Cankut Bey'den sonra Hasan Bey'in de sucu yoneticilerine atmasi aman efendim vay efendim demesi. Ne bileyim, olmamis.

 35. Ozgur Ozgur

  >> .. göze almıştım, ancak bütçelediğim zarar ile gerçekleşen zarar arasında büyük uçurum oluşmaya başlamıştı.

  Evdeki hesap çarşıya uymaz.

 36. Muhahmetkara Muhahmetkara

  İşin tutmayacağı çok açık belliydi.Henüz Türkiye'de e-ticaret tam anlamıyla oturmuş değil.Bir de bizim insanımız evde yemek yapmayı sever.Aile yapısı sağlam bir ülkeyiz.Bu şekilde yurt dışında tutacak bir projeyi burada denemek baştan mantıksız.Ben tazedirekt ceosu olsam.Öncelikle insanlara sağlıklı yemek yapmanın yollarını öğretirdim.Daha sonra yavaş yavaş büyütürdüm.Siteyi komple kapatması çok garip olmuş.

  Ahmet Kara

 37. Cansel Cansel

  Hasan bey,

  Siz bazı girişimciler için ilham kaynağınız, benim için öyle kalmaya da devam edeceksiniz.

  En önemlisi sevdiğiniz, istediğiniz bir işi yaptınız. Sonrada karar verdiniz, kolu kesip çıktınız.

  Hayırlı olsun.

  Sağlık huzur ve mutluluk dilerim

  Teşekkürler

  Saygılarımla

  Cansel

 38. Harun Karakuş Harun Karakuş

  O kadar masraf yapıp bir sene sonunda aylık 7 adet Bim mağazası cirosuna ulaşabiliyorsan, zaten şu zamana kadar ayakta durması mucize, adam da demiş zaten.

 39. Yönetici_Seçimi Yönetici_Seçimi

  Bir kaç yorumda Aslanoba'yı ekibindeki yanlış seçimleri ortaya koyduğu için eleştirenler olmuş ama güzel tarafından baktığınızda adam çıkmış dürüstçe "yanlış yaptım, yanlış seçtim" demiş. Keşke diğer şirketlerde bundan bir ders çıkarabilse. Benim şahsen son bir kaç ayda yaşadıklarımdan yola çıktığımda bile o kadar pozisyonda o kadr çok yanlış kişiler var ki.

  Bu topikin biraz dışına kaçacak ama bir kaç küçük örnek;

  Büyük bir e-ticaret firması dünyalar kadar olmuş olan stoklarını eritmek için fiziksel mağaza açmaya başlar. Ama mağazalar derme-çatma outlet mağazalar gibidir, hani sokak aralarında ucuzcu mağazaları var ya. Dönüp bakarsınız konu ile ilgili operasyon direktörüne, adamcağızın hayatında perakende mağazacalık ile ilgili yoktur. Şirketin ne şimdiki nede önceki COO sunun da aslında stok ve operasyon yönetimi ile ilgisi pek yoktur :)

  Bir başka e-ticaret firması ise yeni bir iş modeli ile satış yapmaktadır, ama bir türlü büyüyememekte ve lojistik depo tarafında bir sürü problemler ile uğraşmaktadır. Sonra lojistik direktörünü değiştirmeye karar verirler, iş görüşmesinde patron ile COO görüşmeye girer. Aday iş görüşmesinde bakar ki COO nun dünyadan haberi yok, zaten linkedin profilide bunu açıkça göstermektedir ki oraya emekliliğini yaşamaya gelmiş. Aday toplantıda lojistik depo tarafında problemleri duyduğunda bir kaç soru ile problemi anlamaya çalışır ve anlar ki sorun aslında depoda değil, firmanın operasyonel sistemi ve iş akışlarında. Bunu görüşmede belirtir ve görüşmeninde devamı gelmez. Zaten gelsede aday o COO ile çalışmayacaktı :) Sanırım olan eski lojistik direktörüne olmuş.

  Ha birde Aslnaobanın bir diğer şirketi operasyon başına bir yönetici ararar. Uzun süredir arayışları vardır, o kadar ki şirketin iş kolu hakkında en ufak tecrübesi olmayan adayı da görüşmeye çağırırlar. Allahtan aday açıkça bu işe uygun olmadığı konusunda firmayı ikna eder :)

  Bunlara benzer daha o kadar çok örnek var ki !

  Sonuçta ben ekibindeki çürükleri -geç de olsa- kabul etme dürüstlüğünü gösterdiği için Aslanoba'ya teşekkür de edilmeli diyorum.

 40. Ercan Örde Ercan Örde

  Umarım bu başlık son olur bu konu için :)

 41. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bence sıra webnak'ta onun da pek bir yere varacağını düşünmüyorum. bizde o kültür daha yerleşmedi. Çok da yüklenmemek lazım her girişim tutacak diye birşey yok. wallmart olmuş anlaşılan.

 42. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Cankut'la ilgili benim de bir hikayem var.( ne de cok Cankutzede varmis bu arada problem ben de zannediyordum)

  Aylar once yapilan toplanti randevulari, gunlerce suren rapor hazirliklari. Toplantiya girilir 2 dakikada daha hic birsey dinlemeden konuyla ilgilenmedigini soyler ve 5. dk da kovulmaktan beter bir sekilde kapidan cikarsiniz.

  Ah Hasan abi ah ne diyem gecmis olsun.

  1. Cankut Bey mailleri bile okumuyor bence! Kendisine "Çok tutacağına inandığım bir iş fikrim var, eğer yatırım yapmayı düşünürseniz birlikte yapalım" şeklindeki mail yollamıştım.. Bence maili doğru düzgün okumadan copy paste ile "Aylık ve yıllık metriklerinizi yollayın, inceleyelim" dedi.. Olmayan bir tüzel kişiliğin, oluşmamış metriğini yollayamayacağım için "ilahi Cankut" dedim güldüm geçtim kendisine...Bana "fikir aşamasındaki girişimlere yatırım yapmıyoruz" dese, son derece makul görür, bu prensiplerine saygı duyardım ama kendisi espri yapmayı tercih etmişti...

 43. Onur Sümer Onur Sümer

  Üzüldüm :(

  Hızlı büyümenin, Küçük Yöneticiler de yarattığı Mani Atakları ile uğraşmaktan bıkmış bir Yatırımcının, Risk Yönetimi gereği aldığı bir karar sanki...

  Tazedirekt'in ciddi bir Marka Değeri olduğu ve bu karar ile bu değeri korumanın daha mantıklı olduğu kesin bence...

 44. "10 liram var. Ben bu işe başlayacağım, işi bilmiyorum ve seni yanımda görmek istiyorum."

  6 lira zaten baştan gitti! Kalan 4 lira bitirilmek için gün sayar ve biter.

  "Ulan fikrim var ama param yok. Fikrim çok iyi ya, tutar garanti. Ama paralı birisi lazım."

  Üretim/İmalat yerine al-sat yaparak başlasak diyen olmaz ise, fikir de para da kalmaz.

  Fire verilmesinin nedeni üretilen ürünün zamanın da satılamaması ise;

  Neden toptancılara bu ürünü satmak yerine beklettiğiniz sorulur.

  Fire verilmesinin nedeni üretim kaynaklı ise;

  Kalan 4 lira vardı ya onu bitirmek için uğraşanlara sorulur.

  Param var ben yaparım olmaz....

  Not: Yorumum yapılamayan işe istinaden yazılmıştır. Sektörler farklılık gösterebilir.

