BDDK, PayPal'ın lisans başvurusunu neden reddettiğini açıkladı
Finans

BDDK, PayPal'ın lisans başvurusunu neden reddettiğini açıkladı

PayPal'ın Türkiye operasyonlarını durdurmasına ana gerekçe olarak gösterdiği lisans başvurusunun reddi konusunda BDDK tarafından beklenen açıklama bugün yapıldı. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, ön görüleri doğrular şekilde şirketin sunucularını Türkiye'ye getirmeyi reddettiğini belirtiyor.

Akben'in açıklaması PayPal'ın başvurusunun hangi yasa ve tebliğler çerçevesinde değerlendirildiğine açıklık getiriyor. Akben 27 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun 14. ve 18. maddelerinde, ödeme hizmetleri alanında faaliyette bulunmak ya da elektronik para ihraç etmek isteyen kuruluşların, BDDK'dan izin almak kaydıyla faaliyette bulunabilecekleri hükmü bulunduğunu hatırlatıyor.

Kanunun geçici 2. maddesi hükmünce alt düzenlemelerin yayımlandığı 27 Haziran 2014 tarihinden itibaren bir yıl içinde alt düzenlemelere uyumlu hale gelip başvuru yapması gerektiğini söyleyen Akben, "Şirket bu kapsamda 27 Haziran 2015 tarihi öncesi Kanunun 12. maddesinin 1 numaralı fıkrasında belirtilen ödeme hizmetleri ve 20. maddesi uyarınca elektronik para ihracı faaliyetlerini yürütmek üzere faaliyet izni başvurusunda bulunmuştur" diyor.

PayPal'ın başvurusunu değerlendiren BDDK'nın ret cevabının gerekçesini ise şöyle açıklıyor Akben:

Şirketin, Kanunun 23. maddesi ve Tebliğin 16 maddesine uyum için gerekli çalışmaları yapmadığı görülmüş, şirket ile yapılan müteaddit yazışma ve toplantılarda bu durum dile getirilmiş ancak 'Sistemlerin yurt içine getirilmesine ilişkin herhangi bir fizibilite çalışması yapmadıkları, sistemleri Türkiye'ye getirmenin teknik olarak mümkün olduğu ancak global şirket politikası gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye'ye getirmeyi planlamadıkları ifade edilmiş" diyor ve ekliyor: "Şirkete işlemin bir tarafının yurt dışında olduğu işlemler için Tebliğin 16. maddesi 4. fıkrasında tanımlanan istisnaları kullanarak daha minimal bir sistemle 'cross border' (sınır ötesi) olarak adlandırılan farklı bir faaliyet izni için başvurabilecekleri belirtilmiş, şirkete nihai kararını vermesi için bir süre verilmiş ancak verilen süre zarfında firmadan herhangi bir geri dönüş olmamış ve faaliyet izni başvurusu olumsuz sonuçlanmıştır.

Özetle, PayPal'ın verilerini Türkiye'de tutmayı reddetmesi ve önerilen alternatif çözümü de kabul etmemesi faaliyetlerini durdurmasıyla sonuçlandı. BDDK Başkanı mevzuatın tüm firmalar için aynı olduğunu hatırlatma gereği duyuyor ve durdurma kararından üzüntü duyduklarını söylüyor. Kararın ardından PayPal Avrupa ve ABD yöneticileriyle toplantılar yaptıklarını da açıklayan Akben, geri dönüşün mümkün olduğunu da söylüyor: "Her şirket gibi ilgili firma da gerekli şartları sağlayıp tekrar başvuru yapması halinde faaliyet izni süreci yeniden başlatılabilecektir" diyor Akben.

Yorumlar (118)
 1. Gökçen Karan Gökçen Karan

  İyi yapmış Paypal. Ben de olsam getirmezdim sunucularımı Türkiye'ye.

