Hepsiburada kendi dağıtım şirketini kurmaya hazırlanıyor!
E-Ticaret

Hepsiburada kendi dağıtım şirketini kurmaya hazırlanıyor!

 

Hepsiburada-kargo-yeniDoğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Temmuz 2015'te pazar yeri açılımı yapan Hepsiburada.com hakkında önemli rakamlar ve bilgiler açıkladı. Hepsiburada.com'un Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika (EEMEA) ve Rusya’yı kapsayan bölgede en büyük e-ticaret şirketi konumunda olduğunu (burada hangi büyüklüğün referans alındığını bilemiyoruz) söyleyen Hanzade Doğan Boyner, bu bölgede e-ticaret denince akla gelen ilk markanın Hepsiburada.com olmasını hedeflediklerini söylüyor.

Pazar yeri, toplam cironun yüzde 40'ını getiriyor

Fortune Türkiye'de yayınlanan bilgilere göre Hepsiburada.com, cirosunun yüzde 40'ını pazar yeri üzerinden elde etmeye başlamış bile. Pazar yeri platformunun büyümesi yüzde 100’ün üzerinde ve bu platformda 2 binin üzerinde kayıtlı mağaza yer alıyor. Satıştaki tekil ürün sayısı 1.5 milyon adete ulaşmış.

"Dağıtım şirketi kuracağız"

Fortune-Hepsiburada-AmazonAylık ziyaret sayısının Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezinin 10 katından fazla olduğunu söyleyen Hanzade Doğan Boyner, Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan, 100 bin metrekare büyüklükteki depoya yapılan yatırımdan bahsediyor ve Hepsiburada'nın bir dağıtım şirketi kuracağını açıklıyor;

"Çok büyük yatırım yaptık. Biz bu yatırımı inşaat ve arsaya değil tamamını operasyon merkezinin teknolojisine, otomasyona, raf sistemlerine yaptık. Burayı bu hizmeti almak isteyen tüm markalara ve mağazalara açacağız. Hayatı kolaylaştıracak diğer yatırımlarımızdan biri; dağıtım şirketi kurmak. Bu konuda, Türkiye’deki dağıtım ve kargo şirketleri e-ticaretin hızına adapte olamadılar. Bu yatırımımızla, İstanbul içi dağıtımımızı yıl sonuna kadar kendimiz yapmayı planlıyoruz. Aynı gün teslimat ve randevulu teslimat konularına ağırlık veriyoruz.”

Aynı gün sipariş şirketi olabilir

Bu açıklama Hepsiburada.com'un aynı gün teslimat şirketi kuracağına dair bazı duyumlarımızı doğruluyor. Konuya ilişkin alacağımız yeni bilgileri en kısa sürede sizlerle paylaşmayı umuyoruz. Bildiğiniz gibi Hepsiburada'nın D Ödeme Sistemleri ile ödeme hizmetleri alanına da giriş yapacağını paylaşmıştık.

Son olarak röportajda verilen diğer rakamları paylaşmadan geçmeyelim;

 • Hepsiburada.com, 150 binden fazla ürün çeşidine sahip.
 • Son üç sene içinde 'teknoloji üssüne' 125 milyon TL yatırım gerçekleştirilmiş.
 • Ayda 17 milyon ziyaretçi ağırlanıyor.
 • Hepsiburada deposunda 1.2 milyon adet ürün yer alıyor.
 • Ayda 2 milyon ürün sevkiyatı gerçekleştiriliyor.
 • Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonu yüzde 60’ları geçti.
 • İnternetten alışveriş oranı ABD’de yüzde 17, Avrupa’da yüzde 11, İngiltere’de yüzde 17, Türkiye'de sadece yüzde 1,5.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (14)
 1. Birileri bakar birileri yapar. Tebrikler.

  Uber'e nasıl rakip oluruz, 3 ayda milyar dolarlık şirket nasıl yaratırız gibi boş hayaller peşinden devam.

 2. Hepsiburada ile ilgili kötü yorum hiç duymadım. İnşallah iyi olur vatandaş faydalanır.

 3. Esasinda Esasinda

  Batarlar. Çok kritik ve yanlış bir hamle. Eğer doğan gurubu dağıtım şirketi kuracaksa sorun yok. Ama hepsiburada kuracaksa kesinlikle batarlar.

  1. Batarlar saçma olmuş biraz. En basitinden 15 araç kiralayıp teslimat yapıcak olmadı bu hizmeti sonlandırır.

   Tutarsa büyütür işleri, zaten şu anda diğer kargolara taşıtıyor eşyalarını.

