Google, API yönetim platformu Apigee'yi 625 milyon dolara satın aldı

Google, API yönetim platformu Apigee'yi 625 milyon dolara satın aldı

apigee-api-yonetimi Google, borsaya açık bir girişim olan Apigee.com'u 625 milyon dolara satın aldığını açıkladı.

Uygulama geliştirme arayüzleri (API) üzerine hizmet veren Apigee, şirketlerin/girişimlerin dijital uygulamalar geliştirmesine yardımcı oluyor. API yönetim platformu olarak tanımlanan girişim, genele açık API'leri kulllanma ve şirketlerin geliştiricilerle etkileşimini artırmasını sağlıyor.

AT&T, ebay, Adobe gibi önemli şirketler hizmetler sunan girişim, başarılı gidişatını geçen yıl halka arz ile taçlandırmış ve daha da ileri giderek Google'a katılmakta bir sorun görmemiş. Şirketin NASDAQ'daki hisseleri 15-16 dolar üzerinden işlem görürken Google, 17.40 dolar üzerinden teklif vermiş ve değerleme 625 milyon dolar seviyesi üzerinden gerçekleşmiş.

ekran-resmi-2016-09-08-17-58-02

Apigee, geçen yıl hisse başına 17 dolardan borsaya açılmış ve geçtiğimiz Şubat ayında hisseleri 5,45 dolara kadar düşmüş. Girişimin dünkü borsa kapanış değeri ise yaklaşık 499 milyon dolar olmuş.

Bulut bilişim tarafında özellikle Amazon'a karşı yeteneklerini artırmak isteyen Google, Apigee'yi bu bulut servisleri tarafında istiyor. Google bulut hizmetlerini kullanan müşterilerin, Apigee ile daha kolay API tanımlamaları yapabilmesi hedefleniyor.

Diğer yandan Google'ın zamanlamasının Dell-EMC satın almasının tamamlanmasıyla ilişkili olduğunu düşünenler de yok değil. Zira Dell ve EMC de şirketlerin dijital dönüşümünde vazgeçilmez olmayı istiyor.

Forrester'ın araştırmasına göre ABD'li şirketlerin API yönetimine 3 milyar dolar harcaması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.