Uzay mekiğinde 400 bin, Facebook'ta 61 milyon, Google'da ise 2 milyar kod satırı var
Teknoloji

Uzay mekiğinde 400 bin, Facebook'ta 61 milyon, Google'da ise 2 milyar kod satırı var

Eylül 2015'te Google Mühendislik Müdürü Rachel Potvin, Google servislerinin tamamının 2 milyar satır koddan oluştuğunu paylaşmıştı. Henüz paylaşılan bir tablo ise bu hesabı daha iyi anlamamızı sağlayacak referanslar sunuyor.

NASA, Quora, Ohloh ve Wired'dan derlenen bilgilerle oluşturulan aşağıdaki tablo Unix'in birinci sürümünden başlayarak farklı yazılım ürünlerinin kaç satır koddan oluştuğunu gösteriyor. Örneğin Unix v.1.0 10 bin satır koddan, ortalama bir iPhone uygulaması 40 bin satır koddan oluşuyor.

Tabloya göre bir uzay mekiği 400 bin satır kod ile, Windows 3.1 ise 2,3 milyon satır kod ile işlem görüyor. Liste bu şekilde HD DVD Player'dan World of Warcraft'a, Firefox'tan Android'e F-35 savaş uçağından Windows 7'ye kadar uzayıp gidiyor. Ve listenin zirvesinde bizi Facebook ve Google bekliyor.

Google'ın daha önce paylaştığımız gibi 2 milyar satır koddan oluştuğunu referans alan tablo Facebook için sadece 61 milyon satır kod ile çalıştığını gösteriyor. Evet, 61 milyon satıra karşılık 2 milyar satır kod.

Önceki yazıda olduğu gibi yine satır sayısının işlevsellik ve kalite ile ilişkisini sizin yorumlarınıza bırakıyorum ama Google mühendislerinin sadece 'kod salatası' yaptığına inandığımı da söyleyemem. ;)

google-facebook-kod google-facebook-kod-2

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (5)
 1. "all of google services" demiş, bunun içinde google maps'ten, gdrive'a, adwords, adsense, picasa, google earth gibi onlarca servisi var, haber yanıltmasın..

 2. Serhan Yazar Serhan Yazar

  Google'ı geçtik bir uzay mekiği yapamadık yani :)

 3. Mehmet Can Mehmet Can

  “Measuring programming progress by lines of code is like measuring aircraft building progress by weight.”

  "Programlama sürecini kod satır sayısına göre ölçmek uçağın inşa sürecini ağırlığına göre ölçmeye benzer."

  ― Bill Gates

  1. Her ne kadar satir sayisi bir olcum degilse de, google da kullanilan algoritma karmasikliginin azimsanamayacak seviyede oldugunu sanirim hepimiz kabul ederiz. Gerci hala google mapte navigasyon kimi zaman walking yerine drivinge gore yol tarifi yapiyor ama o kadar olsun:)

  2. Volkan Türkbay Volkan Türkbay

   Umarım bir gün google microsoft u satın alır da biz de senin hala çalışmayan o tuhaf programlama mantığından ebediyyen kurtuluruz bill..