  1. Keşke sende gitsen ülkeden

  2. Oğulcan Oğulcan

   Katılıyorum

   1. Oğulcan Oğulcan

    Gökçen'e

  3. Zaten Türkiye Paypal sunucuları için gerekli altyapıya bile sahip değil

  4. Bankalar haksız yere dosya masrafı aldılar. Onların da lisansını iptal edin. Sicil affı getirildi kimse uygulamıyor hadi lisanslarını iptal edin. Yok bunu yapamazsınız. Öyleyse sonuna kadar haksızsınız

  5. madem paypal gitti e-ticaret bitti,bizde mahalle pazarlarında ürün satarız artık,yeni türkiyenin yeni ticaret anlayışı mahalle sokak pazarları ,

  6. Paykasa Paykasa

   Gökçen hanıma katılıyorum bence cook guzel yapmıs

 2. Hükümetlerin PayPal gibi devasa ve dünyaya yön veren şirketlerin şartlarına artık uyması veya bir orta yol bulması gerek bence ama Paypal eğer sunucularını her ülkenin yasalarına göre barındırıp Türkiye'de çirkeflik yaptıysa üzücü bir durum.

 3. J4Ckk3Tch J4Ckk3Tch

  Devletin her şeyi kontrol etme fantazisi yüzünden olan vatandaşa oluyor.

  1. Teknoloji İle İlgili Teknoloji İle İlgili

   Her şey değil, ülkeye giren çıkan parayı kontrol etme sorumluluğu vardır devletlerin.

   1. Entityproject Entityproject

    Şu anda edemiyor ama sunucuları ülkeye getirseydi (ne demekse artık), edebilecekti öyle mi?

   2. İsterse edebilir Veriler SSL Şifreli ve Dijital .Devlet kasıtlı olarak kapatıyor Paypalı.Ayrıca Paypal'ın bölgesel sunucuları vardır.Her ülkede sunucusu yoktur.

   3. Evet Parayı kontrol edip Hem paypala hemde bizlere vergi kesmeye çalışıyorlar biraz anlayın Devlet Hep bizleri mağdur bırakıyor Paypal yoksa devrim yok Paypal yoksa Türkiye diye bir ülke yok benim için Haritadan silindi olarak görüyorum ben Bu 60yıl geride kalmış ülkeyi

  2. Mahmutgundogdu Mahmutgundogdu

   Devlet zaten denetim demek. Denetim ile fişlemeyi bizim ülkede uygulamada karıstırmıslar o yüzden belki kötü bakıyoruz. Denetimsizlik kötüdür.

  3. Samet kardeşim, vergi vermeden işlerini halletmek istiyorsan vergiden muaf ülkelere yerleşebilirsin. Ama bu ülkeyi kuran kişi diyor ki: Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Anayasa da bunu diyor. Bunu ahmet mehmet çıkartmamış bizim borçlar kanunumuzda ticaret kanunumuzda kitabına uygun Avrupa'ya vergi veriyorken bizim ülkemizde dolarla sattığını sana tl olarak ödeyen paypal i savunma bence. Paypal e USD veya EUR hesabı veremiyordunuz. 100 dolar ürün satıyorsun sana parasını tl olarak veriyordu. Ama sen satın alırken dolar olarak ödüyorsun Parası merkez bankasının döviz rezervinden çıkıyor. Bu kadar basite indirmeyin olayı. Devletimizin bir bildiği var ki buna müsaade etmedi. Ki 2 yıldır bir eksikliğini hissetmiyoruz çok şükür. Şirketimi kurdum sanal posumu aldım paypal yerine kendi posumu kullanıyorum ekstra olarak iyzico da var girip oradan ödüyor müşterilerim.

 4. Çözüm önerisiyle birlikte gerekenler yapılmış buna rağmen adım atmadılarsa lisans iptali kaçınılmaz. Umarım orta bir yol bulunup tekrar faaliyete geçer.

 5. Cem Tan Cem Tan

  türkiye cumhuriyeti yasası esastır bakın yurt dısında gerekli mercilere bilgi vereden banka hesabı bile açamıyorsunuz başka ülkenin vatandaşı iseniz , vergi kaçırma uyuşmazlık cabası , bende dogru olan bu bizim yerli girişimlerimiz var bu konuda herkesin rahat olması gerekiyor.. türkiye teknoloji yoksulu bir ülke degildir , isteyen kalır isteyen gider ....

  1. Fatih K. Fatih K.

   Yerli alternatif nasıl bizi rahatlatacak anlamıyorum. Bana iş yaptığım ve Türkiye için PayPal haricinde bir seçenek bulunmayan Etsy'de yerli alternatiflerin nasıl kullanılacağını anlatın. Eskisi gibi işimi dakikasında tamamlayabileceğimi gösterin ben de diyeyim ki tamam haklısınız. Sadece kendi açınızdan, satın alma işlemleri için bakıyorsunuz. Türkiye yasaları esastır tamam da biraz da bizim faydamıza olsun bu yasalar. Sürekli bizim işlerimizi baltalamasınlar. Bir akşam içinde tüm satış olanağımızı bir anda kaybetmeyelim olmaz mı?

