Nevzat Aydın'dan ceza ile ilgili Webrazzi'ye açıklama geldi
Girişim

Nevzat Aydın'dan ceza ile ilgili Webrazzi'ye açıklama geldi

Yemek Sepeti'nin Rekabet Kurumu'ndan ceza alması Türkiye'de internet girişimleri açısından sanırım bir ilk oldu ve bu konu en azından bir süre daha yankısını sürdürecek gibi. Biz de bu önemli karar sonrası sözlü savunmaya bizzat katılan, Yemek Sepeti'nin kurucu ortağı ve CEO'su Nevzat Aydın'nın yorumunu aldık.

Kararla ilgili görüş bildirmesini istediğimiz ve kararı temyiz edip etmeyeceklerini sorduğumuz Nevzat Aydın, kesilen 428 bin TL idari para cezasının Türkiye'de şu ana kadar ele alınan ilk örnek olduğunu ve Avrupa Rekabet otoritelerinin benzer soruşturmalarda şirketlere ceza vermeden sadece uyarı verdiklerini paylaştı ve kararın detaylarını beklediklerini ifade etti.

Nevzat Aydın'dan aldığımız açıklamayı aşağıda aynen paylaşıyoruz.

Rekabet Kurumu’nun hakkımızda aldığı karar açıklanmasına rağmen detayları henüz açıklanmadı. Kamuoyunda yanlış bir algı oluşmaması için konuya hangi açıdan baktığımızı paylaşmak ve bilgi vermek isterim.

Yemeksepeti olarak kurulduğumuz günden bu yana odağımızda tek bir konu var, o da kullanıcı memnuniyeti. Kullanıcılarımızın istedikleri yemeklere en uygun şartlarda en doğru fiyat ile ulaşması temel önceliğimiz. Bu sebeple her promosyonun yemeksepeti.com’da anında uygulanmasına ve onbinlerce restoranın menüsünün her daim güncel tutulmasına özen gösteriyoruz. Restoranlar kullanıcılara bir fayda sunuyorsa, bunun bizim kullanıcılarımıza da sunulması konusunda hassasız. Kullanıcılarımız da restoranlarda hangi indirimler bulunuyorsa, aynılarına Yemeksepeti üzerinden de ulaşabileceklerini biliyorlar ve bu konuda bize güveniyorlar.

Rekabet Kurumu soruşturmamızın temel sebebi de kullanıcılarımıza en doğru fiyatları yansıtma çabamız. Son alınan karara göre Rekabet Kurumu, restoranların paket serviste verdikleri fiyatların aynısını yemeksepeti.com kullanıcılarına da sunmalarını istememizi haklı bularak bu uygulamalarımıza devam edebileceğimizi belirtmiştir. Cezaya söz konusu durum ise şu ana kadar Türkiye’de ele alınan ilk örnek olmasına; Avrupa Rekabet otoritelerinin benzer soruşturmalarda şirketlere ceza vermeden sadece uyarı verdikleri bir durum olması itibariyle rekabet alanında şu ana kadar sınırları belli olmayan özel bir durum olan Yemeksepeti.com fiyatlarının farklı platformlardaki indirimleri de yansıtmasını diretmemizden kaynaklanıyor.

Bizim karşımızda hiçbir başarı gösteremeyip silinip giden rakiplerimizin güneşi balçıkla sıvamaya çalışması sonucu hakkımızda açılan soruşturmadaki rekabet kısıtlaması ile ilgili dört maddeden üçünde hiçbir sorun olmadığının; sadece yukarıda bahsettiğim tek maddenin konu olduğunun altını çiziyorum. Israrla vurgulamak isterim ki bu karar Yemeksepeti.com'un onbeş senedir sergilediği %100 kullanıcı odaklılığı konusunda en ufak bir değişiklik getirmeyecektir.

Öte yandan, rekabetin pazarı büyüttüğünün ve olgunlaştırdığının bilincinde bir firma olarak, bugüne kadar hiçbir zaman rakiplerimizi dışlayıcı ya da piyasaya girişlerini engelleyici adımlar atmadık. Yemeksepeti olarak tek gayemiz, yukarıda bahsettiğim gibi kullanıcılarımızın bize olan güvenini sürdürülebilir kılmak.

Kullanıcılarımız hiç merak etmesinler ve keyiflerine baksınlar. Biz burada hiç olmadığımız kadar sağlam durmaktayız. :)

Yorumlar (29)
 1. Tribünlere oynamış Nevzat bey..

