Üstündeki perdeyi kaldıran Evtiko, ev satışında hızlı ve avantajlı bir yol öneriyor
Girişim

Üstündeki perdeyi kaldıran Evtiko, ev satışında hızlı ve avantajlı bir yol öneriyor

Sina Afra'nın yeni girişimi Evtiko.com'un üzerindeki perde kalktı. Evtiko, gayrimenkul satışlarına aracılık eden bir platform olarak pazardaki yerini alıyor.

Evtiko.com'da paylaşılan bilgilere göre evinizi bir kaç adımda kolayca satabiliyorsunuz. İlk olarak sitedeki formu doldurarak veya çağrı merkezini arayarak satmak istediğiniz evin bilgilerini paylaşıyorsunuz. Ardından Evtiko uzmanları 48 saat içinde, 15 gün geçerli bir teklif sunuyor. Eğer teklifi kabul ederseniz taşınma tarihinizi bildirip, taşındığınız gün gerekli hukuki işlemleri tamamlayarak ödemenizi alıyorsunuz.

Evinizi Evtiko'ya satıp paranızı almanı çok kısa sürede gerçekleşiyor ama süreç burada bitmiyor. Evtiko evinizi bakıma alıyor ve yeni alıcılara pazarlamaya başlıyor. Eğer eviniz sizin sattığınız tutarın üstünde bir fiyata satılırsa Evtiko aradaki farkın (kârın) yüzde 20'sini yine size ödüyor. Yüzde 80'i ise Evtiko'da kalıyor.

evtiko ev satışı

Ortalama ev satış süresini 1/3'ine düşürüyor

Yine sitedeki rakamlara göre Türkiye’de geleneksel yöntemlerle ev satış süresi ortalama 109 gün. Evtiko ise 30 gün içinde dilediğiniz zaman taşınabilmenizi ve aynı gün ödemenizin yüzde 95’ini ödemeyi vaat ediyor. Teklif formuna göre Evtiko'ya Türkiye'nin her ilinden farklı kategorilerde (daire, köşk, yalı vs.) ev satmak mümkün. Fiyat teklifini de SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanların veriyor. Evtiko, ver, algoritmaları ile hazırlanan raporlar neticesinde en adil teklifi sunduğunu da iddia ediyor.

Rocket Internet ve Oliver Samwer’in de dahil olduğu bir grup yatırımcıdan yatırım alan Evtiko'nun Türkiye için çok önemli bir dikeye giriş yaptığı malum. Evtiko'nun emlakçılara kapı açması da büyüme potansiyeli açısından olumlu gözüküyor ancak yatırımın geri dönüşü anlamında ne kadar başarılı olacağını elbette zaman gösterecek.

Detaylar için evtiko.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. Ilker Ilgen Ilker Ilgen

  Biz buna halk arasında "ölücü" diyoruz. Evinizi satmak zorunda olduğunuz için değerinin çok altında alıyor ve bir nebze vicdanını hafifletmek için değil, belki pazarlama stratejisi gereği belki hukuksal bir süreci engellemek adına sattığı yüksek bedel değerinin %20 sini geri vereceğini iddia ediyor.

  Zaten işin içinde Rocket varsa iki kere değil birkaç yüz kere düşünülmesi gerek.

  Bence uzak durulması gereken bir fırsatçı.

  Yok öyle değil diyorlarsa deneyin derim.

 2. Muhasebe Postası Muhasebe Postası

  Bence ciddi anlamda nakit stoğu gerektiren bir iş gibi duruyor.

 3. Bence evin bir satış oluru veya olmazı var fiyat açısından. Kendi evimi kendim satarım düşüncesi her zaman daha mantıklı. Emlakçılığın farklı bir versiyonu ayrıca fiyatı ben belirlemek isterim.

 4. Hakan Turker Hakan Turker

  Arkadaşlar biliyorsunuz Türkiye'deki konut arzı fezayı aştı, aldı yürüdü. Bu girişim için 'ölücülük' tabiri çok doğru ve yerinde olmuş, fakat unutmamak gerek ki arzın bu kadar fazla olduğu ve kötüleşen ekonomik şartların hakim olduğu ülkelerde gayrimenkul değerlerinde ciddi değişiklikler kısa süre içinde gerçekleşebilir. Sina Afra'dan 'al sat' mantığının dışında bir girişim beklemek zaten hayal olurdu, ama bu kadar düz mantık ve tamamen emlak spekülasyonu üzerine kurulu bir iş fikrini görünce ben bile güldüm. Kısa süreli olarak büyümeye müsait, ama geleceği soru işaretleriyle dolu; bekleyip göreceğiz.

 5. Hoş güzel de benim anlamadığım bir konu var. Sırf girişim yapmak için bu işe girmeye ne gere vardı?

  Gidersin müteahhitlere alırsın düşük fiyattan alıp satarsın.

  * İngiliz Knight Frank'in Global Şehir Endeksi 2016 verisine göre, son 1 yılda İstanbul'da konut fiyatlarındaki artış yüzde 20.

 6. Selcuk Oskay Selcuk Oskay

  ABD'deki opendoor isimli girişimin Türkiye'ye uyarlanmışı. Bence çok iyi - opendoor ABD'de de son derece başarılı gidiyor. En azından opendoor için şunu söyleyebiliriz "ölücü" değiller. Hedefleri emlak satışını akışını değiştirmek. Evtiko aynı çizgiden giderse emlak piyasası bir hayli değişir.

 7. Gokhan B Gokhan B

  Gayrimenkul bilgileri mi verdim, geri dönüş yaptılar koskoca İstanbul'da sadece Bahçelievler'de hizmet veriyorlarmış :) Bu ülkede iş yapabileceklerine inanmıyorum.

 8. Burada üzücü olan bir konu var ; Ya bu kadar paran var anlayamıyorum. nasıl bir şey bu çözemedim. hiç üretme, sırf tüket ve para ile para kazan mantığı ile bu ülkeden hiçbirşey çıkamıyor. Bunu gören birileri çıkar ve bu milletin ülkenin menfaatine yatırım yaparsa o zaman biraz değişiriz , güzelleşiriz düşüncesindeyim. Umarım parası ile bizi globalde temsil edecek ve marka oluşturabilecek yatırımcılar görürüz.

 9. Keşke hangi bölgelerde hizmet verdiklerini yazsalarmış. Uğraşıyorsunuz hesap açıyorsunuz emek veriyorsunuz 2 gün sonra size dönüp, o bölgeye hizmet vermiyoruz diyorlar.

  Baştan hizmet verdiğin bölgeleri söyleyip bizleri uğraştırmasaydınız iyiydi.

  1. Zeki Şahin Zeki Şahin

   Beylidüzü Yakuplu Mahallesinde hizmetiniz varmı varsa yüksek giriş 75 metrekare sıfır dairemi satmal istiyorum.

 10. Kerem Berk Saroslar Kerem Berk Saroslar

  ÖDEME Yİ AYNI GÜN İÇİNDE ALIRISINZ YAZIYOR SİTERLERİN DE AMA NOTER DE DEVİR YAPIP SENET VERMEYİ TEKLİF ETTİLER EVE ŞERH KONULMASI İÇİNMİŞ BU DA BİR KAÇ GÜN SÜRERMİŞ BUNDAN DOLAYI ÖDEME ÇEKİNCELERİMDEN DOLAYI GÜVENEMEDİM 300.000 TL LİK EVE 250 BİN VERDİLER BENİ SENETLE UĞRASTIRCAKLARDI.