  2. Turk sistemi ile ne alakası var sen trpal diye sırket kur,dunyadakı hıc bır fırma senınle calısmaz, dunyanın en guvenılır odeme fırması,buyuk fırmalar paypal dısında amerıkan,alman,norvec fırması da kullanmıolar cunku gecerlı dııl. hındıstana git Dolar yerıne ben tl odıycem demek gibi bısey.

 6. Paypal bu kadar kolay bir şekilde Türkiye'den geri çekilemez bence. Başka ayrıntılar olmalı.

  1. Teknoloji İle İlgili Teknoloji İle İlgili

   Hocam daha ne kolayı olacak? Zaten ayrıntıları yapmamış. Kolay olsa yapardı.

   Ozet: Paypal Turkiye'de yerli-yabanci her sirketin tabi oldugu ve uydugu finansal regulasyona uymak istemedigi icin cekilme karari aldi. Olay bu.

  2. Entityproject Entityproject

   Kesinlikle. Sunucuların ülkeye getirilmesi ne demek? 200 ülkede operasyonu olan PayPal her ülkeye sunucu mu kuracak? Vergi kaçırıyorlardı iddiasını ise komik buluyorum. Ülkeye dışarıdan giren dövizler ne olacak peki? İnsanımız vergisini tastamam ödüyor mu ki Paypal ödemiyorsa gitsin yorumları yapılıyor. Toplumumuzun en zayıf noktası, bu kompleksleri...

   1. Sana bir bakıma katılıyorum, bir bakıma katılmıyorum. Sunucu meselesine bende inanmıyorum. Ancak sen yurt dışına hizmet ya da mal satışı yaptığında ülkeye giren para döviz değil. Buna çok dikkat! PayPal yıllarca bizleri yasal düzenleme deyip çekimleri Türk Lirasını öldürerek TL olarak transfer etti. Yurtiçinde para çıkışlarını ise TL olarak almadı, saçma sapan kendi uyguladığı bir kurla dönüştürerek aldı. Bu devlet parasını hem girişte hemde çıkışta neden bu kadar öldüren bir kuruluşa müsade etsin ki?

 7. Sible Dayrep Sible Dayrep

  Ben bile sunucularimi turkiyede tutmuyorum! Paypal niye tutsun?

  1. Öyle bir söyledin ki bi' an kendimi sorguladım; acaba çok mu kıymetli birisinin yorumunu okuyorum, diye. Enteresan bir ego, tebrik ederim...

   1. Kemal kardeş , saldıracak yorum arıyorsun heralde. Benim gibi tek bir kişi bile şartları beğenmeyip getirmiyorsa koskoca şirket niye getirsin şeklinde yazmış arkadaş.

 8. Haberi ilk duyduğumda acaba BDDK'nın yasasında yerine getirilemeyecek abes şartlar mı var diye düşünmüştüm ama burada belirtilen şart kapsamında paypal yükümlülüklerini yerine getirmek istememişse şımarıklık etmiş demektir. Ayrıca her ülkenin yasaları vardır, ne kadar büyük olursa olsun her ticari işletme de o ülkede iş yapmak istiyorsa bunlara uymak durumundadır. Paypal olmaz, başka bir ödeme sistemi üzerinden aynı işlemler yapılır, kimse vazgeçilmez değildir.

  1. Madde 23 de demisler ki, kimin ne kadar parasi var bunu yurticinde tutacaksin, ben gelince hazirola gececeksin ve istedigim her turlu bilgiyi saglayacaksin, yoksa yatirimina el koyarim, seni de hapse atarim. Kanun kanun değil ki, ha sana sokak ortasında silah tutup soyun demişler ha bu şirkete bu kanunla saldırmışlar. Bahane. Palavra. Paypal ın 17 senedir ülkeye girmesini sağladığı para ortada. Üstelik herşey de kayıt altında. Kayyum atayacak kurum kalmadı tabi, kendilerini tatmin etmek için uluslar arası işlere bulaştılar. Zaten ülke at çiftliği, tam madara edip bırakacaklar. Koreye dönecez yakındır. Bunu da yorum yapmadan önce bir bardak suyla oku!

