General Motors'un araç paylaşım girişimi Maven, teknolojik araçlarıyla San Francisco'ya sıçradı

General Motors'un araç paylaşım girişimi Maven, teknolojik araçlarıyla San Francisco'ya sıçradı

Araç paylaşım dikeyi dünya çapında yeni nesil girişimlerle yayılıyor ama bu dikeyin kurumsal oyuncuları da yok değil. Maven adlı araç paylaşım girişiminin sahibi General Motors da teknolojik araçlarıyla bu pazarda ben de varım diyor.

General Motors, bildiğiniz gibi dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri. Chevrolet, Cadillac, GMC, Opel gibi 12 markaya sahip ve Maven City adlı şehir içi araç paylaşım hizmetiyle ABD'de ana işine paralel bir büyüme sağlıyor. Henüz giriş yaptığı San Francisco ile ABD'de hizmet verdiği şehir sayısını 9'a çıkaran Maven City, Lyft'in bu yaz tanıtılan araç kiralama programı Lyft Express Drive'a dahil olmuş.

Bu noktada hatırlatmak gerekirse Lyft, General Motors'dan bu yıl başında 500 milyon dolarlık yatırım almış ve sürücüsüz araç çağırma servisi sunma hedefini açıklamıştı. Mayıs ayında ise Lyft ve GM'nin sürücüsüz paylaşımlı otomobiller konusunda işbirliği yapacağını paylaşmıştık. Paylaşılan yeni bilgilere göre Maven'in 10 bin 500 üyesi ve Lyft sürücüleri Express Drive ile 15 milyon mil kat etmiş. Bu rakam elbette azımsanacak gibi değil ama şehir içi seyahat konusunda Uber'den Zipcar'a uzanan çeşitli girişimler Maven için ciddi birer rakip konumunda.

Son teknolojiyi kullanan araçlar

Tek yönlü araç kiralama hizmetini geçtiğimiz yılın Eylül'ünde başlatan Maven, tüm rakiplere rağmen San Francisco'da büyümeye kararlı. Zira San Francisco'nun bu pazarı büyütmeye yatkın bir kitlesi var ve Maven de bu teknoloji tutkunu kitleyi yakalamak istiyor. Maven araçlarını bir akıllı telefon uygulamasıla açmak mümkün ve bunun da ötesinde Maven'in araçları Apple CarPlay, Android Auto, OnStar, SiriusXM radyo gibi bizim bildiğimiz veya bilmediğimiz teknolojik zenginlikler sunuyor. En önemli noktalardan biriyse elbette 4G/LTE internet bağlantısı sunması.

Maven City ile araç kiralamak en ucuz kiralamayı yaptığınızı garanti etmiyor ama General Motors'un hedefi özellikle San Francisco'da teknoloji açısından tercih ediliyor olmak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.