Rekabet Kurumu, Yemek Sepeti'ne 428 bin TL idari para cezası kesti
Girişim

Rekabet Kurumu, Yemek Sepeti'ne 428 bin TL idari para cezası kesti

Rekabet Kurumu'nun YemekSepeti.com hakkında yürüttüğü soruşturma sonuçlandı ve Yemek Sepeti'ne yaklaşık 428 bin TL idari para cezası kesilmesine karar verildi.

Daha önce bahsettiğimiz üzere Yemek Sepeti (Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş.) hakkında haksız rekabete dönük bir soruşturma başlatılmış ve 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine çalışılmıştı. 31 Mayıs'taki sözlü savunma gününde Bol Bol Gıda AŞ adına Faruk Kayabaşı ile Grand Fast Food adına Hakan İmay şikayetçi olduğunu paylaşmış; Yemek Sepeti CEO'su Nevzat Aydın da şirketinin muhtemel bir cezayı haketmediğini savunmuştu.

Rekabet Kurumu 09.06.2016 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında yazılı ve sözlü savunmaları değerlendirmiş ve talep edildiği üzere Yemek Sepeti'ne  16-20/347-156 sayı nihai kararını vermiş ve 427.977,70 TL idari para cezası kesilmesine oy birliğiyle karar vermiş

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere aşağıdaki nihai kararların alındığını paylaşıyor ve Yemek Sepeti'nin temyize gidip gitmeyeceğini merakla bekliyoruz.

1. Yemeksepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş.’nin (Yemek Sepeti) online yemek siparişi-servisi platform hizmetleri pazarında hakim durumda olduğuna OYBİRLİĞİ ile,

2. Yemek Sepeti’nin, “En Çok Kayrılan Müşteri Şartı” (MFC) uygulamaları ile rakip platformlarda daha iyi/farklı koşullar (fiyat, indirim, promosyon, menü içeriği, ödeme şekli, gönderim bölgesi ve limiti gibi) sunulmasını önlemesinin ilgili pazarda dışlayıcı etkiler doğurduğu, bu nedenle anılan teşebbüsün söz konusu uygulamalarının 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi kapsamında kötüye kullanma teşkil ettiğine OYBİRLİĞİ ile,

3. 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası hükümleri uyarınca 2015 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi geliri üzerinden, - Yemeksepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş.’ye 427.977,70 TL. idari para cezası verilmesine OYBİRLİĞİ ile,

4. Yemek Sepeti’nin, indirimlerin maliyetine kimin katlandığından bağımsız olarak rakip platformlarda daha iyi/farklı koşullar sunulmasını engelleyen her türlü MFC uygulamasına son vermesi gerektiğine, ayrıca restoranların diğer online yemek siparişi-servisi platformlarında daha iyi/farklı koşullar sunabileceği ve bu koşulları Yemek Sepeti’ne yansıtmak zorunda olmadığı açıkça ifade edilerek Yemek Sepeti’nin restoranlarla olan sözleşmelerini yeniden düzenlemesine ve bunun gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 120 gün içinde Kurumumuza tevsik edilmesine OYBİRLİĞİ ile,

5. Yemek Sepeti’nin rakip platformların tanıtımlarını engellediği, rakip platformlarla çalışmamaları karşılığında restoranlara promosyon sağladığı, ayrıca Joker uygulamasının 4054 sayılı Kanun’a aykırı olduğuna ilişkin iddiaların reddine OYBİRLİĞİ ile

Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir.

Yorumlar (27)
 1. Ramazan Ramazan

  Türkiye'de Hiç bir başarı cezasız kalmaz. Maalesef gerçek bu. Biz işimizi daha iyi nasıl yaparız diye düşünmek yerine, işini iyi yapanı nasıl baltalarız diye düşünen bir kesim oldukça biz adam olmayız.

  1. Sanrım "meyve veren ağaç taşlanır" atasözü ülkemizin mottosu oldu artık.

  2. Ne alaka Ramazan başarısı için değil adam mafya gibi olmaya başladığı için ceza aldı, ilk önce detaylı olarak incele durumu. Nevzat istiyor ki başka kimse online yemek işi yapmasın, o firmalarla çalışan restoranlara da hemen kesiyor cezayı...

  3. haberi okumadan bir yorum... neden ceza aldığını bi okusaydın keşke.. yemeksepeti ve nevzat aydın favorilerim arasında ama iş başkasının işine çomak sokmaya geldi mi tabi buna dur diyecekler olacaktır

  4. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   2 ve 3 numaralı maddeleri dikkatlice okumanı tavsiye ederim. Piyasada birçok küçük restoran, kafe vb. bu bahsedilen maddelerden dolayı alternatif bir yemek servisi ile çalışamıyor. Şartları kısıtlıyorlar. Piyasada neler döndüğünü bilmeden konuşmak kolay. Herkes hakkıyla işini yaptığı sürece kimsenin dediği birşey yok. Hiçbir sektörde tek başına olamazsın. Rakiplerin olduğunda daha kaliteli hizmet alırsın.

   1. Ramazan Ramazan

    Arkadaşlar hepiniz haklısınız, ama şunu da eklemek gerekiir; Yemeksepeti, lokantalarla bu sözleşmeleri silah zoruyla yapmıyor. Lokanta da bu duruma razı ki sözleşme yapıyor. Tamam, yemeksepeti %100 suçsuzdur demiyorum illa ki sözleşmesinde rekabete aykırı hususlar vardır ama olayı çift taraflı düşünmek lazım bence.

   2. Ramazan, kimse Yemeksepeti.com'a, silah zoruyla, bu ülkede iş yapsın demiyor. Bu ülkenin yasalarına uymak zorunda. Yasalar her zaman sözleşmelerden üstündür.

  5. Abdyldz Abdyldz

   Pardon ama metni okudunuz mu? Yemeksepetinin diğer platformları haksız olarak engellediği iddiası yeralıyor.

  6. bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış :)

   Günlük ortalama 100 biniz üzerinde sipariş alan bir şirketin yıllardır rekabete taş koymasının karşılığında aldığı ceza bu mu yani? Lobi faaliyetleri mi yürütmüşler?

 2. Başarının cezasız kalmasıyla alakası yok. Okuduğunu anlama kapasitesine sahip bir insan bu haberde kimin haklı kimin haksız olduğunu anlar. Yemeksepeti en başarılı Türk girişimlerinden biridir. Fakat bazı uygulamalarıyla kanunlara aykırı hareket etmiş midir? Cevap evet. Bir kişi veya kurum bir konuda başarılı olunca peygambermiş gibi davranmayı bıraktığımız sürece adam olabiliriz. Onun bunun fanlığını yaparak değil.

 3. Alidemirci2 Alidemirci2

  Adamlar anlasma yaparken tum olasi rakiplerini daha en bastan devre disi birakmis, Biri gelip "hic bir basari cevapsiz" kalmaz yaziyor. Komplocu kafa is basinda.

 4. Null Comment Null Comment

  rakibi baltala... restoranları başkasıyla çalışırsan benimle çalışmazsın noktasında tekelinde tut, pazarlamaya minimum ihtiyaç duy oh güzel, 428bin TL az, hiçbir şey harcamıyorlardı ki. Sürekli kazanıyorlardı, bu firmanın çok sıkı takip edilmesi lazım.

 5. Ramazan Ramazan

  Biri demiş ki, "Okuduğunu anlama kapasitesine sahip bir insan", diğeri demiş ki "komplocu kafa", yahu güzel kardeşler, siz "TİCARET" denin şeyin nasıl yapıldığı ile ilgili herhangi bir fikre sahip misiniz ? Bırakın Türkiye'yi, tüm dünyada, iş ilişkilerinde bu tip bağlayıcı sözleşmeler yapılır. Bu ilk değildir, son da olmayacaktır. Sizlerle şimdi bunu tartıştak, sayfalar dolusu yazışırız. En iyisi konuyu burada kesmek.

