PayPal alternatifi Skrill yurtiçi işlemlere kapandı
Finans

PayPal alternatifi Skrill yurtiçi işlemlere kapandı

PayPal'ın Türkiye'deki faaliyetlerini durdurmasından sonra akla gelen ilk alternatiflerden biri olan Skrill de (eski adıyla Moneybookers) Türkiye'deki servisini yeniden yapılandırıyor. Şirketin Webrazzi'ye yaptığı açıklamaya göre, Skrill, müşterilerine artık Türkiye içi para transferleri için destek vermeyecek.

Skrill açıklamasında Türk tüccarlara hizmet vermeye devam edeceğini ancak yeni uygulamaya konulan şirket politikası gereği, Türkiye'de yalnızca Dijital Cüzdan çözümünü sunacağını söylüyor. Hali hazırda kayıtlı kullanıcısıysanız çözüm, hesabınıza kredi ya da banka hesabınızdan belirli bir miktar para yükleyip işlem yapmanızı ön görüyor. Sofortüberweisung, POLi, EPS/NetPay, ePay.bg, Nordea Solo, Giropay, Direct Debit, iDEAL, Przelewy24, eNETS, PostePay, Astropay gibi alternatif ödeme yöntemleri Skrill'e kayıtlı kullanıcılara sunulmaya devam ediyor.

skrill2

Skrill müşterileri için en önemli değişiklikse, kullanıcıların yurtiçi işlem yapması ve yurt dışına para göndermesinin önünün kesilmiş olması. Yeni şirket politikasıyla birlikte Skrill'ün Türkiye'deki kullanıcıları yurt içinde bir diğer kullanıcıya para gönderemeyecek; yurt içinden de ödeme alamayacak. Ancak yurt dışından hesaba gelen ödemelerde bir sorun olmayacak.

2001 yılında Moneybookers ünvanıyla PayPal'ın Avrupalı alternatifi olarak kurulan girişim, 2010 yılında Skrill adıyla yenilenmiş ve geçtiğimiz yıl Optimal Payments tarafından 1.1 milyar euro'ya satın alınmıştı. Dünya çapında 200 ülkede 41 para biriminde ödeme yapılmasını sağlayan Skrill'ün aralarında eBay, Skype ve Facebook'un olduğu 100 binden fazla müşterisi bulunuyor, kendi verilerine göre. Şirket Türkiye'den kaç kullanıcısı olduğuna dair net bir veri paylaşmıyor.

Skill'ün yeni ödeme politikası Türkiye'de ödeme kuruluşlarının faaliyetleriyle ilgili değişen düzenlemelere bir yanıt olarak okunabilir. Tıpkı PayPal'ın faaliyet durdurma kararı gibi. Farklı ödeme şirketlerinin değişen koşullara nasıl yanıt verdiklerini görmek için çok beklememize gerek olmayacak gibi görünüyor.

Yorumlar (14)
 1. İndirim Kodu İndirim Kodu

  Paypal'ın Türkiye pazarından ayrılması diğer global ödeme sistemlerini de korkuttu. Paypal'ın ayrılması sadece diğer ödeme sistemlerini değil small business dediğimiz internetten incik boncuk,minik takılar satan ufak işletleri de çok ciddi şekilde etkiledi. Henüz "satın al" butonu olan direkt olarak checkout ödeme yöntemi bulunan local bir alternatif bile yok.

  İşin bir diğer yüzüyse yurtdışına iş yapan freelance yazılımcılar ve SAAS uygulamaları da çok ciddi şekilde etkilenmiş durumda. Devlet "bu kararım ödemelerini almamı etkiledi mi?, şirketi finansal olarak etkiledi mi? " diye sormuyor ama her ay sonu primleri yatırdın mı, vergini ödedin mi diye peşinde koşmasını iyi biliyor. Türkiye'de artık girişim yapmak,globale açılmayı hedeflemek sadece bir hayal oldu.Big data geleceğin önemli teknolojilerinden, SAAS her ay düzenli ödeme getiren çözüm tartışmalarından sonra geldiğimiz nokta "peki ödemeleri nasıl alabiliriz?"

  Teşekkürler BDDK.

  1. Cryptofan Cryptofan

   Sorun da bu zaten aç gözlü BBDK yurt dışından giren devlete büyük katkı sağlayan ancak çifte vergiye dahil olmadığından paypal ve bu tarz web cüzdanlarının türkiye ile ilişiğini kesiyor yada kayıt tutup vergi almak istiyor, ancak çok daha büyük bir bela geliyor başlarına ve bu önlenecek türden değil bitcoin ve türleri yayılıyor ödeme seçeneklerinde görmeye başladık.

 2. Yalçın Günen (@ygunen) Yalçın Günen (@ygunen)

  Haberi 10 kere okudum yinede birsey anlamadim.En onemlisi bu olay 1 temmuzdan sonra gecerli.Hic bahsedilmemis bile...

 3. Mertcan Mertcan

  Biz ölelim o halde pek bi imkan kalmadı sağolasın devlet büyüklerimiz

 4. Yurtiçinden para alamayacağız ve yurtiçi para gönderemeyeceğiz. burası anlaşıldı. Pekiyi diyelim bize yurtdışı bir şirket para gönderdi. para skrill hesabımızda görüntülendi. Biz türk kullanıcı olarak bu parayı türkiyede çalıştığımız bankaya gönderebiliyor muyuz ? tekrar edeyim çünkü bu konu benim için ölüm kalım meselesi gibi bişey. skrill hesabıma yurtdışından gelmiş olan parayı farz-ı misal iş bankasına transfer edebiliyor muyum? skrillden bu konuyla ilgili yapılan açıklamalar öyle muallak terimler içeriyor ki eminim bu kadar muallak ifadelerle Türkiyedeki politikacılarla yarışabilirler =)

  1. Bana yurtdışından para geldi, daha dün tr usd hesabıma kesintisiz geçmişler. Yurtdışı gelen para sorun olmuyor.

 5. yurtdışından gelen (amerika) maaşlarımızı türkiyedeki (örnek işbank) bankalara çekmeye devam edeceğiz o halde. doğru mu?

 6. İyi bari yurtdışından hesaba para gelmesinde sıkıntı yokmuş. Freelance çalışanlar için bi nebze iyi

 7. Somutmedya Somutmedya

  Madem Skrill'de yurt dışından para alabiliyoruz , Paypal'de neden alamıyoruz ?

  1. Cryptofan Cryptofan

   Paypal yüklü ödemelerde,gönderimlerde veya ticari hesaplarda %2 pay çıkarır bu da bazen göz çıkarır skrill her ödemede veya gönderimde 50 sent bu ülkeye veya talep ettiği vergiye göre değişir bu konuda paypal ücretsiz olduğundan dolayı veya döviz cinsinden kar çıkaran şirket olduğundan dolayı türkiyede yurt dışından ödeme veya gönderim yapılamıyor.

 8. Skrill e bulaşmayın..Netteki yorumları şikayetleri okursanız anlarsınız.

 9. Serkan Serkan

  Yurtdışına göndermek yok yurtiçine göndermek yok ee o zaman kapatın komple.

 10. Murat Murat

  kendi hesabımdaki parayı nasıl çekeceğim acaba, bu konuda bana yardımcı olabilecek olan var mı acaba?

 11. Güzel paylaşım olmuş ama hiç biri paypal gibi değil