Açık kaynak hale gelen Koding, GitLab ile işbirliğine gitti

Açık kaynak hale gelen Koding, GitLab ile işbirliğine gitti

Devrim ve Sinan Yaşar kardeşler tarafından ABD'de kurulan ve bugüne kadar aldığı yatırımlarla birlikte hızlı büyümesiyle dikkat çeken Koding, GitLab ile önemli bir işbirliği duyurdu. Koding söz konusu işbirliğinin yanı sıra ana teknolojisinin kodlarını da açık kaynak hale getirdi. Koding'in 100 bin commit'e yaklaşan kod deposuna GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz.

'One click to build' mottosuyla tanıtılan bu entegrasyon sayesinde GitLab üzerinde gördüğünüz bir kütüphaneyi çalıştırmak için lokalinize herhangi bir kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. Böylelikle yazılım geliştiriciler Koding kullanarak (diledikleri IDE ile kod yazabilirler) açık kaynak projeleri çok kolay ve hızlı bir şekilde hem detaylıca inceleyebilecek hem de projelere katkıda bulunabilecek.

Bir başka deyişle; son olarak Koding for Teams ile yazılım geliştiren ekiplerdeki iletişim problemini çözüp, ortam kurulumundan ekran paylaşımına kadar çok sayıda zaman kazandırıcı özellik sunan girişim; şimdi de GitLab ile entegre olmaya başlıyor. Tabii bu entegrasyondan gerek GitLab'daki açık kaynak kütüphanelerin gerekse GitLab üzerinde geliştirilen ticari yazılımların faydalanabileceğini de ekleyelim.

koding-gitlab-gorsel

Amaç, yazılım geliştiricilere zaman kazandırmak

Her iki şirketin de taşıdığı 'yazılım geliştiricilerin daha hızlı ve daha mutlu kod yazabilme' vizyonuyla da uyuşan bu entegrasyonla beraber GitLab üzerindenki projeleri konfigürasyon ya da kurulumla uğraşmadan hızlıca çalıştırmak, test edebilmek, yine kolayca 'merge request' yapabilmek ve söz konusu projeler üzerinde ekipçe çalışabilmek (iletişim, ekran paylaşımı gibi özelliklerle) mümkün hale geliyor.

GitLab'ın daha önce açık kaynak projeler için bir iletişim uygulaması olan Mattermost ve Docker ile benzer işbirliklerine gittiğini hatırlatalım. Diğer yandan Koding'in online IDE'sinin şimdilik yalnızca AWS üzerinde kullanılabildiğini ancak kısa zamanda Microsoft Azure, Google Cloud Platform ve DigitalOcean desteklerinin ekleneceği de gelen bilgiler arasında.

İki hafta gibi bir süre içinde herkese sunulması beklenen entegrasyonla ilgili gelişmeleri takip etmek isterseniz e-posta adresinizi Koding ile paylaşabilirsiniz. Hemen aşağıda ise Koding CEO'su Devrim Yaşar ve GitLab'ın CEO'su Sid Sijbrandij'in konuyla ilgili hazırladıkları videoyu izleyebilirsiniz. Koding'le ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.