   MADDE 23 – (Değişik: 27/3/2015-6637/13 md.) (1) Sistem işleticisi, ödeme

   kuruluşu ve elektronik para kuruluşu bu Kanunda yer alan hususlar ile ilgili belgeleri ve

   kayıtları en az on yıl süreyle güvenli ve istenildiği an erişime imkân sağlayacak şekilde

   yurt içinde saklar. Sistem işleticisinin faaliyetlerini yürütmede kullandığı bilgi sistemleri

   ve bunların yedekleri de yurt içinde tutulur.

  2. Sizin bilmediğiniz Türkiye'de yurtdışına yazılım satıp parasını sadece paypal ve kredi kartı ile tahsil eden birçok firma var. Bu firmalar büyük ölçüde bu işten zarar gördüklerinde Türkiye'den gidip başka yere merkezlerini taşıyacaklardır. Türk firması olduğu halde merkezini başka ülkeye taşıyıp o ülkeye vergi kazandıracaktır. Biz yabancı yatırımcı çekmeye çalışırken kendi yazılım firmalarımızı Türkiye'den eften püften sebeplerle kaybediyoruz.

 9. Nail Yener Nail Yener

  Bu, ülkeye uzun vadede haddi hesabı olmayan bir şekilde zarar vermiştir. Şu an itibariyle yurtiçi-yurtdışı üretim, tasarım, yazılım, alım-satım yapan, sanatsal faaliyetlerde bulunan ülkeye döviz getiren yüzbinlerce yurttaş mağdur olmuştur ve bu haliyle milyarlarca dolar kazancın önü kesilmiştir. Yazılım ve bilgi ihraç eden kayıtlı bir firma olarak, bu yanlıştan kısa sürede dönülmesini umut ediyorum. İlk 10 ekonomiye girme zaten gerçekleşmeyecek bir hayaldi, PayPal kapanırsa ilk 20'de kalma dahi hayal olur.

  1. Yscaylak2015 Yscaylak2015

   Adamlar, yurt içindeki bankaların bütün haklarını istiyorlar, olacak iş değil! O hakları istiyorsan o bankaların uyduğu bütün kurallara uyacaksın! Paypal keyfine göre bazen daha önceden kendi koyduğu kuralları bile çiğneyerek, menfaati gereğince uygulamasını değiştiriyor. Mesela siz yurt dışında dövizle mal satıyorsunuz, kur farkını cebine atabilmek için illa sizden türk parası hesabı istiyor, sattığınız döviz hesabını kabul etmiyor, oraya göndermiyor; sorduğunuzda ise Türk parasını koruma kanunundan bahsediyor(halbuki o işlemden, kanuni olarak hesabımım olduğu banka sorumlu, öyle olsa Türkiye'deki banka bana nasıl USD veya EURO hesabı açmama izin verir). Hem de Türkiye'de hiç bir şekilde kanuni olarak paranın hesabını vermeye yetkisi olmadığı halde! Zaten vermiyor da; hiçbir şekilde, Türkiye'de şubeleri olmadığı için Tüketici Mahkemesine bile başvuramıyorsunuz, hakkınızı arayamıyorsunuz. Yani hakkınızı gidip Singapur'da arayacaksınız! Olacak iş değil! Birde adamlar şu anda resmen Türk vatandaşlarına resmen ambargo uygulayıp bunun üzerinde BDDK'ya baskı yapmaya çalıyorlar; bunun adı şantaj! Benim yurt dışındaki işlemlerinle senin BDDK'dan almaya çalıştığın lisansın ne ilgisi var! Benim kartım uluslar arası bir kart! Yurt dışında nerede olursam olayım, herhangi bir ATM'den para çekebiliyorum. Daha önce, lisans almadan önce nasıl yapıyordun da şimdi yapamıyorsun veya yapmıyorsun bunu bize, BDDK bahanesini ileri sürmeden bir açıklasa! Ama açıklayamaz ki! :) Bugün kredi kartımı bir Yandex vs gibi rus kuruluşları ile Paypal üzerinden kullanamıyorum! Hatta adamların o kadar feleği dönmüş ki, yabancı bankamın kartını bile bana kullandırtmıyor, resmen Türk vatandaşı olduğumu farzederek bana ambargo uyguluyor, bunu hepimize yapıyor, bunu gören yok mu, yoksa bir tek ben mi KRAL ÇIPLAK diyorum!

