Sina Afra yeni girişimi ile sahalara dönüyor
Yatırım

Sina Afra yeni girişimi ile sahalara dönüyor

Markafoni'nin kurucularından Sina Afra'nın kısa süre içinde hayata geçireceği yeni bir girişimi olacağını biliyorduk. Aslında birkaç haftadır kulaktan kulağa bu konuda detaylar da şekillenmeye başlamıştı. Ben de geçtiğimiz hafta NOAH Konferansı için Berlin'deyken kendisiyle bu konuyu konuştum ve şimdi herkesin merakını giderme zamanı...

Öncelikle henüz bilgisi olmayanlar için paylaşmış olayım, Sina Afra'nın kendisine yeni girişimi için seçtiği fırsat alan, gayrimenkul! Ama düşündüğünüz gibi değil, inşaat işine girmiyor... :)

Evini satmak isteyenlerin işlerini kolaylaştırmak için hayata geçirilecek olan servis, evini satmak isteyenlere en fazla 48 saat içinde bir teklif veriyor. Teklifin kabul edilmesi durumunda da satış rakamını en erken 3 gün içinde mal sahibinin evi boşaltmasıyla birlikte hesabına yatırıyor. Sonrasında ise girişim, sahip olduğu evi 3. şahıslara satıyor ve aradaki farktan kar elde ediyor.

Amerika'da aynı modelde hizmet veren bugüne kadar 110 milyon dolara yakına yatırım almış OpenDoor.com'u göz önüne alınca, bir potansiyeli olduğu kesinlikle ortada. Ama tabi henüz Türkiye'de net çizgileri olmayan bu alanda kolay bir iş olmayacağı da belli.

Açık Kapı yerine Primary Door?

primarydoorGirişimin ismi için henüz karar vermediğini söylüyor Sina Afra, ancak resmi şirket ismi (Primarydoor Gayrimenkul Danışmanlık ve Pazarlama A.Ş.) ve haliyle kod adı "Primary Door" olarak kullanılıyor. Gerçi kişisel fikrimi soracak olursanız bence Sina Afra başlangıçta PrimaryDoor.com alan adını kullanmayı düşünmüş ama sonradan bir fikir değişikliği olmuş. Çünkü primarydoor.com kendisinin adına alınmış olmasının yanında, marka tescili de logosuyla birlikte yapılmış durumda. Yine de şu an için kendisi kullanılacak markanın ne olacağının belli olmadığını söylüyor, haliyle bizler de verilecek kararı bekliyoruz...

Merak edenler için "Open Door" yani "Açık Kapı" karşılığı olabilecek acikkapi.com alan adı alınmış ve şu anda 3095 dolara satışta.

Rocket Internet ve Oliver Samwer'den yatırım alınmış

Şu günlerde kuruluş yatırımı için kolları sıvamış olan Sina Afra, 50.000 TL sermaye ile kurduğu ve şu anda tek hissedar gözüktüğü yeni şirketine bugüne kadar aralarında Rocket Internet ve kurucusu Oliver Samwer'in de olduğu bir grup yatırımcıdan yatırım almış. Aldığı yatırım miktarını paylaşmıyor ancak yatırım sonrası şirketin değerinin şimdiden 45 milyon TL'ye geldiğini söylüyor. Yani, yaklaşık olarak 15 milyon dolar...

Önce İstanbul sonra Londra, belki Berlin...

Ağustos ayında yayına girmesi planlanan girişimde Sina Afra tam zamanlı CEO olarak görev alacağını ve çok kaliteli bir ekip kurduğunu özellikle belirtiyor. Başlangıçta sadece İstanbul'a hizmet vereceklerini, 2017 başında ise Londra'ya, belki sonrasında Berlin'e açılacaklarını da Sina Afra'dan aldığım diğer bilgiler arasından paylaşmış olayım.

Konuyla ilgili yeni bilgiler almamız ya da gelişmeler olması durumunda sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (28)
 1. İnşaat değil tabii, biz buna emlakçılık diyoruz. Startup diye diye emlak işine girmek de güzelmiş. Katma değer falan önemsiz şeyler bunlar.

