Google Tango teknolojili ilk akıllı telefon Lenovo PHAB2 Pro duyuruldu

Google Tango teknolojili ilk akıllı telefon Lenovo PHAB2 Pro duyuruldu

İki yıl önce, akıllı telefonlara yeni boyut kazandırma vaadiyle Google tarafından duyurulan Project Tango ilk meyvelerini verdi. Bu yılın başlarında yine Merve Kara'nın haberinde Lenovo'nun Tango'lu akıllı telefonlar üzerinde çalıştığını bildirmiştik. Nihayet Lenovo, Tango teknolojisiyle uyumlu dünyanın ilk akıllı telefonu PHAB2 Pro’yu tanıttı. Tango teknolojisiyle çalışan cihazlar, kullanıcılara sanal gerçeklik deneyimi yaşatmayı vadediyor.

Tango-1

Tech World’de tanıtılan Lenovo PHAB2 Pro, sanal gerçeklik sunabilmek için çevresini algılayıp haritalar oluşturuyor. Bu sayede örneğin öğrenciler gerçek ölçeklendirmiş dinozorları sınıflarında görebilecek ve onların etraflarından dolanarak yakından inceleme fırsatını yakalayabilecekler. Zenginleştirilmiş gerçeklik sayesinde mutfak tezgâhınızda domino oynayabilecek, dijital evcil hayvanınızı odanızda büyütebilecek, evinizi istila eden uzaylılarla savaşabileceksiniz.

Sanal gerçeklikte yeni bir boyut

Google’nın Tango teknolojisi sayesinde kapalı alanlar haritalandırılabiliyor ve bu sayede GuidiGO uygulamasıyla sanal müze turları dahi yapılabiliyor. Tango teknolojisiyle PHAB2 Pro, kendini sürekli eğitme ve geliştirme özelliği ile daha önce hiçbir akıllı telefonda görülmemiş deneyimler sunuyor.

Tanıtım etkinliğinde, "mükemmel bir konsepti ticari fizibilitesi olan bir mobil cihaza dönüştürmeyi amaçladıklarını" söyleyen Lenovo Tablet ve Mobil İş Grubu Başkan Yardımcısı Jeff Meredith, PHAB2’yi şu sözlerle anlattı: “Tango’yu gördüğümüz ilk andan beri, GPS gibi yaygın bir teknoloji haline gelebileceğini düşündük. PHAB2’yi teknoloji dünyasında yeni bir çığır açabilecek boyuta getirebilmek ve genel tüketiciyle buluşturabilmek adına, makul bir fiyatla, sadece yeni bir teknoloji taşıyan değil ama her anlamda muhteşem olan bir telefon geliştirdik.”

Tango-2

Tango teknolojisi nasıl çalışıyor?

PHAB2 Pro’nun üç kamerası ve sensör yelpazesi sayesinde gerçek dünyaya sanal obje yerleştirme, zenginleştirilmiş kapalı alan navigasyonu ve gerçek alanların anında ölçümü gibi deneyimler sağlıyor. Üç ana teknolojisi hareket takibi, derinlik algısı ve alan taraması sayesinde Tango deneyimleri hayata geçiyor. İçindeki sensörler sayesinde saniyede 250 bin ölçüm yaparak çevresindeki objeleri algılama özelliğine sahip. Tango teknolojisi, PHAB2 Pro’yu benzersiz kılarken, diğer akıllı telefon özellikleri de en üst düzeyde seyrediyor. PHAB2 Pro diğer Phab 2 ürünleri ile birlikte yüksek ses ve görüntü kalitesi sunuyor.

Tango-3

PHAB2 Pro hayatın her anını üst kalitede videolarla kaydedebilmeniz için Dolby Atmos ses sistemi ve Dolby Audio Capture 5.1 teknolojisine sahip. Dolby Audio Capture 5.1 teknolojisi sayesinde kristal berraklığında 5.1-kanallı surround sistemi kullanarak hayatınızın her anını kaydedebilir ve paylaşabilir, özel anlarınıza zenginlik, berraklık ve derinlik katabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için cihazda 3 adet mikrofon, gürültüyü azaltan mekan kaydı, 4K kalitesinde video çekimi yapabilen 16 MP kamera, Tango uyumlu Qualcomm Snapdragon 652 sekiz-çekirdekli işlemci, 4GB hafıza ve Fluence Pro bulunuyor. Üstelik Dolby Atmos uyumlu içerikleri kulaklıkla dinlediğinizde kendinizi filmin ortasında hissedeceksiniz. 6.4 inç boyutuyla PHAB2 Pro, akıllı “Assertive Display” özelliği ve 2560x1440 QHD çözünürlüğüyle mekan ışığına göre fotoğraf kalitesini optimize edebiliyor.

Artırılmış gerçekliği uygun fiyata sunuyor

PHAB2, daha yüksek fiyatlı ürünlerde bulunan Artırılmış Gerçeklik’in sunduğu pek çok özelliği uygun fiyatla kullanıcılara sunuyor. Örneğin PHAB2’nin Artırılmış Gerçeklik moduyla, sanal fonda veya çizgi karakterlerle çok daha özel kareler elde etmek mümkün olacak. Facebook, Instagram benzeri paylaşım platformları için oldukça faydalı bir özellik olarak öne çıkacak. Hızlı fokusa sahip 13 MP kamerası, mikroSD ile artırılabilen 32 GB dahili hafızası ve 6,4 inç HD ekranı PHAB2’nin diğer özelliklerini oluşturuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.