Yemek Sepeti soruşturmasında Bolbol.com şikayetçi oldu, Nevzat Aydın savunma yaptı
E-Ticaret

Yemek Sepeti soruşturmasında Bolbol.com şikayetçi oldu, Nevzat Aydın savunma yaptı

YemekSepeti.comrekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında soruşturmada sözlü savunmasını yaptı.  Yemek Sepeti A.Ş. temsilcileri aleyhteki iddiaları kabul etmezken, YemekSepeti'nin kurucu ortağı ve CEO'su Nevzat Aydın da bizzat söz aldı ve girişimlerinin Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Kısaca hatırlatmak gerekirse ilk olarak Nisan 2015'te gündeme gelen soruşturmanın 31 Mayıs 2016'da (yani) gerçekleşeceği geçtiğimiz Nisan ayında açıklanmıştı. O gün geldi ve hem Yemek Sepeti'nin savunmasını hem de Yemek Sepeti aleyhinde görüş bildiren şirketleri öğrenmiş olduk.

İdari para cezası isteniyor

Sabah'ın yayımladığı ek bilgilere göreyse soruşturma heyeti yetkilileri "Yemek Sepeti'nin yemek siparişi ve servisi platformlarında hakim durumda bulunduğunu ve "En Çok Kayrılan Müşteri Şartı" uygulamaları ile rakip platformlarda daha iyi koşullar sunulmasının önlenmesinin pazarda dışlayıcı etkiler doğurduğunu" ifade etmiş. Söz konusu yasanın ilgili hükümlerinin ihlal edildiği kanaatine ulaşan heyet, Yemek Sepeti'ne idari para cezası uygulanması gerektiğini paylaşmış.

Bolbol.com, Yemek Sepeti aleyhine görüş bildirdi

soruşturma heyetinin ardından, daha önce ismi açıklanmayan Bol Bol Gıda AŞ adına Faruk Kayabaşı ile Grand Fast Food temsilcisi Hakan İmay söz almış.

Piyasada haksız rekabet uygulamaları ile karşılaştıklarını ve bu nedenle zor durumda kaldıklarını ifade eden Kayabaşı, Bolbol.com'un kapanma noktasına geldiğini söylerken; Hakan İmay da sözleşmelerinin haksız şekilde feshedildiğini savunmuş.

Nevzat Aydın: Yemek Sepeti Türkiye'nin tek garaj projesidir

Yemek Sepeti AŞ adına söz alan ilk isim Şahin Ardıyok;

"Yemek Sepeti öncesinde siparişler, buzdolabının ön yüzündeki 'sticker'lar kadardı. Daha az çeşit, daha az kalite söz konusuydu. Yemek Sepeti'nden sonra sipariş vermek kolaylaştı, düşük işlem maliyeti oluştu. Böylece yüksek tüketici refahını görmekteyiz. Yemek Sepeti ve benzer platformlar inovasyona dayalı şirketlerdir ve herhangi bir rekabet ihlali söz konusu değildir. Ceza verilmemesini talep ediyoruz."

açıklamasında bulunmuş. Ardıyok'tan sonra söz alan Yemek Sepeti AŞ CEO'su Nevzat Aydın ise bunun sadece bir soruşturma veya para cezası anlamına gelmediğini belirterek, daha dikkat çekici bir açıklamada bulunmuş;

"Kendimi hiçbir yerde savunmak durumunda kalmamıştım. Yemek Sepeti, bu ülkeden çıkan tek garaj projesidir. En ufak bir leke olmayan hikayemize leke sürdürmek istemiyorum.

Rakiplerin başarılı olmamalarının nedeni biz değiliz, kendileri... Rakibin yoluna taş koymak gibi yaklaşımlar hiçbir zaman söz konusu olmadı. Bütün amacımız sadece ve sadece kullanıcıya en uygun ürünü, en indirimli şekilde sunabilmek. Yemek Sepeti, ülkenin gurur kaynaklarından birisi. Bu, 15 senelik güzel bir hikaye. Buradan bir ceza çıkmayacağını temenni ediyorum. Bu hikayeye gölge düşmesi, isteyeceğim en son şey."

İki saat süren soruşturmanın nihai kararının en geç 15 Haziran'da açıklanması bekleniyor. Soruşturmanın sonucu da yakalayıp sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Yorumlar (38)
 1. ceza almaları gerekli kesinlikle, tek el olmalarını çok acımasızca kullanıyorlar. Restoranlardan aldıkları yüzdeler ve rakiplerine alan bırakmamakla.

 2. Volkan Küçük Volkan Küçük

  Rus baronu mübarek fotoğrafa bak :)

 3. Cengiz Çiftci Cengiz Çiftci

  Bolbol'un sözlerini aktarmazken diğerini aktarmışsınız. Her zaman ki taraflı uygulamalarınızı bırakın.