 2. çok süper bir düşünce.. güzel ve çok karlı bir girişim olacaktır türkiye için. kendi ekspertiz edecek, kendi fiyatlayacak, kendisi alacak, kendisi satacak.. ucuza alıp ucuza satacak, düşünsenize kazanılacak parayı, ortadan kalkacak emlak komisyon bedelini.. tam türkiye de yapılacak iş ama emlakçılar isyanı basar galiba... tebrikler..

  1. emlak piyasasını düşürecek. Herkesin evi olacakmış :)

 3. ooo yurtdisinda basarili olmus bir is.. inovasyona gerek yok. alirim bir dal!

 4. Serial duplicator entrepreneur birisinin fazladan pohpohlanmis girisimi. Bekleriz.

  1. "Serial duplicator" :) Süper tanımlama...

  2. "Serial duplicator" adam tespiti yapmış....

 5. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  Hiç bir şey olmaz. Türkiye'de kelepir ev yoktur. En sıkışık adam bile evini değerinin %60'ına 70'ine satmaz. 100.000 evde bir elin parmaklarını geçmez. Piyasada o kadar çok adam var ki bunu bekleyen. Her emlakçının portföyünde en az 3-4 kişi vardır böyle milyon milyon parası olup da atmaca gibi bekleyen. Bu işleri bütün Remax'lar Realty'ler yapıyor zaten. Sina bey bunu bilmiyor tabii ki. Bu işler internet bilmekle olmaz. Böyle bir şey uyduracağına git icradan al daha iyi. %100 fiyasko. 1 seneye kalmaz kapandı haberinin altına da yazarım.

  1. Mülk sahibine 48 saat içerisinde verdiğin teklifi kabul eder,evi de 3 gün içerisinde boşaltıyorsa ben geçmiş olsun derim..ya alan ya da satan kazıklanmıştır.Gayrimenkul işinin yapısına uymayan bir iş modeli

  2. Badekeskin Badekeskin

   Aynen katılıyorum bir arkadaşımın işadamı olan akrabası epey mal mülkle battı, adam o kadar kötü gidişe ve kredilerine rağmen evlerini arsalarını değerinin altında satmak istemedi. Sonuçta tabi battı hepsi gitti ama bu kafa yapısı neredeyse herkeste var, adam batar ama bunların istediği ölü fiyatlara vermez. Sistem bariz şekilde ölü fiyata mal toplamak için kurulmuş.

   Bu arada ben olsam eğer bedavaysa bunlardan fiyat teklifi alır ne dedilerse 1,5 katına sahibinden'e koyardım.

   Eğer fiyat teklif etmek için bile para isteyeceklerse zaten sistem tutmaz. Para almazlarsa da millet bunları "ooo bedava ekspertiz" olarak kullanır. Sistem çöktü işte.

   Bu arada Amerika'da bu sistem tabi tutar TR gibi değil o kafayla girdiklerini sanmıyorum. Para çok gayrimenkul almak lazım demiş ve sıkışık durumdaki insanlardan mal alabilmek için gerçekleşen bir yatırım.

  3. Ali Deliveli Ali Deliveli

   Sanal şöhretin ipliğini pazara çıkarıp pazarlayıp satışsınız sayın Saltuğ, tebrikler.

 6. Sadece 50,000 TL si olduğuna göre muhtemelen projeyi de kendi kodlamıştır sanırım. Hatta duyduğuma göre arkadaşlarının ofiste bir oda kiralayıp Afra İnternet Teknolojileri adlı bir şahıs işletmesi de açmış. Lakin milyon dolarlık potansiyel olmasına rağmen bir türlü sanal pos vermemişler adama. Arkadaşlarının Payu'u kullanıyormuş. Fikir aşamasındayken Webrazzi Ventures'a da başvurmuş aslında ama Allahtan Arda sallamamışta Oliver Samwer bu gizli yeteneği keşfedip alel acele hesabına bir milyon euro yatırmış hemen. Bu arada domaine çok takılmayın derim önemli olan ekip. Zaten 50,000 TL'ye de bulunabilcek en iyi ekip olan üniversitedeki arkadaşlardan başkası gelmez sanırım. ;) Ya işte girişimcilik böyle bir şey arkadaş. Milyon dolarların var ama sen 50,000 TL'ye şirket açabiliyorsun. :D

 7. Peşin para ile sıkışık adamdan 15-20 bin ucuza evi alip, dağerinde satmak... işte beklenen yenilik budur? son yıllarda gördüğüm en iyi proje! Sina bey'i tebrik ediyorum. Dünya e-ticaret sistemini yeniden dizayn edecek bir adımdır. Bunu projeyi! atlatma haber yapan Arda Bey'i de için tebrik ediyorum. Webrazzi'den beklediğimiz haberler bunlar.

