Flexapp: Kod yazmadan mobil uygulama geliştirmenin yeni yolu
Genel

Flexapp: Kod yazmadan mobil uygulama geliştirmenin yeni yolu

Günümüzde kaliteli, hızlı ve uygun maliyetli mobil uygulama geliştirmek halen ciddi bir sorun ve Flexapp.com bu sorunu çözmeyi hedefliyor, hem de kitlelerin gücünü kullanarak.

Nesim Sezer tarafından Mart 2016'da kurulan Flexapp, altyapı çalışmaları 2009'a kadar dayanan bir girişim. Kodlama bilgisi olmayanların da mobil uygulama geliştirebileceği bir platform geliştirmek isteyen Sezer, son haline 3 yıl önce başladığı Flexapp'in son haliyle Java tabanlı bir uygulama geliştirme programını sonuçlandırmış. Şu anda Windows tabanlı sunulan programla hem Android hem de iOS uygulamaları geliştirilebiliyor.

flexapp-mobil-uygulama

Flexapp'te uzmanlaşanlar için uygulama pazar yeri

Aldığımız bilgiye göre Flexapp, kurumlara lisans kiralama üzerinden gelir elde ediyor. Bu pekala bilindik bir gelir modeli ancak bundan daha önemlisi Flexapp, kendi üzerinde uygulama geliştirme konusunda uzmanlaşan herhangi bir kişiye de para kazanma fırsatı sunuyor.

Flexapp, kendi platformunda uzmanlaşan bir kitle oluşturarak bu kitleyi uygulama sahibi olmak isteyenlerle buluşturuyor. Müşteriler uygulama taleplerini yazıyor ve Flexapp uzmanları da bu talepleri karşılıyor. Elbette Flexapp de bu pazar yerindeki işlemlerden bir komisyon (yüzde 20 geliştiriciden, yüzde 20 proje sahibinden) alıyor.

Flexapp

Flexapp University açılacak

Şu anda 1262 üyeye ulaştığını öğrendiğimiz Flexapp, yakında açılması başlaması planlanan Flexapp University çalışmasıyla kendine has uygulama geliştirci ekosistemini hızla büyütmek niyetinde. Keza bu eğitimle lisans kiralama yapan şirketlerin Flexapp'ten alacağı verimin de artırılması hedefleniyor.

Şu anda 5 kişilik bir ekiple yoluna devam ettiğini öğrendiğimiz Flexapp, yakında OS X tabanlı geliştirme programını da kullanıcılara sunacak. OS X tarafındaki kullanıcıların ne kadar istekli olacağı şimdilik bilinmezliğini koruyor.

Diğer yandan kod yazmadan mobil uygulama geliştirme pazarının hazır taslaklar dışında çok sayıda başarılı örneği olmadığını biliyoruz. Zira hem bu tür platformların yetenekleri hem de doğal uygulamalarla yapılan kıyaslamalar tartışma konusu olmayı sürdürüyor. Bu noktada durup çapraz platform uygulama geliştirme konusundaki sayılı girişimlerden Xamarin'in Microsoft tarafından satın alındığını da hatırlatmadan geçmeyeyim.

Aşağıdaki videoda Flexapp ile bir hava durumu uygulamasını nasıl geliştireceğinizi görebilir, eğer 64 bit ve Java JDK 64 bit 7 üzeri Windows işletim sistemi kullanıyorsanız hemen Flexapp'i indirip uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar (13)
 1. Salihbosca Salihbosca

  Nesim abi Tebrikler. Hayirli olsun.

  1. Teşekkürler Salih.

 2. Ahmet Poyraz Ahmet Poyraz

  Gurur verici bir proje tebrikler.

 3. Çağsan Çağsan

  Tebrik ederim renk seçimleri ve tasarım oldukça hoş. Altyapı da öyle gözüküyor. Peki tamamlandıktan sonra açık kaynak kodu da veriliyor mu ? Büyük bir aplikasyon yapmak isteyenler de eminim bu soruyu içlerinden soruyorlardır.

 4. Elif Ada Yılmaz Elif Ada Yılmaz

  kullanmak istedim ama mac osx de indiremiyoruz, büyük eksiklik bence.

  1. Bu eksikliğin giderilmesi için önümüzdeki ay Mac OSX versiyonunu hizmetinize sunmak için çalışıyoruz. İlginiz için teşekkürler.

  2. Mac OS versiyonu kullanıma açıldı. Siteden indirebilirsiniz.

 5. Başarılar dilerim.

 6. Ülkemizden bu tarz projeler çıkması çok güzel.Tebrik ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Teşekkürler Mustafa bey.

 7. N. Erhan Üzümcü, Teytag (Türkiye Elektronoik Yayıncılık Tasarım Araştırma Grubu) N. Erhan Üzümcü, Teytag (Türkiye Elektronoik Yayıncılık Tasarım Araştırma Grubu)

  Dünyada "Kodlama bilgisi olmayanların kullanabileceği" iddasıyla çıkan bütün platformları ve uygulamaları yakından incelemekteyiz. Bu tarz uygulamaları kodlama teknik bilgisi olmayanların "anlayarak kullanması" çok çok zordur. Bu nedenle iddialı olmak çok yanıltıcıdır.

  Ayrıca FlexApp ile üretilen uygulamanın IOS'da çalışması için "jealbreak" edilmiş cihaz olması gerektiği ürünü düşürüyor. Bu konuda En azından "Semble" uygulamasından daha iyi olmalıydı. Yukarıdaki tanıtım metninde "hem Android hem de IOS sisteminde kullanılan app üretmesi" vurgusu eğitim videosunu izlemeyenler için tam bir yanıltıcı nokta :(

  1. Flexapp ile üretilen IOS uygulamaları sadece jealbreak cihazlarda çalışmak zorunda değil. Lisans alımı yapıldıktan sonra firma veya kişiler siteye sertifika dosyasını yükleyerek xcode ile derlenmiş uygulamaya sahip olabiliyorlar. Aynı durum Android içinde geçerli. Sisteme keystore dosyasını yükleyerek kendi .apk dosyalarını elde edebiliyorlar. Video da anlatılan jealbreak konusu ise sertifika yüklemeden deneme amaçlı oluşturulan projeler için söylenmiştir. Arzu ederseniz düzenlenecek eğitim seminerlerine sizleride davet etmek isteriz.

   1. N. Erhan Üzümcü N. Erhan Üzümcü

    Bilgi için teşekkürler...