  Sayın; Hasan Aslanoba

  Sizin yeriniz de olsam bu işin peşini bırakmaz. Köy köy dolaşarak en iyi üreticileri bularak onların ürünlerini (emeklerini) yok pahasına satmalarını engelleyecek bir proje bulmaya çalışırdım.

  Mesela; Alan adınız var (tazedirekt), bu alan adını yok etmek yerine bizi biz yapan köylülerimize ürünlerini satabilecekleri bir yaşam alanı sunabilirsiniz. (Bu bir fikir değildir. Yanlış anlaşılmasın lütfen.)

 45. Vedat Vedat

  Sanırım en büyük yanlış, yine Türkiye'de genel olduğu gibi insan kaynaklarında... İnsanların heveslerine, ideallerine göre değil süslü cv'lerine bakılarak değerlendiriliyor. Yatırımlar bile süslü laflara bakılarak yapılıyor.

 46. Zeynep Zeynep

  Hasan bey cok iyi bir girişimci ama üst yoneticileri yerine birazda alt kadrodan bilgi istese ve onlara daha cok güvenseydi Tazedirekt kapanmazdı üst yönetim zevk insan kullanma ve para harcama peşine düşmüşken Hasan beyin bunları geç görmesi cok üzücü Webnak gibi bir projenin cok başarılı olacağına onanıyorum vecyakopbediyorum

 47. Yatırım sürecinde Hasan Bey baya hızlı gitti, hatta o zamanlar yorumlarımda bu durum kendi lehine olumsuz yansıyacak demiştim! Bu gün kendisi de ben sadece yatırımcı olarak kalmalıymışım diyor! Bu söz çok önemli bakın arkadaşlar.Ülkemizde bir girişim, girimci üzerine kurulmalı sermayesi olan kişi üzerine değil. Bakın Hasan Bey yapmış olduğu "webrazzi" yatırımı hariç diğer yatırımların %96'sı hızlı dönüşüm e-ticaret üzerine oluşturulmuş bir zincirleme ağ diyebiliriz.

  "Hasan Bey kısaca, Yatırım = e-ticaret / yatırım = var olan yada sermayecinin girişimci rolüne uzanması sonucu gelen olumsuzluklar tablosu diyebiliriz. "

  Ülkemiz, avrupada en çok internet kullanan ve sosyal ağ kullanan ülkelerden birisidir.Peki neden var olan projeler üzerine bir çapraz döngü içindeyiz ? Global sistem içerisinde olmayan yada önümüzde ki 10 sene içerisinde gerçekleşebilecek sistemsel bir projeye girişmiyoruz?

  Hasan Bey yapmış olduğu tüm yatırımlar toplamı ve bugün ki kar durumu ile bir Facebook olamadı yada Uber olamadı!

  Ancak marjinal bir fikire yatırım yapılmış olsa bugün yapmış olduğu onca yatırım içerisinde en hızlı büyüme indexi kesin o olurdu diyebilirim!

  Açık olmak gerekir ise tüm dünyada en hızlı büyüme indexi " merak,cinsellik,haz,görsel şölen ve ihtiyaç " şeklinde sıralanan bir sistemdir.

  1 Merak = İnsanlar merak ettikleri nesne , obje yada hikaye üzerine Amerika kıtasını buldu , bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi, insan oğlunun daha rahat ve modern icatlar bulmasını sağladı. ( Bilgisayar , Kablosuz iletişim , internet )

  2 Cinsellik = Cinsellik, insan oğlu geçmişten günümüze kadar kadın vücudunu benimsemiş ve birçok hataya düşmüştür.Geçmiş tarihte bilindiği üzere bir imparatorluk Çin prensesleri tarafından ne durumlara düşürüldüğü, günümüzde hemen her müzik kliplerinde farklı farklı vurgulandığı , filimlerde ve tv kanallarında hit oranını arttırmak üzere kullanıldığı bilinmektedir. ( Facebook kuruluşu , snapchat üniversite zamanları )

  3 Haz( Begeni ) = İnsanlar yemek yemekden haz alır , insanlar kaliteli giyinmekten haz alır , insanlar kendilerinin kaliteli bireyler olduğu vurgulanmasına haz alır bu örnekleri sıralayabiliriz. ( Yemeksepeti , Trendyol , Alibaba )

  4 Görsel Şölen = Görsel şölen dediğimiz de insanlar geçmişte uzak diyarlarda ailelerine teknolojiden yoksul ancak akıllarında yer edinmesi için kartpostal gönderirlerdi ve üzerinde o yöreye ait harika resimler olurdu.Yada hayalimizda bulunan vahşi batı yada günümüz ABD'si holliwood 'un bize sunmuş olduğu görsel şölen değil mi ? ( Youtube , vimeo vb )

  5 İhtiyaç = Teknoloji = ihtiyaç kavramını bilmeyen yoktur.Geçmişte sanayi devrimi ile traktörler, kamyonetler , arabalar , küçük ev aletleri vb yapıldı.Peki günümüzde teknoloji 4. sanayi devrimi olarak ele aldığımızda ne tür projeler çıkabilir hiç hayal ettiniz mi ? ( Google gizli yürüttüğü yarı yapay zeka projeleri, facebook'un şirketler üzerine oluşturduğu projeler , apple'ın küçük ev aletlerinden tutun arabanızı ortak bir noktadan yönetmenizi sağlayacak bir projesi vb örnekler sıralayarak bitmez.

  Yukarıda vermiş olduğum örnekler sürekli insanların ihtiyaç duydukları bu 5 maddeye göre sıralanmış ve sürekli modifiye yapılarak bizlere ulaşmaktadır.Ancak bionluk vb siteler varken idemama ne gerek var zaten yapılmış ? , mücevherci, zen gibi siteler varken neden alwaysfashion ? gelmez çünki insanlar daha bir tık yukarıda bulunan teknolojilere gider!

  Yapılan yatırımlar arasında başarılı olan yok mu ? Bitaksi mesela harika bir proje mesela...Neden çünki marjinal ilk ve yukarıda saydığım 1,3 ve 5 maddeleri destekliyor.

  Mesela incir , sahibinden , n11 , gittigidiyor varken neden incire gelsin ki ? O sayfalarda trafik daha fazla satış oranı yüksek ve bize ne katıyor ? ( Fiyat mı - hayır , olmayan ürünler mi - hayır o zaman bu projenin de ileri aşamada bir getiri sağlayacağını sanmıyorum...

  Bu kadar yorum yaptım daha fazla sıralamak isterdim ancak yeterlidir diye düşünüyorum.Yatırım yapacak girişimciler kesinlikle bu 5 madde üzerine proje geliştirmeleri ve ben olsam alırmıydım sorusu üzerine bir çıkış yapmalarını öneririm.

  İyi akşamlar.

 48. Dursun Dursun

  Hasan bey internetin en iyi girişimi olan www.yemekmotoru.com a yatırım yapmalıdır. 589 milyon dolara satılan yemek sepetinin en büyük rakibi olan YemekMotoru hem kullanıcılar hemde üye işyerleri için mükemmel bir girişim. Bunu tarafsız bir analist olarak yazıyorum. Birkaç milyon dolarım olsa kesin yatırır, hızlı geri dönüşü olan kârlı bu işe ortak olurdum.

  1. Kemal Demirci Kemal Demirci

   Dursun, dursun...

  2. Mehmet Can Mehmet Can

   Oh olmuş :) İlk başarısızlıkta vazgeçiyorsunuz.

