Yahoo, arama teknolojileri de dahil 3 bin patentini satıyor
Teknoloji

Yahoo, arama teknolojileri de dahil 3 bin patentini satıyor

yahoo-daily-mailYahoo'nun bir süredir ana hizmetleri olan arama ve e-posta servislerini satmak için görüşmeler yaptığı biliniyor. Şirket bugün yeni bir duyuru yaparak arama teknolojileri de dahil 3 bin patentini satılığa çıkardığını açıkladı.

Yahoo'nun ilk aldığı patentin tarihi 1996 yılına kadar uzanıyor. Şirket aradan geçen yaklaşık 20 yılda patent portföyünü geliştirmeye devam etmiş. Bugün ise şirketin portföyünde çok çeşitli alanlarda yaklaşık 3 bin patenti bulunuyor. Şirket sahip olduğu bu patentleri resmi olarak satışa çıkardığını ve Haziran ayının ortasına kadar teklifleri toplayacağını belirtmiş.

Analistlere göre Yahoo'nun patent portföyünün toplam değeri 1 ile 4 milyar dolar arasında. Tabi ki Yahoo'nun patentlerini 2 milyar dolar ve üstü bir değerlemeyle satması zor görünüyor fakat analistlerin ortak görüşüne göre patentlerin değeri en az 1,5 milyar dolar. Yahoo ise portföyünü 1 milyar dolar değerleme ile satmak istiyor.

Yorumlar (1)
  1. Yahoo konusunu üzülerek izliyorum. Yönetim kademesinde ki hırsların bir firmayı nasıl sona sürüklediğini bir film izlermiş gibi izliyorum. Dünyanın en büyük arama motoru ve dolayısıyla en büyük firması olabilirdi ama yanlış kararlar, stratejiler, yanlış satınalmalar, kendilerini almak isteyenlerle dalga geçmeler ve sonunda dalga gecilecek hale gelmeler... Hepsi bence bir kitap da toplanmalı ve günümüz girişimcilerine ders olarak okutulmalı. Yahoo Altavista'dan, Netscape'den ders almalıydı ama almadı! Günümüzde patentlerinin aslında toplam değeri yok, bazıları satılabilecek konumda. Posta servisine tabii ki talip çıkabilir. Ama herşeyi topluca birine satma şansı "artık" yok!

    Yıllar önce Microsoft ve bazı büyük firmalar kendisini almak isterken resmen dalga geçer gibi açıklamalar gördük. Şimdi dalga geçilecek konuma geldiler! Hiç mi geleceğe yönelik simülasyon tekniklerin yok, sosyal platformları satın almak seni ne kadar götürebilir hiç mi analiz yapmadın! Yoksa kumar mı oynadın? Kaybettin!