ABD'de Pokemon GO çılgınlığı yayılıyor, Türkiye APKMirror'ı ziyaret eden beşinci ülke
Mobil

ABD'de Pokemon GO çılgınlığı yayılıyor, Türkiye APKMirror'ı ziyaret eden beşinci ülke

Yeni Zelanda ve Avustralya'dan sonra ABD'de yayınlanan Pokemon GO fırtınası mobil uygulama dünyasında hızla yükselmeye devam ediyor. Similarweb'in paylaştığı verilere göre Pokemon GO, aktif kullanıcı sayısında Twitter'ı bile geride bırakmak üzere.

Niantic tarafından geliştirilen Pokemon GO'nun Nintendo'nun hisselerine yüzde 9 değer kazandırdığını daha önce paylaşmıştık. Reuters ise bugünkü haberinde Pokemon GO'nun iki gün içinde Nintendo'nun değerini 7,5 milyar dolar eklediğini yazıyor. Bu finansal yükselişin arkasında ise elbette hızla yükselen uygulama indirme ve aktif kullanıcı sayıları yatıyor.

Android'de Tinder'dan daha çok indirildi

Similarweb'in paylaştığı rakamlara göre Pokemon GO, ABD'de sadece 2 gün içinde Androidli cihazların yüzde 5,16'sına indirilmiş. Bu oran kulağa küçük gibi gelebilir ama gençlerin favori uygulaması Tinder bile şu  anda ABD'deki Androidli cihazların yaklaşık yüzde 2,5'inde mevcut.

Pokemon-go-tinder

Günlük aktif kullanıcı sayısında Twitter'ı geride bırakacak

Günlük aktif kullanıcı sayısında da Pokemon GO'nun büyümesi dikkat çekiyor. Pokemon GO'yu indirenlerin yüzde 60'ı uygulamayı her gün kullanıyor ki bu da ABD'deki Android kullanıcılarının yüzde 3'üne denk düşüyor.

Bu noktada kıyaslama yapılan uygulama ise Twitter. Twitter'daki günlük aktif kullanıcı sayısı ABD'deki Android kullanıcılarının yüzde 3,5'inden biraz daha fazla. Pokemon GO'nun yükseliş hızı da Twitter'ın kısa süre içinde geçileceğini gösteriyor.

Pokemon-go-android

Günde 43 dakika

Pokemon GO'da uygulama kullanım süresi ise 43 dakikayı buluyor. Whatsapp'ta bu süre 30 dakika, Instagram'da 25 dakika ve Snapchat'te yaklaşık 23 dakika'da kalıyor. Yani Pokemon GO oyuncuları ciddi bir bağımlılığın eşindeler.

Pokemon-go-apk

Türkiye'nin ilgisi...

Pokemon GO, Android uygulamasının indirildiği APKmirror.com sitesinin verileri de çarpıcı bilgiler veriyor. Örneğin APK Mirror'ın mobil web trafiği bir gün içinde yaklaşık yüzde 600 artmış. APK Mirror'ı en çok ziyaret eden 5. ülke de Türkiye (yüzde 4) olmuş.

pokemon-go-turkiye

Yorumlar (5)
 1. Türkan Pala Türkan Pala

  İlk olarak Android'e çıkıp, iOS'a çıkmadığı için nice iPhone kullanıcılarının kafalarını duvardan duvara vurmalarına sebep olan oyun. Daha ne kadar bekleyeceğiz acaba? :(

 2. ABD istatistiklerinin gerçeği yansıttığına emin misiniz? Sonuçta bu oyunu 3 ülke dışında indirenler hesaplarını ABD olarak göstererek indirmiyorlar/oynamıyorlar mı? Eğer öyleyse istatistikler gerçeği yansıtmıyor.

 3. bende nereden indiriliyor diye araştırıyordum. Bulduğum iyi oldu teşekkürler

 4. Mahir Özdin Mahir Özdin

  pokemon go apk da da virüs çıktı bakalım hayırlısı artık

 5. Kredi Notu Kredi Notu

  İndirilme yardımı konusunda teşekkürkler

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri