Türkiye'de 4 milyon kullanıcıya yaklaşan Brainly, OpenStudy'yi satın aldı
Girişim

Türkiye'de 4 milyon kullanıcıya yaklaşan Brainly, OpenStudy'yi satın aldı

60 milyon kullanıcıyla dünyanın en büyük sosyal öğrenme ağlarından biri haline gelen Brainly (Türkiye'de Eödev adıyla faaliyet gösteriyor) ABD'nin önde gelen P2P ders çalışma platformlarından OpenStudy'yi satın aldığını duyurdu.

Anlaşmanın şartları açıklanmazken, iki girişimin birlikte daha kapsamlı bir öğrenme ağıyla öğrenciler arasındaki dayanışmayı güçlendirecek çalışmalar yapacakları belirtiliyor. Satın alma, geçtiğimiz ay Naspers liderliğinde 15 milyon dolar yatırım alan Brainly'nin ABD açılımı için önemli bir adım.

35 ülkede, 12 dilde faaliyet gösteren Polonya merkezli Brainly, Türkiye'de Eödev markasıyla faaliyet gösteriyor. Hızla büyümeye devam eden platform, bugün 3 milyon 370 bin kullanıcıya ulaştığını paylaşıyor bizimle. Günlük 9 bin kayıt alan Eödev'e kullanıcıları tarafından her gün ortalama 25 bin soru ekleniyor. Geçtiğimiz Ekim ayında uygulamasını yenileyen Eödev'in mobil uygulaması bu tarihten beri 720 bin kez indirilmiş.

Yorumlar (1)
  1. Adından da anlaşılacağı üzere bütünüyle google arama sorgularına sırtını dayamış bu tip platformların eğitim sistemine ve bireysel gelişimine en ufak bir katkısı yok. Tam aksine öğrencileri problem çözme sürecindeki zorunlu düşünsel faaliyetlerden kurtarıp zihinleri hantallaştırıyor. Haliyle birlikte çalışma, yenilikçi dijital eğitim platformu şeklinde müthiş bir fikir içeriyormuş gibi sunulması da gayet ironik. "Birlikte çalışma" kavramından kastedilen şey platformda sorulan sorulara cevap verecek freelancer'larla işbirliği yapmak oluyor aslında.

    Öte yandan habere ilişkin olan OpenStudy'in aylık trafiğinin sadece "3 milyon" olduğunu bilgisini de eklemek isterim :)