Rekabet Kurumu'ndan Yemeksepeti'ne soruşturma
E-Ticaret

Rekabet Kurumu'ndan Yemeksepeti'ne soruşturma

yemek sepeti sorusturmaRekabet Kurumu'nun sitesinde yer alan açıklamaya göre, YemekSepeti'nin 'baskı ve promosyon uygulamalarıyla müşterilerin rakiplerle çalışmasının engellendiği' gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verildi.

Rekabet Kurumu, "bu alandaki iddialara ilişkin yürütülen ön araştırmada elde edilen bilgi ve belgeler ile yapılan tespitleri 18.03.2015 tarihli toplantısında müzakere etmiş ve bulguları ciddi ve yeterli bularak soruşturma açılmasına" karar vermiş.

YemekSepeti'nin kendi kategorisinde açık ara pazar lideri olduğu malum ancak söz konusu iddiaların tam olarak hangi fiillere ilişkin olduğunu bilmediğimiz için tahmin yürütmek istemiyoruz. Yemek Sepeti tarafından yapılacak açıklamaları paylaşmak üzere Rekabet Kurumu'nun sitesinde yayınlanan kararın tam metnine aşağıda yer veriyoruz.

Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş. Hakkında Soruşturma Açıldı

Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan baskı ve promosyon uygulamalarıyla müşterilerin rakiplerle çalışmasının engellendiği, bu itibarla, Rekabet Kurulunun geçmiş kararlarına aykırı davranıldığı ve rakiplerin dışlandığı iddasına ilişkin olarak yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi ve belgeler ile yapılan tespitleri 18.03.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15-12/161-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, adı geçen teşebbüsün en çok kayrılan müşteri şartı ve fiili münhasırlık uygulamaları yoluyla aynı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

*Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

Yorumlar (43)
 1. Fevzi Gungor Fevzi Gungor

  Büyümüş de rakiplerini engelermiş. Aman da aman. Pek tatlı.

  Şaka bir yana iddia önemli bir iddia (suçlama) olmakla beraber iki konuyu düşünmeden edemiyorum.

  1- Neden tam satış görüşmeleri yapılırken gündeme geldi? Aktif bir rekabet var mı sektörde şu an?

  2- Genel internet sektörünün rekabet konularında radara girecek kadar büyümüş olması işin pozitif yönü...

  Sektörde başka (daha radikal) vakalar da duyuyoruz. Umarım hepsine aynı hassasiyet gösterilir.

  1. Serkan Serkan

   bolbol.com var önünü tıkıyor vew iddalar gerçek

  2. Gökhan Gökhan

   YemekSepeti piyasayı fazlası ile zorluyor. Çalıştığı lokantalarla bildiğim üzere sözleşme imzalarken başka bir yer ile çalışmasını engelleyecek çok sıkı maddeler ekliyorlar. Oranları fazla olduğu halde insanların vazgeçememsi ve bunca zaman tekel olmasının sebebide bu. Bu soruşturma bence geç bile kalmış. Sektörde çok büyük rekabet var ve ayrıca yemeksepetinin bir kar oranlarına bakın siz. Oranları görünce küçümsemenizin çok komik olduğunu görürsünüz.

   1. Erdem Karagöz Erdem Karagöz

    Yemek sepeti sadece istanbulda 30.000 restaurantın % 12 bu % 10 undu yeni 12 oldu he + kdv si var ortağı ama malesef halkımız hala yemek sepetinden vazgeçemiyor ben restaurant sahibiyim kendim müşteriye indirim yapma şansım yok anlaşma bu kadar katı ama restauranlar birleşip sayfalarını bir gün kapasalar işe yarayacağını tahmin ediyorum sonuçta hizmeti eksiksiz biz veriyoruz.

   2. Sayın Erdem Karagöz,bende işletme sahibiyim ve 1 ağustos itibarı ile yemeksepetinden 3 işletmemi de çıkardım.Kdv ile birlikte %14 e varan kesinti ile zaten kar marjını silip süpürüyor.Yemeksepetinde daha evvel sipariş veren müşterilerimizin neredeyse %75 i şu an telefonla ulaşıyorlar işletmelerimize.Yani öyle sanıldığı gibi büyük bir kaybınız olmuyor.Keşke tüm işletme sahipleri ya da büyük bir çoğunluğu yemeksepetini bıraksalar da,ne hale düşeceklerini hep beraber görsek.