  1. Evet, yapılmış olan şikayetteki içerik nedir, rekabeti nasıl engelledikleri söyleniyor diye diğer tarafın görüşleri de burada yeralmalıydı. Savunmada da anlamsız sözler dışında bir değerlendirme varsa onları okumalıydık, yemeksepeti'ne leke gelmesin vs gibi lafların dava ile nasıl bir ilgisi var, şikayet konusu nedir ve buna karşı ne savunması yapılmıştır, bunları okumamız gerekirdi.

 4. Ercan Örde Ercan Örde

  Yemeksepeti.com cidden gurur kaynağıdır. Çok seviyorum. Ben bolbol.com'u duymamıştım bile piyasanın içinde olmama rağmen. Nevzat Aydın'ın dediği gibi, "Başarılı olamamalarının nedeni yemeksepeti değil kendileri."

  Çiçeksepeti' nden veya bolbol.com'da iyi ki üyeliğim bile yok. Yemeksepeti'ni lekelemeye çalışmışlar, ama kendileri lekelenmişler.

  Asla alışveriş yapmam, yaptırtmam da.

  1. Yenalmurat Yenalmurat

   Ercan Örde, belli ki ya yemek sepetinde çalışıyorsunuz, ya da tanıdığınız var ya da trolsunuz. Bakın yazdığınız iki cümle

   1-'''Ben bolbol.com’u duymamıştım bile piyasanın içinde olmama rağmen.''

   2-''Çiçeksepeti’ nden veya bolbol.com’da iyi ki üyeliğim bile yok.''

   :) Ben de konuyla çicek sepeti ne alaka demiştim. googledan bir baktım ikisi aynı şirketin markaları. Maşallah bolbol.com u hiç duymamışsınız (güya) ama çiceksepeti ile aynı şirket olduğunu bile biliyorsunuz:)

   Yani trollük yapacaksanız bile biraz dikkat, ele veriyorsunuz kendinizi:)

   1. Nazım Solak Nazım Solak

    Murat Bey çok iyi yakalamışsınız - süpersiniz :))

    Bu haber gerçekten yanlı bir haber olmuş, neyse ki yorumlara bakınca okuyucu bunu istemiyor, bunu anlıyoruz.

   2. Harun Kiliç Harun Kiliç

    Her zaman ki gibi çicek sepeti savunucusu geldi !! her yerde böyle insanlar çıkmasa olmaz.

  2. Eskalad Eskalad

   kardeş sen asla alışveriş yapma bile senin gibilerine bu ülkenin ihtiyacı bile yok yemek sepeti piyasada tekel olmuş ancak bunu restoranların sırtına binerek yapmıştır acımasız hırsları yüzünden başka platformlar şans bulamamış cahil tüketicide bilinnçsiz alışverişle rekabeti güçlü tarafına çevirmiş bu gidişle piyasaya sadece devler sahip olacak ve cahil tüketici kalitesiz yiyeceklere yüksek rakamlar ödeyecek siz yemek sepetinden yeyin hala ...

 5. Türkiye'nin tek garaj projesinin Yemeksepeti olduğu iddiası doğru değil. Yüzlerce garaj projesi var. Yemeksepeti tek başarılı olmuş garaj projesi de değil. Eğer "garaj" yatırım almadan, kendi ve kısıtlı imkanları ile başlatılan internet projesi anlamında kullanılıyorsa örneğin başta Gittigidiyor olmak üzere Ekşi Sözlük, Mackolik, Akakce vb. de aynı şekilde garaj projesidir. Bunun dışında Mealbox da haksız ve saçma bir şekilde Yemeksepeti'nden çıkarılan bir firma. Onlar da şikayet eden tarafta olabilirlerdi.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   Ben de bu anlamsız ve hiçbir şey ifade etmeyen savunmadan çekip çıkartılmış cümleyi gerçekten anlamadım. garaj projesi olmak neyin ölçütü? yasalar garaj projelerine ayrı mı işleyecek. böyle saçma bir savunma görmedim. makale oldukça yanlı aman laf gelmesin tadında.

 6. Sanki biraz bolbol un reklam kokan hareketleri gibi duruyor.

 7. Alikoprulu Alikoprulu

  Haber biraz yanlı olmuş, kreş çocuğu kandırılıyor sanki :) Adamlar boşuna mı şikayet etmişler sanki ortada hiçbirşey yok, öyle bir yazmışsınız ki sırf reklam yapalım şirket ismi geçsin diye koyulmuş, birde başarısız olma nedeni kendileri denişmiş :D. Bilgim olmadan yazıyorum ama mahkemeye taşıdıklarına göre kesinlikle haklıdırlar arkada dönen şeyler yani gerçekler yazılmamış.