   1. Yurt dışına hizmet veren, Türkiye'de kayıtlı bir firma olarak söylüyorum. Bu söylediklerini biz yıllarca gördük ve alternatif seçeneği olmadığı içinde yıllarca göz yumduk. Son 2 yıldırda PayPal kullanmayı durdurduk, öncesinde ise, sırf mecbur ve çaresiz olduğumuz için kullandık. Burada bazı arkadaşlar ülkeye döviz sokuyoruz falan demiş, şaşıyorum onlara, ülkeye karşılığı olmayan TL girişi yaptıklarının farkında değiller mi bunlar :) Ha karşılıksız türk lirası basmışsınız ha karşılıksız türk lirası getirmişsiniz. Arada hiç bir fark yok, bu ekonomiyi alt üst eder, türk lirasının alınabilirlik gücünü, değerini düşürür. Devlette tabiki artık buna dur dedi ve bir takım yaptırımlar koydu. Hatta çok geç bile kaldı diyebilirim. Biz zaten ülkeye döviz sokmuş olsak, emin olun denetleyici o paranın nereden nasıl geldiğini bile sorgulamaz, karşılıksız geliyor ya, gelsinde nasıl gelirse gelsin der geçer. Yazının ilerleyen bölümlerinde bunu herkes çok daha net anlasın diye örneklerle tazaleyeceğim. Lakin mevzu türk lirası olunca durum değişir, tabi ki bu paranın kaynağını ve nasıl geldiğini denetlemek en doğal hakkıdır, çünkü kendisine zarar vermektedir. Neden yabancı turist daha çok sevilir ve ülkeye gelmesi için teşvik edilir, çünkü bizden daha fazla harcamasada yeşillerdir. PayPal'den giren para yeşil midir? Tabiki de değil, peki siz çekim yapmak istediğinizde napıyor PayPal? Çekmek istediğiniz tutar kadar TL alımı yapıyor ve bunu ülkeye sokuyor? Bu yapılanın karşılıksız para basmaktan ne farkı var? Türk lirasını korumak için TL'ye çeviriyorlarmış. Hadi yaaa, buna ilk okula giden çocuk bile inanmaz :) Neden sen çeviriyosun arkadaş, sen ver ben çevirmesini bilirim, ya da benim ülkemdeki banka çevirir, sana düşmedi benim paramı çevirmek demek kimsenin aklına gelmedi ya da alternatif yok napalım deyip kendimizi kandırdık senelerce. Bir başka örnek verecek olursam, Türkiye'den yurt dışına çıkışlarda yanınızda belirli miktarda döviz götürebiliyorsunuz. Devletin belirlediği o miktarın üzerine çıkarsanız, hem o paralara el koyuluyor hem de o paralar kadar ceza ödetiliyor. Peki gittiniz Malta'ya 2000 dolarla, şansınız yaver gitti ve kumarhanede 2000 doları 2 milyon dolar yaptınız. Devlet sana ülkeye girişte öyle bir muhamele yapar ki, gel koçum der, sen bizimsin istediğin kadar gel der. Tabi geleceğin ülkenin gümrük kanunları da buna karşı çıkabilir. Devlet ülkeye giren dövizin hesabını sormaz, hiç bir ülke sormaz. Peki bu PayPal amca senelerce ne yaptı. Yurt dışından bir mücevher beğeniyorsun. TL karşılığı değeri 300.000 TL olsun. Senin 300 bin liranı alıyor, yine kendi uyguladığı bir kurla çeviriyor 100 bin dolara. Hooop ülkeden çıktı 100.000 dolar. Eee bu devlet 5 bin dolarla bile gümrükten çıkartmıyor muydu? Ne oldu şimdi, gitti 100 bin dolar. Başka bir duruma gelecek olursam, bakınız PayPal'ın alternatifi Skrill, Payoneer gibi firmalara. Aynı denetlemelere tabi iken ve Türkiye'de hiç bir sunucusu hatta bürosu bile bulunmazken neden kapatılmadılar. Nedeni USD hesabı açarsanız USD olarak paranız yatırılıyor. Sizde bu güzel yeşillikleri ülkede bir güzel TL karşılığında harcayıp ekonomiye 10 numara katkı yapıyorsunuz. Bu devlet sana sorar mı, naptın bu para nerden geldi, nasıl kazandın bunu diye? Neden karışsın ki devlet, neden kapasın ki bunları? Ya da neden kapatıyor, neden lisans vermiyor PayPal'a? Bunu devletin denetleme kuruluna değil PayPal'a sormak daha doğru olur. Alternatifi olan Payoneer ne yapıyor? Sana isminin basılı olduğu bir banka kartı veriyor, PayPal'ın verdiği gibi 300 TL limiti olan Nakit kart gibi bir kart değil bu. Bu kart sizin adınıza Amerika'da açılan bir hesapla direkt bağlantılı ve limitsiz. Dahası da var, hiç bir komisyon almadan yeşillikleri bu karta yüklüyor. Ülkende ister TL çek, ister dolar çek diyor. Sana Türkiye'de oturduğun köyünden, Amerika'da hesap açma fırsatı sunuyor. Yapıyor oğlu, yapıyor. Yakında belki Payoneer'de kapanır ama onu kapatan ülkenin Türkiye olmayacağı çok kesin. Peki Payoneer'den gelen paranın kaynağı belli mi ve denetleniyor mu? Tabiki hayır. Peki devlet neden müdahale etmiyor bunlara. Devlet ister mi ülkesinde pis rusları; ahlaksız kalleş ingilizlerin cirit atmasını. İstemez ama, buna o yeşillikleri almak için göz yumuyor. Tıpkı payoneer, skrill gibi alternatiflere göz yumup, PayPal'a göz yummadığı gibi. Hala PayPal'a destek çıkıp, imza toplayanlar varya, asıl devlet millet düşmanı ekonomik darbeciler bunlardır.