 4. Hakan Sarıkaya Hakan Sarıkaya

  Adamlar aştılar iyice kendilerini

 5. kesinlikle bu sektör için bir dağıtım şirketine ihtiyaç var. Piyasadaki kargo şirketleri yüzünden pek çok eticaret sitesi müşteri kaybetti. Sırf mavi logolu kargo şirketiyle muhattap olmamak için 5 lira fazla verip başka yerlerden alıyorum ürünlerimi. Sanıyorum doğan grubu sadece hepsiburada.com için yapmaz bu işi idefix, D&R gibi diğer eticaret sitelerinde de kullanacaktır.

 6. Çok doğru bir karar. Kargo şirketierinin saçma sapan çalışmalarından bıktık! Umarım başarılı olur.

 7. Ercan Kumcu Ercan Kumcu

  Bukoli'nin kargo verimsizliğini azaltacağını düşünüyorum. Hepsiburada da bukoli benzeri bir model ile ilerlemeli.

 8. Alperen Alperen

  Kargo şirketlerinin sadece Hepsiburada'ya çalışan şubeleri var. Dolayısıyla bu kadar büyük bir hacme sahip site, kendi dağıtım kanalını kurmayı pekala düşünebilir. Müşteriyi çileden çıkaran Yurtiçi Kargo gibi şirketler yerine doğrudan kendi şirketleriyle çok çok kısa bir sürede dağıtım gerçekleştirirler. Bu tabi bu sefer de e-ticaret sektöründe Hepsiburada'nın piyasayı domine etmesine sebep olabilir. Bekleyelim, görelim.

 9. Emin Karagil Emin Karagil

  Arkadaşlar hep sorunlu olan taraf kargo değildir. Bizzat işin içerisinden biri olarak bunu net olarak söyleyebilirim. Mavi logolu denen firmada bir adet kiralık kamyonetim var. Çoğu zaman kendim dağıtıma çıkıyorum. Hepsiburada'nın bayağı teslimatı oluyor. Alıcılar çok gıcık oluyor, önce paketi açmak istiyorlar. Olmaz deyince bize kızıyorlar. Halbuki yasa böyle. Ondan sonra mavi logolu kırmızı logolu kötü. Yok böyle birşey. Mavi logolu tıkır tıkır ödememi yapıyor. Sağlam firma olduğu için bizde işimizi iyi yapıyoruz. Doğanlar bu işe giremez çünkü ciddi bi yük. Araç maliyeti, bakımı, mazotu, şöförü falan kolay bi iş değil. Dolayısıyla mavi veya kırmızı logoyla ciddi bi anlaşma yapmak zorunda kalırlar. Sıfırdan kargo altyapısı kurmak imkansızdır. Her bölgeye depo kurman gerekir v.s. Aydın beyin paralarını bu şekilde harcarlarsa aydın bey web sitesi eticaret girişimcilik ruhu dinlemez çeker serverın fişini. Ekosistem 2. bir tazedirekt faciasını kaldırmaz. Türkiye'nin en önemli ve yatırım almaya müsait girişimlerinden getir, YemekMotoru.com ve mealbox gibi girişimler ekosistemi sağlıklı tutmaya devam eder.

 10. Bence haklılar ve kendi dağıtım şirketlerini kurarlarsa daha fazla büyürler artık ticaret internette.

 11. Oğuzhan Oğuzhan

  Umarım kendi dağıtım şirketlerini kurarlar da şu anki o berbat kargo firmasından kurtulmuş oluruz. Ama sadece istanbul değil tüm Türkiye için olmalı. Malum kargo firması şubelerinin telefonunu bile bilerek açmamaya devam etsin.

 12. İstanbul içi dağıtımlarını zaten aynı gün teslim siparişlerde yapıyorlardı. "Aynı gün teslimat ve randevulu teslimat konularına ağırlık veriyoruz.” söyledikleri gibi bu konuya ağırlık verilecek. Tüm Türkiye'ye dağıtım söz konusu değil, yanlış anlaşılmasın.

 13. Hem %17+ kdv komisyon al hem 28 gün vade koy, hemde vadesi gelmiş ödemeleri 2 haftadır entegrasyon hatası bahanesiyle ertele. Ben hayatımda böyle kimin eli kimin cebinde belli olmayan saçma sapan bir pazaryeri görmedim.

  2 HAFTADIR ENTEGRASYON HATASI DENİLEREK ÖDEME YAPMIYORLAR, BULAŞMAYIN BAŞINIZ YANAR