 2. Emre Bulut Emre Bulut

  iş yapamayan bolbol.com şikayet etmiştir. Sanki Rekabet Kurulu müşterilere yemeksepeti.com dan değil birazda burdanmı sipariş verin diyecek

  1. Ortada bir suç unsuru yoksa sen beni değil rekabet kurumuna nereye şikayet edersen et hiç bir şey olmayacağı çok açık ve net. Bu düşünce tarzı r10.net'in ortaöğretim webmasterlarında var.

   1. Serkan Serkan

    "Bu düşünce tarzı r10.neti'in ortaöğretim webmasterlarında" yaklaşımı çok çirkin ve ön yargı dolu bir bakış. Suç unsuru vardır inhtimali düşüncesini de algıda yaratmak kesinlikle doğru değil. Sonuçta kurum ilgili talepleri değerlendirebilir.

   2. Büyük ihtimal o diğer restaurantlarla anlaşmak isteyipte anlaşamayan rakip siteler şikayet etmiştir. Ama düşük orandaki ihtimale bakarsak restaurantlar şikayet etmiştir. Maddi olarak asıl kaybeden rakip siteler olduğu için istatistik olarak onlar ön plana çıkıyor. Bunda r10.net zihniyetiyle alakası yoktur. Genel olarak herkesin şüpheleneceği ilk isimler yukarıdaki sitelerdir.

 3. Cabbar Gültiken Cabbar Gültiken

  Bolbol bu sektöre girdikten sonra böyle bir olay yaşanması, gözleri ister istemez o tarafa doğru yöneltiyor. Görünen o ki Çiçeksepeti sert oynamaya başladı :)

  1. Cabbar Gültiken Cabbar Gültiken

   Ayrıca şunu da ekleyeyim, yemeksepeti kendi üye restoranlarına rest çekmiş olabilir, diğer firmalar ya da biz diye.

   1. Onurakkus Onurakkus

    İşte öyle bir rest çekerse olacağı bu ama şöyle bir durum da söz konusu. Piyasada rekabet kurulunun kestiği para cezasını ödemeyi kabullenip, kurallara aykırı davranmaya devam eden şirketler var... İsim vermiyorum ancak çok çok büyük bir şirket bunu yapıyor...

 4. Cem Nablo Cem Nablo

  TMSF, derhal YemekSepeti'ne el koymalıdır.

 5. Sinan Emreoğlu Sinan Emreoğlu

  Yıllar önce adreseyemek.com diye bir site vardı. Yemeksepeti'nin rekabet kurallarına karşı geldiğini iddia ediyordu. Restaurantlara gidip, ya ondan ya bizden dediğini söylüyordu. Doğru mudur, değil midir bilmem, ama tek site olması restaurantların da işine gelmiştir, iki veya daha fazla sistemi kontrol etmekten kurtulmuşlardır diye aklımdan geçmişti.

 6. Yayaya Yayaya

  olayı müşteri tarafından veya bolbol tarafından bakmayın. Ticaret daha iyi hizmet verebilecek firmalar doğması açısından çok doğru bir karar. Örnek Biletix de bu yolda dava edilecektir onunda yaptırımları aynı diye duymuştum.

 7. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Bence olumlu bir gelişme. şikayet üzerine dahi olsa da yemek sepetinin boş durduğunu ve tamamen asılsız iddia olduğunu düşünmüyorum.

 8. Ünsal Hanoğlu Ünsal Hanoğlu

  Bence bu işte paralel esnaf lokantalarının parmağı var :)

 9. Çok isabetli bir karar olmuş. Yemeksepeti bırakın rakip bir yemek sipariş sitesini, restoranların kendi sitelerini mobil uygulamalarının bile üzerinden sipariş aldırtmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Eğer restoran 50 kuruç veya 1 tl bir indirim yapsa uyarmaksızın hesabını donduruyor, kendi siteni kapatmasan sistemini açmam diyor, direk rekabeti bitiriyor. Restoranlar mecbur olduğu için kendi siteleri bile olsa gözünü kırpmadan kapatıyor.

 10. Daha önce sık sık duymuştuk restoranlara baskı yapıyor iddialarını.

 11. Sertan Sertan

  Yemeksepeti'ni en çok şikayet edenler üye olan restoranlar. Sürekli komisyonların yüksek oldugundan şikayet ediyorlar. Dominos bile şikayet ediyor. Yemeksepeti'nden verilen siparişte gelen kurye kendi magnet yada broşürünü bırakıp bizi kendi numaramızdan arayın size aynı fiyata daha çok yemek verelim siteyi kullanmayın diyorlar.

  Son dönemde Yemeksepeti'nin hizmet kalitesinin düştüğünü söyleyebilirim, siteden verilen sipariş geç gelirken restorandan daha hızlı geliyor. Bu da bir tür protesto olsa gerek. Yönetim zaafı oldugu kesin !

 12. Pizza Hut, McDonalds, SushiCo gibi zincirlerin yemeksepetinden çıkıp kendi sitelerinden sipariş almaya başlamaları komisyon ve belki daha başka çeşitli konularda da memnun olmadıklarının göstergesi sanırım.. Açıkçası müşteri olarak hepsini tek platformda bulabilmek benim hoşuma giden bir durumdu ama elbette ilave maliyetler en sonunda biz müşterilere yansıyacaktır.. Dışarıdan bakınca bu sistem yeni açılan restoranlar için neredeyse can simidi gibi .. ama yukarıda saydığım gibi bilinen markaların çoğu sistemden çıkarsa sistem oldukça zayıflar.. kazan-kazan dengesini tutturmak kolay değil.. bunun yanı sıra, bence bunun gibi 10 tane site olursa ve bütün restoranlar bütün sitelerden sipariş alabiliyor olursa, o zaman da sitelerin kazancı kuşa döner, ki 3 kişiyle yürüyen bir operasyon değil bu, komisyon alıyor ama bir sürü de masrafı var... yemeksepeti zaten piyasada tekel şu anda.. yapması gereken restoranları, yani gerçek müşterisini mutlu etmek..

  restoranların da yemeksepetinden sipariş veren müşteriye yavaş servis vermesi gibi bir şey varsa, o da yediği kaba tükürmesidir, bana göre hem siparişi veren müşteriye hem de bir iş anlaşması yapmış olduğu yemeksepeti'ne karşı yapılmış bir ahlaksızlıktır. Beğenmiyorsan çık sistemden; o hizmete ihtiyacın var ki girmişsin sisteme, bedava mı hizmet verecek adamlar sana!

 13. Çok iyi olmuş. Bir restoranın diğer bir platformla çalışmasını engelliyorlardı. Bu konuyu bilen bilir.

  Geriye dönük haksız rekabet cezası kesilsin. Sektörün ve rekabetin önü açılsın.

  Webrazzinin Markafoni ve Yemeksepeti pohpohlayıcılığından da bıktık.

 14. Elit Temizlik Elit Temizlik

  Ben aradığım markalara yemeksepetinde ulaşabildim.. Bu yüzden kararın yersiz olduğunu düşünüyorum..

  1. Western Western

   Yemeksepeti şimdiye kadar müşterilerinin rakipleriyle çalışmasını engelleyerek olası rakiplerini domine etti. Monopol rekabet tarzı izleyerek şimdiye kadar değerine değer kattı. Neden derdim rakipleri Yemek Sepeti'ni dava etmiyor. Sonra anladım ki şimdiye kadar ki rakiplerin danışman avukatları olmadı hiç. Bence büyük ihtimal ile soruşturma sonucunda Yemek Sepeti'ne ceza kesilecek. Yalnız bu pek bir şey değiştirmez. Ondan sonraki adımlar daha önemli. Buradan çıkaracağımız bize dersler kalıyor: Piyasada tekel olmanız sürdürülebilir olacağınız anlamına gelmez..

 15. Webrazzi'yi çok fazla özgün içerik üretemediği için eleştirsek de okuması gerçekten keyif verici bir site. Ama daha da keyiflisi haber altındaki Yorumları okumak. Bir webrazzi forum olsa orada bu tarz konular konuşulsa, tartışılsa güzel olmaz mı?

 16. Dominos kendi mobil uygulamasının reklamlarını çok sık yapmaya başladı. Yemeksepeti yerine geçenlerde Dominos uygulamasından sipariş verdim, 30 dk sonra uygulamada teslim edildi yazmasına rağmen 20 dakika sonra sipariş gelmişti. Dominos Yemeksepeti'nden önce kendini düzeltsin, Türkiye operasyonları hiç iyi değil. Konuyla alakasız ama aklıma gelince yazmak istedim.

 17. Arkadaşlar şayet benim gibi bir müteşebbis iseniz ve internet tabanlı yada farklı bir alanda teşebbüsleriniz varsa rekabet hukuku, marka, patent, endüstriyel tasarım tescil gibi konularda araştırmalar yapmanız menfaatinize olacaktır. Bu araştırmaları bizzat yapmanızı öneririm. En azından ilgili kurumların resmi dokümanlarına göz atınız. Ben yaptığım araştırmaların neticesinde konuyla alakalı soruşturmaya konu olan suç duyurusundaki iddianın son derece ciddi ve hali hazırdaki konularda ve yukarıda saydığım tüm teşebbüs aşamasında yani markalaşma sürecinden, üretim ve hizmet faaliyetlerine kadar her alanda rakiplerin yenilik katmasını kısıtlayıcı her türlü faaliyetin yasaklandığını gördüm. Çünkü tekelcilik de bir ticaret suçudur, rakiplerinde faaliyetlerini, yeniliklerini, hizmet yarışındaki yolunu kesecek, onu yavaşlatacak her unsurun da yasaklandığını gördüm. Şayet soruşturmaya konu olan iddialar doğru ise bu aynen kaleye doğru gole giden oyuncuya kırmızı kartlık faul yapmaya benzer. Dürüst ticaret, dürüst rekabet. Lafla değil...

 18. Serkanince Serkanince

  En baştan söyleyeyim,yaptıkları evet ! ticaret ahlakına uymuyor fakat söyleyeceklerim var ; Tüm yerli girişimleri eleştiren zihniyet şimdi başarılı projelere göz dikmişler.Bilmediğimiz öyle restoranlar,pideciler,dönerciler var ki yemeksepeti olmasa 1 aya kepenk kapatıp gider.Adam günlük yüzlerce sipariş alıyorlar.Eğer komisyondan memnun değilsen zaten üye olmazsın sanırım zorla üye yapmıyorlar. Ne yani %4 komisyon mu alacak ? Komisyon oranını bir geçin önce... Asıl konuya gelirsek evet rekabet olarak radikal uygulamaları var ama bu ticaret kafası zaten sizde olsa tekel olarak yemeksepeti olmazdı.Adamlar bu işte başarılılar.Varsa iyi bir projesi olan yayınlasın, siparişimizi oradan verelim..Hani nedir bu meyve veren ağaç taşlama ?

  1. Serkan Serkan

   işte düşünce değişmez bu insanlar haklısın ama rekabete engelliyor sana daha uygun fiyata sunum yaptıracak firmaları engelliyor y.sepetinde 10 tl ödeyeceğin yemeği baska sayfada ben 8 tl ye satmak istiyorum bunu engelliyor çünkü bizler y.sepeti yerine telefonu kullansak bu olmaz

 19. Bir cok restorana baski yaptigini duymustum. Yemeksepetin'den siparis verdigim cogu restoran bu konudan sikayetci ve teslimat aninda bize kendilerini arayarak daha uygun fiyata siparis verebilecegimizi soyluyorlar. Umarim yemeksepeti bu tutumunu birakir.

 20. Neo Ekonomist Neo Ekonomist

  Yemeksepeti, şu anda piyasayı ele geçirmiş durumda ve tekel konumunda...

 21. Arkadaşlar sektörden biri olarak YS'nin Dominos'a baskı yaparak tüm ülkedeki diğer online yemek sitelerinden çıkmalarını istediğini karşılığında uygun reklam vs. koşulları verdiğini biliyoruz. Dominos da şubelerine baskı yaptı, hatta bizimle çalışmak isteyen bir şube bizimle çalışmayı durdurmadı diye Dominos bu şubeye ceza kesti :)

  Bu işin sonunda Dominos da YS de ceza yiyebilir. Hayırlısı olsun.