 2. Şu cümle her şeyi özetliyor aslında, "Rekabet Kurumu soruşturmamızın temel sebebi de kullanıcılarımıza en doğru fiyatları yansıtma çabamız." Lokantalar ve müşteriler arasında aracı bir kurum olan Yemek Sepeti'nin kullanıcılara en doğru fiyatı yansıtmaya çalışması biraz tuhaf değil mi? Küresel markalar Yemek Sepeti'nden tek tek çıkmaya başladı artık. Olan gene Yemek Sepeti'ni kullanmaya mecbur olan küçük lokantalara oluyor. Ayrıca rekabet Kurumu'nun verdiği 428 bin TL çok komik bir rakam bence. Yerli girişimleri desteklemek adına para cezasıyla birlikte en az 1 ay kapatma cezası verilmeliydi.

  1. Tam bir osmanlı zihniyeti yaklaşımı. "birini kapatalım da öbürü büyüsün", böyle bir mantık görülmüş, duyulmuş şey mi? yeni bir arama motoru çıksa, sonra iş yapamasa, siz herhalde "google'ı da bir ay kapatmak lazım" filan dersiniz ya da yeni akıllı telefon çıkınca iphone'ları filan toplatırsınız. zaten bu zihniyet yüzünden işte "yeni firmalar" hiçbir yere varamıyor...

   1. Ercan Büyükbaş Ercan Büyükbaş

    Bunu da Osmanlıya bağladınız ama yanlış yerden. Osmanlı hakkında okulda dikte edilenler haricinde bir şey okuduğunuzu da sanmam. Devletin verdiği destekler için Webrazzi'yi okuyun, sadece resimlerine bakmayın lütfen. Hatta mümkünse sadece reklamlara tıklayıp çıkın.

 3. iki kere haber yaptınız ama hala davacı tarıfı dinleyemedik bu nasıl habercilik kardeşim. burası nevzat aydın'ın kişisel bloğu mu yoksa bir haber kaynağı mı?

  1. Esasinda Esasinda

   Hay yaşa ya. Eskiden bir sosyalmedya vardı. Onu da satın aldınız. Haberleri hep tek taraflı dinlemek zorunda kalıyoruz.

  2. Fiğter Çepibüğük Fiğter Çepibüğük

   Kişisel bloğu zaten :)

 4. Adeta bir siyasinin basın açıklamasını okur gibi hissettim kendimi. Neden bu ülkede siyasisinden girişimcisine, patronundan müdürüne herkes bu gibi kriz durumlarında "sağlam irade, milli güç, kimse bizi yıldıramaz" moduna giriyor, anlamak güç.

  1. Alperen Alperen

   Consumer odaklı bir sektörde oldukları için olabilir mi acaba

 5. Paket servisteki fiyatın aynısını istemiş Nevzat Bey.

  Peki senin aldığın komisyonu kim verecek ?

 6. Bolbol.com'u hiç dinlemedik. Webrazzi yanlı haber yapıyor diye düşünüyorum. Hiç bolbol.com'da şunları şunları söyledi diye gören oldu mu ? Nevzat bey'in burayla çok yakın ilişkisi olmalı ki onu savunucu ve tutan haberler yapılmaktadır.

  1. Para nerdeyse webrazzi orda :D

   Bir çok arkadaş yemeksepetinin nasıl kazanacağını sormuş. Burada tabiki biz hizmet veriliyor ve onlarca eleman çalıştırılıyor. Yemeksepetinin kullanıcıdan ekstra ödeme alması yerine restoranlardan bu ödemeyi alması tabiki son derece makul. Kaldı ki ben bir çok kez yemeksepetinin kullanıcısını savunup restoran kısmında yaptırıp yaptırdığına şahit oldum. Hem kullanıcı tarafında hemde restoran tarafında şahit oldum. Hernekadar webrazzinin bu konudaki tutumunu tasrif etmesemde (yapacaksanız adam gibi bilgi verin) bu dava da yemeksepetini oldukça haklı buluyorum.

   1. Seda Altun Seda Altun

    "tasrif" değil, tasvip.

 7. Tuna Celik Tuna Celik

  Bir sureligine pastane isletmis bir girisimci olarak yemeksepeti icin tam bir yam yam diyebilirim. Yemeksepeti ile calismaya basladiktan 3 ay sonra cikmak zorunda kaldik. Bir sure sonra resmen onlara para kazandirmaya basliyorsunuz...

