Facebook, Letgo rakibi seri ilan servisi Marketplace'i devreye aldı
Seri İlanlar

Facebook, Letgo rakibi seri ilan servisi Marketplace'i devreye aldı

Facebook'ta alım-satım için ilan yayınlanan Grup sayfalarının ziyaretçi sayısı aylık 450 milyonu geçiyor. Facebook, bu yaygın pratikten yola çıkarak platformunda kritik bir özelliği devreye alıyor. Marketplace adlı özelliğini açtığını duyuran Facebook, Craiglist, Letgo hatta Zebramo gibi popüler küresel ve yerel mobil seri ilan girişimlerine rakip oluyor.

Facebook'un bugün tanıttığı Marketplace, Facebook'ta ayrı ve bağımsız bir sekme olarak kurgulanmış. Facebook ana uygulamasının en alt satırına eklenen pazar yeri ikonuyla erişilebilen Marketplace, halihazırda aşina olduğumuz Letgo ve benzeri mobil seri ilan uygulamalarına fazlasıyla benziyor.

facebook-messenger-marketplace2

Konum tabanlı olarak çalışan Facebook Marketplace açılışta size yakınınızdaki kişilere ait ilanları gösteriyor. İlanları en tepedeki arama kutusunda, konum, ev eşyaları, elektronik gibi kategoriler ve fiyat gibi filtrelere göre ilanları sıralayabiliyorsunuz. Marketplace'te konumunuzu değiştirerek arama yapmanız, ürünle ilgili detayları görmeniz ve elbette satıcının Facebook profilini görmeniz mümkün. Seri ilan uygulamalarının bir diğer popüler özelliği mesajlaşma ise Marketplace'te Facebook Messenger ile tamamlanıyor. Alıcılar ya da satıcılar Marketplace'teki ilanlar için Messenger aracılığıyla teklif verip, görüşmeye başlıyor. Satış işlemi ise Facebook Marketplace dışında gerçekleşiyor, yani şirket ödeme işlemini platformunda yaptırmıyor, en azından şimdilik.

Facebook Martketplace ile ilan vermek de en az mobil seri ilan uygulamaları kadar kolay. Yapmanız gereken ürünün fotoğrafını çekip, detay bilgileri girmek, konum bilginizi doğrulamak ve ilanı Facebook Marketplace'te paylaşmak.

Facebook Marketplace ilk etapta ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda olmak üzere dört pazarda kullanıma sunuluyor. Facebook iOS ve Android uygulamalarından kullanılabilen yeni özellik, bu pazarlarda yeterince popüler hale geldiğinde, küresel açılımı yapacak. Mobil seri ilanların dünya çapında kazandığı hız düşünüldüğünde Facebook'un çok uzun süre beklemesine gerek kalmayacak gibi görünüyor.

Yorumlar (3)
  1. Veli Aslan Veli Aslan

    Güle güle letgo!

  2. küresel çapta ivme gösteren girişimler eğer facebook konseptine uygun modeli varsa yandı :) 1.5 milyarlık user gücü ve hali hazırda gruplarda, instagramda dönen mobil seri ilan ticaretini düşündüğümüzde veli'nin dediği gibi güle güle let go go go :)

  3. Onderrr Onderrr

    İyi olur, letgo da favori ekleniyor kim ekledi belli değil, mesaj yükleme çok yavaş hatta donuyor, konumunuzu doğru göstermiyor, iletişim kısmı çalışmıyor gibi uzar gider, fikir güzel uygulama acemice devam ediyor. Facebooku bekliyoruz