  1. "ama mahkemeye taşıdıklarına göre kesinlikle haklıdırlar"

   Yemeksepeti ciddi anlamda başarı kazanmış bir firma, bu açılan dava amerika'da çok görülen ve genellikle iflastan önce borçları ödemek için açılan iftira temelli tazminat davalarına benziyor. İyi ki hakim değilsin, bu kadar dandik bir makaleye bakıp "hmm başarısız kişiler dava açmış, kesinlikle haklılar" çıkarımı yapmak çok büyük hata olurdu... (Hmm google çok başarılı, oracle değil, adamlar google'a haksız kullanımdan dava açmış, oracle kesinlikle haklı, google kesin kötü birşey yapmıştır, o kadar para nasıl kazanacaklar yoksa...)

 8. Nevzat Aydın'ın söylediklerine katılıyorum. Yemek Sepeti uzun zamandır Türkiye'de yer etmiş bir, insanların yemek sipariş edeceklerinde aklına ilk gelen yer. Birkaç yeni girişimin Yemek Sepeti'ne rakip olmaya çalışıp başarısızlıklarını bu davayla örtmeye çalışmalarından ileri görmüyorum durumu. Eğer bahsi geçen zorlama durumu gerçekten varsa bu da Yemek Sepeti'nin büyük bir ayıbıdır ve hukukta gereği neyse yapılmalıdır.

  bolbol.com'u bu olayın başlarında incelemiştim. Bu yorumu yazmadan önce tekrar inceledim. Yemek Sepetine oranla çok çok başarısız bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Tasarımı şişirip işlevden eksik kalmış bir site. Anasayfaya ulaştığımda bana restoran mı arayacağımı yoksa çiçek mi göndereceğimi soruyor mesela :)

  Dava açılmadan önce bolbol.com'u hiç duymamış, hiçbir yerde reklamını görmemiştim. Bu nedenle bu olay bir pazarlama çalışması olabilir diye düşünüyorum.

 9. Yalçın Yalçın

  Yemeksepeti.com'un başarısını kimse tartışamaz gerçekten önemli bir girişim, önemli bir başarı örneği olmuştur.

  Tabiki ortada bir haksızlık varsa, yemeksepeti başarılıdır, büyüktür, öncüdür, deyip olayın üzeri kapatılamaz.

  Bende bir restoran sahibiyim yaklaşık 5 yıl kadar yemeksepeti ile çalıştım, yemeksepeti eskiden restoranlara daha nazik, daha ılımlı davranıyordu. Ne olduysa, www.bolbol.com ve www.yemekmotoru.com piyasaya girdikten sonra herşey değişti.

  Bizlere karşı aşırı bir tavır almaya başladı. Koskoca yemeksepeti ya onlarla çalış ya bizle çalış diyecek kadar kendini küçülttü.

  Bu da yetmedi diğer yemek sitelerindeki menü fiyatlarımızı sürekli takip ederek indirim yapmamızı engellemeye çalıştı. Ama bizim Rızamız olmadan yemeksepeti istediği gibi joker uygulaması yapıyor ve bu jokerleri direk olarak bizden kesiyor.

  Not: Yaklaşık 9 aydır yemeksepeti ile çalışmıyorum artık, işletmemde hiç bir şey değişmedi aylık olarak aynı ciroyu topluyorum. Joker ve ödediğim komisyonlarda extra karim.

  İnsana demezlermi? Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu.

  1. Ialpagu Ialpagu

   Helal olsun paylaşımınız için... aynı durumlar zaten farklı resturantlardan duyuyor idik anlatıyorlardı piyasada resturantlara baskı yaptığını herkes biliyordu ama yemeksepeti garajından yaptığı baskıyı sadece cebini doldurmak için yapıyordu. Bana ulaşmayan yemeklerde hizmetlerde baskı yapamıyor neden çünkü cebini doldururken yaptığı baskı zaten fazla oldu devamına baskı yapamıyordu.

  2. Ayagmur Ayagmur

   Helal olsun hakkaten. Bunları hep duyuyoruz ama yazıya döken pek olmuyor. Keşke bu haber de sizin kadar dürüst davranabilseydi. Yazıya dökülünce nasılsa birden herkes yemeksepetici oluveriyor.

 10. Den Dragon'daki gibi artist konuşmalar oralarda sökmez. İlk garaj projesi olduğunu kabul etsek bile bu kanunları çiğneyebileceği anlamına mı geliyor? Ne saçma bir savunma. Resim de hoş olmuş, sakalları bıraktıkça tam mafyavari.

