KKTC'de elektrikli bir otomobil doğuyor: Günsel
Teknoloji

KKTC'de elektrikli bir otomobil doğuyor: Günsel

Bugüne dek otomobil üretimi konusunda geri kalan ülkemiz elektrikli otomobil trenini kaçırmak istemiyor. Bir yanda devlet destekli elektrikli otomobil projesi devam ederken, Kıbrıs'ta sessiz sedasız geliştirilmeye başlanan bir proje dün ilk kez basına tanıtıldı. Türkiye ve KKTC basının ilgi gösterdiği etkinlikte Ada'nın ilk elektrikli otomobili Günsel'in ilk prototipi sahneye çıktı.

Model 1'in Hikayesi

Aracın teknik özelliklerine geçmeden önce kısaca Günsel'in hikayesinden bahsetmemde fayda var. Çünkü tıpkı Baykar Makina gibi Günsel elektrikli otomobil projesi de bir aile projesi olarak temelleri atılan ve tutkuyla üzerine gidilen bir proje. Kıbrıs'ın en zengin ailelerinden biri olan Günsel Ailesi'nin yerli otomobil üretme hayalinin bir eseri. Bu hayalin başındaki isimse Yakın Doğu Üniversite'sinin Kurucu Rektörü, Forbes'a göre dünyanın 1577. zengini olan Suat Günsel.

Otomobil tutkusunu Kıbrıs'ın tek araba müzesini açmakla sınırlamayan Suat Günsel, üretim tutkusunu bu müzedeki araçların bakım ve onarımıyla ilgilenerek başlatmış. Suat Günsel, bu tutkuyu çocuklarına da aşılamış ve şu anda Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel öncülüğünde sürdürülen projenin tohumları bundan 8 yıl önce atılmış. Geçtiğimiz yıllarda Socrat ve Proje Yerel gibi başarılı işlere imza atan mühendislerin ekibe dahil olmasıyla da Günsel'in ilk prototipi ortaya çıkmış.

gunsel-model-1-ekibi
Günsel Ekibi - İrfan Günsel (sağdan 5.), Erkan Atmaca (sağdan 3.)

Doç. Dr. İrfan Günsel, 8 yıldır emek verilen Günsel projesindeki vizyonu "Üretilenleri geliştirerek hem daha iyisini yapmak hem de otomotiv teknolojilerini üreten, geliştiren ve ihraç eden bir ülke olma hedefinde ilerleyerek, ülkemizin prestijini daha da artıracağız." şeklinde açıklıyor.

Günsel projesinin Baş Danışmanı Doç. Dr. Erkan Atmaca ise Günsel Model 1 için geliştirilen elektronik kontrol üniteleri, batarya yönetim sistemi ve mekanik çalışmaları sürekli daha ileri bir noktaya taşımaya çalıştıklarını ifade ediyor ve 5000 km yol kateden elektrikli YEREL T1 deneyimiyle daha net kestirimler yapabildiklerini ekliyor.

gunsel_elektrikli-araba

Model 1'in Teknik Özellikleri

Günsel markasıyla tanıtılan ilk prototip, Model 1 adıyla anılıyor. Tam şarj ile 350 kilometreye kadar menzil alması hedeflenen Model 1, 102 beygir gücüne denk 75 kw gücünde bir elektrikli motordan güç alıyor. İrfan Günsel'in paylaştığı bilgilere göre de sınıfındaki petrol yakıtlı araçlara göre yüzde 80 tasarruf sağlıyor. Model 1, satışa sunulduğunda şebeke elektriğiyle 7 saatte, standart şarj üniteleriyle 2 saatte, Günsel Süper Şarj üniteleriyle de 30 dakikada 'depoyu fullemeyi' vaad ediyor.

İlk olarak 2018 yılında satışa çıkması beklenen Model 1, teknik olarak göre 0'dan 100 km/sa hıza 8 saniyede çıkacak ve 150 km/sa hızla sınırlandırılacak. Model 1, 500 bin km’den sonra bile pil kapasitesinin yüzde 90’dan fazlasını koruyacak.

