Tüm Google servisleri 86 terabaytlık 2 milyar satır kod içeriyor!
Teknoloji

Tüm Google servisleri 86 terabaytlık 2 milyar satır kod içeriyor!

Şimdiye kadar Google'ın ne kadar büyük bir şirket/girişim olduğunu farklı açılardan ele aldık, almaya da devam ediyoruz. Ancak Google Mühendislik Müdürü Rachel Potvin'in Silikon Vadisi'ndeki bir konferansta açıkladığı rakamlar yeni bir Google resmi çizmemizi sağlayacak cinsten.

Potvin, 30 dakikalık konuşmasında Google hakkında özellikle yazılım geliştiricilerin ilgisini çekecek bilinen ve bilinmeyen bilgileri paylaşıyor. Google'ın paylaşımlı tek bir devasa bir kod bütünü üzerinde çalıştığını söyleyen Potvin, bunun ilk bakışta çılgınca göründüğünü söylüyor ve böyle bir sistemin neden gerekli olduğunu da açıklıyor.

2 milyar satırlık kod bütünü

Google'ın tüm internet servisleri 1 milyar dosya içindeki 2 milyar satırlık bir kod bütünü oluşturuyor. Microsoft'un 2011'de açıkladığı rakamlara göre Windows XP işletim sistemi sadece 45 milyon satır koddan oluşuyordu. Açık kaynaklı işletim sistemi Linux ise 15 milyon satır kod ve 40 bin dosyadan oluşuyor. Facebook ise 2013'de 30 milyon satır koda ulaşmıştı.

Google yazilim kod 85 terabayt (85 bin gigabayt) boyutundaki havuz içinde Google mühendisleri her gün 45 bin kod değişikliği yapıyor ve her hafta 15 milyon satır kod taşıyan 250 bin dosya içinde değişiklikler yapılıyor.

Elbette kod bütünün sadece niceliksel açıdan yorumlamak doğru olmaz ama bu durum Google'ın ne kadar büyük bir gezegen olduğunu görmemizi sağlıyor. Github Sistem Yöneticisi Sam Lambert de bu rakamları 'kesinlikle sarsıcı' olarak tanımlıyor.

Bu noktada Google servisleri altında arama, harita, dökümanlar, takvim ve hatta Youtube gibi bir çok hizmetin yer aldığını hatırlatmakta fayda var. Ve tüm bu servisleri kontrol eden 2 milyar satırlık kod bütünü 25 bin Google mühendisinin elinden geçiyor.

Google kod bütününü de bir çeşit işletim sistemi gibi çalışıyor ve Potvin, ispatlayamayacağını ama Google'ın dünyadaki en büyük tekil kod bütünü üzerinde çalıştığını ifade ediyor.

Dışarıya açılan kodlar ve Piper

Her ne kadar Google'ın kod kaynakları kendine özel olsa da, Facebook, Twitter ve diğer bir çok popüler teknoloji girişimi Google'da Github üzerinde (github.com/google) kod paylaşımları yapıyor. Hatta Google'ın dışarıya açtığı son kod kaynaklarından biri de Bazel olmuştu.

Google, bu büyük sistem içinde çalışırken her mühendis kendi yeteneğine uygun parçayla ilgileniyor. Güncellemelerde yapılacak hata oranını düşürmek için de Piper adlı bir 'sürüm kontrol sistemi' kullanılıyor. Potvin, bu sistemin 10 farklı Google veri merkezini kapsadığını ifade ediyor ve Piper, otomatik veri ve konfigrasyon ayarları yapılmasına imkan tanıyor.

Google'da elbette mühendislerin proje üretmelerine de izin veriliyor ve bu durumlarda mühendislere zengin kod kütüphanelerinden faydalanma fırsatı veriliyor.

Özetle Google, yazılım tabanında muazzam bir derinliğe ve zenginliğe sahip ve bu sistem oldukça iyi bir performansla hayatımızı yönlendirmeye devam edecek gibi görünüyor.

Rachel Potvin'in yaptığı konuşmanın videosunu aşağıda izleyebilir, Google'ın çalışma sistemi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (9)
 1. Gökhan Gökhan

  Nasıl bir düzendir bu :) bu kadar kod içinden güncelleme yapmak, kendini yönetmek şuanki liderliğinin ispatı... hayretler içinde okudum :)

  Güzel yazı olmuş

 2. “Measuring programming progress by lines of code is like measuring aircraft building progress by weight.”

  ― Bill Gates

  1. bill söyledi diye tamamen doğru demek değil bu.Satır sayısının "devasal" boyutlara varmış olması kompleksiliğinin büyüklüğüne işaret eder.. Yoksa manasız bir ilişki kurmaya değil.

 3. İnanç Gümüş (@inancgumus) İnanç Gümüş (@inancgumus)

  "A programmer is more valuable if he/she writes fewer lines of code for the same functionality."

  http://c2.com/cgi/wiki?SubtractLinesOfCode

 4. Ya arkadaş ne demek 2 milyar satır kod ya ne demek. Biz bin satır kodda başımız dönüyor bu adamlar uçmuş ya.

  1. sürüyle 'profesyonel' adam çalışıyor orada usta sen rahat ol :D

  2. bin satır başını döndürüyorsa bu işi bırak. ileride daha ciddi hastalıkların olmasın

 5. Umut Atmaca Umut Atmaca

  şöyle birşey varki ayştayn diyorki birşeyi en basit haliyle anlatıp en basit haliyle uygulamazsanız o şeyi tam anlamış sayılmazsınız googlenin daya az kod satırı ile bu işlemleri çözmesi zekasını gösterir daha çok satır ise ne kadar çok uğraştıklarını gösterir.

 6. Koray Koray

  sadece arama motoru kısmı ne kadarlık mış merak ettim ? ayrıca buraya bakarak fazla kod profesyonelliktir iyi programcı fazla kod yazar demek doğru olmaz.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri