Mark Zuckerberg, Facebook'tan önce 10'a yakın benzer proje denedi
Kariyer

Mark Zuckerberg, Facebook'tan önce 10'a yakın benzer proje denedi

Mark Zuckerberg, Facebook'un ilk versiyonunu Harvard yurt odasında hayata geçirmeden önce ona yakın benzer projeyi denedi. Bunlardan biri Course Match adında okuldaki öğrencilerin hangi dersleri aldığını gösteren bir projeydi. İnternet sitesi, üniversitede verilen derslere hangi öğrencilerin katıldığını gösteren basit bir araçtı ancak Zuckerberg, Course Match'ten (ve diğer projelerinden), insanların etraflarındaki diğer insanların ne yaptığına dair bitmez bir meraka sahip olduğunu öğrendi. Halihazırda insan ve iletişim odaklı bir şeyler yapmak istediğini söyleyen Zuckerberg, bu anektodu, Y Combinator CEO'su Sam Altman'a anlattı.

Geçtiğimiz yıl yaptığı "Girişime Nasıl Başlamalı?" serisinin bir devamı niteliğinde Y Combinator, "How to Build The Future" adlı yeni bir video serisine başladı. Mark Zuckerberg'in ilk konuğu olduğu programda Facebook öncesi dönem dahil şirketin geleceğinden Zuckerberg'in çalışanlara yaklaşımına kadar farklı konular ele alındı.

İşe alımlarda deneyim o kadar önemli değil

Programda Facebook'un işe alım pratikleriyle ilgili konuşan Zuckerberg, muhtemelen birçoğunuzun çoktan fark ettiği ancak geleneksel İK yöneticilerine anlatamadığını bir soruna da değiniyor. İşe alımlarda deneyimin o kadar da önemli olduğuna (teknik olarak) inanmasının mümkün olmadığını söyleyen Zuckerberg, bunun yerine yeteneğe baktığını söylüyor. Ona göre eğer büyüme kültürünüz varsa ve insanlara fırsat verebiliyorsanız hem bu yetenekleri çekebiliyorsunuz hem de onları şirkette tutabiliyorsunuz. Zuckerberg bugüne kadar insanlara çok sayıda fırsat vererek iyi iş çıkardıklarına inanıyor.

Röportajın devamında Facebook'un önümüzdeki 10 yılında belirleyici olacak üç başlığı önceliklendiren Zuckerberg: Bağlantılılık (Dünya'yı bağlantılı hale getirme misyonu, bildiğiniz gibi), Yapay Zeka (AI) ve Yeni bir platformu (Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik) sıralıyor.

Geleceği Nasıl İnşa Etmeli serisi önümüzdeki haftalarda Elon Musk'tan Peter Thiel'e Silikon Vadisi'nin ağır toplarını konuşturmaya devam edecek.

Yorumlar (15)
 1. Çağsan Çağsan

  Facebook her gün kendini geliştiriyor. Kendini geliştirmeyen kısa vadede veya uzun vadede daima tarihe gömülüyor. Facebook fikrini ilk olarak Google da çalışan Orkut isimli bir türkün olduğunu biliyormuydunuz ? Hatta kendi ismini taşıyan projeyle ilk o yaptı orkut.google.com diye, ancak hiç geliştirmedi kendini ve yok oldu. Site sürekli 90 lardan kalma bir tasarıma sahipti https://tr.wikipedia.org/wiki/Orkut). Bunun belli örneklerini Yonja, Myspace, Altavista gibi sitelerdede gördük. Başarı bir zirve değil, yolculuktur arkadaşlar...

 2. Emin Karagil Emin Karagil

  Basit bir yonja kopyası olarak doğan thefacebook un geldiği durumu görün.. Girişimciler bundan ders çıkartmalıdır.

  1. Kimse bana facebook kendini geliştirdi vs ayakları yapmasın. Facebook devlet tarafından desteklenmese, buralara gelmeyi bırak, kendi odasından çıkamazdı. Devletin veri toplamak için sosyal hack sistemlerinden bir tanesi. Başarısızlık bizim girişimcilerde mi yoksa devlette mi diye sorgulamak lazım. Facebook'tan 10 kat daha kaliteli olan sosyal ağlar vardı, kimse de sormadı neden facebook diye. Hep oo bu yenilik oo şu yenilik denildi, ama bir kişide burada zaten o özellik var şurada zaten o özellik var demedi, dedittirmediler. :)

   1. Kesinlikle katılıyorum... Dolaylı yoldan Facebook için tüm dünya çapında medyada yapılan haber, yorum, kullanım teşviki, kullanımda örnek olma vb. gibi reklamı herhangi bir şirketin yaptırabilmesi için trilyon dolar harcaması gerekir.. Facebook Türkiye'ye geldiğindeki haberleri hatırlıyorum, neredeyse her gün Türkiye'de kaç kullanıcı olduğunu ve artış hızını sayan haberler vardı.. Tamam, adamlar boş değil ama onlardan 10 kat dolu olsanız da böylesi bir projeyi çıkarma ihtimaliniz sıfır! Tek bir misal vereyim de üzerinde düşünün; TV'de reklam kuşağı dışında "Geçen gün Türk Hava Yolları ile seyahat ettim" deseniz, "aman marka kullanmayalım reklama girer" derler.. Ama herkes "Facebook adresim şu, fFacebook'da şunu gördüm bla bla " der, kimse de yadırgamaz ve tepki vermez... Neden?! THY marka da Facebook değil mi? THY firma da, Facebook hayır kurumu mu, çatır çatır para kazanmıyor mu?!