 22. Ticari bağlamda mutlak rekabet vardır.Ancak müşterilerine başka bir firma ile çalışma kısıtlaması aksi halde para cezası ve ya sözleşme fesh i gibi maddelerle tehdit etmesi doğru değil.İstanbulda Bol bol. Denizli de tabak6 ve birkaç firma bu işi yapıyor.Ne yani dominos var diye pizza pizza olnasın mı

 23. Karşı durmak iyide herkes çok biliyorda niye 2000 li yillarda yani pc nin internetin bile olmadiği dönemde faxla sipariş verilirken ikinci bir yemeksipariş sistemi yoktu. Risk. Çiçekçilerde çiçeksepetinden şikayetçi ayrica. Niye internet girişimi yerine herkes dönerci aciyordu. Yemeksepeti uyaniklik yapiyor herkeste buna karşimi durmuş oluyor yani. Çayi çorbayi %400 le satan ve ayni işi yapan katma değer üretmeyen binlerce restaurant komisyona karşı çikiyor öylemi. Valla güzel memleket..

 24. Türk rekabet kurumu gibi kurumlar çok biliyorsa gucu yetiyorsa ülkenin tamamini ele geçiren microsoft tabanli yabanci yazilimlari yillarca trilyonlari kazanan ama bes kurus vergi vermeyen arama motorlarini ve sosyal aglari calissinlar. Geleneksel rekabet ticaret anlayisiyla girisimsel teknolojik olani ayni degil once bunu calismalari lazim tabi.

 25. Ayrica belkide yemeksepeti en durustlerindendir. Birçok sektörde farkli isimler altinda tek sermayeder piyasayi süpürüyor. Baktiğinda rekabet olmuş oluyor. Bakiyosun 3-5 tane gsm iletişim şirketleri var rekabet varmi var olmus oluyor. yemeksepetide akil edemedimi yani rekabete takilirim adi farkli olsun ikinci ucuncu yemeksiparis sistemini fonlayim diye dusunemezmiydi.

 26. Haksız rekabete konu olan faaliyetlerin tespiti yapılmış ve soruşturma başlatılmış. Bekleyelim kararı ve görelim.

 27. Barış Barış

  şikayetin kimden geldiğinin ne önemi var? biz zamanlar yemekdemek.com'da yazılımcı olarak çalışıyordum ve bahse konu olan şikayetlerin gerçek olduğunu biliyorum. En büyük benim diye her istediğini yapamazsın. Hele restoranları başkası ile anlaşma yapmayacaksın baskısı ile çalıştırmak tam anlamı ile ortaçağ zihniyeti.

  Bu durum epeyidir var yeni değil o yüzden altında bir şey aramaya gerek yok. şikayeti bolbol yapmışsa ellerine sağlık beter olsunlar.

  1. Bende restoran işlettim kapattım, arkadaşım. Yemeksepeti dışında diğer markalar ilede çalıştım. Kimse birşey demedi.

 28. İlter Kalkancı İlter Kalkancı

  Sektörün önünü tıkayacak bir gelişme değil, ve Türk İnternetinin de artık bu türden kaygılar taşıması gerektiğini düşünüyorum. İddialar gerçek olmasa bile, bu tip, serbest piyasa ekonomisiyle bağdaşmayacak zorbalıkların önüne geçilmesi gerekir.

 29. Hüseyin Aydın Hüseyin Aydın

  yemek sepeti çok yüksek komisyon alıyor üye restaurantlardan ,rakibi olmadığını bilerek avantajını rekabet kanununa aykırı hareket ediyor. rekabet kurumu açtığı soruşturmada bu durumu da incelemeli.

  1-üye restaurantlarla yaptığı anlaşmada haftanın her günü joker adı altında maliyetinin de altında yemek satmaya mecbur tutuyor.bu satış biçimi sürekli istismara açık ,yemek sepeti üyesi kişi bir şirkette tüm arkadaşlarına bu joker hakkını kullanarak sipariş veriyor.Üye iş yerleri istemeye istemeye imzasına bağlı kalmak zorunda kalıyor.Joker sadece yemek sepetinin tanıtımına yardımcı oluyor bunu takip ederek maliyetinin de altında yemek yeme alışkanlığı çoğalıyor gün geçtikçe...

  2-yemek sepeti kısaca canbazlık peşinde..halbuki kurduğu düzen,cambazlık yaparak kendisine ek kazanç elde etmesine gerek bırakmayacak büyüklükte kazandırıyor zaten . Yabancılara kolayca hisse satması bunun açık bir göstergesi...

  3-Sanal ortamda bu işi (yemek yiyeni bulayım ona yemek sat ) sana alayım bana %10-15 komisyon ver demek tefecilik,örgüt kurmak,haksız kazanç ,çıkar sağlamak değil midir?

  4-Yemek sepeti sanal ortamda sipariş aldığını üye işyerine sanal ortamda bildirdikten sonra o siparişin (verilen adres bazen boş olabiliyor veya öyle bir adres olmasa dahi yemek sepeti hiç bir sorumluluk almıyor,sözleşmede böyle tek taraflı bir madde de var ) brüt tutarından %10-15 arası komisyon alıyor ve ona hizmet komisyonu adı altında fatura düzenliyor ve %18 KDV ekliyor.Üye iş yerinden alıyor bu bedeli ,zaten teknoloji geliştirdiğini iddia ettiğinden de devletin vergi avantajından yararlanıyor bir taraftanda teşvik alıyor .Bu işin neresi teknoloji geliştirmektir, anlamak zor.

  5-Üye iş yerlerine hiç bir söz hakkı tanımayan yemek sepeti herhangibir nedenle üye işyerini üyelikten çıkarma hakkını da elinde tutuyor.İstediğiniz kadar haklı olun fark etmez.Zincir restaurantlara yapamasa da küçük işletmelere zarar veriyor.İşletmeci yemek sepetinde satışını artırıyor ona göre organizasyonunu geliştiriyor (ekipman ,motokurye,aşcı,vs sayısını artırıyor ) ama yemek sepeti bir gün kontrolümüz sırasında (kendi bünyesinde casus pozisyonuyla çalıştırdığı elemanları müşteri gibi davranarak işletmeciyi düşük fiyatla ürün satması için 3menü 5 menü alcam diyerek kışkırtıyor ve Ses kayıt sistemi içinde bu satışı kabul ettiriyor sonra dönüp işletmeciyi seni yakaladık sen sözünü tutmadın diyorlar şaka gibi böyle süper zeka canbazların,düzenbazların elinde bu sanal ortamda ki yemek siparişi işi, sektöre kesinlikle devletin el atması gerekir,devletten başka kontrol mekanizması zaten yok ) düşük fiyatla yemek sepeti dışından gelen müşterilere satış yapmışsın bahanesi ile üyeliği iptal ediliyor.İşletme yaptığı yatırımların karşılığını alacakken bir de zarara uğruyor...

  1. cafe, restoran vs. işlettik sanırım geçmişte. maşallah bu kadar bilgiyi yıllardır sepeti kullanan ben dahi bilmiyorum. Yıllardır sipariş veririm gözlemlediğim işlerini iyi yapıyorlar. Demem o ki bu arada at binenin kılış kuşananındır. ingilizcen varsa nette araştır forumlara bak bakalım dünyada online yemek üzerine hizmet veren birçok marka var. Sisteme girmek için firmalardan Neler istiyorlar.

   Kapıma siparişi getirip abi sepetten verme benim siteden veya alodan ver indirimli ye diyen restoranlardan nefret ediyorum asıl onlar düzenbazın tekidir. Hem sistemden yararlanacan hemde yediğin kaba tükürecen.

   1. Hocam selam , Ben geçmişte ihracat müdürlüğü yaptım ingilizcem iyidir yani uygun görürsen bir iki yorumum olacak , benim iki farklı konseptte işletmem var ve yaklaşık altı yıldır yemeksepeti ile çalışıyorum. Hüseyin beyin yazdıklarının altına imzamı atarım. Az bile yazmış Birincisi yemeksepetinin sizin gibi evden sipariş veren bir üyesi olmakla , iş ortağı ( yani onların deyimiyle bizim gibi üye işletmeciler ) olmak aslında çok farklı şeyler ,doğal olarak Hüseyin bey sizden daha bilgili olmak durumunda, ikincisi senin yemeksepetini bu kadar canhıraş savunman onların trol'ü olduğun veya onlar adına çalıştığın izlenimi doğuruyor ki bu olasılık çok yüksek.. üç , İnsanların İngilizce bilgisini sorgulamadan önce Türkçeni düzelt ' fax' değil faks olacak Türkçede X yok ,'sermeyeder ' değil Sermayedar olacak , 'kılış ' değil kılıç olacak. Şimdi , Haydi bakalım çalışmaya 'yemeksepetini savunmaya ' devam ...kolay gelsin.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri