Google'ın yakında devreye alacağı mobil endeksle arama sonuçları sil baştan
Mobil

Google'ın yakında devreye alacağı mobil endeksle arama sonuçları sil baştan

Google arama sonuçlarını mobil öncelikli hale getirmesi sürecinde beklenen köklü değişikliği, yakında yapabilir. Search Engine Land'in haberine göre, Google, aramalarda öncelikli olarak kullanacağı ayrı bir mobil endeksi geliştiriyor.

Google'ın yeni ve ayrı bir mobil endeksi üzerinde çalıştığına dair haberler bir yıl öncesine kadar gidiyor. O dönemde SMX etkinliğine konuşmacı olarak katılan Google'dan Gary Illyes şirketin arama sonuçları için kullandığı endeksinin mobile özel bir versiyonunu geliştirdiğini açıklamıştı. Bu kez Pubcon konferansında konuyla ilgili yeni güncellemeleri paylaşan Illyes, mobil endeksin önümüzdeki birkaç ay içinde devreye alınacağını söyledi. Değişiklikle birlikte Google, arama sonuçlarında öncelikli olarak mobil endeksi kullanacak. Ayrılan masaüstü endeksi, en azından bir süre daha, çalışmaya devam edecek ancak mobil endeks kadar güncel olmayacak.

Değişiklikle birlikte Google'ın bugün arama sonuçlarını sıralamakta kullandığı algoritmanın yalnızca mobil içeriği dikkate alması mümkün olabilir. Google, web sitelerinin mobil sıralamalarını bugün masaüstü içerikten çekerek oluşturuyor.

Google aramalarında mobilin baskın araç haline gelmesinin değişikliği zorunlu hale getirdiği ortada. Ancak mobil endeks ile ilgili bilinmeyen çok fazla şey var, hala. Bunlardan ilki mobilin öncelikli endeks haline gelmesinin masaüstünden yapılan arama sonuçlarını etkileyip etkilemeyeceği. Google tarafından konunun detaylarıyla ilgili yapılan bir açıklama henüz yok, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (4)
 1. Ozgur Ozgur

  1 senedir bekledigim bir gelisme.

  Gecen aylarda gelen Penguen guncellemesi uzerine harika bir gelisme.

 2. Erkekse Erkekse

  Yeni bir endeks yaratması faydalı siteler ile spam sitelerin arasını açabilir diye düşünüyorum veya öyle düşünmek istiyorum. :)

 3. Google'nin gelişmesi gerçekten güzel ama tek sorun şu google her gelişme haberi ile hep spam siteleri üstte çıkarmış ve kaliteli siteleri aşağı itmiştir. Şuan apaçık ortada olan bir durumdur. Google'nin dediği ile yaptığı hiç bir zaman denk olmamıştır. Hayırlısı bakalım.

 4. Z Ajans Z Ajans

  Algoritmanın yalnızca mobil içeriği dikkate alması, yani desktop endeksi terk; büyük ihtimalle aşamalı olacaktır. Bununla birlikte Google, bilinmeyenleri blog makaleleriyle açıklayacak, ayrıntılandıracaktır. SEO, Google'ın istediği bir çalışma olduğundan, SEO çalışması yapanları bilinçlendirmek işlerine gelir. Güncel haberleri ilgi ve merakla bekliyoruz.