Meesho, WhatsApp desteğiyle e-ticaret satışlarını yüzde 30'a kadar artırıyor

Meesho, WhatsApp desteğiyle e-ticaret satışlarını yüzde 30'a kadar artırıyor

Bir çok örnekte olduğu gibi botlar ve akıllı asistanlar için de ilk temas noktalarından biri e-ticaret. Meesho.com (Google Play) da bu trende uyuyor. WhatsApp ve Facebook Messenger'ı arkasına alarak e-ticarete hız kazandırmak istiyor.

Y Combinator girişimlerinden biri olan Meesho, satıcıların WhatsApp üzerinden müşterilerle daha etkin bir iletişim kurmasını sağlayan bir girişim. Meesho'ya göre artan satıcı-müşteri etkileşimi satışlarda yüzde 30'a kadar artış yakalamayı mümkün kılıoyr.

Hindistan merkezli çıkış yapan Meesho, ülkedeki küçük işletmeleri ve 100 milyon WhatsApp kullanıcısını bir fırsat olarak görüyor. Meesho ile müşteriler ürünleri inceleyip satıcıya soru sorabiliyor ve satıcı ödeme bağlantısını paylaşıp işlemi başarıyla sonlandırabiliyor.

Whatsapp-eticaret-meesho

Müşterilerine Facebook Messenger botu üzerinden bildirimler de gönderebilen Meesho, Facebook sayfalarında yakalanamayan bir etkileşimin daha vaadediyor. Facebook sayfa adresini kullanarak kolayca özelliği kullanmak mümkün oluyor. Zira Meesho'nun kurucuları, hizmet sundukları küçük işletmelerin teknik anlamda yetkin olmadıklarını hatırlatıyor ve basitliğe odaklanıyor.

Paylaşılan bilgilere göre Meesho şimdiye dek 1.000 işletmeyi platformuna çekmeye başarmış. Şu anda ücretsiz hizmet sunmaktan çekinmiyor. Geçen yıl bir tohum yatırımı alan Meesho, Y Combinator'ın finansal desteğiyle de uzun süre kendini idare edebileceğini düşünüyor. Keza Hindistan'da yakalayacağı hızlı bir büyümeden sonra para kazanmasının zor olmayacağını da söylemek mümkün.

Meesho'nun kurucuları Y Combinator kampı sonrasında Bangalore'a dönerek işleri büyütmeyi hedefliyor ve Hindistanlı girişimcilere Y Combinator'ı önermekten de geri kalmıyor.

Açıkçası Türkiye'de de e-ticaretin önemli bir dikey olduğunu düşünürsek bu alanda atılacak adımların karşılık bulacağını tahmin edebiliriz. Bir minibüs yolculuğunda WhatsApp'tan birçok kişiye ürün/kargo bilgisi gönderen birini görmüş olmam da sanırım bu konudaki ihtiyacı doğrulayan kaydadeğer bir işaret.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.