 8. Sevgili Nevzat Aydın'a sormak istiyorum.

  Rakiplerimiz derken kimi kastetti? Yemek sepetine bu koşullarda kim Nasıl rakip olabilir.

  Ayrıca Nevzat bey çok zekice her fırsatta müterilere atıfta bulunarak müşterilere en ucuz ey uygun yemeği sunmaktır tek derdimiz diyor.

  Bende Nevzat beye söylüyorum gerçekten tek derdin müşteriler SE iptal edilen siparişlerin yerine ücretsiz yemek ver.

  Sözleşmene bunuda ekle. Eğer müşterinin vermiş olduğun sipariş hatalı değilse restoran tarafından asla iptal edilemez.

  Müşterilerde tahaddut ver.

  Restoran tarafından iptal edilen sipariş tutarında dilediğin restorandan ücretsiz siparis verebilirsin. HAYDE YAP Yapda görelim senin ne kadar müşterilerini düşündüğünü.

  Ayrıca ekşi deki yorumları okuyorum bunlar sanki başka gezegenden yazıyorlar içlerinde %10 bile memnun olan müşteri yok.

  BKZ: https://eksisozluk.com/entry/60967101

  1. Sanirim kendi karninizi dusunuyorsunuz, tam tersi is sahibi olan biri olsaydinizda bu kezde diger turlu konusacaktiniz. Boyle (ben) ci insanlar oldugu surece toplumda catisma eksik olmaz.

 9. Yine webrazzi'nin habercilikten uzak, tek taraflı ve yanlı tutumunu iliklerimize kadar hissettiğimiz bir an.

  Arkadaşlara sonuna kadar katılıyorum, bolbol'u neden webrazzi dinlemez, duymaz?

  Yemeksepeti istediği kadar kendini paralasın, yuvarlak cümlelerle tribünlere oynasın, işletme sahipleri nasıl kanlarının emildiğini iyi bilir. Kullanıcı tarafına gelirsek, yine saçmalık.

  Yemek sepetinden sipariş veriyorsunuz, evinize yemek ile birlikte işletmenin broşürü geliyor. Broşürde "Telefonla siparişlerde %10 indirim" diye bir tanıtım. E ne oldu şimdi? Yemeksepetinin komisyonunu hesapta işletme ödüyormuş.. Yalan. Özellikle küçük işletmelerin çoğu bu komisyonu kullanıcılarından alıyorlar. Ve hatta ulusal bir işletmemizden (isim vermeye gerek duymuyorum) sipariş verdiğimde bulunduğum bölgeme göre tamamen aynı ürünün fiyatı değişiyor. Mesela bir menüyü A adresimden sipariş edersem 35 TL fiyatı gözüküyor yemek sepetinde, B adresimden sipariş edersem 35,5 TL gözüküyor. Burada her iki adreste yemek sepetinde aynı işletmenin, aynı şubesinin servis alanında. Madem komisyonu işletme ödüyor, benim fiyatım nasıl oluyor da değişiyor?

 10. Özgür Özgür

  Yemeksepeti başka kurumlarda firmaların yer almasına izin vermiyor. %10 aldıklarından dolayı diğer siteler hiç komisyon almasalar bile aynı fiyatı yansıtmak zorunda bırakılıyor yemeksepeti ile olan sözleşmelerden dolayı. Ondan sonra çıkmış Nevzat Aydın hala ahkam kesiyor.

  Kardeş artık tüm sektör olayın farkında, restoranların sahipleri zaten durumdan muzdaripti ama elleri kolları bağlı kalıyodu hacimden dolayı.

  Yaptığınız işin yasal olmadığını, bu şekilde belli bir noktadan sonra durdurulamadığınızı herkes biliyor. Avrupa'yı örnek vermiş, Amerika'da olsa en az 100 milyon dolarlık ceza yerdi.

  Oturup bir de politikacı gibi açıklama yapmış, artık ne kimse yer senin başarının bembeyaz olduğunu, ne de en çok müşteriyi düşündüğünü.

  Müşteriyi en çok düşünsen o zaman rekabet ortamı engellenmesin diye sözleşmene maddeler koymazdın.

  Müşterinin sitende kalmasını düşünmüşsün bunda haklısın. Daha fazla müşteriyi ve restoranları süzüyim diye tabi...