  1. Ramazan Ramazan

   Ve ek olarak, yazdığım diğer bir yorum onaylanmadı. Tekrar yazıyorum, yemeksepeti %100 suçsuzdur diye bir ifade kullanmadım dikkat ederseniz. Yemeksepetinin sözleşmelerde yapmış olduğu hukuksuzluklar olabilir, bu konuda diğer arkadaşlara katılıyorum ama olaya çift taraflı bakarsanız, Sözleşme yapan lokantalara bu sözleşmeleri silah zoruyla yaptırmıyorlar. Lokanta istemese bu sözleşmeyi imzalamaz. Dolayısıyla, biz ne kadar konuşursak konuşalım bizim bilmediğimiz görmediğimiz yönleri mutlaka olacaktır. Saygılar.

  2. Technonur Technonur

   yemeksepetinin yaptigi aynen suna benziyor ben sana bmw olarak aracimi sattim ama ikinci bir arac olarak mercedes alirsan yakarim canini. Sizce bu ne kadar ticaret anlayisiyla uyumlu ? Ticaret denen seyi 6 yildir yapiyorum hicbir müsterime benim sistemimi kullanirsan baskasini kullanamazsin demedim hangisi isine gelirse onu kullansin benim yapabilecegim tek sey memnun olmadigi seyleri sorup ona göre ürün yada hizmetimi gelistirmek.

  3. Tüm dünyada rekabet yasalarla düzenlenir. Böyle sözleşme ile bile olsa mafyavari dayatmalar yasaktır. Yasalar her zaman sözleşmelerden üstündür.

 6. Kubilay Gülden Kubilay Gülden

  428.000 çok yüksek bir tutar, neye göre hesapladılar bunu bilen var mı?

  Ama rakamın büyüklüğü bir yana Nevzat Aydın savunmasında hikayemize Leke Sürülmesini İstemiyorum dedi yazmıştınız. Hikayeye de leke sürüldü bu durumda

  1. Adamlar piyasada rekabeti bozuyorlar, 428.000 lira çerez parası yaptıkları hukuksuzluğun yanında. Mc Donalds'da üzerine kahve dökülen kadına bile daha çok tazminat ödemek zorunda kaldı. Burada durum çok daha vahim, yemeksepeti piyasada hakimiyetini devam ettirmek ve hiçbir rakibi yaşatmamak üzere kötü niyetli bir uygulama yapıyor.

 7. Alikoprulu Alikoprulu

  Tekel olmanız başkalarının pazara girmesini engelleyebileceğiniz anlamına gelmiyor, hele de bu zorla diretmenin anlamı yok. İyi iseniz marka algısı ile yürürsünüz yok korkunuz var ise kârınızı aşağı çekersiniz. Nevzat AYDIN hem karnım doysun hem pastam dursun diyor :D uyarı niteliğinde düşük bir ceza kesmişler. Bir de başarı cezasız kalmaz, meyve veren ağaç taşlanır demişler sizin ticaret âhlakınız nerede çok merak ediyorum :)

 8. Enteresan Enteresan

  Bolbolun sitesinin açılmaması da bende direk "bi site açalım 2-3 ay takılalım, sonra Yemeksepeti dava açalım da ceza alsınlar." teorisini getiriyor. Bu kadar miydi rekabet gucun? Gercekten sektörde pay almak isteyen biri bu kdr kolay pes ediyorsa ya vizyonu yetersiz ya da amacı farkli. Ayrıca aynı metni okuyor herkes, Yemeksepeti başka yerlerle calisamazsin demiyor, her yerde yaptığın promosyonları bende de yapmalisin diyor. Bunun rekabete aykırı olup olmadığı tartışılabilir ama son kullanıcıyı koruduğu kesin.