   2. Tipik türk insanı. Böyle bir konu da bile devleti suçlu çıkartmışsın ya helal olsun. Çıkın artık şu mantıktan, her şeyi devletten beklemekten, her sorununuzu devlete bağlamaktan çok biliyormuşcasına devletin yanlış işler yaptığını anlatmaktan vs. Yorumunu okudum ve ilk söylediğim cümle he a .m. k oldu.

 3. Necati Yabalak Necati Yabalak

  Benim gibi bir çok insanında aslında merak ettiği şey, Mark`a açılan Winklevoss kardeşlerin davası ve ortağının açmış olduğu dava sonucunun detaylarıdır. Winklevoss kardeşler fikir sahipliği davasını kazandı, aynı şekilde ortağı ile yaşanan davanın sonuçlarıda belli ama ortada detay yok. Şahsen o programda sunucu olsam ilk bunları sorardım :)

 4. Bir işle uğraşırken pes etmeden süreli denemek gerektiğinin bir göstergesidir.

 5. fikirlerin ne kadarı mark'a aittir değildir ilk önce başkası düşünmüştür vs. tartışılır tabi ki devlet desteği, mentor desteği yatırımcı desteği olabilir bunlar girişimciliğin doğasında olan şeyler ancak facebookun bugünlere gelmesinde aslan payının markta olduğu kanaatindeyim.

 6. Adam kaç yaşındaki fb den önce 10 adet projede yapmış, her yıl 1 tane batırmış demek.

 7. Serdar Ufuk Fırat Serdar Ufuk Fırat

  Arkadaşlar Mark bir şeyler yapmış evet. Geliştirmiş ilerletmiş bu günlere getirmiş devlet desteği şu bu bilmem ama başarı sadece pes etmeyerek oluşur. Jack Ma Alibaba.com kurucusu harward üniversitesi kaç defa reddetti ama yılmadı çalıştı. Steve Jobs kendi şirketinden kovuldu fakat kırılmadı yılmadı. Şu an Apple ortada. Vazgeçmeyerek başarılı olunur. Her yıl bir proje yapmış batırmış olabilir fakat o projelerle uğraşmasaydı bu fikir ne kadar gerçekleşirdi. Gelişim değişim insan ilişkileri önemlidir..

 8. Facebook ilk çıktığı zamanlarda Yonja sitesi meşhurdu. Ama facebook'un yonja'dan en belirgin farkı şuydu. Bir insan kız veya erkek arkadaşına Yonja hesabının olup olmadığını söylemekten çekinirken facebook'da birbirleri ile arkadaşlardı. Bütün sosyal çevre facebook'a normal gözle bakarken yonja ve bunun gibi diğer siteler sosyal ağ sitesi değil arkadaşlık sitesi konseptinde kaldı. İşte bütün mesele bence buydu.

 9. hepniz karalama peşindesiniz ama okul arkadaşını buluyorsun denebilen bir sitede dünyada yoktu o yüzden üye olduk... bunu başarması bile yeter... sonrasında ne olduğu gereksiz veya devlet o bu gibi komplo teorileriniz çok manas

  1. olmaz olur mu. tonla site vardı. ama hiçbirinin reklamı yapılmadı facebook kadar. facebook'un CIA projesi olduğunu tartışmaya bile gerek yok sanırım.

 10. Övünç Güven Ersoy Övünç Güven Ersoy

  İşe alımlarda deneyimin değil işi isteyen kişinin yetenekleri doğrultusunda iş vermek fikri dünyada oldukça yaygın ancak ülkemizde kısır bir fikir. iphone yeni bir versiyon ürettiği zaman Türkiye'de onu tıpkı minibüse binmeden önce elinde ücretini tutan bir insan gibi bekliyoruz gelse de hemen alsak diye. Pekala neden bu tip "gerçek" çözümleri bu şekilde bekleyip kullanmıyoruz?

  Herkese iyi çalışmalar

  Teşekkürler,

  Övünç Güven Ersoy

  www.ovuncguvenersoy.com

 11. Ekintas Ekintas

  Herşeyden önce Büyük işler yapacak olan İnsanlar bata çıka en önemlisi bir hedef doğrultusunda ilerlerse örnekte görüldüğü gibi sonucunda başarıyı yakalarlar. Örnek almamız gereken bir insan