  Ama yaptığın şu açıklamalardan sonra herkesi kandırabileceğini zannedebilecek kadar da bilinçsizsin. Susup otursaydın aşağı, bu kadar insanı hala kandırmaya çalışmakla, abuk subuk savunmalarla temize mi çıkıcaksın.

  Yemeksepeti bu sözleşmeler sayesinde en az 100 milyon dolarlık ekstra değer yarattı şirkete. Verilen ceza sadece göstermelik, bence Yemeksepeti müşterileri de Yemek Sepeti'ne dava açarak, bu rekabet hakkını elinden alan Yemek Sepeti'ne karşı durmalı.

  Ben bundan sonra Yemek Sepeti'nden sipariş vermek yerine direk olarak restoranlar ve diğer sitelerden sipariş vereceğim sözleşmelerin değişimiyle artık nasıl olsa restoranlar her yere girebilecek.

  Mafya gibi oturmuş yemek sektörünün üzerine, leke sürülmesin bize diyor ya, kafaya bak.

  Burası Türkiye yemezler, biz bu politikacı ağızlarına çok alıştık.

  Daha ağır konuşurdum da Webrazzi yayınlamayacak, o yüzden olabildiği kadar makul olmaya çalıştım.

  Sağlam girişimlerin dünyada hep şirket çalışanlarına hisse dağıtmasına ve bununla ilgili medyaya bir kelime konuşmamasına rağmen, sen bunu da tamamen PR malzemesi olarak kullandın. Biz paylaşımcıyız öyle böyle diye.

  E çalışanlarına dağıttığın hisselerin kazancından çok daha fazlasını haksız şekilde elde ettin. Restoranları, halkı mağdur ettin.

  "Yok abi adam baba adam, acayip cömert"

  Yersen.

 11. Haha:) konu yemekse; http://yemekmotoru.com

 12. Turker Yildirim Turker Yildirim

  Nevzat bey demiş ki,

  "Rekabet Kurumu soruşturmamızın temel sebebi de kullanıcılarımıza en doğru fiyatları yansıtma çabamız. Son alınan karara göre Rekabet Kurumu, restoranların paket serviste verdikleri fiyatların aynısını yemeksepeti.com kullanıcılarına da sunmalarını istememizi haklı bularak bu uygulamalarımıza devam edebileceğimizi belirtmiştir. "

  Aşağıdaki dökümana göre (ve ben yanlış anlamıyorsam), bkz madde 4, rekabet kurulu bunun tam tersini söylüyor.

  http://www.rekabet.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fGüncel%2fsorusturmalar%2fyemek+sepeti.pdf

  Bu dökümandan benim anladığım,

  1- Elinizdeki müşterilere joker vb. adlar altında ekstra indirim, masrafını kendi cebinizden ödeseniz bile, yapamazsınız pazardaki hakim konumunuz gereği

  2- Restoranların diğer firmalara daha iyi fiyat vermesine karışamazsınız. Restoran başka firmaya ucuz fiyat verirse, o fiyatı size de yansıtmak zorunda değil.

  Son kullanıcısı açısından kısa vadede kötü, özellikle bol bol joker indirim kullananlar için. Fakat uzun vadede rekabet açısından güzel karar.

  1. Eser G. Eser G.

   Çok hızlı okumaya çalıştığınız için mi okuduğunuz metni anlamıyorsunuz, yoksa başka bir sorun var mı merak ediyorum. Verdiğiniz link'teki şu karardan nasıl "joker olmayacak" sonucu çıkarmayı başardınız acaba?

   "Yemek Sepeti’nin rakip platformların tanıtımlarını engellediği, rakip platformlarla çalışmamaları karşılığında restoranlara promosyon sağladığı, ayrıca Joker uygulamasının 4054 sayılı Kanun’a aykırı olduğuna ilişkin iddiaların reddine

   OYBİRLİĞİ ile

   Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere karar verilmiştir"

   Yaşadığımız en büyük sorunlardan biri de çoğunluğun konuya tam hakim olmadan kendini yorum yapmak zorunda hissetmesi.

   1. Turker Yildirim Turker Yildirim

    haklısınız, 2. sayfa gözümden kaçmış.

 13. Onderceylan Onderceylan

  Bahsettiginiz kural yalnizca fiyatlar icin gecerli degil ne yazik ki. Yemek sepeti bir siparis kanali olmaktan ote, isletmelerin ic islerine karismayi kendine hak goruyor.

