Minimalist e-ticaret girişimi Iamnotbasic, Nevzat Aydın'ı da yatırımcıları arasına ekledi
E-Ticaret

Minimalist e-ticaret girişimi Iamnotbasic, Nevzat Aydın'ı da yatırımcıları arasına ekledi

2015'te ilk yatırım haberiyle tanıttığımız niş e-ticaret girişimi Iamnotbasic.com, yine bir yatırım haberiyle gündemimize girdi. 'Basit ama mükemmel' tişörtler üretmek üzere yola çıkan Iamnotbasic, bu kez Yemeksepeti'nin kurucu ortağı ve CEO'su Nevzat Aydın'ı yatırımcıları arasına ekledi.

Bilmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse Iamnotbasic'un amacı sade, kaliteli ve modası geçmeyen tekstil ürünleri üretmek. Bu minimalist bakışla başlangıçta sadece tişört üreten girişim, ürün çeşitliliğini yavaş yavaş artırıyor. Yani kendi çizgisini bozmadan büyümeye devam ediyor ve yeni yatırım da işte bu büyümeyi destekliyor.

Nevzat Aydın yüzde 10 ortak oldu

Aldığımız bilgiye göre Yemeksepeti'nin kurucu ortağı ve CEO'su Nevzat Aydın, Iamnotbasic'in yüzde 10 hissesini alarak yatırım yapmış ve bu yatırım turuna ilk yatırımcılar (Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar) da katılmış. Girişimin kurucu ortağı Orkan Orgun, bir kaç ay önce tamamlanan yatırımın değerlemesini paylaşmıyor. Ancak şirketin bu turdaki yatırımının yaklaşık 700 bin TL olduğunu ifade ediyor.

Iamnotbasic Kurucuları: Orkan Orgun – Meriç Küçük
Iamnotbasic Kurucuları: Orkan Orgun – Meriç Küçük

Orgun'un paylaştığı rakamlara göre Iamnotbasic'in yaptığı işlemlerin yüzde 50'si tekrar eden sipariş. Müşterilerin yüzde 30'u ise en az bir kere daha tekrar sipariş vermiş ve müşterilerin yüzde 85'i kadınlardan oluşuyor. Bu noktada bir parantez açıp Iamnotbasic'in tişörtlerin yanına sade gömlekler ve kadınlar için atlet ve bir kazak modeli eklediğini paylaşalım. 'Sweatshirt' ürün çeşidinin de yakın zamanda listeye eklenmesi planlanıyor.

Sürdürülebilir moda

Iamnotbasic'in diğer kurucu ortağı Meriç Küçük ise sürdürülebilir moda üzerine ciddi şekilde eğilmeye başladıklarını söylüyor ve Nevzat Aydın'ın da bu konuya önem verdiğini ekliyor. Mümkün olduğunca doğal özlerden elde edilen kumaşlar kullandıklarını ve üretim atölyesi konusunda hassas bir seçim yaptıklarını ifade eden Küçük, moda sektörünün petrolden sonra dünyayı en çok kirleten ikinci sektör olduğunu da açık yüreklilikle paylaşıyor. "Sunduğumuz her ürünün modasının geçmeyecek, sıkılıp bir kenara koyulacak tasarımlar olmasına dikkat ediyoruz." diye ekliyor.

Iamnotbasic'in bu konuda sadece sözde kalmayıp eyleme geçtiğini paylaşmakta da fayda var. BirazYerAç uygulamasıyla kullanılmayan giysilerin geri dönüştürülmesine aracılık ediyor. (Kullanılabilir ürünlerin geri dönüşüme gönderilip gönderilmediğiyse elbette ayrı bir tartışma konusu.)

Iamnotbasic ürünleri pahalı mı?

Iamnotbasic'in kurucuları perakende ticaretin halen e-ticaret pazarından çok çok büyük olduğunu hatırlatıyor ve artık fiziksel pazarda insanlara 'dokunmak' istediklerini söylüyorlar. Bazı noktalarda satışa başladıklarını da hatırlatan Orkan Orgun, kimi okuyucular tarafından dile getirilen fiyat eleştirileri içinse şu yorumda bulunuyor;

Ürünlerimizle fiyat olarak orta segmentte yer alıyoruz. Kimilerine göre fiyatlarımız pahalı, kimilerine göre ucuz gelebiliyor. Piyasada daha ucuza tişörtler de var. Bizim amacımız hiçbir zaman en ucuz ürünü üretmek olmadı. En iyi ürünü, mümkün olan en iyi fiyata sunmak oldu.

Bizim amacımız bir gardırobun basic anlamında her türlü ihtiyacını karşılayan bir marka haline gelmek ama ekonomik belirsizlikler yüzünden istediğimiz kadar agresif davranamıyoruz bu konuda. Stok maliyeti bizim en dikkat etmemiz gereken risk faktörlerinin başında geliyor.

