Sinemia, değerlemesini 5 katına çıkartarak 2. tur yatırımını aldı
Yatırım

Sinemia, değerlemesini 5 katına çıkartarak 2. tur yatırımını aldı

Yaklaşık olarak bir buçuk sene önce yayın hayatına başlayan Sinemia bugün 2. yatırımını aldı.

'Özel Sinema Kulübü' sloganıyla dikkat çeken girişim; kullanıcılarına 2 sinema bileti fiyatına 'sınırsız sinema özgürlüğü' vaat ediyor. Kısaca hatırlatmak gerekirse; gün veya seans ayrımı bulunmayan Sinemia'ya aylık 49 TL'den başlayan fiyatlarla üye olup platformun konum tabanlı mobil uygulaması sayesinde -günde bir kez- ücretsiz olarak sinemaya gidebiliyorsunuz.

İlk tur yatırımını Aslanoba Capital'den alan girişim, 8 ay sonra ve yine Borsa İstanbul Özel Pazar üzerinden gerçekleşen ikinci turda değerlemesini 5 katına çıkardı. Sinemia'nın ikinci tur yatırımına Aslanoba Capital ile İstanbul Startup Angels üyelerinden Ali Çebi ve Burak Örücü dahil olurken alınan ortak karar neticesinde yatırım miktarıyla ilgili bir detay verilmedi.

Son dönemde her çeyrekte gelirini 4 kat büyütmeyi başaran girişim; aynı zamanda Özel Pazar üzerinden gerçekleşen onuncu, İstanbul Startup Angels'ın da 6. yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Sinemia'nın Özel Pazar üzerinden gerçekleşen yatırım turundan bir kare
Sinemia'nın Özel Pazar üzerinden gerçekleşen yatırım turundan bir kare

Sinemia yurtdışına açılıyor, öncelikli pazarlar İngiltere ve ABD

Yeni yatırımla ilgili konuşan Sinemia kurucusu Rıfat Oğuz ilk günkü gibi sinema kulübü odağında devam ederek yurtdışına açılma planları olduğundan bahsetti ve şunları söyledi: "Ağustos ayında hayata geçireceğimiz yeni uygulamamız ile sinema deneyimini iyileştirmek ve kolaylaştırmak adına; kişiye özel öneriler, marka ayrıcalıkları ve sinema içi satışa kadar birçok yeni özelliği pazara sunmuş olacağız. Sinemia uygulaması aynı zamanda sinemaseverlere özel bir sosyal medya mecrası da olacak."

Mobil uygulamalarını yıl sonuna kadar 20 ülkede aktif etmeyi planladıklarını belirten Oğuz, 'premium üyelik sistemini' de Türkiye'nin ardından önce İngiltere sonrasındaysa ABD'ye taşımak için çalışmaların sürdüğüne değindi.

Son olarak; ülkemizin 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası içinde bulunduğu bu kritik dönemde gerçekleşen yatırımın internet sektörü adına devamını diliyoruz. Kısa sürede değerlemesini tam 5 katına çıkartarak 2. tur yatırımını alan Sinemia hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Ülkemizde böyle fotoğrafları daha çok görmek istiyoruz. Yaşadığımız olaylardan sonra girişimlere yatırımların aynı şekilde devam etmesi açısından iyi haber, tebrikler

 2. Yatırım ne kadar değerleme ne kadar oldu bence asıl haber değeri taşıyan bilgiler bunlar çünkü yerlii

 3. insan bir masa örtüsünü ütüler. :D

 4. Umut Kaya Umut Kaya

  Sinemia'yı bir ay süreyle kullandım. Sistem güzel ancak operasyonel anlamda merdiven altı esnaf kafasıyla yönetiliyor. Sitelerinde telefon numarası bile olmadığı gibi, telefonları Whois bilgilerinde ve hatta faturada bile gizleyen, gönderdiği SPAM mesajlara "üyelikten ayrıl" seçeneği eklemeyen, konuyla ilgili mesaj gönderdiğinizde size dönüş yapmayan bir şirketin müşteri memnuniyetinin uzun süreli olacağını düşünmüyorum.

 5. Yusufcan Yusufcan

  Başarılı güzel bir uygulama aldığı yatırımları hak ediyor.

 6. Çok sevindim, severek kullanıyorum :) Girişimin değerlemesinden çok, kullanıcılarına sağladığı katma değere bakmak lazım.

 7. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  Burada churn değerlerine, user retentiona bakmak gerekli.

  Model olarak üye olup o ay sinemaya gitmeyenler ile salon operatörlerinin beklediği ödemeleri gerçekleştirmek mümkün. Bir bakıma özel sağlık sigortası gibi. Ki sağlık poliçelerinde senelik belirlenen limitin üzerine çıkıldığında prim artışı söz konusu ve bu daha ilk sözleşme imzalanırken belirtiliyor.

  Bu modelde ise herhangi bir artışa yönelik bir bildirim yok ve sağlık sigortalarının aksine zaruri değil.

  Üyelik kimine göre avantajlı kimine göre ise değildir elbet. İş modelinin sürdürülebilirliği önemli. Ayda benim gibi maksimum 1-2 kez sinemaya gidenler için bu fiyat modeli ile kullanılışlığı yok, hele ki bu fiyatların uzun dönemli bağlılık ile verildiği düşünülürse. Tek aylık paketlerde ayda 2 kere sinemaya gitmek daha karlı.

  "Değerlemesini 5 katına çıkararak" ifadesi biraz daha VC çekmek için girilen başlık gibi. Keza %1'i X eden şirketin yine %1 için 5X alması elbette değerlemeyi 5 kat arttıracaktır ama gel gelelim şirketin mali yapısına neredeyse katkısı 0 olacaktır.

  Bu haberleri çok sık görmeye başladığımız içn bu tür bir yorumda bulundum. Gerçek rakamları paylaşmadan yapılan "X kat" arttı haberleri sadece balonumsu geliyor.

  1. Dogrucudavut Dogrucudavut

   "x kat arttı" konusunda yazılanlara katılıyorum.

   ayrıca az gidenler için fiyat yüksek, sık gidenler de sistemi zarara sokuyor, hatta üyelikten çıkarılıyorlar diye yazılar var internette. bu durumda bu iş nasıl sürdürülebilir olarak değerlendiriliyor anlayamıyorum. kesin atladığım bir şey vardır.

 8. Ahmetturan Ahmetturan

  İl bazında fiyatlandırmaları lazım, verdikleri fiyata küçük şehirlerde 4 kere sinemaya gidiliyor.Haftada adam akıllı gidilecek film sayısı da 1'i geçmez.

  İstanbul içinse avantajlı gözüküyor