   Durun bir nefes alın. Bismillah! deyin. Yeniden değerlendirin.

   Nedeni nedir bilmiyorum fakat sizi takip ettiğim kadarıyla her fikrinize katılmasam da özellikle müteşebbis ve girişken hallerinizden dolayı size saygım büyük. Gerçi şu söyleyeceklerimden dolayı bazı arkadaşlar beni yağdanlık gibi algılamayacaklarsa girişken ve önderlik vasfınıza hayranım. Sizi tanıdığım kadarıyla siz bir pire için yorgan yakacak bir kimse değilsiniz. Mutlaka şevkle başlattığınız ve uzun yıllarınızı alarak zaten belli bir seviyeye gelmiş olan kariyerinizi yenilikçi ruhla risk alarak farklı alana kaydırdınız. Tek bir projenin bu şekilde sonlanması sizi bu karara itmiş olamaz.

   Lütfen müteşebbis tarafınızı diri diri toprağa gömmeyin.

   İçten saygılarımla, mCan.

  3. Şu özgüvenin, inancın çeyreği bende olsa :))

 49. Haluk Aykul Y. Haluk Aykul Y.

  Bence Hasan Aslanoba nasıl reel sektorden kazandıgı parayla "intangible" bir alana yatırım yapma cesaretini gosteren ve bu ugurda gerekli her turlu riski alabilen, ve bu sekilde Turkiye'nin Girişimcilik Tarihine adını altın harflerle yazdıran bir kahraman olduysa, bu yaptıgı acıklamayla da girişimcilik kahramanlıgı 2.0 'ın Turkiye'deki ilk temsilcisi olmustur cunku:

  - Bu kararıyla rasyonel davranmayı basaran ve dolayısıyla egosunu asabilen bir is insanı olmayı becerebilmistir

  - Basarısızlıgını acık yureklilikle ilan etmistir

  - Ve en onemlisi basarısızlıgını analiz etme analiktiligini gosterebilmenin otesinde, bu basarısızlıgını sektorun onunu acıcı sekilde yorumlayabilmeyi basarmıstır.

  Bu yaptıklarıyla bile yuzlerce is adamının beceremedigi bir "legacy" bırakmayı simdiden garanti etmistir.

  Bundan sonra ticari acıdan nasıl bir basarı elde eder bilemem ama bundan yirmi yıl sonra bugunun emlak zenginleri veya risk almayan quasi is adamlarından veya patroncuk / patronumsulardan cok daha fazla hatırlanacagı, ve cok daha iyi sekillerde anılacagını cok iyi biliyorum.

  Onunun her daim acık olması dilegiyle!

  Haluk Aykul y.

  Krucu Ortak

  Nexxtstage Consulting

 50. Ahmet Ahmet

  Demek ki para ile girişimci olunmuyormuş.

 51. Selçuk Selçuk

  Kapatılır da saat 15:00 oldu haydi tak kapatıyoruz diye yapılmaz. 1 Mart'da 30 Mart'da gibi tarih verirsin, çalışanlara, tedarikçilere ve en önemlisi müşterilere bir zaman verirsin.

  En başta reklamı hiç beceremediler. Kapanma haberi yaptıkları en iyi tanıtım oldu.

  Site tasarımı görsel olarak güzel ama içerik olarak felaketti. O kadar ilgisizdiler ki; bir sayfaya bakıyorsun Neyle İyi gider, Gereksiz bilgiler diye ürünü anlatmayan yazılarla doldurulmuş, diğer bir sayfada ise sadece başlık ve resim var, yazı sıfır. Aynı ürünün her yeni mahsülüne yeni ürün kodu açıyor, eskisine mevsimi değil yazıp devre dışı bırakıyorlardı. Telefonda en basitinden okuyucu yorumlarına açın dedim, bana verilen yanıt yemek tarifleri olan bir bölüm açıyoruz oldu. Açtıkları bölüm o kadar ilgisiz ve kötü hazırlanmıştı ki, karman çorman ve belirsiz güncelleme, sıfır tanıtım. Benden başka öyle bir bölüm olduğundan haberi olan var mıydı acaba?

  En büyük hataları diğerlerinden farklı olanı öne çıkarmayıp karman çorman bir reklam çalışması yapmalarıydı. Kapandıktan sonra görüyoruz diğer rakipler eve soğuk zincirle servis yapamıyor, Pazar günü çalışmıyor, hemen bozulacak süt, yoğurt ve en önemlisi et satmıyor. Farklı sattığı bu ürünleri öne çıkarmak yerine sürekli yeni ithal ürünler eklediler, reklamlarda hep bu garip şeyleri tanıttılar.

  Özetle 2 koca yılda mükemmel çalışan personelle, kusursuz işleyen üretim ve dağıtım ağıyla bağımlısı olmuş büyük müşteri kitlesini büyütmeyi beceremediler. O çok değerli zamanı hep boşa harcadılar.

  1. Gekoo Gekoo

   Yorumlarınız çok doğru.

 52. Murat Yazıcı Murat Yazıcı

  Hasan Bey Çiftliği' ni araştırın. Ne kadar güzel ve samimi bir proje olduğunu görecek, sipariş vermemek için kendinizi zor tutacaksınız. Hayır tabi ki onların bir çalışanı değilim. Siparişte vermedim ama web sitesi ve içeriği mükemmel. :)

  1. Hasan Bey Çiftliği Agrobay Seracılık'ın markası. Bence önce Agrobay Seracılık'ı iyice araştırın

 53. Kemal Kemal

  Açıkca yazmış, bu işi bilmiyordum kandırıldım, eldeki verilere bakınca da batmamak için firmayı kapattım diye. Daha ne kadar bir açıklama net olabilir, yöneticileri fotosunu paylaşıp şu şu kadar maaş aldı ama bir iş yapmadı mı desin? Söylenecek çok her şeyi demiş.

  Bu arada bu firmada 30bin tl maaş ama işini yapmayan bir yönetici de biliyorum. İşte bunlar hep zarar.

 54. Indirim Kuponu Indirim Kuponu

  Ne ilktir, ne de son olacaktır. Konuşmak kolay tabi. Üzücü...

 55. The Lastmen Yellowrudeuncle The Lastmen Yellowrudeuncle

  Öncelikle yanlış değerlendirilen bir konuyu düzeltmekte fayda var: Hasan Aslanoba'nın burada yerden yere vurduğu Cankut değil Operasyondan sorumlu yöneticiler...

  Ama ne demiş Nazım Hikmet: "Kabahatin çoğu senin güzel kardeşim demeye de dilim varmıyor ama kabahatin çoğu sende" Kabahatin çoğu sende Hasan Bey...

  Aslanobanın Fuat Avni'si olarak konuşacağım :)

  Özeleştiri yaptığınız üzere hiçbir zaman işin başında olmadınız. Operasyonel işlerinize hiçbir zaman ilgi göstermediniz. Juss'a da öyle, Tazedirekt'e de öyle... Hiçbir zaman yahu bu işle nasıl yürüyor, bu insanlar nasıl çalışıyor, gerçekten bana söylenenle gerçekler örtüşüyor mu diye bakmadınız bile. Amerikanvari yöneticilik hevesiniz sizi bu noktaya getirdi. Yıllarca onlarca üst düzey yönetici ile çalıştınız ama hep manipüle edildiniz, size gönderilen raporların çoğu eğriyi doğru göstermek adına yapılmış raporlardı. Bunlara inandınız hep. Kariyerini hiçe sayarak size daha düzgün raporlar sunmaya çalışan daha alt yöneticileri hiçe saydınız, beğenmediniz, dışladınız. Ama kusura bakmayın, bunu siz istediniz, şimdi ağlamayın.