  Soyle ki, restoranlarin musterileri icin kendi kanallarinda yaptigi indirim ve promosyonlara mudahil oluyor. Menu fiyati ayni olmasina rahmen, en iyi indirimi ve promosyonu benim kanalimda ‘yapmak zorundasin’ diyor, yoksa anlasmamizi feshederim diye de tehdit ediyor. Bunun rekabet ihlalinden ote, is ahlakina aykiri oldugunu dusunuyorum. Guclunun her zaman zayifi ezdigi bir duzen icinde aksi bir hareket abes olurdu herhalde.

  Nevzat Aydin da soyle bir aciklama yapmis; “Rekabet Kurumu soruşturmamızın temel sebebi de kullanıcılarımıza en doğru fiyatları yansıtma çabamız.” Yapilan tum ihlallerden ve is etik/ahlakina uymayan bir politika sonrasinda alinan ceza sonrasi gelen bu aciklama bana talihsiz olmus. RK’nun verdigi birkac bin lira cezayi umursayip aciklama yapmasi bile sasirtici.

  En dogru fiyat YS fiyatlari degil ne yazik ki, isletmelerin YS’ne verecegim komisyonu musteriye indirim olarak vereyim gibi musteri icin asil en dogru fiyat yaklasimina bile tahammul edilmiyor. Tekel olmanin verdigi ve isletmelerin cirolarindaki etkisini goz onunde bulundurarak uzun adam mantigiyla is yapan bir tech tiran ne yazik ki YS. Turkiye’nin en buyuk tech firmalarindan birine yakismiyor.

 14. Bahsettiginiz kural yalnizca fiyatlar icin gecerli degil ne yazik ki. Yemek sepeti bir siparis kanali olmaktan ote, isletmelerin ic islerine karismayi kendine hak goruyor.

  Soyle ki, restoranlarin musterileri icin kendi kanallarinda yaptigi indirim ve promosyonlara mudahil oluyor. Menu fiyati ayni olmasina rahmen, en iyi indirimi ve promosyonu benim kanalimda ‘yapmak zorundasin’ diyor, yoksa anlasmamizi feshederim diye de tehdit ediyor. Bunun rekabet ihlalinden ote, is ahlakina aykiri oldugunu dusunuyorum. Guclunun her zaman zayifi ezdigi bir duzen icinde aksi bir hareket abes olurdu herhalde.

  Nevzat Aydin da soyle bir aciklama yapmis; “Rekabet Kurumu soruşturmamızın temel sebebi de kullanıcılarımıza en doğru fiyatları yansıtma çabamız.” Yapilan tum ihlallerden ve is etik/ahlakina uymayan bir politika sonrasinda alinan ceza sonrasi gelen bu aciklama bana gore timsah gozyaslari. RK’nun verdigi birkac bin lira cezayi umursayip aciklama yapmasi bile sasirtici.

  En dogru fiyat senin sitendeki fiyat degil ne yazik ki, isletmelerin YS’ne verecegim komisyonu musteriye indirim olarak vereyim gibi musteri icin asil en dogru fiyat yaklasimina bile tahammul edilmiyor. Tekel olmanin verdigi ve isletmelerin cirolarindaki etkisini goz onunde bulundurarak uzun adam mantigiyla is yapan bir tech tiran ne yazik ki YS. Turkiye’nin en buyuk tech firmalarindan birine yakismiyor.

 15. Hasan Deniz Hasan Deniz

  Yemeksepeti son birkaç yıldır zaten bende soru işaretleri bırakıyordu. Yaklaşık 2 kilometre ileride sürekli gittiğim bir dönerci yemeksepeti'ne girince oradan baktım, 5 liralık döner 6 liraydı. Halbuki mekanda yediğinizde veya telefonla direk arayıp sipariş ettiğinizde fiyat aynı: 5 lira. Demek ki yemeksepeti firmadan 1 lira komisyon alıyormuş. 5 liralık dönerden 1 liralık komisyon almak ne demek yahu? Restoranın cebinden bir şey çıkmıyor, ben veriyorum o parayı. Ve siz çıkmış müşteri memnuniyeti diyorsunuz. Kazıklayarak mı beni memnun edeceksiniz? Elbette komisyonunuz olacak, hakkınız bu. Ancak 5 liralık dönerde 1 lira komisyon olamaz, olmamalı. Dönercinin cingözlülüğü değil bu, yemeksepetine rakip firmalarda dönerin ücreti aynı: 5 lira.

