Walmart, Jet.com'u 3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Jet.com'u 3 milyar dolara satın alıyor

Walmart'ın Jet.com'u satın alacağı yönündeki dedikodular ayyuka çıktıktan sonra nihayet resmi açıklama geldi. Perakende devi Walmart, Jet.com'u 3 milyar dolar nakit karşılığında satın alacağını duyurdu. Ek olarak 300 milyon dolarlık Walmart hissesi de zaman içinde Jet.com hissedarlarının olacak.

İlk haberde paylaştığımız gibi, Jet.com yeni nesil bir pazar yeri olarak pazara çıkmış ve hedef tahtasına Amazon'u koymuştu. 2010’da Diapers.com‘u Amazon’a yarım milyar dolara satan Marc Lore, kendine inanıyordu ama gün sonunda Walmart'ın teklifine ve hayallerini Walmart ile gerçekleştirmeye ikna olmuş. Her iki şirketin yönetim kadrosu tarafından onaylanan anlaşmanın bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Tecrübe girişimci ruhla birleşiyor

WalMart CEO'su Doug McMillon'a göre Jet.com WalMart'a hem çeşitlilik hem de kolay alışveriş konusunda değer katacak ki McMillon müşterilerin istediği şeyin de bu olduğunu söylüyor. 'Müşterilerimiz kazancak' diyen McMillon'ın altını çizdiği bir diğer nokta ise 'girişimcilik ruhunun' WalMart'a enjekte edilmiş olması. Amazon için en önemli detay da muhtemelen bu, yani WalMart'ın yenilikçi/girişimci dinamizmiyle hareket etmesi.

Diğer yandan Jet.com'un ilk yılında 1 milyar dolar toplam kazanç ve 12 milyon ürün çeşidine ulaşabilecek bir performans çizdiği paylaşılıyor. Günlük 25 bin sipariş alan ve her ay 400 bin yeni müşteri kazanan Jet.com'un CEO'su Marc Lore da heyecanını saklamıyor ve WalMart'ın perakendecilikteki engin tecrübesinden ve gücünden faydalanacaklarını söylüyor.

Marc Lore'un motivasyonunun en azından bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz çünkü Jet.com markası kapatılmayacak ve WalMart'tan ayrı olarak elde tutulacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.