 10. dünya da onca ülkede böyle bir kanun yok, diğer ülkelerin böyle bülgilere ihtiyacı yok bir tek Türkiye nin mi var?

  BDDK bütün işleri tam disiplinle yapıyorda bir paypal mı eksik kaldı.

  bir de bir iş başarmış gibi yorup yapmıyorlar mı insanı öldürüler yazık gerçekten yazık. . .

  kapatalım dünyaya kendimizi . kapatalım.

  1. Mesela nereden başlamak gerekirdi ? Bir yol haritası çıkarsanız da ülke olarak faydalansak...

  2. Isimsiz Isimsiz

   "dünya da onca ülkede böyle bir kanun yok"

   Pek de dünyayı bilmiyorsunuz demek ki. Birazcık araştırsanız dünyadaki önde gelen ülkelerin tamamında bu kanunun olduğunu görürdünüz.

  3. Bencede böyle Türkiye'yi dışlayan firmalara kendimizi kapatmamız gerekiyor. Dünyadaki bir çok ülkeye USD ya da EURO transferi yapılabiliyorken Türkiye gibi bir kaç ülkeye kendi para birimlerinde dönüşüm yapan PayPal'I savunmak niye? Paypal diyor ki Türk Lirasını korumak için TL'ye çeviriyoruz. İlk okul çocuğu muyuz biz, kimi kandırıyorsun sen. Ben dövizimi ülkeye sokucam, sen benim paramı niye çeviriyorsun arkadaş ben ister çeviririm ister çevirmem, sen bırak çevirmek istersem ben ülkemde çeviririm demek kimsenin aklına gelmedi.

   1. kardeşim ha doları dısarda bozdurmussun ha icerde bozdurmussun pek bi farkı yok bunun,ama dersenki dusuk kurlarla exchange yapiyor ona okey derim.ama dunya piyasasından tl almak tl yi guclendirir..mantıklı konusalım biraz ,

 11. Ercan Örde Ercan Örde

  Paypal'a bu kadar kolay bi şekilde sunucularını Türkiye'ye getir diyemezsin. Paypal bu paypal. dusukkomisyonlusanalposkiralama.com.tr.tc değil :D

 12. Paypal'ın davranışlarının mantıkla izah edilecek bir tarafı yok. Bu kararın arkasında Türkiye'ye duyulan antipatiden başka bir şey yok bence. Türkiye'de kredi kartı kullanımı çok yaygın ama dünya genelinde durum pek öyle değil. Sattıkları ürünleri dünyanın çeşitli yerlerinde Paypal hesapları ile alan müşterilerilere sahip insanlar için ciddi anlamda kötü bir gelişme oldu. Paypal resmen Türkiye'ye ambargo uygulamaya başladı.