  Yemeksepeti'nin bu olaylarından sonra alternatif platformları incelemeye başladım. Gördüğüm kadarıyla, sık sık sipariş verdiğim mekanlar rakip firmalarda yemek sepetine göre 1 ile 4 liraya kadar daha ucuz. Üstelik rakip firmaların müşteri hizmetlerinin kalitesi ile Yemeksepeti'nin ki de aynı. İşletmeler ürünlerinin satılmasını isterler ve her şekilde bu ürünleri satarken müşteride olumsuz iz bırakmak istemezler. Bu nedenle aracı (sipariş firmalarının) kullanıcı odaklılığı en çok fiyatlarda kenisini gösterir ki yemeksepeti bu konuda sınıfta kalmış zaten.

 16. Bolbol veya Yemeksepeti ile alakam yok ancak başka bir yemek sipariş sitesi ile alakam var. Geçen sene Şubat ayında Dominos şubeleri ile çalışmamız engellendi ve bizimle çalışmaya devam eden dominos şubesine yemeksepeti dışında bir platform ile çalıştığı için Dominos(!) merkezden şubeye ceza kestiler. Cezadan sonra şube bizimle çalışamayacağını bildirdi. Daha sonra bu soruşturma açıldı.

  Yaklaşık 1-2 ay boyunca Dominos şubesi ile çalışamadık ve hem ciro kaybettik hem de müşteri kaybettik. Söz konusu şube de bu dönem boyunca 30 bin TL zarar ettiğini söyledi, biz de 1500-2000 TL zarar ettik ancak en önemlisi müşteri kaybettik. Zaten alışkanlık değiştirmeye çalışmak asıl işimiz, binbir zorlukla müşterimizi kazandık derken böyle bir olayla müşterileri kaybetmiş olduk.

  Buna benzer başka olaylar başka sitelerin de başına geldiğini duyduk.

  YS'nin Dominos ile yaptığı bu hareket etik olmadığı gibi rekabete de aykırıdır. Ancak bizim sesimiz çok çıkamadığı için bunları bilmezsiniz. Rekabet kurulu en azından bazı şeylerin yolunda olmadığını kanıtlamış oldu. Yoksa başarısını kıskandığımız yok, hatta bu sektörü oluşturduğu için teşekkürü bir borç biliriz YS'ye. Sektörü oluşturmakla kalmayıp, sektörün tek sahibi olmaya çalışması ise etik değildir. Zaten pazarın %99'na sahip, %10'u 5-10 site içinde dağılsa bile bir şekilde ayakta kalabilirdik.

  Saygılar.

 17. Demir Toplu Demir Toplu

  Nevzat İngilizce yazıp sonra google translate ile Türkçeye çevirmiş sanırım. Bu cümleyi anlayabilen var mı?: "Cezaya söz konusu durum ise şu ana kadar Türkiye’de ele alınan ilk örnek olmasına; Avrupa Rekabet otoritelerinin benzer soruşturmalarda şirketlere ceza vermeden sadece uyarı verdikleri bir durum olması itibariyle rekabet alanında şu ana kadar sınırları belli olmayan özel bir durum olan Yemeksepeti.com fiyatlarının farklı platformlardaki indirimleri de yansıtmasını diretmemizden kaynaklanıyor."

 18. yemeksepeti restaurantları fraud şekilde arayıp, restaurantların başka yerlere daha uygun fiyatla yemek verip vermediklerini bile denetlemeye çalışan bir şirket. kardeşim sanane, restaurant telefonla gelen müşterisine uygun fiyat verebilir. yemeksepeti kendi sipariş sistemi haricindeki her yolu kapamaya çalışan bir yapı. ticari ahlak ve etikten yoksun yapıya sahipler.

  yemeksepeti ile çalışan her restaurant kesin olarak bu kadar fazla komisyondan, joker ücretlerinden, aylık ücretlerden ve diğer ödemelerden rahatsızlar. kapı kapı gidin sorun işletmelere. hangisi ''aa çok memnunum'' diyecek çok merak ediyorum.

 19. Burada yorum yapanlar ya restoran sahibi ya da bolbolun adamı sanırım :) ben memnunum fiyat politikasından neden fazla yemek parası ödemek için ağlayayım manyak mıyım?