  Fabrikaya geldiğiniz sayılı günlerde (benim bulunduğum süre içinde iki elin parmaklarını geçmez) her yeri derli toplu tertemiz gördünüz, görünürde hiçbir sorun yoktu. Orada çalışan insanlar hangi şartlarda çalışıyor hiç bilmediniz, nasıl mobbing'e uğradıkları bilgisi size hiç gelmedi, mis gibi tesislerde aslında nasıl ortaçağ koşullarında çalışmalar yapıldığına şahit olmadınız. Sırf size sorun yansımasın veya üst yöneticiler birbirine koz vermesin diye alt taraftakilerin nasıl ezim ezim ezildiğini, insani çalışma şartlarında çalışmadıklarına vakıf olamadınız. Üst tarafta ayak oyunları dönerken, herkes birbirinin kuyusunu kazıp birbirinin ayağını kaydırmaya çalışırken siz kahvenizi yudumlayıp o süslü raporlara bakıyordunuz. Şimdi o ezilen yüzlerce insanı ve ailelerini yarı yolda bıraktınız. O süslü raporlarla, ağzını yaya yaya ofis İngilizcesiyle döktüren tiplere hiçbir şey olmaz merek etmeyin, onların tuzu kuru, yolunu bulurlar yine. Siz de bulursunuz yolunuzu, o giden paracıklarınız geri gelir bir şekilde. Olan yine hep ezilenlere oldu. Yıllarca koyun gibi bir oraya bir buraya sürüklediğiniz insanlara oldu. Onlara kocaman özür borçlusunuz. Ama şimdi görüyorum ki hala peşinizde dolanan birkaç kuyruk var, bu duruma rağmen hala menfaat peşinde onlara da dikkat edin. Kraldan çok kralcılar sizi bu hale getirdi.

  Juss'u tam kar etmeye başladığı zaman kapattınız. Meyve suyuna hammadde olsun diye kurduğunuz konsantre tesisini kapattınız, konsantreye hammadde olsun diktiğiniz ve hasat edilmeye başlanan dönüm dönüm şeftali ve kayısı ağaçlarını söktürdünüz. Neymiş efendim, eski dünya işi yapmazmış artık. Kar eden yatırım kapatılır mı? Buradan gelebilecek parayı Tazedirekt'te değerlendirebileceğini hiç kimse mi söylemedi sana, Hadi söylediler, sen yine de istemedin, eski dünya işine yatırım yapmam dedin. O zaman gidip neredeyse batmak üzere olan Gümüş Su'ya neden yatırım yaptın be adam? E hani eski dünya işine yatırım yapmıyordun? Juss'un suçu neydi? Türkiye'nin en kaliteli meyve suyunu üretirken gittin kapattın, insanları Tazedirekt'e inandırdın, ne yapsın insancıklar, işsiz kalmamak için devam ettiler. Çiftlikleriniz yanlış yerlere kuruldu. Paralarınız boşa gitti.

  Aslanoba'daki "Gıda" isminden imtina eden adamlar linkedin profillerine Aslanoba Group yazdılar. Holding falan değildiniz firmanın ismini ne alakaysa group yaptınız, Ne grubu ya? Bu insanların amaçları sadece ve sadece Aslanoba ismini kullanarak kariyerlerini bir üste taşımaktı, basamak olarak kullanmaktı, bunu başardılar. Kimisi çekti gitti zaten kısa bir süre sonra, Ne kattılar Allah aşkına firmanıza?

  Bu kadar bol imkanlar hangi firmada vardı? Bol keseden dağıttınız üst düzey yöneticilerinize, ne katkı sundukları meçhul insanlara ver Allah ver dediniz. Altlarına bugün birçok büyük firmada bile görülmeyen bir bollukla en son model arabaları çektiniz, firma imkanlarını kullanarak kendi işlerini bile firma personeline yaptıranları el üstünde tutup onbinlerce lira para verdiniz. Şimdi de geç kalmışım diyorsunuz. Hatta müdür ve bazı şefleriniz bile piyasadaki kiralık iş araçlarının çok üstü kalitede arabalara sahip oldu. Bu ne bolluk efendim... Hatta ortak havuz araçları bile sadece birkaç kişinin emrine verilir oldu. Lazım olduğunda bir tane bile araç bulunmadığı zamanlar oldu, neden, çünkü birilerine hizmet etmek için onlarca araba kullanılıyordu. Altlarında çalışan emekçiler, üç beş kuruşa çalışırken bu adamlar yiyip içip firmayı çürüttüler günden güne. Görmediniz, çünkü siz yoktunuz ki zaten. Şimdi ağlamayın.

  İstanbul'daki pazarlama ekibinizin başına sırf Google Türkiye'de çalıştı diye pazarlama gurusu kesilen birisini aldınız. O da pazarlama ekibine nerede 1-2 yıl e-ticaret sitelerinde çalışan yeni yetme zirzop varsa topladı. 1-2 yıl iş tecrübesi olan adamlara tonlarca para akıttınız, Bursa'da ise yıllarca sizin bir oraya bir buraya sürüklediğiniz insanlar üç kuruş zam için 1,5 yıl beklediler. Bursa ile İstanbul arasında müthiş bir ücret uçurumu yarattınız. Bursa'daki personelinizin motivasyonunu ve iş fikirlerinize bakışını yerle yeksan ettiniz. Ama en çok çalışan en çok çile çeken, gecesini gündüzüne katan yine onlardı. Adaletsizliğinizin bedelini ödüyorsunuz şimdi ama olan yine yüzlerce çalışanınıza oldu, Yazıktır.

  Yıllar içinde yaptınız onlarca iş çöp oldu gitti. Şimdi dövünmeyin, insanları hep mağdur ettiniz siz, yine mağdur ettiniz. Sizin haberiniz var mı eşinden boşanmiş tek çocuklu mavi yaka bir kadın personelin tutunduğu dal olduğunuzdan. Haberiniz var mı aynı firmada çalışan karı-kocanın birden bire işsiz kaldığından. Bunları o yöneticileriniz raporlamaz Hasan Bey. Bunların o ofis İngilizceli ağızlarda yeri yoktur. Alın size rapor. Siz hep mağduriyet yarattınız.

  Yıllar içinde, alt tarafta çok fazla kaliteli ve çalışkan uzmanı kaybettiniz. Bir kere de sormadınız, "aga bu adamlar niye gidiyor?" neyi beğenmiyorlar, neden memnun, mutlu değiller. Bakın, bir çalışan özellikle de uzun yıllar çalışmışsa firma için önemli bir değerdir. Bilgi birikimini alır gider o adam, gittiler ve sormadınız. Kaybettiniz. Yeni gelenlere de kurtarıcı gözüyle bakıldı, hem siz hem de sizin altınızdaki üst düzey yöneticiler için hep yeni gelenler değerli oldu, yüksek ücretlerle geldiler, esas işi yapan eski çalışanlar küstü, haklılardı. Gittiler, kimi gülerek gitti kurtuldum dedi, kimi ağlayarak gitti, emeklerim boşaymış dedi ve gittiler. Sistemli çalışan, firmaya katma değer yaratan ve firmanın süreçlerinin sistemli şekilde yürütülmesi için çaba gösteren adamlar gitti, yerine kaos hakim oldu, şimdi tukaka dedikleriniz de o kaosu çözmek yerine paralarına para katmaya devam ettiler. Bunları bilmezsiniz. İK'nın personel devir hızı dediği şey sadece rakam değildir, analiz etmesini bilene tabi.