  1. Abi manyak mısın ya? Şu an senin buraya yorum yazmanı sağlayan sunucular bile türkiyede tutulmazken koskoca paypal ne diye sunucularını türkiyeye getirsin? Türkiye adamlara resmen ya bana harddiskini ver ya da defol git demiş, onca avrupa ülkesi bunu istemezken türkiye istiyor. La biz küçük de olsa tasarım yapıp yabancı bi sitede satışa sunup ayda 400-1200 dolar kazanıyoruz paypaldan. E sen bunu banka hesabına aktarınca alışveriş yapınca zaten ülkeye bu para resmi olarak girmiş oluyor ve kayıtlara düşüyor. Sana ne adamın sunucusundan. Bu benim sana 'ehliyetini ver de araba kiralayacam' demem gibi bişey. O arabanın başına bişey getirsem bütün sorumluluk senin. Sen bunu kabul etmezsen koskoca şirket onu hiç kabul etmez. Ben sen milyonlarca insan kişisel bilgilerini türkiye sunucularında tutmuyor, onca banka var bak bakalım hangisinin sunucusu türkiyede. Bi merkez bankası. Az bi durun düşünün salak saçma 'Bizim ülkemizin de kanunları var' demeyin kanunlar deil baştakiler kafasına eseni yapıyor. Kim bilir neler ne şartlar döndü de bunları bahane ettiler. Bakmışlar sunucu isteme çok iddalı olmuş bide utanmadan yazmışlar 'şöyle şöyle küçük bi şart koştuk onu da kabul etmediler'. Ben buna GÜLERİM! BURASI ÜLKE DEĞİL AT ÇİFTLİĞİ!

   1. Bir adaş yorumu da benden gelsin. Bak bir kaç örnek verecem PayPal'ın neden hizmetlerinin durdurulduğunu şak diye anlayacaksınız. Ülkeden çıkarken yanınızda 3000-5000 doların üzerinde para çıkaramıyorsunuz. Eğer yakalanırsanız o paranın fazlasına el koyulur, onun kadarda ceza ödersiniz. Peki ülkeye girerken yanınızda ne kadar dolar olursa olsun, sınırsız girebiliyorsunuz. Kimse de sana sormaz nereden geldi bu milyon dolarlar diye. Turistler neden çok sevilir ve ülkeye gelmesi için teşvik edilirler, çünkü yeşillerdir. Paypal senin o kazandığın 400 doları aktarsa sıkıntı yokta, kendisi çeviriyor tlye 1200 TL'yi atıyor ülkeye. Hadiii buyur, karşılığı olmayan TL'yi napayım ben? O dövizin Türkiye'de çevirilmesi lazım. İşte senin gibileri, hep kandırdı, türk lirasını korumak için çeviriyoruz deyip durdu PayPal. Hikaye PayPal'a devletin lisans vermesinin tek nedeni budur. Ben kendi ülkemde döviz hesabı açabiliyorken, döviz hesabım varken neden aktarmıyorsun benim paramı döviz olarak. İşte aktarsa, bu para ister kumardan gelsin, ister senin gibi tasarımdan, isterse eroin kaçakçılığından. Devletin hiç biri umrunda olmaz, o ülkeye giren yeşilliklere bakar. Avrupa ülkelerinde durum böyle mi, tabi hayır onlar ister euro ister usd transfer yapabiliyorlar. Devlette diyor bize niye hiç döviz gelmiyor bu paypaldan. Hep TL, hep TL, gel bakayım napıyosun sen paypal dedi ve al aşağı etti. Çok ta güzel oldu. Peki second Emre sen yurt dışına tasarım ihracatı yapıyorsun. Bu durumda sen vergiden muhafsın. Devlet seni mükafatlandırır ve senden vergi almaz. Tek şartı ne biliyor musun? Verdiğin hizmetin karşılığında ülkeye döviz sokacaksın ve bunu belgeleyeceksin. Peki bunu paypal kullanarak belgelemen mümkün mü :) Mümkün değil, o zaman ben bu devletin yerinde olsam paypala acımadan porno sitesi muamelesi yaparım. Gözünüz kapalı, sizi kullanarak beceriyorlar Türkiye ekonomisini. Açın gözünüzü, ne çok düşmanmışsınız bu devlete.