 9. Hukukta HAKSIZ REKABET denen bir şey var. Rekabet Kurumu Yemek Sepeti için aldığı bu kararı keyfi olarak almıyor, mevzuata kanuna dayanarak bu kararı alınıyor. Demokrasilerde bu iş böyle yürür, iş yapacağım diye diğer insanları engelleyemezsiniz, bu yüzden Rekabet Kurumu ve kanunlar var. Yemek Sepeti bu şekilde bir cezayı yiyeceğini çoktan biliyordu, ama ne kadar götürsek kardır denmiştir. Kaç milyon dolarlık şirket. Yemek Sepetinin avukatları Yemek Sepeti yöneticilerini hiç mi uyarmadı:))

 10. Pes yanı başka da birşey denemez.

  Rekabet kuruluna da bi dava açmak gerekir sanirim. Bu kadar komik bir ceza kesersen adamlar bu sefer baskıyı iki katîna çıkartır.

  Ver doğru dürüst bir ceza uygula iyi bir yaptırım, bak sonrasında Nasıl bir çok haksızlık, bununla berebar düzeLİR.

  #TürkiyeDeCezalarCaydırıcıDeğil

 11. Doğrusu verilen cezayı çok az buldum. Ben daha astronomik bir şey bekliyordum 1 vb. milyon şeklinde. ( Sebebine gelince Büyük küresel firmalar bir bir gidiyor yemek sepetinden ) tekelcilik durumu söz konusu ve diğer firmalarla anladığım kadarıyla çalışması engelleyici faaliyetler yürütülüyor galiba.

  Bu arada devamlı YEMEK SEPETİ yazılıyor kimse BOL BOL'dan bir yetkili ile görüş röpörtaj yapmıyor. Yanlı haberciliğin güzel bir örneğini daha izliyoruz.

  Kaldı ki yemek sepeti bu cezayı alacağını avukatları önceden ön görüyor olmalıydı. Meydan okuma durumu olmuş fakat tribüne oynanmış. X İşletme olsam istediğim promosyonu istediğim kuruma verir ve satış kanallarıma kimsenin karışmasına zaten izin vermem.

  Nevzat Bey'in bu yorumlarını okuduğunu çok iyi biliyorum.

  Bu uyarı niteliğinde bir durum olmuş.

  Bir de başarı cezasız kalmaz, meyve veren ağaç taşlanır sözü ise bu konuda hiç uyumlu olmamış.

 12. Ramazan Ramazan

  Rekabet kurumuna şikayet eden rakip firmanın kapandığını da yine buradan öğrendik. Benim şahsi görüşüm, gider ayak yemeksepetinin de marka değeri üzerinde algı oyunları oynamak için şikayet edilmiş olabilir. "Meyve veren ağaç taşlanır" deyince ne alakası var diye yazanlara inat, ben tam olarak meyve veren ağacın taşlandığını düşünüyorum. Dediğim gibi, tamamen benim şahsi görüşüm. Yukarıdaki mesajlar gibi olayı olduk olmadık yerlere çekmeyelim.

 13. Şikayet kesinlikle haklı, pazar içerisinde oldukça baskılı ve diğer firmaları engelleyici hizmetleri vardı yemeksepetinin.

 14. Yemeksepeti o kadar bıktırdı ki firmaları hepsi kendi sipariş kanalını oluşturmaya başladı. Burger king, dominos, mcdonalds, popeyes vb. zincir mağazalar yemeksepetinden çıkıp kendi siteleri üzerinden sipariş verilmesi için her türlü teşvik veriyor.Bu kadar firmanın buradan çıkmayı göze alması da Rekabet Kurumu'nu destekler durumdadır.

 15. Alicengiz Alicengiz

  Yemek Sepeti’nin, indirimlerin maliyetine kimin katlandığından bağımsız olarak

  rakip platformlarda daha iyi/farklı koşullar sunulmasını engelleyen her türlü MFC

  uygulamasına son vermesi gerektiğine, ayrıca restoranların diğer online yemek

  siparişi-servisi platformlarında daha iyi/farklı koşullar sunabileceği ve bu koşulları

  Yemek Sepeti’ne yansıtmak zorunda olmadığı açıkça ifade edilerek Yemek

  Sepeti’nin restoranlarla olan sözleşmelerini yeniden düzenlemesine ve bunun

  gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 120 gün içinde Kurumumuza tevsik

  edilmesine OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.

  Bu ksım gösteriyor ki sözleşmeler yenilenecek bakalım nasıl çakallıklarla dolacak bu sefer.