  Firmanın kaymağını yediler Hasan Bey ve buna göz yumdunuz veya hiçbir zaman ilgilenmediniz. Haksızlığa uğramış kocaman bir yığın yarattınız. Şimdi hiiiç, boşuna başınızı taşlara vurmayın. Bunları yazarken bile ellerim uyuşuyor inanın. Perşembenin gelişi Çarşambadan belliydi, biz bunları gördük, gücümüz yettiğince de söyledik ama biz söyledikçe o çok imkanlı direktörleriniz bizi arka plana ittiler, dolayısıyla da bu uyarılarımız hiçbir zaman size ulaşmadı.Ulaşmayı başaran birkaç kişiyi de zaten siz sevmediniz, gerçekleri ve doğruları söylüyor diye. Kulak tıkadınız, doğruya doğru...

  İstanbul ofisinizde kakara kikiri iş yapılırken Bursa fabrikanızda insanlar o kakara kikiricilerin dörtte biri paraya kan ter içinde çalışarak müşteri siparişlerini yetiştirmeye çalışıyorlardı. Onlar değersizdi ama, kakara kikiriciler şahane insanlardı...

  Firma, bu yüzden battı. Parayı gören geldi, yediler ve giden gitti, kalan yemeye devam etti. Siz de öyle baktınız.

  Siz bu halinizle manipüle edilmeye çok açıksınız, hiç bana piyasa koşulları ve operasyonel dengeler lafını söylemeyin, meyve sebze çok fire veriyordu falan demeyin, geçin bunları... Bununla işi bilmeyenleri kandırabilirsiniz ama işin içindekileri kandıramazsınız.

  Siz benim hayatta gördüğüm en kötü yöneticisiniz. Çünkü, öncelikle yaptıklarınızda bir tutarlılık yok, ne zaman ne olacağı belli değil. Bir sabah deli gibi yatırım yapıyoruz haberi gelirken bir sabah vazgeçiyoruz haberi, öbür sabah çifttlikleri kapatıyoruz derken ertesi gün hayvan alımı onayları, bir sabah meyve suyu devam edecek denirken bir sabah kapatılma haberi, bir sabah Tazedirekt her ay %30 büyüyor derken bir sabah kapatıyoruz haberi almaktan çalışanlarınız yorulmuştu. İkinci de yazıp durduğum yönetmeyi bilmeme meselesi... Mağdur ettiğiniz insanlara özür borcunuz var ve kıdem ve ihbarlarını vermek dışında mağduriyetlerini gidermek adına fazlasını borçlusunuz. Diğer yayvan ağızlarıyla size ofis İngilizcesi tadında konuşmalar yapanlar ise beş kuruşu bile haketmiyorlar, yeterince yediler zaten.

  Bunu webrazzi yayınlar mı bilmem, ortağı olduğu adamın böylesine sert eleştirilmesine tahammül var mıdır göreceğiz.

  1. Bu yorum doğruysa (ki şahsen ben inanacak kadar samimi buldum), vay ki ne vay! Umarım çalışanlar bir an önce kendilerini mutlu eden yeni bir yol bulurlar... Ayrıca, bu yorumu yayınlayan Webrazzi'ye de büyük bir alkış lütfen... Helal olsun, arada kızdırıyorsunuz bizleri ama şu yaklaşımınızla gönlümü fethettiniz...

  2. Dan Brown Dan Brown

   Yazıyı ben de samimi buldum ve doğruluk payının olduğunu düşünüyorum. Hasan Aslanoba 'nın "üst yönetim en başta yanlış seçtim sonrasında giden geleni aratır diye değiştiremedim" yorumunu okuduktan sonra açıkçası gülümsedim. Tabikide sürekli üst yönetici değiştirmek doğru değil fakat giden geleni aratır ne demek?

   Yatırımlara bu kadar seri giren bir kişinin tabiki de kendi girişimlerine zamanı kalmaz. O halde bir Genel Müdür bulup yoluna bakmayı da bilecekti. Lakin herşeyi elimde bulundurayım mentalitesindeyse bu durumlara gelmiş..

   Açıkçası sebze meyve firesinin aklında kalması şaşırtıcı.. Bu bariz birilerinin (belkide finans ekibinin) bu fireye takılması ile yönlendirilmesinden kaynaklı belirtilmiş gibi duruyor.

   Ofis ingilizcesi kısmı komik.. Genelde oyle olur merkezde olanlar patrona yakın olanlar el üstünde tutulurlar, üretimde olanlar uzakta olanlar hor görünür. Bir e-commerce firmasında ki Türkiye internet ekosisteminin 60% yatırım yapmış birinin şirketinde olması tuhaf (tabiki de yukarıdaki yorumun cevabını Hasan Bey'den dinlemek gerekir)

   Sağlık olsun..

   Son zamanlarda Nokia 'nın eski CEO 'sunun bir sözü ortada dolaşıyor (trol mu kontrol etmedim ama söz güzel): Biz yanlış birşey yapmadık.. Sadece yaptıklarınızdan değil yapmadıklarınızdan, yapamadıklarınızdan da sorumlusunuz.. Hasan Aslanoba 'da öylee..

   Özür konusuna gelirsek, bencede "başaramadım arkadaşlar" ile kalmaması gerekirdi.

  3. Sinan Sinan

   vay vay vay. Ne yazmışın öyle babam :) Yazarken ki samimiyetiniz çok belli. Bu yazıdan sonra Hasan Beye bakış açım değişti. En hafif şekilde söylenecek şey yanındakilere dikkat etmesi lazım. Bir de en çok şikayet Cankut'tan geldi.

  4. Engin Engin

   yorumu sonuna kadar okudum ama hiç şaşırmadım bizim patron da aynı yakında batarız zaten :)

 56. Mahmut Kemal Mahmut Kemal

  Biz girişimcilere en başta öğretilen neydi? Fizibilite yapın.Modelinizi test edin.Prototip yapın.En ince ayrıntısına kadar gelir gider ve nakit akışınızı test edin.Bunu söyleyen birinin bunları yaptığına eminim.İnsan kaynakları da dahil.Erikli su

  tecrübesinde ilave edersek..Bu sebeplerin 35 milyon Dolar geçen yatırım için eminim ciddi fizibiliteler yapılmıştır.Bunların ışığında Başlangıçta görülebilecek bu sebepler nasıl görünmediği muğlak.Bu konuda da bilgi paylaşılırsa yeni girişimcilere ALTIN değerinde öğüt olacaktır.

  1. Ahmet Ahmet

   Arkadasim o dediklerin baskasinin parasini harcarken gecerli yani yatirimcinin, ondan girisimci arkadaslara ogretilir :)

 57. Ersen Ersen

  Migros gibi şak diye herşeyi kapınıza taze getiren devasa bir şirket olduğu sürece asla hedeflenen cirolara ulaşamazsınız. Nokta!

