BDDK lisansını alan Ödeal, çift haneli büyüme rakamlarıyla yoluna devam ediyor
Finans

BDDK lisansını alan Ödeal, çift haneli büyüme rakamlarıyla yoluna devam ediyor

2 yıl gibi kısa bir zamanda 10 bini aşkın üye işyeri tarafından kullanılmaya başlanan, ülkemizin ilk mobil tahsilat uygulaması Öde.al’a bir güven onayı da BDDK’dan geldi. Kurulduğu Eylül 2014’ten bu yana, BDDK’ın özel izniyle faaliyet gösteren Ödeal, BDDK’dan “Ödeme Kuruluşu” lisansını aldı.

Mobil POS sistemi olarak yerel pazarda ihtiyaç duyulan bir çözüm sunan Ödeal da BDDK'nın yeni “Ödeme Kuruluşu” lisansını alan şirketler arasına eklendi ve dikkat çekici büyüme rakamlarını paylaştı.

Hatırlarsanız Ödeal, 2014'te kurulan ve Mobil'14 konferansımızda tanıtım yapan girişimlerden biriydi. Aradan geçen iki yılda kararlı büyümesini sürdüren girişim geçtiğimiz Şubat ayında 6 bin üye işyerini geçtiğini paylaşmıştı. Aldığımız bilgiye göre bir süre önce 10 bin üye işyerini geride bırakmış ve hem günlük işlem adedinde hem de ciro da çift haneli büyüme yakalamış.

Haziran 2015'ten sonraki 1 yılda cirosu 21 kat attı

Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör'den aldığımız rakamlara göre Ödeal, Haziran 2015’e kıyasla, son bir yılda günlük işlem adedini 10 kat, cirosunu ise 21 kat artırmış. Fevzi Güngör, güncel ciro rakamını paylaşmıyor ama ÖdeAl'ın 2016’da 50 milyon TL ciro hedeflediğini daha önce paylaşmıştık. Fevzi Güngör, rakam vermeden Ağustos ayında da ciro ve işlem bazında önemli bir büyüme kaydettiklerini paylaşıyor. Bu büyüme rakamlara göre 50 milyon TL ciro hedefinin aşılıp aşılmayacağını ise yıl sonunda göreceğiz.

Kayıtlı ekonomiye katkı

Cep telefonları üzerinden kredi kartıyla tahsilat yapma kolaylığı sağlayan Ödeal, özellikle küçük işletmeler ve serbest girişimcilere hitap eden bir çözüm. Ödeal üzerinden tek seferde 1 TL’lik işlemin de, 20 bin TL üzeri işlemin de geçtiğini hatırlatan Fevzi Güngör, “Ödeme Kuruluşu” lisansıyla sürdürülebilir büyüme için "kayıtlı ekonomi"ye katkı sağlamaktan memnun olduklarını söylüyor. Keza benzer ödeme kuruluşlarının ekonomiyi daha fazla kayıt altına alınmada hayati önem taşıdığının da altını çiziyor.

Ücretsiz olarak indirilen uygulaması ile cep telefonlarına mobil POS özelliği kazandırarak banka kartı ve kredi kartı ile ödeme alabilmeyi sağlayan Ödeal, şu anda 81 il ve 63 farklı sektörden işlem kaydediyor. İstanbul merkezli girişimin Mart 2015'te Sankonline'dan 7,9 milyon TL yatırım aldığını da hatırlatmadan geçmeyelim.

Yorumlar (8)
 1. Gökhan Gökhan

  Tebrikler

  1. Fevzi Fevzi

   Tesekkurler

 2. Venera Venera

  fikir çok güzel, ama burda sadece vergi levhası olanlar kullanabiliyor. bence freelance çalışanlarda düşünülüp bir çözüm üretilmeli.

  1. Nesil Sanlav Nesil Sanlav

   " .... Bu Tebliğ, güven damgası almak isteyen ve Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik kapsamında bulunan aracı hizmet sağlayıcı ve kendine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcıların uymaları gereken güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını .... " amaç ve kapsam bölümünde açıklamaktadır ...

   Dikkat edilirse " Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar " tanımlamasıyla e-ticaret sitelerinde vergi mükellefiyeti olmayanlarda bu türden hizmet sağlayıcı satış siteleri üzerinden satışlarını gerçekleştirebilirler.

   1. Bu tebliğ aracı hizmet sağlayıcılar için yani satış platformları içindir (Örneğin GG, N11 gibi sanal pazaryeri siteleri) diye biliyorum, 6493 sayılı kanuna tabi olan ödeme hizmeti sağlayıcıları için değil. Belki Fevzi Bey bizi aydınlatır.

   2. Fevzi Fevzi

    Merhabalar, Freelance çalışanlar için de kullanılması mümkün uygulamanın. Kayıt sonrasında faaliyetinizi belirtmenizi ve ispat edici birşeyler sunmanızı bekliyoruz.

    Lakin bizden ödeme alındığında vergi konusunun çözüldüğü yorumu doğru değil. Yine mali müşavirinize bu konuyu danışmanızı öneriyoruz. Bu platformu banka hesabı gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki banka hesabı açıp ödeme alabiliyorsunuz, burada da durum aynı. Sevgiler...

   3. Fevzi Fevzi

    Ama bu konunun güven damgası ile bir ilgisi yoktur...

 3. Sedat Sedat

  Geliştirilip dünya çapında kullanabileceğimiz bir ödeme sistemi olursa çok rağbet görecektir. Paypalin açığını kapatır.