ASP.NET üzerinde çalışan, gelişmiş bir CRM uygulaması: Serenity [Yerli GitHub]

ASP.NET üzerinde çalışan, gelişmiş bir CRM uygulaması: Serenity [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

serenity-logoASP.NET üzerinde geliştirilen açık kaynak bir LOB ('Line of Business') uygulaması olan Serenity; temel olarak listeleme, arama, veri girişi, formlar ve raporlardan oluşan web tabanlı uygulamaları kolayca üretebilmenize yarıyor. Bir anlamda Serenity için 'gelişmiş bir CRM' yorumunda bulunabiliriz.

Volkan Ceylan tarafından geliştirilen kütüphanenin temelleri Volkan Bey bir web ajansında geliştirici olarak çalışıyorken atılmış. O dönemde çok sayıda kurumsal site hazırlayan Ceylan, bir süre sonra aslında birbirlerine çok benzeyen bu projelerin tek bir yazılımdan konfigürasyonlarla üretilip üretilemeyeceğini merak etmiş ve kolları sıvamış.

Bugüne kadar GitHub'da 350'nin üzerinde 'star' alıp 150'ye yakın kez 'fork' edilmeyi başaran Serenity; Visual Studio Gallery'de ise 200 bine yakın bir indirilme yaşamış. Tüm bu sayıların yanı sıra kütüphanenin yaratıcısı Volkan Ceylan kütüphanenin 250 civarında aktif projede kullanıldığını tahmin ediyor.

srerenity-gorsel

Serenity, özellikle veri girişi ve listelemenin ağırlıkta olduğu projelere büyük bir hız katıyor

Serenity kullanılarak geliştirilen uygulamalar aynı zamanda mobil görünüme de uyumlu oluyor. Yerelleştirme, yetki yönetimi, tema, navigasyon sistemi, veritabanı entegrasyonları gibi çok sayıda özellikle beraber gelen Serenity; en çok veri girişi ve listelemenin ağırlıkta olduğu projelerde kullanılıyor. Aynı şekilde en çok veri girişi ve listeleme yapılan projelere hız kattığını söyleyebileceğimiz kütüphanenin öne çıkan özelliklerinin başındaysa projeye özel ihtiyaçlarınız için geliştiricileri kısıtlamaması.

Visual Studio Gallery'de üst sıralarda çıkmasıyla beraber popülerliği yakalayan kütüphane, bir süre sonra Microsoft tarafından Visual Studio'da yeni bir proje ajan tüm geliştiricilere önerilmeye başlamış. Bu durumun Serenity için bir dönüm noktası olduğunu belirten Ceylan, GitHub'daki ilginin de bu gelişme sonrası oluştuğunu söylüyor.

Türkiye'de yazılım geliştiricilere naçizane bir öneride de bulunmak isteyen Ceylan, bizimle şunları paylaştı: "Lütfen, şu onlar yapar biz kullanırız psikolojisini bir kenara bırakalım. Özellikle yazılım sektöründe böyle bir şey yok. Yeter ki isteyip o doğrultuda çalışalım."

Webrazzi üzerinde Serenity gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.