 58. Cankut'la Ilgili Yorumlar Cankut'la Ilgili Yorumlar

  Yanlış yönetici seçtim diyosun ya Hasan Bey, senin en büyük yanlışın Cankut. Burda yorumlarda Cankut'u tanıyan ya da onla iletişime geçmiş 1 kişi güzel birşey söylemedi. Bende açıkçası Cankut'la sizin bir kere aranızda kaldım. Cankut'un cevap veriş tarzı o kadar lakayıt, o kadar bizde para var istediğime istediğim gibi davranırım kafasında ki.

  Senin ilk önce sana yakışan, iletişim gücü kuvvetli bir yoldaşa ihtiyacın var. Bir tane VC açıp da 1 sene yönetti diye Cankut Türkiye'deki en iyi VC değil. Bir kere karakteri bozuk herifin. Benim baya büyük bir değerlemeye sahip, full devlet destekli ve birçok yabancıdan da yatırım teklifi aldığım bir girişim kurdum.

  Size başka bir girişimim için başvurmuştum zamanında, ama Cankut'un olduğu masaya artık hayatta oturmam. Bir kere terbiyesizce davranıldı. Birçok insan da paraya aç olduğu için oturmak zorunda kalır. Türkiye'nin en iyi girişimlerini bu adam sayesinde kaçıracaksın Hasan Bey dikkatli ol.

  Sen çok iyi bir insansın bunun hepimiz farkındayız, ama yanındaki adamlara dikkat etmelisin.

  Nacizane tavsiyeler...

 59. Murat Murat

  Denemisler, yapamamislar, cesaretleri icin tebrik etmek lazim. Musterisi olarak uzuldum ama burada yorum okumak da hurriyet'de yorum okumaya dondu. Tazedirekt kapanisiyla ilgili bir haberde konu nasil Cankut'a geldi? Adam vc olarak fonun basinda, Tazedirekt Hasan Aslanoba'nin kendi girisimi, aslanobacapital.com sitesinde bile yok. Blogunda baya akillica seyler yazip ciziyor Cankut, girisimleri icin de cok ozveriyle calistigini gordum. Para vermeyince kotu adam olmus burada. Cok verirken de aslanoba bugun yatirim yapti mi diye dalga geciyordunuz. Milli piyango degil ki bu is, kac email aliyordur gunde acaba? Hepinize evet deseydi fon da batardi hem, degil mi?

  1. Olay yatırım alınamaması değil, alırsın almazsın. İnsanlara para yönlendirme gücü elinde diye adam gibi davranmamak. Bu yanlış olan. Cankut'a konu nerden geldi. Çünkü Hasan Bey güvendiği yöneticilerin onu istediği yere getirmediğinden bahsediyor. Burada yorumları okuduktan sonra Cankut'la ilgili, bende üzerine tecrübemi paylaştım. Yoksa tabiki konu Cankut değil.

 60. ysudeniz ysudeniz

  Hasan bey ile su işinde uzun bir süre yakından çalışmış, Juss ve TazeDirekt operasyonlarını dışarıdan takip etmiş biri olarak yorumum; sonunda 'doğru' bildiklerinin aslında ne kadar yanlış kişiler olduğunu farketmiş durumda. Bunu da açıklamasında yazmış zaten. İşin üzücü kısmı bu yanlışı görmesinin 6 yıl kadar uzun zaman alması ve bu süre zarfında bir sürü mağduriyetin yaratılmış olması.

 61. Caneraxu Caneraxu

  Aylık 2 milyon TL ciroyu İstanbul trafiğinde hangi saat diliminde kaç araçla yaptı??

 62. Adnan Mahir Adnan Mahir

  Bence sürecin sonunda kazanılan tek şey tecrübedir.. Proje yürümemiş, evdeki hesap çarşıya uymamış olabilir çünkü geriden göründüğü kadar kolay olmadığı aşikar. En azından denenmiş, akılda kalmamış...

 63. Cemal Soydemir Cemal Soydemir

  Ben buradan incir.com unda geleceğinin hiç parlak olmadığını belirtmek istiyorum çünkü sadece mağaza açmaya odaklanılmış satış yaparak kar edilmiyor sitelerin hepsi balon makinesinden cıkmış tek renk balonlar gibi birbirinin aynısı bir web sitesi düşünün whois bilgileri gizli açık olanlara mail attım üye olmadan hiç para kazanan yok ama çok güzel bir şekilde bu işten kazanmak için çok çalışmak gerektiğine inandırılmışlar mlm desen mlm değil e-ticaret desen e-ticaret değil burdan şunu söylemek istiyorum ben 2003 yılında gittigidiyordan 007 spy ear kulaklık satarak daha çok kazanıyordum

 64. Trhelix (@trhelix) Trhelix (@trhelix)

  Açıklamada dikkati çeken nokta şu,

  love brand vs olup ölçeği büyütüp sonra da kar realizasyonu yapmak hedefmiş, ama vatandaş kar realizasyonunu önce yapmış, ucuza pastırmaları çilekleri yemiş millet vah vah...

  Şimdi sen işin başında bir derde derman olayım diye yola çıkmamışsın ki, nasıl bir çakallık yaparım parayı götürürüm demişsin ama bizim millet uyanık, esnaf kurt, benim oturduğum caddede on tane manav 10 tane kahvaltıcı var.

  Bugün manavda ekmek satılıyorsa, yani herkes herşeyi satıyorsa, gıda, giyim vs gibi işlerde çıkış yapmak çok zor.

  Ya tedariği ya da dağıtımı iki kanaldan birisini çok iyi elinde tutuyor olman lazım, ikisinde de çok yoğun rekabetin içine girersen seni kim kurtaracak?

  Daha basit işlere yoğunlaşmak gerek bence, operasyonu küçük ama kar etme ihtimali olan şeyler..

 65. Gaziantepli Gaziantepli

  yani para ile girişimci olmaz

 66. Anıl Özselgin Anıl Özselgin

  Overfunded startup örneklerinden biri.

 67. Sezer Sezer

  Geçen haftalarda aslanoba ile iş görüşmem vardı olumlu geçti okeyleştik, aradaki hafta geçti fabrikayı aradım bekçi fabrika kapandı dedi, şaka gibiydi çünkü aynı günlerde işe baştan arkadaşlarım vardı. Neyse sağlık olsun.

  Ancak bukasar büyük bütçelerdeki bir tesis ansızın nasıl kapanıyor insanın aklı kesmiyor doğrusu.

  Yıllar önce kanguru vardı gitti, juss vardı gitti ve aynı yerine takdirekt kuruldu. Üç liralık domatesi yedi liraya alan, yaptığı üretimlerini paketlenmesinden sonra doğru düzgün stoklama yapamayan, gelen hammaddeyi sağlıklı bir şekilde teslim alamayan, bi proje üretilip yurtdışından barkodlu fidanlara dünya para verilip bi müddet sonra proje iptal diye tamamının kökenliği ve heba edildiği bir tesisten ne bekleyebilirsiniz.

  Hasan beyi şahsen tanımam ancak kendisinin haberi olmayan daha binlerce hatalar zinciri ve yanlış yönetim bu hale getirdi sanırım firmayı.

  Netice iyi niyetle kurulan kar amacı güden bir işletme, kendi egoları ve işbilirlikleri içinde boğulan yöneticiler yüzünden ziyan oldu.

  Yazık... Canın sağolsun Hasan Aslanoba

 68. Ersen Ersen

  Olay biraz büyütülmüş ve hatta kişilere indirgenmiş gibi... Elbette basit bir olay değil kısa bir süre önce Şubat 2015'de Hasan bey'in Tazedirekt'i halka arz edeceğini söylemesi ve Aralık 2016'da hedefin 10 milyon TL olacağından bahsedilmiş olmasının ardından gelen bu karar tabii ki insanlarda bir şok etkisi yarattı.