 11. Suavi Menderes Suavi Menderes

  Sepetlerin hepsinde aynı hikaye var, tatilsepeti de aynı, bazı tur operatörleri senelerdir TatilSepeti'nden başkasıyla çalışmaz, çalışamaz. Hiç düşündünüz mü tatilsepeti neden tekel bu ülkede. Koskoca Turizm sektöründe bir tane bile adam yok mu sepet mantığında tatil işi yapacak? Neyse, yemeksepeti kesinlikle acımasız ve suçlu kişisel fikrim, tarihi rekor bir tazminat bekliyorum. Binlerce çalışan, emekçi, girişimci herkes sepetler yüzünden sıkıntılı. Yalakalık yapmadan nice yorumlara.

 12. Ialpagu Ialpagu

  Yemeksepetinin bir çok konuda kısıtlama yaptığını duyuyoruz en basitinden üye olan işyerlerinin başka yerlerle anlaşmalarının önünü kesiyorlar diye resturantlar bile anlatırdı. Yoksa neden bir resturant birden fazla noktaya üye olmasınki? daha çok üyelik daha çok sipariş demek ;)

  Gerçi son günlerde yemeksepeti işinide yapamaz duruma geldi ya bunuda unutmamak lazım. Nevzat aydının tek yaptığı akıllı iş zamanında satmış olması ;) umarım ceza alırda yerıne işini daha iyi yapan başka bir firma gelir.

 13. Nevzat Aydin in aciklamalarinda "rekabet kurallarının ihlali" ile ilgili bir metin goremedim. Sadece acitasyon, reklam (tek garaj sirketi olduklarini iddiaa etmeleri falan) amacli cikismalar gordum. Tabiki Webrazzi nin TARAFLI yaklasimi yuzunden Bolbol.com yada diger sikayetci olan firmalarin iddiaa ve aciklamarini goremiyoruz, her zamanki gibi, ama biraz daha asil dava konusu ile ilgili olan aciklamari her IKI TARAF tan da belirtseydiniz guzel olurdu.

  ici bos, Milliyet haberlerine benzemis.

 14. Ufuk Karaca Ufuk Karaca

  Genel olarak bir hastalık sanırım bu, iş yapamayan bakıyor ki yapamayacak, yapanın da çarkına çomak sokmaya çalışıyor. Son hamle misali...

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   ya yemek sepeti başkasıyla çalışırsan sözleşmesini iptal ederim diyorsa? bu davranış normal midir? haberde biraz da bu konuyla ilgili araştırma ve bilgi olsaymış. en azından bol bol iddianamesine ve suçlamalara daha fazla yer verilseymiş iyi olurmuş.

 15. Tamamen karalama çalışması ben yemek sepetini almanya ipsinden de aratıyoru başka ülke ip lerindende seo yok ilk sırada değiller .. kolay bir arayüz yok hadi girim bakim dedim berbat bir tasarım codecanyondan script alıp kurmuşlar giib site Allah aşkına kimse laf yapmasın önce düzelsinler sonra sermaye bulup indirim yapsınlar kampanya yapsınlar .. daha tercih edilir bir arayüz kullansınlar çok izlenen dizi veya filmlerde reklam yapsınlar maçlarda sponsor olsunlar ne bilim ve ya cidden ilgi çekici bir reklam hazırlasınlarda ilk alışverişimizi yapalım .. daha sonrada beğenirsek alalım .. rakip platformlarda daha iyi koşullar sunulmasının önlenmesinin pazarda dışlayıcı etkiler doğurduğunu demişler konuşmayı becerememişler .. dediklerimi yapsınlar sonrada bir dış şirkete satsınlar kendilerini yükselişite olan platformlara iyi derece para verirler önemli olan az da olsa keşfedilmek .. yada siz şunların ceo sumudur nedir onun epostasını verin anlatayım ? ... onlara :) bi kullanıcı gözünden ...

 16. Engin Beyler Engin Beyler

  Bol bol'u ilk defa duydum bu haber sayesinde, baktım ciceksepeti'nin projesiymiş. Çiçek sepeti kendi alanında iyi, peki yemek sektörüne neden giriyor? Neden bu aç gözlülük? Herkes kendi uzman olduğu işi yapmalı.Bu davanın tersi de yemeksepeti'nin cicek işine girip başarısız olunca da çiçeksepetini suçlaması gibi olurdu.

 17. Şimdi Nevzat bey'in yaptığı gerçekten anlamsız savunmayı ve sizin yaptığınız gerçekten ama gerçekten ayıp derecede yanlı haberi görmezden gelerek yorum yapmaya çalışayım.