 8. Türkiye'de bu iş 10 20 sene sonra tutar :))

 9. Www.emlakbroker.com Www.emlakbroker.com

  "Ülkelere göre değişkenlik gösteren sosyo-kültürel ve demografik yapının bu girişimleri daha başarılı ve uygulanabilir yaptığını da ayrıca belirtmekte fayda var."

  http://emlakbroker.com/gayrimenkul-arama-anlayisina-yeni-bir-soluk-relola/

  Eğer söz konusu hizmet veya perakende klon girişimi olsaydı bu proje tutabilirdi. Söz konusu taşınmaz olduğunda heleki ülkemizde gayrimenkul ticaretinin çok farklı bir yapısı olduğu düşünüldüğünde İşleri gerçekten çok zor. Bu kadar detay şimdilik yeter.

  İki değişik örnek verebiliriz;

  Auction.com=Tapu.com bu girişimin ülkemizde pek tuttuğu ve başarılı olduğu söylenemez. Bir diğer örnek yemeksepeti.com Rusya'da kara saplandı.

  Sitemizdeki girişimler kategorisindeki içeriklerimizi bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinme amaçlı okuyabilirsiniz.

 10. Siz zannediyorsunuz evi sizden satın alacak. Evi sıkışan müteahhitten satın alıp size satacak. + Her yıl yüzde 10 değer kazansa tamamdır. E-ticaret sektörüne mi girsin. Hiç gerek yok. Sütten ağzı yanan Aslanoba'nın sessizliğini bu girişime yatırım yaparak bozabilir. :)

  Son 10 yılda dünya konut fiyatlarındaki reel değişim.Türkiye'de sürekli artış gösteriyor. Bakınız: https://www.facebook.com/Patronturk/photos/a.251123351605607.77661.118107964907147/1136323563085577

  1. Ahmet Yasar (@yasarny) Ahmet Yasar (@yasarny)

   Aslanoba nın sinema yatırımı bu zararı çıkartır. Bence doğru yolda. Birde konuşurken plaza dili terimleri basmasa daha iyi olur.

 11. Al-sat ülkesiyiz...fazla bir şey beklemeyin. Kendiniz yapabiliyorsanız farklı işler yapın. Para için değil sevdiğiniz için.

  Yatırımcıları vb. tipleri de unutun. İnsanlar anlamadıkları işi yönetemezler o yüzden de yatırım yapmazlar;

  Onlar ancak al-sat işlerine para yatırır...

 12. yurtdışındaki modeli zamanında incelemiştim, altından ancak bu tür bir isim kalkabilirdi. Kanımca iyi bir deneme olacak.

 13. Ahmet Yasar (@yasarny) Ahmet Yasar (@yasarny)

  Üç sorum olacak.

  1. Türkiye'de tapu masrafları yüksek . Bu alım Satım sırasında oluşan masrafa değecek bir iş mi?

  2. Türkiye'de gayrimenkuller değerinden gösterilmez genellikle. Bu yapılan işlemler ne tarz yasal yükümlülükleri beraberinde getirecektir?

  3. $15m dolarlık bir yatırım bu kadar pahallı bir sektördeki ticaretin dönmesi için yeterli olacak mı?

 14. Gokhanyi Gokhanyi

  Günümüz emlakçıları bunlardan daha fazla kazanır ben size söyleyeyim.

 15. Türkiye'de emlak sektörü zaten parası olanların elinde dönüyor. Kocasının oyalansın diye verdiği 50.000 i ev alıp satarak 3 yılda 800.000 yapmış bir teyze tanıyorum. Yani bu işi zaten sokakta yapan çok kişi var. Ödeme kolaylığı, yabancılara prosedürü kolaylaştırarak ev satma gibi tercih edilmeleri için sebepler olmalı. Orta gelir için oturduğu evi satamadan ev alamama sorununa çözüm bulmalı.Tutması için fark yaratması şart.

