Uçakta alev alan 'yeni seri' Galaxy Note 7 uçuşun iptal olmasına sebep oldu

Uçakta alev alan 'yeni seri' Galaxy Note 7 uçuşun iptal olmasına sebep oldu

Samsung'un Galaxy Note 7 talihsizliği sürüyor. Bildiğiniz gibi kabus Samsung içi Eylül ayının başında başlamıştı ve telefonun dünya genelinde toplatılma kararı alınmıştı. Samsung, tüm sorunlu telefonları sorunu giderilmiş yeni Note 7'lerle değiştirmeye başladı. Ancak son olay kabusu bir süre daha devam ettirecek gibi görünüyor. Çünkü bu seferki "yanma" olayının öznesi "eskinin yerine verilen" bir Galaxy Note 7.

Olay ABD'de faaliyet gösteren Southwest Havayolları'nın 994 sefer sayılı Louisville - Baltimore uçuşunda meydana geldi. Uçuş esnasında bir Galaxy Note 7'nin alev almasıyla etrafa yayılan ateş ve duman, o esnada kapıya yanaşmış olan uçağın tahliyesine ve uçuşun iptal edilmesine sebep oldu. Ancak Samsung için işin kötü yanı, telefonu yanan yolcunun Samsung Galaxy Note 7'nin bataryası değiştirilmiş ve kısacası "temiz" Galaxy Note 7 sürümü olduğu yönündeydi. Değişim programına dahil olmayan bu Samsung Galaxy Note 7'lerin de aşırı ısınma ve patlama gibi olaylara karışması, Samsung için ciddi bir maliyet. Uçuşu iptal olan havayolunun ve yolcuların tazminatlarını ise kimin karşılayacağı merak konusu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de son olarak ülkemizde Galaxy Note 7'lerin uçakta uçuş boyunca kapalı ve uçak altı bagaja verilmemesi konusunda uyarılarda bulunmuştu. Kimi havayolları ise Galaxy Note 7'leri uçuşlara kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.