  Bu davada net olarak haklı ilan edebileceğimiz kimse yok. Diğer projeler başarısız olmalarının sebebini yemeksepeti olarak sunmuşlar bu tam bir fiyasko. Elbette bir sipariş sitesi -ki sadece ve sadece bir sipariş sitesi, başka işlevi yok- en iyi fiyatları bende sunacaksın, yoksa milyonlarca üyemden ve pazarlama faaliyetlerimden yararlanamazsın diyebilir.

  Elbette bir sipariş sitesi farklı platformlarda yer alan restoranlara farklı almayanlara farklı davranabilir. Hizmet sunarken değil ama komisyon oranlarında farklılık yapabilir, yada yararlandırdığı pazarlama imkanlarını daha az verebilir. Bu yüzden diğer girişimler bükemedikleri bileği kadıya kestirmenin derdindeler, durum biraz bu...

  Ayrıca çiçeksepeti bayileri aynı zamanda 444 çiçek bayisi olabiliyorlar mı? Oluyorlarsa şartları nedir, diye de sorasım gelir...

  Yemeksepeti tarafında ise sıkıntı şu, biz büyüğüz en büyüğüz bizi devirmeye çalışıyorlar demek biraz Aziz Yıldırım'ın mağlubiyet sonrası "Galatasaray daha önce dua ile şampiyon oldu bizde böyle bir şey yok" demesi gibi komik oluyor...

  Evet sen büyüksün evet garaj projesisin anladık, ama karşındakileri bu kadar küçümsemek ve adam akıllı savunma yapmamak neden? Biz büyüğüz ve bahsi geçen iddialar şöyledir böyledir, tek kelime etmemek neden?

  Bu davranış tarzı yüzünden yukarıdaki yorumlarda görebileceğiniz "kesin bir suçu var bunların" tadında yaklaşımlar oluşuyor bunu size anlatacak hiç mi PR bilen adamınız yok. Ben siparişlerimi yemek sepetinden veriyorum. Çünkü geç kalan siparişimle ilgili arayıp, "Çok açım ve siparişim gelmedi ne yapabiliriz" dediğimde karşımdaki elemanın sanki kendisi açmış gibi stresle benim için çabalamasından çok etkileniyorum. Ama bu Rekabet Kurumu da aynı şekilde sizin duruşunuzdan ve durumunuzdan etkilenecek diye bir kaide göremiyorum...

  Yazının ipi kaçınca konu biraz "Akıllı olun, adam olun ülen" tadına geldi ama olsun. :)

  1. Fırat Uzun Fırat Uzun

   ciceksepeti.com 444cicek ve cicek.com hepsi ciceksepeti.com şirketinin projeleri.

 18. En basiti ile bir restoran yemeksepetine girerken diger websiteleri ile calisamama kosulunu kabul ediyor. Ya yemeksepetine girersin ya giremezsin. Bundan baska daha cok sey var.

  Bu sektorde olmayan o kadar alakasiz yorum var ki burada. Sektorlerden olanlarin yorumlarini gayet dogrudur.

 19. Emre Özgenç Emre Özgenç

  Yorumların hepsini okumadım ancak bu piyasada araştırma yapmış ve onlarca çeşitli iş yeri sahipleriyle görüşmüş birisi olarak söylüyorum: Yemek Sepetinin bu sektör üzerindeki baskı inanılmaz fazla olmakla birlikte diğer sektör oyuncularının sektöre girmesini kısıtlayabilme imkanı mevcuttur. Nasıl olduğu açık ve net yazılı bir şey olması gerekmiyor eğer sen gidip restoranlar ile anlaşırsan ve %5 + KDV dersen restoranlar seni seçer ve sana hizmet verir çünkü diğer seçenek senden %10+KDV alıyor (komisyonlar değişiyor). Sen üyelik aidatı vb. şeyler almazsan restoranlar seni daha çok sever diğer yandan rakibin seni sevmez çünkü 299TL + KDV alır (rakam değişebilir).

  Restoranın en çok sevdiği şey müşterileridir çünkü onları memnun edecek bir hizmet sunar ve karşılığını alır. Peki bir restoran neden Y:S: yerine alternatifi olan firmalar ile çalışmak istemez ? Sonuçta aynı hizmeti alacak ve karşılığında yalnızca satış olduğu zaman para ödeyecek sabit masraf vb. şeyler olmayacak.

  Yeni açılan bir girişimin büyümesi için bu sektörde çok fazla restoranı barındırmalı, kullanımı kolay olmalı ve rakiplerinden daha avantajlı kampanyalar sunmalı. Bu yapılabilir mi ? Evet hali hazırda yapan şirketler var.