 16. Sina Afra'nın ne kadar başarılı bir işadamı olduğunu hepimiz biliyoruz, daha da iyi işlere imza atarak ülkemize katkı sağlamasını gönülden isterim. Son zamanlarda Webrazzi'nin popüler isimlerin girişimlerini sanki uzaya roket yolluyorlarmış gibi abartılı bir dille anlatmasından biraz rahatsızım. Henüz faaliyete dahi geçmemiş, ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz, tek kuruş dahi kazanmamış bir girişimin bu dille anlatılması bana biraz abartı geliyor. Böyle haberlerde daha sade bir dilin kullanılmasını tavsiye ederim.

 17. Zirai İşler Zirai İşler

  Tezgah altı piyasalarda dönen bir işi görünür kılmayı zorlamak kolay değil. Ölü fiyatına alımdan bahsedilmiş ama o tarz bir iş planlanmadığını düşünüyorum. Ekspertiz raporuna göre belli bir iskonto ile satın alma teklifinde bulunacaklardır. Burada kritik nokta şu, emlağı şirket üzerine aldılar ( haberde A.Ş deniyor, sermaye şirketi) pasifte minimum 2 yıl tutmazlarsa mali yönden katlanmaları gereken ek maliyetler var. Bu maliyetler de eğer hemen satmak isterlerse fiyata yansıyacak. Bkz: http://www.hurses.com.tr/Haber-Sirketlerin_gayrimenkul_satislarinda_vergi_avantaji-715.htm

  Kar marjının geniş olması, emlağın stok devir hızının yüksek olması gerekiyor yatırımcı gözüyle bakarsak, ama vergi işin içine girdiğinde bu çok zor. Bana göre bunlardan kaçış noktalarından birisi; emlağı sattıkları müşteriye tapu devrini hemen yapmamak, kendilerini müşteriye güçlü gösterip 2 yıl veya 5 yıl sonra devir etme gibi opsiyonlar sunacaklardır. Tapu'nun üzerine kullanım hakkını yazarlar, müşteriye de ipotek koydurup 2 veya 5 yıl sonra devir etmeyi teklif ederlerse ( şirketin herhangi bir rizikosuna katlanmayacak şekilde) modeli işletebilirler bence. Tabii 2 yıl sonra emlağın değerinin artmasıyla birlikte ek bir bedel isterler mi ? Sanmıyorum.

  Kendileri işe başlamadan önce araştırmışlardır tabii ki modelin çalışması için satıştaki tapu devrinin ne zaman olacağı bence en kritik konu. Belki yorum yazan arkadaşlar genel ekonomik durgunluk ve krizden doğrudan etkilenmiyor ama, sene sonu itibariyle turizm ve tarım kaynaklı iflas erteleme ( ki alıştık artık) iflas ve ne yazık ki intihar haberlerine de alışacağız. Bu durumda bu modelin marjı belki ilk olarak %10 değil de %30'lara denk gelecek, çünkü para konuşuyor. Allah kimseyi batırmasın, herkesin işlerinde başarılar dilerim.

 18. Gittigidiyor ve Markafoni kopya bir iş modeli idi. Sonrasında girişimci gençler yetiştirmek için yola çıkan Sina Afra, Türkiye Girişimcilik Vakfı'nı kurdu ve buradaki amacı Türkiye'nin ihtiyacı olan farklılık yaratacak girişimciler (girişkenler değil) yetiştirmekti diye düşünüyorum. Sina bey'in emlak/inşaat işine girmesi elbette onun şahsi tercihicidir ve buna saygı duyarız. Ancak kurmayı düşündüğü geleneksel bir iş modeli ile Türkiye Girişimci Vakfı'ndaki girişimcilere kötü örnek olmuyor mu? Bütün mesele "fırstaçı girişkenlik" mi yoksa "sürdürülebilir girişimcilik"le mi Türkiye'yi sıçratacağız.

 19. Bu kaçıncı sahalara dönüş 6 ayda bir yeni proje sahalara dönüyor şeklinde haberler çıkıyor. Mesela bağcık projesine ne oldu acaba?

 20. Tapu Tercüme Tapu Tercüme

  Yurt dışındaki modelleri tutmuştu ancak Türkiye'de çok iyi yerlere geleceğini düşünmüyorum. Yine de emeklerinin karşılığını alırlar inşallah.