  İşin özü Hasan bey etrafındakilerin kendisini oyaladığını anlayınca öldürücü darbeyi ilk kendisi atmış!

  "Para Yakıyor" bu müessese demiş.

  İş aslında bu kadar basit, çok uzun düşünmeye gerek yok...

  Yapılan eyleme değil artık çıkarılabilecek sonuçlara bakmak gerekir.

  Hasan bey bu müesseseyi kapatmakla kâr'mı etti? Tabii ki hayır.

  Zarar mı etti? Hem evet, hem hayır! Çünkü zararın neresinden dönerseniz kâr'dır.

  Evet biraz spontan verilmiş bir karar olduğunu kabul etmeliyiz.

  Bu müessese de çalışan alt/orta ve üst düzey sorumlu yöneticiler Hasan bey'e hayalinde canlandırdığı kâr oranlarına asla ulaşamayacağını ona uygun bir ortamda sakin bir atmosfer içerisinde açıklamış olmalıydılar. Tüm mesele buradan kaynaklanmakta.

  Kimse "kral çıplak" dememiş. Hatta kral'a hayâli en güzel giysileri giydirip değişmez finans simgesi ucu yukarı bakan ok'lardan ona bir de tac yapmışlar. Oysa kral'ın boynunda ki madalyonun öte ki tarafında ok simgesi aşağıyı gösteriyordu... Ama kral elindeki A4 kağıtlarına basılmış "şişirilmiş piyasa analiz raporlarına" bakmaktan boynunda ki madalyonun öteki yüzüne bakmayı aklı edemedi!

  Piyasa analizinden sorumlu kişiler etik olarak aldıkları maaş'dan önce hazırladıkları analizin sonuçlarını düşünmelidirler. İşsiz kalma pahasına doğru raporlar yatırımcıya sunulmalıdır.

  Yatırımcı da belirli bir zarar eşiğini kendisine koymalı ve süslü raporlara değil kendine belirlediği zarar eşiğini referans almalıdır.

  Tazedirekt'in;

  - aktif müşteri sayısı 10 bin,

  - günlük ziyaretçi sayısı 15 bin,

  - mobil uygulama indirme sayıdı 104 bin (artmaktaydı)

  Aralık 2015 cirosu 1.8 Milyon. (2016'da 7 kat büyüme hedefleniyordu.)

  Şimdi tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda yazının başında belirttiğim Aralık 2016'da beklenen hedefin 10 Milyon'a ulaşması düşüncesinin ne kadar ütopik, gerçeklerden ne kadar uzak olduğunu daha net anlayabiliriz.

  Evet Hasan Aslanoba doğru yapmıştır.

  Evet radikal bir karardır.

  2016'da 7 kat büyüme hedeflense bile beklenen "10 Milyon"luk ciro'ya ancak şişirilmiş öngörü raporlarının basıldığı A4 kağıdı üzerinde ulaşılabilir ama nakit kağıt para olarak ulaşılamaz!

  Operasyon ve dolayısıyla hedef (piyasa beklentisi/kâr) küçültülebilir miydi? (Turnaround) Belki. Çünkü burada yatırımcılar ve iş sahipleri öncelikli olarak mevcut iş'in kendini ne derece amorti edip edemeyeceğine bakacaklar ve kararı buna göre vereceklerdir. (Tazedirekt'e şimdiye kadar yapılan yatırım tutarı 35 milyon dolar'dır!)

  Evet bu iş'ten zarar edilmiştir.

  Eldeki en net veri budur. Ama bu zarar manevi anlamda Hasan Aslanoba'nın hanesine yazılabilecek türden bir zarar değildir. Kimse nasıl olur falan demesin, aradan zaman geçtikçe ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.

  Hasan Aslanoba'nın tek hatası basit bir iplik söküğünün ufak bir gerilme karşısında nasıl büyük bir söküğe dönüşebileceğini öngörememiş olmasıdır. Kendine koyduğu "zarar" eşiklerini periyodik olarak daha yukarıya çekmesi (belki de yönlendirilmesi) onu kaçınılmaz sona sürüklemiştir.

  Ve tek gerçek şu an elinde para'dan daha değerli bir hazinenin varolduğudur. TECRÜBE!

  Kazanç ve kayıp olaya hangi açıdan baktığınız ile doğru orantılır. Nietzsche'nin "öldürmeyen acı beni güçlendirir" anlayışı aslında her alanda hakim olmalıdır. Evet insanı öldürmeyen darbe onu daha da güçlendirir.

  Dijital dünyanın yeni iş modelleri her zaman yüksek kâr beklentilerini de beraberinde getirmez kaldı ki teknoloji ile ilgili yatırımların klasik iş modellerine göre daha farklı disiplinler göz önünde bulundurularak analizlerinin yapılması şarttır. Detaya girmiyorum.

  Hasan Aslanoba girişimleri ile yakından tanıdığımız Türkiye'de yeni oluşmaya başlayan teknoloji ekosistemimin önemli bir aktörüdür.

  Ve herkese nasip olmayacağını düşündüğüm Anka Kuşu olma özelliğini çoktan hakettiği kanaatindeyim.

  Küllerinden tekrar doğacaktır.

  Çok daha güçlü, yere daha sağlam basan, gerçek kâr beklentilerini özümsemiş olarak kendisini bir çok girişimde yatırımcı ve/veya bizzat iş'in sahibi olarak göreceğiz.

  Belki çoğu kişiye garip gelecek ama kendisi için radikal bir karar alarak daha büyük bir BAŞLANGIÇ yaptı.

  Tazedirekt olayında özellikle birini parmakla göstererek suçlu aramak yapılacak en basit hatadır. Yine Nietzsche'nin dediği gibi "Birini suçlamak üzere ileri uzattığın elinin üç parmağının seni gösterdiğini unutma!"

  Hasan Aslanoba'ya yatırımlarını Türkiye'de gerçekleştirdiği için ve bu ülkede ki teknoloji ekosistemine güvendiği (inandığı) için teşekkür ederim.

 69. Esasinda Esasinda

  Aslanoba: "Bir daha girişimcilik yapmayacağım" demiş. Ya adamın yakasını bırakın. Suçlu belli işte, kendisinin de dediği gibi; - manüpülatif rapor hazırlayıp kendisine yutturan yöneticiler

  - bu yöneticileri işe alan, girişimi ile yeterince ilgilenmeyen bizzat kendisi

  - overfunding sebebiyle girişimcilik ruhuna aykırı hareket edilmesi.

  Bu.

 70. Brillant Perde Brillant Perde

  Bursa için güzel bir proje olduğuna inanıyordum, kısmet bu kadarmış.

 71. Alper Çarkacı Alper Çarkacı

  easy come..easy go..

 72. Takiplekazan Takiplekazan

  Arkadaşlar ilgimi çeken bir yaklaşım var. Overfunded startup'ın girişimciliğe aykırı olduğundan bahsedilmiş. Bir girişimin daha önce denenmemiş olması bence yeterlidir. Mesela getir.com overfunded olabilir ancak doğası gereği tam bir girişimdir. Paran varsa büyük girişirsin yoksa küçük girişirsin. Ben bitaksi çıkmadan önce düşünüyordum böyle bir şey. Ancak hangi taksici beni takar ki acaba diye düşünüp girişimimi olgunlaştırmadım bile. Bu iş imkan meselesidir. İmkanın yoksa büyük projelere yeltenmemek gerekiyor. Sonra yatırımcı aramakla uğraşırsın. Kimsenin seni ciddiye almamasıyla hevesin kırılır ve projene başlamadan son verirsin.

  Herkes internetten para kazanacak diye bir şey yok. Bu iş limon satmaya benzemez ki limon satmanın bile bir raconu vardır. İnternet gerçekten güzel paralar kazanabileceğin bir mecra olmakla birlikte kendini bu konuda fazlasıyla eğitmen gereken bir yerdir.

  Son olarak Cankut bey hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. Ben Cankut bey olsam diye düşündüm. Sağlam bir eğitim almışım (geneli yurt dışı ve kaliteli üniversiteler). İngilizce, Fransızca anadilim gibi. Büyük bir firmanın başındayım bir sürü işim gücüm var. Sonra biri bana mail atıyor. Diyor ki "Süper bir fikrim var!". Şöle şöle böle böle yapacaz süper olacak yazılmış. Herhalde cevap dahi vermezdim. Cankut bey en azından bir şeyler göndermiş. Ek olarak yüz yüze görüşme fırsatı olanlar olmuş. Bu görüşme de size neden gereğinden fazla değer versin ki? Sizin sokaktaki bir insandan ne farkınız var? Ne yani bir fikir düşünmüşsünüz ve buna kendinizi tamamen inandırmışsınız. Herkesin aynı şekilde fikrinize yaklaşmasını bekleyemezsiniz. Sen her gece bu fikri düşünüp zengin olacağımın hayalini kurarken Cankut bey para kazandıran, oturmuş fikirlere yatırım yaparak zaten patronunun cebini dolduruyor. Kendide bu işten bizim yıllık kazancımızı bir ayda kazanarak faydalanıyor.

  Millet olarak biraz empati yapmaya çalışırsak birçok sorunun üstesinden geliriz diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

  1. Bu yorum "empatiden" ziyade Cankut Bey'e "sempati" ile yaklaşıyor gibi geldi bana... Bazı fikirlerinize katılmakla birlikte Cankut Bey'in girişimci arkadaşlara yaklaşımını normal bulmanıza kesinlikle katılmıyorum.. Bir kişi allame-i cihan olsa bile (ki öyle olmadığı çok açık), izzetli ikramlı toplantıya çağırdığı insanlar ile (hiçbir şekilde iş fikirleri ilgisini çekmese bile) en azından 5-10 dakika sohbet etmesi, tavsiye vermesi, teşvik etmesi vb. en temel ifadesiyle adap ve insanlığın gereğidir.

  2. Buna katılıyorum. Empati olmalı.

 73. Kadın Portalı Kadın Portalı

  Çok fazla açıldılar çok fazla çalışan falan böyle olacağı belliydi zor sektör

 74. Mehmet Can Mehmet Can

  Abicim millet kendi projeleriyle ilgilenilmemiş diye Cankut'a sarmış :) Cankut'a her atıf yapıldığında Diriliş Ertuğrul dizisindeki Tangut karakteri aklıma gelmeye başladı.

  Sayın Cankut da kendine yöneltilen ithamlara dair bir açıklama yaparsa doyurucu olacaktır.

 75. Fuatavn Fuatavn

  Aslanoba'ya tüm çalışanları yüzlerce dava açmış durumda. Hadi bakalım Hasan Aga pat diye kapatmak neymiş gör şimdi.

 76. Taner Kayman Taner Kayman

  Sahayı , Projeyi, Bütçelendirmeyi, Muhasebeyi, Bilanço okumayı , Stok Yönetimini , Elde Bulundurma maliyetini bilmeyen adamlar Milyon USD'lık projelere Kendileri gibi adamlar seçmişler Patronun Parası gidiyor eriyor umurlarında olmamışlar gaza getirdikçe getirmişler . Bize de Burada konuşması düşmüş . Aslanoba ve Diğer Yatırımcı patronlar Türkiye Gerçeklerini bilen , Muhasebe Bilanço Okumayı anlayan, Girişimin gerçek dönüşünü hesaplayabilen insanlarla yola çıkmalı. Bu girişimin fizibilitesi belli ki problemli ? Bu fizibiliteyi patrona gazlayan kim , inandıran kim ? Yazık ki ortada yatırım bekleyen onlarca güzel insan Doğru Genç var. Kişisel olarak Yatırımcı profildeki bir adamın parasının boşuna gittiğine mi yanayım Gerçek sahiplerine gerçek ihtiyacı olmayan gençlere ulaşmadığına mı yanayım.

  Cankut beye tabiki kızmalı Bu kararı aldıranlara da kızmalı. Yurtdışında Bu tip adamların gençleri nasıl dinlediğini gidin kendiniz görün. Aslanoba şimdi gerçekten yatırım ihtiyacı olan bir firmaya nasıl yaklaşacak nasıl güvenecek ? Yoğurdu bin kere üfleyecek. 500 bin TL ile ivmelenebilecek girişimlerimizi düşündükçe burada heba olan para tabi ki hepimizin canını sıkmalı...

  1. Peki Aslanoba'ya inanıp güvenerek plan yapan borçlanan 300 kişi ? Belirli tarihlerde üstelik kapanmasına çok yakın tarihlerde tv'lerde verilen röportajlarda söylenen süperiz %30 büyüdük 10 milyon TL ciro falan söylemlerinden sonra birden kapatma kararı alan Sayın Hasan Aslanoba ve beyin takımına kim nasıl güvenecek? Bırakın Hasan Aslanoba'yı şişirmeyi, kocaman bir balondan ibaret, yeryüzünde çok parası olan ama parayı yönetemeyen yüzlerce milyonerden sadece biri bence içlerinde de en vasatı. 39 tane e-ticaret yatırımı var ve bir çoğu çöplük dolu. Sırasıyla hepsi boğulup gidecek. Bakalım tazedirekt'i bir zamanlar pohpohladığı gibi şimdilerde de webnak'ı pohpohlamaya başladılar. Bunu da pek hayra yormuyorum açıkçası. Nakliye sektöründe olanlar bilir sigorta maliyetli bir şeydir, 500.000 TL ücretsiz sigorta bunun yanında kredi kartına 6 taksit ile taşımacılık yapıyor şoförlere telefon dağıtıyor. Ne fizibilite var ne birşey, milletten/yurtdışında gördüğü modelleri copy/paste yaparak iş yapıyor. Tazedirekt'in yurtdışında çok iyi çalışan irili ufaklı bir çok modeli var. Tazedirekt'i iddia ediyorum iyi örgütlenmiş bir kooperatif bile Aslanoba'dan daha iyi yapabilir. Tüm işiniz teslimat odaklı ve henüz tam ölçeklenmemiş bir sipariş grafiğiniz varsa özmal araçlarla bu işi yapmak ve günde 10 teslimat aralığında bu işi istanbul gibi büyük bir pazarda kendi araçlarınızla yapmak delilik. Her neyse yazacak şok şey var ancak artık çene yormaya gerek yok. Geçenlerde bir girişimcilik ödülü aldı Hasan bey, gülmekten öldüm. ödülün adı başka olmalıydı bence, onuda siz söyleyin bakalım.

 77. Tazedirekti Migros'un aldığı söyleniyor

 78. Ilyas Özmüş Ilyas Özmüş

  Hasan beyin bizim iş fikrimizle tanışması gerek; :) www.ozhat.com.tr

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri