Yerli #Events uygulaması, etkinlik dikeyinde Snapchat ve Instagram hikayelere rakip olmak istiyor

Yerli #Events uygulaması, etkinlik dikeyinde Snapchat ve Instagram hikayelere rakip olmak istiyor

Snapchat'in geliştirdiği ve Instagram'ın yakın zamanda platformuna ekleyerek daha geniş kitlelere açtığı geçici hikayeler konseptinin gittikçe popüler hale geliyor. Türkiye'de bu trendi yakından izleyen yeni bir ürün #Events. iMobilecode (iMc) imzalı mobil uygulama, etkinlik dikeyine odaklanıyor.

Yaklaşık bir yılda geliştirilen #Events'i Snapchat'in konum filtrelerinin yerel etkinlikler için özelleştirilmiş şekli olarak tanımlamak mümkün. Snapchat'e aşina değilseniz, Instagram'da rastgele paylaşılan hikayeler arasında, şans eseri aynı etkinlikte olanlarının bir araya getirilip, kitle kaynaklı bir etkinlik hikayesine dönüştürüldüğünü düşünün. #Events'in bundan önemli bir farklı rastgele hikayeler oluşturmak yerine, kullanıcının etkinlik odaklı paylaşım yapmasını sağlaması.

events

İlk kez, 2 Eylül'de iOS için yayınlanan #Events lansmanını 3-4 Eylül'de İstanbul'da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde gerçekleşen Tarkan konserleriyle yaptı. iMc kurucu ortağı Emre Erol, henüz ilk günlerinde olan uygulamanın kullanıcı ve paylaşım sayıları gibi metrikleri açıklamak için erken olduğunu söylüyor. Ancak #Events'in Tarkan konseri hikayeleri konsere gidemeyenleri tatmin edebilecek düzeyde, buna karşın kullanıcı sayısının artmasıyla hikayelerin çeşitleneceği ortada.

Konserlerle birlikte futbol müsabakaları, konferanslar gibi büyük etkinlikleri kapsama alan #Events'in, büyümeye açık özelliklerinden biri etkinlikleri kişiselleştirilebilir şekilde sunması. Yani #Events üzerinden kısa sürede kendi etkinliğinizi oluşturabiliyor, belirlediğiniz konumda yapılan paylaşımların belirlediğiniz başlık altında görünmesini sağlayabiliyorsunuz.

Özellikle, nişan, düğün ya da mezuniyet gibi etkinliklerde yapılan paylaşımların Instagram veya Twitter'da milyonlarca paylaşım arasında dağılıp gitmesini engelliyor. Snapchat'in bir süre önce sunmaya başladığı kişiselleştirilebilir etkinlik filtrelerine benzer çalışan özellik, #Events'te tamamen ücretsiz sunuluyor.

#Events, kritik kullanıcı kitlesine ulaşabilirse, yalnızca içerik üretmek isteyenlerin değil etkinlik kayıtlarını görmek isteyenlerin de uğrak noktası haline gelebilir. Hikayeleriyle ayrı bir haber kaynağı haline gelme potansiyeli olan #Events'in önceliği de kullanıcı sayısını arttırmak. Uzun vadede uygulamanın dünyaya açılması planlanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.