  Sonuç olarak: yemek sepeti kendisine rakip olacak kişileri engellemek amacıyla çalıştığı restoranlara baskı yapmak için ellerindeki toplam sipariş gücünü kullanarak onları kendilerinde tutmak isteyebilirler.

  Bu iddaamı net olarak ispat edemem çünkü ortada yazılı bir şey yok her şey sözlü, gidip çevrenizdeki restoranlar ile görüşün ve kimin haklı olduğuna siz karar verin iyi çalışmalar.

  (bu yazdıklarım kendi fikirlerim ve gözlemlerimden oluşmaktadır, hiç bir kurum yada kuruluşu kötüler değilim :) )

 20. Hem Yemeksepeti hemde Çiçeksepeti bünyesinde çalışmış birisi olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim; Çiçeksepeti ve projeleri doğru vizyon ile yönetilene kadar yemeksepetinin piyasa ambargosu devam edecektir. Başarısız olduklarını kabul etmişler birde günah keçisi bulmuşlar üstüne dava açmışlar brawooo :) Yemeksepeti ilmik ilmik dokunan bir projedir her taşı özveri ile konulmuştur. Dava açana kadar Nevzat abiden bir iki eğitimle bu işi çözerlerdi :) Bedavadan taş atmayın. Bazı yorumlarda restoranlarında ağladığını gördüm, öyle para alıyorlar böyle para alıyorlar diye o şirket bu hale gelene kadar ne paralar alamadı ! Yoluna çıkan taşları temizlemesi o kadar kolay olmadı! Bu arada gerçek bir Garaj projesidir, ne anlatılmak istendiğini iyi anlamak gerek... gittigidiyor, n11, hepsiburada ve diğer digital platformlar datasını hayrına mı açıyor size ürün satmak istediğinizde :) Bedavadan sana marka değeri mi katacaklar ? Kimse seni sepete gir diye zorlamıyor kur kendi siteni sen sipariş al. Bakalım nasıl bir maliyet olacak tabi birde performans elde edebilir misin durumu var :) Sabah erken kalkanda rekabet kuruluna gider oldu :) Bende çok yanlı gibi görüş belirtmiş oldum ama ciddi bir fark var herkes bunu kabul etsin... Bu arada küçük bir tavsiye bol bol operasyonu için, Lamborghini ve Ferrari hikayesi, Piyasanın Ferrarisini geçmek istiyorsan, daha iyisini yap! Nevzat egoları olan bir adammış yakın zamanda 1 milyarın üzerinde satıldığını unutmayın. Bence iyi iadere ediyor buna rağmen :) Selamlar.

 21. Emre Aksoy Emre Aksoy

  Yemeksepeti.com'u ilk açıldığı günden beri düzenli kullanırım. O kadar eski bir müşterileriyimki sistemlerinin otomatik olmadığı dönemleri bilirim. Bir keresinde siparişim geç kaldığı için yemeksepetini aradığımda ''abi ben çok yoğunum sana restoranın numarasını versemde sen sorsan siparişi'' demişlerdi hatta =)

  Yemeksepeti'nin satışı da Türk internet girişimciliği tarihi için son derece önemli ve gurur verici bir gelişme oldu. Ancak yemeksepetinin başarısını sağlayan hızlı büyüme ne yazık ki gaddar bir tekelleşme isteğine dayalı.

  2006 senesinde FnB sektörüne danışmanlık verdiğim dönemler yemeksepeti'nin restoranlara imzalattığı sözleşmeyi okumuştum. Aldıkları yüksek komisyonun yanı sıra ''başka hiç bir benzer platforma giremezsin'' tarzında bir madde vardı. Yemeksepetine üyeyken online olarak yalnızca kendi kuracağın siteden sipariş toplamana izin veriyorlardı. McDonals, Burger King, SushiCo gibi markalar kendi sitelerini kurup müşterilere ''siparişinizde %5- %10 indirim'' diyerek, yemeksepetine verecekleri komisyonu bari müşterilere verelim taktiği geliştirmişti. Ama gel gör ki yemeksepeti'nin elinde olan kitleye bu restoran sitelerinin ulaşması neredeyse imkansızdı...

  Hele ki son bir kaç senedir iyice gaddar hareketlerine şahit oluyorum. Bir restorandan gelen siparişimin içinden tel zımba çıkınca yemeksepetine gidip olumsuz yorum yazdım. Böylesine sağlığımı tahdit edebilecek bir rezillik yaşamış olmama rağmen Yemeksepeti yorumumu uçurdu. Nedenini sormak için iletişime geçtiğimde ''bu tarz asılsız iddialar içeren olumsuz yorumları restoranı korumak adına sildiklerini'' söylediler.

