ASP.NET üzerinde çalışan, gelişmiş bir CRM uygulaması: Serenity [Yerli GitHub]
Teknoloji

ASP.NET üzerinde çalışan, gelişmiş bir CRM uygulaması: Serenity [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

serenity-logoASP.NET üzerinde geliştirilen açık kaynak bir LOB ('Line of Business') uygulaması olan Serenity; temel olarak listeleme, arama, veri girişi, formlar ve raporlardan oluşan web tabanlı uygulamaları kolayca üretebilmenize yarıyor. Bir anlamda Serenity için 'gelişmiş bir CRM' yorumunda bulunabiliriz.

Volkan Ceylan tarafından geliştirilen kütüphanenin temelleri Volkan Bey bir web ajansında geliştirici olarak çalışıyorken atılmış. O dönemde çok sayıda kurumsal site hazırlayan Ceylan, bir süre sonra aslında birbirlerine çok benzeyen bu projelerin tek bir yazılımdan konfigürasyonlarla üretilip üretilemeyeceğini merak etmiş ve kolları sıvamış.

Bugüne kadar GitHub'da 350'nin üzerinde 'star' alıp 150'ye yakın kez 'fork' edilmeyi başaran Serenity; Visual Studio Gallery'de ise 200 bine yakın bir indirilme yaşamış. Tüm bu sayıların yanı sıra kütüphanenin yaratıcısı Volkan Ceylan kütüphanenin 250 civarında aktif projede kullanıldığını tahmin ediyor.

srerenity-gorsel

Serenity, özellikle veri girişi ve listelemenin ağırlıkta olduğu projelere büyük bir hız katıyor

Serenity kullanılarak geliştirilen uygulamalar aynı zamanda mobil görünüme de uyumlu oluyor. Yerelleştirme, yetki yönetimi, tema, navigasyon sistemi, veritabanı entegrasyonları gibi çok sayıda özellikle beraber gelen Serenity; en çok veri girişi ve listelemenin ağırlıkta olduğu projelerde kullanılıyor. Aynı şekilde en çok veri girişi ve listeleme yapılan projelere hız kattığını söyleyebileceğimiz kütüphanenin öne çıkan özelliklerinin başındaysa projeye özel ihtiyaçlarınız için geliştiricileri kısıtlamaması.

Visual Studio Gallery'de üst sıralarda çıkmasıyla beraber popülerliği yakalayan kütüphane, bir süre sonra Microsoft tarafından Visual Studio'da yeni bir proje ajan tüm geliştiricilere önerilmeye başlamış. Bu durumun Serenity için bir dönüm noktası olduğunu belirten Ceylan, GitHub'daki ilginin de bu gelişme sonrası oluştuğunu söylüyor.

Türkiye'de yazılım geliştiricilere naçizane bir öneride de bulunmak isteyen Ceylan, bizimle şunları paylaştı: "Lütfen, şu onlar yapar biz kullanırız psikolojisini bir kenara bırakalım. Özellikle yazılım sektöründe böyle bir şey yok. Yeter ki isteyip o doğrultuda çalışalım."

Webrazzi üzerinde Serenity gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Akif Akinci Akif Akinci

  Açık kaynak yazdığı için tebrikler. O kadar abartmışsınız ki daha ne eklenebilir merak ettim makalenize... Umarım Haber için arkadaştan herhangi bir ücret almamışsınızdır.

  1. Kıskanma kardeşim. Yazdığın 2 cümlenin başka hiç bir açıklaması yok. Az terbiyenizi takının. Reklam olsa ne olur olmasa ne olur? Adam koymuş 200 k download'ı yakalamış öyle veya böyle. Webrazzide haber yapmış. Ne bu çekememezlik ya?

   Hayır bide şunu anlamıyorum kardeşim. Sende 200k download'ı yakala sonra paralı parasız haber yaptır kendini ne var bunda.

   Adam “Lütfen, şu onlar yapar biz kullanırız psikolojisini bir kenara bırakalım. Özellikle yazılım sektöründe böyle bir şey yok. Yeter ki isteyip o doğrultuda çalışalım.” diyor herkesi heveslendirmeye çalışıyor senin attığın yoruma bak.

   Neyse Volkan Bey, tebrik ederim başarılarınızın devamını dilerim. Siz ve diğer türk meslektaşlarımın başarılarını görmek beni her zaman mutlu edecektir. Bırakın laf edenleri işinizi yapın milletin ağzı torba değil ki büzesin lafı aklınıza gelsin selamlar..

   1. Üzerinde Sponsorlu içerik veya Advertorial yazmayan hiçbir yazı ücretli olarak yayınlanmamaktadır. Bu yazı da ücretli olarak yayınlanmamıştır. Kaldı ki girişim incelemelerini ücretli olarak yayınlamıyoruz.

   2. Akif Akinci Akif Akinci

    Canım Kardeşim sen sanırım yanlış anlamaya programlanmışsın. Ben Uygulamayı yazana kötü bir atıfta bulunmadım. Bunu iyi bilmeni isterim. Open Source yazmış olmasından ötürü taraftarıyım. Okadar abartmışsınız derken Webrazzi için dile getirmiş oldum. Lakin bilmediğin kısımlar mevcut olabilir. Çünkü bunca sene Açık Kaynak yazan bir ekip içerisinde olarak ne yazık ki az evvelde dediğim gibi bilinmeyen sebepler oluyor ve birilerini vitrine çıkarıyorlar.

    Buna da katırlmayacağını düşünmek istemiyorum.

    Aksi taktirde emeğe saygı nedir iyi bilirim ve çok ama çok tebrik ederim İlgili Developeri ve/veya developerleri...

    Saygılar

  2. Volkan Kalkan Volkan Kalkan

   "Umarım Haber için arkadaştan herhangi bir ücret almamışsınızdır." bu cümle direk developer ı rencide edici bir şey emeğe saygı bu cümleyi kurmayı gerektirmez. Saygılarımla.

 2. Yasin Bolat Yasin Bolat

  Tebrikler.

 3. Çok güzel düşünülmüş, faydalı bir uygulama. Böyle kıymetli bir birikimi açık kaynak olarak paylaşması da ayrı bir güzellik. Alıp kullanır mıyım bilmiyorum ama altyapısını nasıl kurduğunu çok merak ediyorum. Ufuk açıcı olacağına inanıyorum.

 4. Volkan Kalkan Volkan Kalkan

  Çok başarılı ve kullanılmaya değer bir ürün. Sürekli güncel kalan kendini yenileyen ve bütün sorulara istisnasız geri dönüş yapan Volkan bey ellerinize sağlık. Maalesef ülkemizde eleştiri denince hep olumsuz olarak anlaşılıyor arkadaş hiç olumlu bir eleştiride bulunmamış ve ayrıca bir hazımsızlık seziyorum. Nedir bu arkadaş "on dönüm bostan yan gel yat Osman" modunda takılıp iş yapanlara laf eden insanlar ayıptır yahu.