Iamnotbasic'i şimdiye dek 18 milyon dolar yatırım alan Everlane.com'a benzetmek sanırım yanlış olmaz. İlk tanıttığımızda Iamnotbasic'in Koruncuk Vakfı'na destek verdiğini ve her tişörtün maliyetini açıkladığını paylaşalım. Aldığımız bilgilere göre şu anda finansal sebeplerle Koruncuk Vakfı desteği durdurulmuş ve o yöne aktarılan bütçe BirazYerAç uygulamasına kaydırılmış. Tişört maliyeti yazısının ise yakın zamanda güncellenmesi planlanıyor.

Belki Iamnotbasic de Everlane gibi fiyat konusunda son tercihi müşteriye bırakarak bu konuda herkesin gönlünü hoş edebilir. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (13)
 1. Gerçekten tebrik ediyorum. Site tasarımı müthiş olmuş. Ama tutmaz gibi.

 2. Sabri Sami Toker Sabri Sami Toker

  Hayırlı olsun, minimalist çizgi ve kaliteli ürün ile bütünlük sağlamışlar. Tebrikler.

 3. Melek Melek

  Site tasarımı güzel yalnız ürün fiyatları yüksek. Örneğin bu tişörtleri 10-15 TL'ye bulmak mümkünken 53 TL fiyata sahip olmaları Türkiye şartlarında işi zora sokar.

 4. Müftü Müftü

  Demek ki orta vadede kapanıp gidecek bir e-ticaret sitemiz daha oldu.

 5. Site gayet güzel fakat fiyatlar fazla yüksek, herkesin bütçesine uygun ürünler olmalı.

 6. Bu kadar basic ürün satıp bu kadar pahalı olması gerçekten saçmalık.

 7. gerçekten bu fiyatlara ürün satıp 700bin TL yatırım almak ilginç geliyor bana. domain desen akılda kalıcı bile değil. Nevzay Aydın yatırım yaptıysa artık orası uçar gider. O adam boş işe para yatırmaz gerçekten. Kesin ürün portföyü değişir, pazarlama teknikleri ve fiyatlar büyük değişim gösterir.

 8. Hadi gel de anlam yükle bu siteye. Erkek bölümünde 9 t-shirt 3 gömlek var ve bu site yatırım alıyor. Bence hikaye şu "çok ürün olursa server falan pahalı olur az ürün az kişi server maliyeti düşük olur, ee ürünüde iki üç katına sattık mı olur ya valla bence hadi beyaz bi sayfa yapalım ismide böyle şey olsun ingilizce havalı dursun."

 9. Hasan Hasan

  2001'de 150 bin dolarla kurulmuş bir siteyi tutturmak kolaydır. YemekSepeti başarılı oldu diye, başarılı bir girişimci olmuş olmazsınız. Tek projenin başarısı, başarılı girişimci sıfatı için yetersiz.

  Önemli olan birden fazla projeyi, 2016 yılında tutturmak. Parası olanlar zaten 2000'li yıllarda yatırım yaparak meyvelerini topladılar. Rekabet azdı çünkü. Şu anda elle tutulur Türk projesi pek çıkmıyor. "Neden acaba?" diye sorun bakalım kendinize.

  Çıkıp bir de seminer vermezler mi :)

 10. Ahmet Ahmet

  Fiyatlar pahalı.

  Evet pahalılık göreceli bir kavram, evet istediğiniz fiyatı koyabilirsiniz ve kimsenin kafasına silah dayayıp al demiyorsunuz. Onun da müşterisi vardır ve olacaktır mutlaka. Medium yazısında da fiyatın kaliteyle doğru orantılı olduğundan bahsetmişsiniz. Doğru ama ben sadece fotoğraflardan bu ürünün kaliteli olduğunu nasıl anlayacağım? Elimle dokunup kalitesini hissedemiyorum. Ee yeni çıkan bir marka olduğunuz için tüketici olarak "iamnotbasic" ürünleri kalitelidir diye bir algım veya duyumum da yok. Dolayısıyla 200tl'ye düz beyaz tshirt satın alan insanlara bile haksızlık yapıyorsunuz bence. Çünkü onlar aslında geçmiş tecrübeleriyle beraber düz beyaz tshirtten "daha fazlasına" bu parayı veriyorlar.

  İnşallah başarılı olursunuz ama başta dediğim gibi bana pahalı geldi. Başarılar.

 11. Tarık Tarık

  aldığı muhtemel yatırım da, iş de pek inandırıcı değil maalesef.

 12. çalışma harika olmuş fakat bir tişört için bu rakamlar gereksiz pahalı olmuş

 13. Ziyanir Ziyanir

  53 tl ye biraz pahalı bir tshirt fabrika değil atolye de üretildiği için mi acaba