Güzellik ve bakım salonları için pazar yeri FunkMartini Türkiye'ye açılıyor
E-Ticaret

Güzellik ve bakım salonları için pazar yeri FunkMartini Türkiye'ye açılıyor

Güzellik ve bakım salonlarını, farklı iş modelleriyle internete taşıyan girişimler Türkiye'de her geçen gün yaygınlaşıyor. Henüz oluşma aşamasındaki bu pazarı büyütmeye aday yeni bir girişim FunkMartini, Atina merkezli.

Kasım 2013'te Gregory Stamatopoulos, Nikos Kalogridis, Christodoulos Papachristou  ve Alexia Kotsi tarafından kurulan FunkMartini bugün Güneydoğu Avrupa'nın en büyük online güzellik randevu platformu olduğunu iddia ediyor. Kuaförlerden berberlere, SPA'lardan solaryumlara kadar güzellik ve bakım alanında uzman bin 600 salona ücretsiz yazılım altyapısı sağlayan FunkMartini bugün 25 binden fazla müşteriye ulaşıyor.

Salonların online pazar yerlerinde toplanması bilinirliklerini artırıp, bulunurluklarını kolaylaştırırken son kullanıcılara bir komünite içinde olma ve güzellik-bakım içeriklerine rahatça erişme gibi faydalar sağlıyor. Aynı zamanda bir sadakat platformu olarak çalışan FunkMartini her bir rezervasyondan yüzde 15 komisyon alıyor ve bunun 0.05 dolarını bir hayır kurumuna bağışlıyor.

Bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 800 bin doları geçen FunkMartini'nin yatırımcıları arasında ismi açıklanmayan bir Türk yatırımcı da var. Ancak bu, girişimin Türkiye'ye açılmasında tek etken değil. FunkMartini'nin analizleri Yunanistan'da hedeflenebilir pazar büyüklüğünü 900 bin euro gösterirken Türkiye için bu sayı 3 milyar dolar civarında.

Bir süredir İstanbul'da güzellik ve bakım salonlarıyla görüşen FunkMartini'nin ulaştığı işletme sayısı 60'ı geçmiş. Girişimin Türkçe sitesini ve uygulaması ise henüz Türkiye'den son kullanıcılara açılmış değil.  FunkMartini kısa bir süre önce düzenlenen Arya Retreat 2016'da sahne alan girişimlerden biriydi.

Yorumlar (1)
 1. Mustafa Mustafa

  bizim de zamanında araştırdığımız bir konuydu. wahanda ve spafinder gibi dünyada başarılı örneklerini incelemiştik. ancak türkiyede en azından duyduklarımız bizi vazgeçirmişti. en temel sebepler şöyle:

  avrupada kuaför & güzellik hizmetleri gerçekten randevuyla çalışıyor. Türkiye'de randevu sistemi neredeyse hiç yok. olan yerlerde de tam bir uyum yok.

  avrupada kişi başı güzellik harcaması türkiyeye göre çok daha yüksek.

  kuaför & güzellik tüketicisinin kaymak tabakasını internet üzerinden işlem yaptırmak henüz o kadar kolay değil. telefon açmayı tercih eder durumda.

  son olarak, türkiye'de bir grup güzellik uzmanı & kuaförü ile arkadaş-dosthane bir ilişkiye girmeyi tercih ediyor. bu da hareketliliği biraz kısıtlıyor.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri