Hava limanında valiz teslimini hızlandıran robot: Leo

Hava limanında valiz teslimini hızlandıran robot: Leo

Yeni teknolojiler bir çok farklı sektörde oldukça yenilikçi çalışmaların ortaya çıkmasını sağlıyor. Yapay zeka ve robot biliminin birleşmesiyle hayata geçirilen yeni nesil robotlar hayatımızı kolaylaştırmaya başladı ve daha fazla kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Havaalanlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş Leo isimli robot, insanların valiz sırasına girmelerini önlemek ve hem zamandan hem de taşıma zahmetinden onları kurtarmak için geliştirilen Leo Cenevre Havaalanı'nda testlerine başladı.

İsviçreli şirket SITA tarafından geliştirilen Leo, havaalanları girişinde yolcuları karşılıyor ve valizlerini teslim alarak gerekli kontrolleri yapıp direkt olarak uçağa aktarılmasını sağlıyor. Böylece sıra beklemek veya valiz kontrolünde gereksiz zaman kaybetmek zorunda kalmıyorsunuz.

Üzerinde bulunan bilet tarama sistemi size valize bağlamanız gereken etiketi veriyor ve size de görevliye vermeniz gereken bir kart veriyor. Sonrasında siz yolunuza, Leo yoluna doğru ilerliyor.

Leo, iki farklı valizi güvenle taşıyıp, kontrol edip teslim edebiliyor. Bu süre zarfında karşısına çıkan insan veya diğer cansız engelleri algılayıp aşabiliyor.

Henüz Cenevre dışında başka bir yerde, havaalanında kullanılıp kullanılmayacağı net olmayan bu teknoloji, havaalanları için gerçekten ihtiyaç olan bir şey gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda daha fazla gelişip son halini aldıktan sonra havaalanlarında bağımsız dolaşan robotlardan biri haline gelebilir. Leo orada olacak mı bilmiyorum ama bir kaç yıl içinde havaalanlarında bir kaç farklı amaca hizmet eden robot göreceğimiz kesin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.