Fonksiyonel programlama ile geliştirilen Hacker News klonu: ClojureNews [Yerli GitHub]

Fonksiyonel programlama ile geliştirilen Hacker News klonu: ClojureNews [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

clojure-news-logoHem ülkemiz hem de dünyada 'ikinci planda' kalan fonksiyonel programlama ile ortaya çıkan bir ürünle karşınızdayız: ClojureNews.

Her şeyin fonksiyonlardan oluştuğu, nesne ('object') kavramının bulunmadığı fonksiyonel programlama dillerine örnek olarak Haskell, Lisp, Erlang ve bir Lisp türevi olan Clojure'yi sayabiliriz. Bu yazımızın konuğu olan Clojure'yi kısaca JVM üzerinde çalışan ve özellikle gerçek zamanlı uygulamaların geliştirilmesinde kullanılan bir programlama dili olarak tarif edebiliriz.

Ertuğrul Çetin tarafından, adından da anlayabileceğiniz üzere, Clojure kullanılarak geliştirilen ClojureNews, GitHub üzerinde Clojure kullanılan popüler projelerden biri konumunda. Aktif olarak geliştirilmeye devam eden proje, bugüne kadar 50'nin üzerinde star'lanmış. github-img-clojure-gorsel

Aynı zamanda clojure.news adresinden yayın yapan platform, Clojure topluluğu için bir 'başvuru kaynağı' olmak istiyor. Hacker News'ten alışık olduğumuz şekilde Clojure ile ilgili paylaşımların yapıldığı ClojureNews'te ayrıca soru-cevap bölümü, iş ilanları ve etkinlikler de listeleniyor. Yeri gelmişken iş ilanı ya da etkinlik listelemenin ücretsiz olarak yapıldığını, bunun sebebinin de Ertuğrul'un topluluk gelişmesine bir katkıda bulunmak istemesi olduğunu belirtelim.

9 yıllık bir geçmişte sahip olan Clojure ile proje geliştirmek

Clojure'yi öğrenip projeyi geliştirmesin 2 ayını aldığını belirten Ertuğrul Çetin; Clojure hakkında şunları söylüyor: "Clojure'de diğer 'mainstream' dillerdeki gibi olgunlaşmış bir Web Framework yok. Çoğu şey daha yeni yeni yazılmaya başlanıyor bu durumda ben de açık kaynak kütüphaneleri birleştirip ortaya bir şeyler koymak durumunda kalıyorum. Ki bu durum aslında öğrenmek için çok daha avantajlı bir durum.

Ayrıca Türkiye'deki geliştiriciler olarak Lisp ve fonksiyonel dillere biraz daha önem verip, ürünler geliştirip markette yeni bir yer açmalıyız çünkü biliyorum ki geliştirici arkadaşlar Lisp'in büyülü dünyasını keşfettikten sonra tekrar arkalarında bakmayacaklardır. :)"

Dilerseniz hemen şimdi açık kaynak olarak GitHub üzerinde yayınlanan projeyi inceleyebilir, ya da platformu ziyaret edebilirsiniz.

Webrazzi üzerinde ClojureNews gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.