Google Maps'te Türkiye'nin uydu görüntüleri neden bulanık?
Genel

Google Maps'te Türkiye'nin uydu görüntüleri neden bulanık?

29 Eylül 2015 günü sabah saatlerinde Google Haritalar servisinin Türkiye bölümündeki uydu görüntülerinde başlayan "bulanıklık" sorunu devam ediyor. Başlarda teknik bir sorun olarak değerlendirilen bu durumun 10 aylık süre içinde çözümlenmemiş olması akıllara başka ihtimalleri getiriyor. Konuyla ilgili Google'la iletişime geçtik ve oldukça kısa ve durumun belirsizliğini derinleştiren bir cevap aldık.

Google'ın "Bulanık ve eski görüntüler" başlıklı yardım sayfasında, bu duruma sebep olarak görüntülerin henüz tam olarak elde edilememesi dışında bir sebep öne sürülmüyor. Uydu görüntülerinde eksik ve belirsiz alanlarla ilgili durum yeni değil. Bazı ülkeler belli "hassas" bölgelerin uydu görüntülerinde gizlenmesini harita sağlayıcılardan hukuki olarak talep ettiğini biliyoruz. Devletlerin güvenlik kaygılarıyla bu tarz girişimlerini tüm ülke topraklarını kapsayacak genişlikte uyguladığı da oldu ve oluyor.

Google: "Yasal hassasiyetler"

Son 10 aydır ülkemizde yaşanan Googla Haritalar sorununun sebebi konusunda şu ana kadar hiçbir açıklama, belli bir hukuki karar, yaptırım veya yasaklama söz konusu değil veya ben araştırmalarıma rağmen rastlayamadım. Konuyla ilgili görüş ve fikir almak istediğim Google yöneticilerinden de "yasal hassasiyetler" vurgusu taşıyan ve yorum yapmaktan kaçınan bir karşılık gördüm.

Google'dan, bu konuyla ilgili bilgi talebime karşılık olarak, şirketin global merkezi tarafından yazılmış, orijinali İngilizce olan şu kısa açıklama Gmail uzantılı kişisel e-posta adresime gönderildi:

Google ürünleri konusunda yerel yasaları ve güvenlik kaygılarını son derece ciddiye alıyoruz. Google Haritalar servisimizde, piyasadaki mevcut uydu görüntülerini kullanıyoruz. maps.google.tr ve Google Haritalar mobil uygulamalarının Türkçe sürümünde kullanıcılar, ayrıntılı olarak uydu görüntülerini görmek için zum yapamaz.

Bu kısa açıklamanın satır aralarından okuduğumuz kadarıyla, ülkemizin son yıllarda yoğunlaşan güvenlik kaygıları sebebiyle böylesi bir tedbir alınmış durumda. Google'dan üst düzey yöneticiler yaptığım telefon görüşmelerinde benzer biçimde, açıklama dışı konuşmaktan çekindiler.

TR uzantısına geçilmesiyle sorun başladı

Eylül 2015'te Google'ın Maps hizmetini Türkiye'den bağlananlar için TR uzantısıyla vermeye başlamasıyla yakın zamanlarda, uydu görüntülerinde yaşanan bulanıklık sorunu ortaya çıktı. Google'ın açıklamasında, "piyasadaki uydu görüntüleri" olarak ifade ettiği kısım, harita verisini işaret ediyor fakat gördüğümüz kadarıyla Türkiye uydu verileri DigitalGlobe tarafından sağlanıyor. (Haberi hazırlama sürecinde bu şirketin basın ilişkileri birimiyle kontağa geçtim, yanıt geldiğinde/gelirse ayrıca paylaşacağım.) Google Maps'in TR uzantılı biçimde verdiği uydu servisinde bu sorunun yaşanıyor olması tuhaflığını korurken; küçük bir klavye hareketiyle görüntünün netlenebiliyor olması konuyu daha ilginç hale getiriyor. Şayet yasal olarak belirli bölgelerin veya ülkenin tamamının uydu görüntülerini umuma kapalı hale getirmenin yolları var ve kullanılıyor. Bu şekilde bir tedbirin uygulamada işlevsiz olduğu aşikar. Standart kullanıcıların bu hizmete erişimini zorlaştırması haricinde bir fayda sağlamadığını görmek için aşağıdaki basit yönteme başvurmak yeterli oluyor.

Adresten tr'yi kaldırınca görüntü netleşiyor

Sorunun çözümü oldukça basit. Yakınlaştırma yaptığınız alandaki web adresi içindeki "tr" kısmını kaldırmak yeterli. Aşağıdaki iki görüntüde de fark edeceğiniz gibi, Beşiktaş'taki Vodafone Arena'nın henüz inşaat halindeki görüntüsü tr'li adreste anlaşılmayacak kadar bulanık; tr'yi kaldırınca eski netliğinde. Google'ın kısa süre önce harita hizmetini tüm dünyada daha net hale getirdiği bilgisini de son olarak paylaşalım.

TR uzantılı Google Maps sayfasından görünüm.
TR uzantılı Google Maps sayfasından görünüm.
TR uzantısı olmadan Google Maps sayfasından görünüm.
TR uzantısı olmadan Google Maps sayfasından görünüm.

Yandex Haritalar'da ayna gibi

Güvenlik sebebiyle böylesine bir önlemin alınmış olduğu varsayımına ulaşmamıza Google'ın kısa açıklaması da yardımcı oldu diyebiliriz. Fakat kafamızda oluşan soru işaretleri bitmiyor. Peki, harita ve sokak görünümü konusunda Google'dan da cevval davranan Yandex için neden bir tedbir alınmış değil. Bakın ne tesadüftür ki, Yandex'teki uydu görüntüsünün altında şirket bilgisi olarak yine DigitalGlobe'un adı yazmakta.Uzantı mı? Evet, Yandex.com.tr üzerinden geliniyor.

Uygulansın diye söylemiyorum yanlış anlaşılmasın. Ulusal güvenliğimizin gerektirdiği biçimde tedbir almak, ilgili birimlerin görevi ve vatandaşlar olarak bu konuda duyarlı olmak da bizlerin görevi. Bununla birlikte, teknik bir kısıtlamanın içindeki çelişkileri de işaret etmek durumundayız. Ortada teknik bir müdahale olduğu ve Google'ın bu konuda sessiz kalmayı tercih ettiği açık.

Yandex
Yandex Haritalar'da aynı bölge için yakınlaştırmayla aldığımız görüntü bu. Gerçi stat bitti ve çok güzel oldu, Digital Globe umarım yakın zamanda bir güncelleme yapar.
Yorumlar (17)
 1. Yusuf Ülkü Yusuf Ülkü

  Daha önce cam gibi çıkan görüntü şimdi çıkmıyorsa bu google'ın değil bizim yasal mercilerin dayatmasıdır. Ayrıca .tr'li domainden bulanık çıkan görüntüler .com'dan rahatça görülebiliyor. Yine aynı şekilde HGK'ın özel olarak istediği Kuzey Kıbrık Türk Cumhuriyeti yazısı .tr'de var iken com'da çıkmıyor. Bizimkiler dayatınca google maps'de aha buyrun istediğinizi yaptık demiş gibi. İşi bilen her şekilde yolunu buluyor.

  1. Engin Kartal Engin Kartal

   +1

 2. Yorumcu Yorumcu

  benzer bir örnek olarak, çin civarlarında google.com/maps ile gezerseniz hibrit görünümde harite uyduya göre "bir tık" sağdadır. google.cn/maps ile girerseniz düzelir.

  muhtemelen google'ın aşırı tedbirli olmasından kaynaklanıyor. "eeey google sen mi büyüksün ... "

 3. son anda da dayamışssınız yandex reklamını :D

  1. Reklam mı? 🤔 Pek sanmıyorum. Zira Yandex bu haberi okuyunca "ya bizi hiç karıştırmasaydınız keşke" diyebilir. 😅

   1. Haklısınız adwords ile reklam verip googlea takip olmaya çalışıyorlar

   2. Bing haritalarını da yazıya dahil etseydiniz güzel olurdu

 4. Mantiksiz bir probleme mantikli bir aciklama getirmek zor. Bandwithi boşa harcamamak icin yapiyor olabilirler mi? youtube da kapandigi zaman acilmasi icin tenezzul etmemislerdi. TR kullanicisinin kisi basina getirdigi gelir hintlilerden bile az.

 5. Mustafa Mustafa

  Özellikle bulanıklaştırma yapılmamış, haritaya belli bir yerden sonra zoom yapılamıyor. Zoom yaptıkça büyük görüntü gelmediği için küçük olan görüntü daha da büyütülüyor. O yüzden bulanık gözüküyor.

 6. Bilal Bayrak Bilal Bayrak

  Bence;

  Türkiye olarak ülkemizde hizmet veren teknoloji firmalarının bize sunduğu hizmeti, Türkiye'de barındırılan sunucular vasıtasıyla yapmasının şart koşulduğunu göz önünde bulundurursak. Karmaşık bir durum olmaktan çıkıyor aslında.

  Google doğal olarak hizmet verebileceği bir veri merkezi oluşturmuş milyar dolarlar harcayarak en büyük veri merkezlerinden birini de Türkiye'ye kurması beklenemez ya.

  Fiber Optik bağlantıyı bir kaç ay öncesine kadar dans ederek satmaya çalışan bir altyapı şirketimiz varken hemde.

  1. Fiber ve dans denklemi, güzel tespit 👏👏👏

 7. Onderrr Onderrr

  Mümkün olsa diğer (tr uzantılı olmayan) domainlerinde netlik ayarlarını değiştirebilsek.

  Güvenlik konusu önemli, böyle zamanlarda faydalı olabilece şeyler

  Tabi normal zamanlarda net hale gelmek şartıyla

 8. Yıldırım Yıldırım

  Stratejik noktaların net olması zaten uygun değil. Kaldı ki google kafasına göre takılıyor. yandex gibi değil. yandex direkt karartma uyguluyor. Bence google da yapmalı karartmayı. Bulanıklık olayı ise tamamen teknik bir hata bence.

 9. Volkan Yılmaz ⚡ (@wolkanca) Volkan Yılmaz ⚡ (@wolkanca)

  Google'ın Türkiye'de veri merkezinin olmamasının nedeni yöneticilerin kafa yapılarıdır, bizim yöneticilerin ve danışmanlarının vizyon eksikliği nedeniyle yıllardır bu tür konularda konuda dünya köprüyü geçiyor biz köprüyü sonra yapıyoruz yada köprü yokken dereyi geçmeye niyetleniyoruz.

  Eskiden de böyleydi, şimdiki iktidarla alakası yok, genel konuşuyorum.

 10. Yavuz köprüsü hala inşaat halinde görünüyor ama ne hikmetse yol açık :)

 11. Osmansofular Osmansofular

  türkiye genelinde ekonomi kırizin eşiginde yiz tuzu kuru şirketler var bizler küçük işletmeciler her yıl aynı sıkıntı geçim ve para kaynagı

 12. T.C. nin gereksiz internet özgürlüğünü kısıtlama çalışmasıdır. VPN kullanılarak olması gerektiği gibi görülüyor.