PayPal alternatifi Skrill yurtiçi işlemlere kapandı

PayPal alternatifi Skrill yurtiçi işlemlere kapandı

PayPal'ın Türkiye'deki faaliyetlerini durdurmasından sonra akla gelen ilk alternatiflerden biri olan Skrill de (eski adıyla Moneybookers) Türkiye'deki servisini yeniden yapılandırıyor. Şirketin Webrazzi'ye yaptığı açıklamaya göre, Skrill, müşterilerine artık Türkiye içi para transferleri için destek vermeyecek.

Skrill açıklamasında Türk tüccarlara hizmet vermeye devam edeceğini ancak yeni uygulamaya konulan şirket politikası gereği, Türkiye'de yalnızca Dijital Cüzdan çözümünü sunacağını söylüyor. Hali hazırda kayıtlı kullanıcısıysanız çözüm, hesabınıza kredi ya da banka hesabınızdan belirli bir miktar para yükleyip işlem yapmanızı ön görüyor. Sofortüberweisung, POLi, EPS/NetPay, ePay.bg, Nordea Solo, Giropay, Direct Debit, iDEAL, Przelewy24, eNETS, PostePay, Astropay gibi alternatif ödeme yöntemleri Skrill'e kayıtlı kullanıcılara sunulmaya devam ediyor.

skrill2

Skrill müşterileri için en önemli değişiklikse, kullanıcıların yurtiçi işlem yapması ve yurt dışına para göndermesinin önünün kesilmiş olması. Yeni şirket politikasıyla birlikte Skrill'ün Türkiye'deki kullanıcıları yurt içinde bir diğer kullanıcıya para gönderemeyecek; yurt içinden de ödeme alamayacak. Ancak yurt dışından hesaba gelen ödemelerde bir sorun olmayacak.

2001 yılında Moneybookers ünvanıyla PayPal'ın Avrupalı alternatifi olarak kurulan girişim, 2010 yılında Skrill adıyla yenilenmiş ve geçtiğimiz yıl Optimal Payments tarafından 1.1 milyar euro'ya satın alınmıştı. Dünya çapında 200 ülkede 41 para biriminde ödeme yapılmasını sağlayan Skrill'ün aralarında eBay, Skype ve Facebook'un olduğu 100 binden fazla müşterisi bulunuyor, kendi verilerine göre. Şirket Türkiye'den kaç kullanıcısı olduğuna dair net bir veri paylaşmıyor.

Skill'ün yeni ödeme politikası Türkiye'de ödeme kuruluşlarının faaliyetleriyle ilgili değişen düzenlemelere bir yanıt olarak okunabilir. Tıpkı PayPal'ın faaliyet durdurma kararı gibi. Farklı ödeme şirketlerinin değişen koşullara nasıl yanıt verdiklerini görmek için çok beklememize gerek olmayacak gibi görünüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.