  Restoranın satışı yüksek kalsın, daha çok komisyon kazanayım diye rezilliklere göz yuman bir işletme ''15 senelik güzel bir hikaye'' olarak lanse edilmemeli bence.

  Umarım cezayı alırlar da biraz olsun burunları sürtülür.

 22. Bu olayı 2008 yılından beri duymaktayım. Her zaman yeni bir yemek sipariş firması açılıyor ve kapanıyor. Ama kapanmalarının nedeni işi becerememelerinden değil.

  Restoranlara, başkasıyla çalışırsan sözleşmeni fesh ederim denilmekte.

  Bunu bilmeyen, duymayan yoktur. Sıkıntı burada başlıyor.

  Restoranlar şuanki sözleşmesinin fesh edilmesi halinde, oturmuş sabit gelirlerinden olacağından, Bolbol gibi firmalar ile çalışmıyor.

  İşte TEKEL burada başlıyor.

  Atalarımızın dediği gibi "Aba altından sopa göstermek" bu olsa gerek.

 23. Merhabalar,

  Olay mahkemeye tasindigi icin ve kimse ile de tartirsmak istemedigimden noname olarak yaziyorum.

  Bir baska online yemek siparis sitesinin parcasi idim. Bir iki bolgede yemeksepetinden daha iyi siparis aliyorduk. Zaman zaman yemeksepeti satiscilari bolgeye cikarma yapip restoranlara daha cazip tekliflerde bulunuyordu bizle calismamalari icin ama olay bundan oteye gitmemisti. Bence bunda bir sorun yok zaten, biz de onlarin restoranlarina daha iyi teklifler sunuyorduk.

  Esas sorun bir keresinde cok buyuk bir zincir restoranin ilgili bolgedeki sahibi bizi aradi ve genel merkezlerinden bizle calismamalarinin istendigini soyledi. Bu konuda yardim istiyordu, cunku bizden yemeksepetine gore cok cok daha fazla siparis aliyordu.

  Sonrandan duydugumuza gore (duydugumuza gore diyorum cunku %100 emin olmadan kimseyi zan altinda birakmak istemem), ilgili zincir restoranin genel muduru ya da sirkette yetkili biri Nevzat Aydin'in bir yerden arkadasi. Zannediyorum universiteden. Bu kisinin istegi ile ilgili sube bizle calismayi kesmek durumundaydi. Rekabet sartlarina aykiri olan kisim burasi.

  Zaten bundan sonra olayin fitili ateslendi, baska konular gun yuzune cikti, diger online yemek siparis siteleri de olaya dahil oldu ve bugunlere gelindi.

  Sahsi dusuncem biresey olarak Nevzat Aydin bu sureclerde rol almamistir. Zannetmiyorum bireysel olarak su sirketle calismayin diyecegini fakat ilgili bolgelerin satis mudurlerinin bu aksiyonlari almis olabilecegini dusunuyorum.

  Bunun disinda yemeksepeti burda bir suc islediyse cezasini ceksin tabi ama basarisina, bu ulkeye kattiklarina da bununla golge dusmesin.

  Tesekkurler.

 24. İsimsiz İsimsiz

  Empati Şart !

  Bugün kim Yemeksepeti gibi bir dev yaratırsa , kapitalist sistemimizde elinden gelen tüm çabayı gösterir zirvede kalmak için.

  Sen kalk hayatını bu işe ada , insanlara iş ver , gece günüz işi büyült , problemleri aş , Türkiye'de neredeyse ilklerden biri ol sonra vay efendim neden tekel olmayalım. Herkes tekel olmak için gayret gösteriyor. İnsanın doğası bu.

  Fakat ben sanmıyorum ki göz göre göre kimsenin hakkı yenmiş olsun. Usülünce mücadele edilmişti

  Burada en büyük yanlış ;

  Bir işyeri sahibi sözleşme imzalayıp , alternatif satış kanalı olarak Yemeksepetini tercih ettiyse ; ticari zarara uğramadığı sürece sözleşme maddelerine aykırı davranmamalı. Daha çok sipariş falan aç gözlülükten başka birşey değil.

  Bugün sözleşmelerdeki bu maddeleri atlatmak 3-5 bin lira harcayarak çok kolay. Ama en azından teknik olarak sözünden dönmemiş olursun.

  "Bolbol açıldığı gün bu işin olmayacağı belliydi çünkü bazı işlerin doğası rekabeti imkansıza yakın kılar."

  google varken , neden yandex ?

  Bunlar mutlaka bir gün yeni bir oluşuma sıralarını bırakacaktır. Ama yemeksepeti ve Türkiye için daha çok erken.

  Ayrıca ; Haberin sunumu çok yanlı ve amatörce hazırlanmış.

 25. Özlem Avcı Özlem Avcı

  burda herkes kendi doğrularıyla yorumda bulunmaya çalışmış çoğu taraflı olmak üzere.... yemek sepeti piyasanın hakimi doğru ama bunu sağlamak için elindeki potansiyeli , işletmecilere karşı kullanıyor. heleki satışından sonra deneyimsiz personelle hizmet kalitelerini düşürdükleri gibi, komisyon oranını artırarak tekelciliğin keyfini sürüyor. şuan ki piyasada hiçbir işletme yemek sepetine kazandırdığı kadar kazanmıyordur. burda haksız bir rekabet ve kazanç sözkonusudur. çoğu işletme yeni tüketim alışkanlığı olan yemek sepeti yüzünden kepenk kapatıyor. yemek sepeti komisyon oranı % 12 +kdv yemek çekleri minimum % 7+kdv den başlıyor, kredi kartları %1,5 vergi ve kira yükünden bahsetmiyorum bile...bu haksız kazanç değilde nedir. adam zamanında kurmuş olduğu sistemle resmen işletmeleri kendine bağımlı hale getirmekte. ve fahiş komisyonlarla, ayakta kalma şansını yok etmektedir. devletin bu haksız kazançlara dur demesi lazım. vatandaş ürün kalitesinden fiyatlardan dem vurup, yemek sepetinden sipariş vermeye ısrarla devam etmektedir. işletme ayakta kalabilmek için, ya fiyatları yükseltecek yada kaliteyi düşürecek yada başa baş karsız ayakta kalma mücadelesi verecek. ki bu mücadele kısa süreli olacaktır. dolayısıyla bazı şeyleri fanatikliğe dönüştürmeden önce kişilerin durup yemek sepetinden sipariş vermekle neyi amaçladığını iyi tartması lazım. güzel kaliteli ve sağlıklı beslenmenin yolu işletmenin devamlı olarak kar etmesiyle mümkündür. bu kadar meşakatli bir sektörde, ayakta kalabilmek; heleki bu kadar büyük sömürge şirketler varken, kalite ve lezzeti uygun fiyata sunabilmek imkansız hale gelmiştir. yemek sepeti hizmet verme noktasını şu haddeye getirmiştir. hey işletmeler sıkıyorsa kurallarıma uymayın, büyük müşteri kitlesi elimde. ya kurallarıma uyarsınız yada kapatırım sitenizi, ha birde hergün 1 adet joker vereceksiniz . ben aldığım komisyonlarla doyamıyorum bunu müşteriye hoş görünmek için müşteriyle paylaşacam yani yine sizin paranızla kendi şovumu yapıp; müşteriye cazip hale getireceğim yemek sepetini , bir de hergün yemek sepeti üyeliği olarak 4 tl + kdv hizmet bedeli isterim. beyeniyorsan yoksa sayfanı kapatırım. he birde ne indirimin varsa müşterine yemek sepetinede aynısını isteriz yoksa yine kapatırız sayfanı. bunun karşılığında sizin paranızla ve imkanlarınızla bir araya getirmiş olduğumuz müşteri potansiyelinden tek alacağınız pay müşteri sizi tercih ederse ne ala yok etmesse yapacak bir şey yok. benim için müşteri önemli siz zaten mecbursunuz bana işinize gelirse .... işte yemek sepeti budur.... global sömürünün en güzel örneğidir.

  1. Mehmet Yasin Mehmet Yasin

   özlem avcı,elinize sağlık .tespit ve yorumlarınız son derece isabetli ve doğru.bu işe emek ve sermaye koyan işletmeler köleleştirilmiş ,yemeksepetindeki beyefendiler masa başında fatura keserek sömürmeye devam ediyorlar.aklı olan ve kendine güvenen işletmeler kırın şu zincirleri az satsanız da daha kazançlı olacaksınız.birsürü abuk subuk yorum yapanlarla puan veren şımarık tiplerden de kurtulmanız bonus olacak.

 26. Şu işe sadece kullanıcı tarafından bakmasanız ne olur. En küçüğü 50 bin yada milyon liraya varan yatırımla bi işletme açıyorsunuz sonra gelip asalağın biri rakibi olmadığı için size %40 ortak oluyo. %40 olmasının tek sebebi rakibinin olmaması. Bilgi sahibi olmayanlar nerden çıktı %40 deyip ahkam kesmesin. Birde kullanıcıya öyle bi puan aldatmacası sunmuşlar ki beynelmilel bi restorana bile bok atabiliyorlar. Malesef ülkemiz insanı oturduğu yerden ahkam kestikçe böyle asalaklar milyon dolarlarına milyonlar katmaya devam edecekler