Niş e-ticaret girişimi Iamnotbasic.com'a Maçkolik kurucularından yatırım geldi
E-Ticaret

Niş e-ticaret girişimi Iamnotbasic.com'a Maçkolik kurucularından yatırım geldi

Türkiye'de son dönemde görmeyi özlediğimiz dikey e-ticaret yatırımlarına bir yenisi eklendi. Kaliteli, sade ve uygun fiyatlı giysiler üretme hedefiyle kurulan Iamnotbasic.com'a Maçkolik'in kurucu ortakları Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar tarafından yatırım yapıldı.

Orkan Orgun ve Meriç Küçük tarafından yaklaşık 1 yıl önce kurulan Iamnotbasic, ilk etapta sadece düz (basic) tişörtler üretmekle işe başlayan oldukça niş bir e-ticaret girişimi. Ürünlerini özenli bir şekilde Türkiye'de üreten girişim bir tişörtün maliyetini şeffaf bir şekilde açıklıyor ve satılan her tişörtten Koruncuk Vakfı'na bağışta bulunuyor.

Iamnotbasic, kalite ve fiyat arasındaki dengeyi sosyal yardımlaşma hedefiyle birleştiren nadir girişimlerden biri. Girişimcilerinin tecrübesiyle 2015 yılında aylık yüzde 50 büyüme oranını tutturmayı da başarmış. Bu sayede yüzde 10 hisse karşılığında yaklaşık 2 milyon TL değerleme üzerinden bir anlaşma imzalanmış.

Ürün çeşitliliğini artırmak istiyor

Önümüzdeki dönemde ürün çeşitliliğini artırmayı ve bu alanda bilinen bir marka olmayı hedefleyen Iamnotbasic, sadece ürün üretiminde değil, e-ticaret tarafında da müşteri memnuniyetini önemsiyor. Ücretsiz kargo ve 90 gün içinde ücretsiz iade hizmeti sunuyor.

Iamnotbasic.com'dan alışveriş yapmak isteyen Webrazzi okurları WEBRAZZI20 koduyla yüzde 20 indirimden faydalanabilir. (İndirim kodu 5 Temmuz Pazar 24:00'a kadar geçerli.)

Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar'ın 2013 yılında özel tasarım tişört markası Kaft'a 1 milyon dolar değerlemeli yatırım yaptığını da hatırlatalım.

Yorumlar (11)
 1. Ugur Mutlu (@ugumu) Ugur Mutlu (@ugumu)

  Hayırlı olsun. Tüketicilerin bu tshirtleri satın alarak bir STK kuruluşuna destek olduklarını göstermek isteyeceklerini düşünüyorum. Fotoğraflarından anladığım kadarıyla, satışta olan tshirtlerin şu anda bu iletişimi sağlayabilecek bir dili yok. Kurucu arkadaşların eminim bu konuda bir çalışmaları vardır.

 2. Shopify ile yapılmış site değerlendikten sonra neler yapacak görelim.

  1. Farkedermi? Gelen müşteri, "pff, shopify bu, T-shirt'ü almayayım" mı diyecek? Akılları varsa dertsiz tasasız Shopify ile devam ederler.

 3. Türkiye 'nin Everlane 'i diyebilirmiyiz? https://www.everlane.com/

 4. kaft dolar değil TL üzerinden, onu düzeltelim

 5. 40 liralık basiclerin dışarıdakilere gore farkı nedir ? Ornegin zara gap lacoste tan farkı . Bu fiyat politikasıyla tanınmamış bir firmadan denemeye urun bile almam

  1. Merhaba, bu markalardan farkımız Lacoste'un kalitesini Zara fiyatı ile sunmak istememiz.

 6. Ahmet Furkan Küçükbenli Ahmet Furkan Küçükbenli

  H&M, Bershka, Zara gibi markaların basic tişörtleri 11,90 - 15,90 TL civarı iken 49 TL'ye internet üzerinden satın almak ne kadar mantıklı olabilir?

  1. Burada ürün kalitesi önemli bir faktör olabilir. Zara'nın ve Bershka'nın çoğu tshirti 2 yıkamada dağılıyor.

 7. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  En sevdiğim iş modeli, bu bir iş modeli kültürü diyebiliriz. Her arz kendi talebini yaratır derler, bakalım neler olacak.

 8. Yine bir tişört firması, yine çok güzel tişörtler. Ancak fiyatlar gerçekten çok pahalı değil mi? Yani 40,50 liraya bir tişört alınır mı? Tişörtler 15-20 liradan olsa şimdiden 4-5 tane sipariş etmiştim. Her tişört girişimindeki gibi bu girişimde de fiyatlar gerçekten çok pahalı. (bkz. Kaft, Kuup, TheDesignOne...)