Logodaki detaylar

Günsel Model 1'in tutkuyla gelen bir proje olduğundan bahsetmiştim. Bu gerçek aracın tanıtıldığı günden, logoya kadar yansıyor. Ailenin uğurlu rakamı olan 9, hem Günsel Model 1'in tanıtımının yapıldığı günde hem de logoda karşımıza çıkıyor. Logodaki kalkan formu anneyi, bir arada tutmayı ve koruyuculuğu; “g” harfi aileye soyadını veren babayı; ortadaki 3 elektrik devresi ailenin 3 kardeşini ve sadece elektrikli otomobiller üretileceğini simgeliyor.

gunsel-elektrikli-araba-model-1

Tekrar altını çizmek gerekirse Günsel Model 1’in üretime geçmesi için ciddi bir Ar-Ge çalışmasına ve biraz zamana ihtiyacı var. Ancak gerek Günsel Ailesi gerekse KKTC Hükümeti’nin üretim konusunda kararlı bir tablo çizdiğini söyleyebilirim. Örneğin KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC’nin son 3 yılda sadece akaryakıta 1 milyar dolar ödediğini hatırlatarak Günsel projesinin bu bağımlılığı azaltacağını vurguladı. Diğer bakanlar da benzer şekilde hem ekonomik hem prestij açısından bu projeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Henüz resmi duyurusu yapılmasa da fabrika inşası için bir alanın tesis edildiğini ve nihai planlamaların yapıldığını da paylaşabilirim.

Diğer yandan Günsel Model 1 tanıtımına katılan otomobil duayeni Saffet Üçüncü, tasarım konusunda gayet olumlu geri dönüşler yaptı ve teknik anlamda seri üretime giden yolda titiz bir çalışma gerektirdiğini paylaştı. Keza elektrikli araç üretiminin kolay bir iş olmadığını Elon Musk'ın Apple'ı taşlamasından da pekâla hatırlıyoruz.

Yorumlarınızı Webrazzi üzerinden Günsel ekibiyle paylaşabilir ve tanıtım programının tamamını aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Murat Murat

  Müthiş bir gelişme, devamı gelir inşallah. Yazı da gayet güzel olmuş, derlemiş toplamış.

 2. Farukyurtseven Farukyurtseven

  Süper bir haber fakat aklıma takılan konu neden şahıslar bu işe devletten daha hızlı atılabiliryor

 3. #iyihaber budur. tebrikler günsel ve ekibi yolunuz açık olsun

 4. Tutkun Tutkun

  Audi nin on far grubuna cok benziyor. Arkasi guzel olsa da ( Fransiz havasi hakim ) onu diger segmentler ( ozellikle SUV ) icin pek uygun degil. Bence bu kadar degerli bir proje icin tasarimsal olarak revize edilmesi gerekir

 5. Sevindirici bir haber.Yakın Doğu Üniversitesi'nin ve Günsel'in sahibi, ODTÜ mezunu Suat Günsel'i bu cesaret verici adımı için tebrik ediyorum.Topluma bir değer kattıkları için teşekkür etmek lazım.Ancak birkaç eleştirim de olacak:

  Kıbrıs'ta özel olmayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti destekli bir ODTÜ'müz de var.İsmine de sanırım ODTÜ Kuzey Kıbrıs diyorlar.Bu okulda da bunun gibi projeler yapılabilir.Şu an bildiğim kadarıyla sadece Akdeniz havası tarzında yani güneş ışığından daha fazla yararlanma, denizi daha verimli kullanma gibi benim için biraz pasif düşen, projeler üzerinde çalışıyorlar.Bence Yakındoğu Üniversitesi gibi direkt topluma değer katacak projeler üzerinde çalışmalı Odtü.

  Neden Kıbrıs'ta yapılmalı? Çünkü dikkatiniz dağılmaz.Projenize odaklanıp sonuna kadar götürebileceğiniz bir güvanli ada.Zaten Kıbrıs da artık bir eğlence yerinden ziyade artık bir bilim ve teknoloji adası yolunda ilerliyor.Umarım daha nice güzel yenilikler duyarız hem Odtü'den hem de adadaki diğer üniversitelerden.

 6. Mehmet Çakir Mehmet Çakir

  Tebrikler. Türkiye ve KKTC sizinle gurur duyuyor..

 7. Tebrikler. Sadece isim konusu kafama takiliyor. Daha çekici bir isim seçilebilirdi misal: KUARA (Türk $aman dininde simsek tanrisi). Bir de ön tampon biraz kaba duruyor ama yine de çok büyük bir basari. Emegi geçenlere tesekkürler.

  1. Kıbrıs Muflon'undan esinlenilmiş bu yüzden ilk görenler kızgın ve kaba bir tasarım görüyor. Görülen tasarım 90'dan fazla tasarımın üzerinde çalışılmasıyla ortaya çıkmış ileri ki sürelerde daha detaylı tasarımlarda çıkarabilecekelerine eminim.