 13. Paypal'ın Türkiye'de faaliyete geçtikleri gün neden bu taleplerde bulunmadılar ? 17 sene sonra mı bu düzenleme akıllarına geliyor? Binlerce insan bu sisteme güvendi ve kullandı. Yurtdışındaki kullanıcılara paypal üzerinden ürettiğimiz %100 türk yazılım ürünleri satan küçük bir yazılım firmasıyız. Bu insanların ödeme tercihleri paypal. kredi kartı sayfalarına güvenmiyorlar. Olay verginin dışında bir olay. Paypal alıcı ile satıcı arasındaki bağlantıyı sağlıyor ve alınan ürün/hizmet ile ilgili satıcı ile alıcıyı koruyor. Ülkemiz için bunlar kayıptır.

  1. Ülkenin itibarını paypal gibi sistemler belirleyemez. Eksik, yanlış olan ne varsa sistemsel olarak düzeltilir ve artık oyunu kuralına göre oynamak zorunda kalırlar. Biraz sabır gerekli

   1. belirledi bile.

  2. %100 türk yazılım ürünü üretiyosunuz ve bu hizmeti yurt dışına ihraç ediyorsunuz. Buraya kadar son derece başarılı ama iş ödeme almaya gelince ayaklar altında maalesef. Sizin ödeme aracınız ülkeye karşılıksız TL sokan PayPal olmamalı. O verdiğiniz helal hizmetin döviz karşılıkları Türkiye ekonomisinde çevirilmeli. Anlatabiliyor muyum, PayPal sanırım sizleride uyutmuş, Türk Lirasını korumak için çeviriyoruz, yabancı para biriminde hukuksal düzenlemelerden dolayı çevirim yapamıyoruz. Ha ha ha... Sana mı kaldı benim dövizmi çevirmek, ben ister çeviririm ister türkiye bankamdaki dolar hesabımda bekletirim. İstediğim zamanda TL'ye çeviririm kendi ülkemde. Sen bunu yaparak Türk Lirasını korumuyorsun, aksine öldürüyorsun. Benim ülkemde hizmet vereceksin ve ülkeme döviz getiremeyeceksin. Durum gerçekten içler acısı. Peki siz nasıl vergi ödüyorsunuz, normal şartlarda devletin sizi mükafatlandırması gerekir. Çünkü yurt dışına yapılan hizmet ihraçları vergiden muhaftır ülkemizde. Ancak bir şartı var ülkeye döviz sokacaksınız ve bunu belgeleyeceksiniz. Bunu PayPal kullanarak belgelemeniz mümkün görünmüyor. Ülkeye giren para TL ise o hizmet yurt dışına yapılmış olmuyor maalesef. Bu durumda ekonomi açısından düşünürsek; firmanız, yazılımdan daha çok ülke içinde karşılıksız Türk Lirası basan bir firma olmaktan başka bir şey olmuyor. Karşılıksız TL basan bir yazılım firması nasıl vergiden muhaf olabilir ki. Zaten ülkeye döviz soksanız kimse size bu paranın kaynağını vergisini cartını curtunu sunucusnu sormaz ve saçma sapan bahaneler üretip lisans vermiyoruz demez. Siz şimdi yurt dışına hizmet veriyorum, ülkeye çok büyük katkı sağlıyorum ama buna rağmen ödeme sağlayıcıma ambargo koyuluyor gibi düşünebilirsiniz ama PayPal kullanarak faydadan çok zararınızın olduğunun maalesef farkında bile değilsiniz. Devasa, mükemmel yazılımlar yapan mühendisler nasıl oluyorda bu gerçeğin farkında olamazlar, şaşıyorum doğrusu. Hangi firma ya da şahıslara yazılım yapıyorsanız o firmadan paranızı Türkiye'ye TL olarak değil döviz olarak transfer ediniz. Çalıştığınız kişilerin SWIFT olanağı mı yok ya da bir platformu bilemiyorum ama eğer platformsa daha çok parayı döviz olarak çekim olanağı sağlayan ödeme kuruluşlarını tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Sizin platformda var mıdır bilmiyorum ama Skrill gibi Payoneer gibi döviz olarak aktarım yapan ve dünya genelinde bir çok platformla entegre olmuş alternatifler mecut. Bir platform üzerinden değilde doğrudan ihraç yapıyorsanız o zaman paranızı PayPal ile almak niye? SWIFT var Western Union var. Ne gerek var PayPal'a? Siz yurt dışına hizmet veriyorsunuz ve ödeme kanalı da sizin şartlarınıza en uygunu ve hizmet verdiğiniz ülkenin çıkarlarını koruyan bir kaynaktan gelmesi şarttır ve kesinlikle paranın girişi döviz olmalıdır. Bu durumlar firmanızın işine gelmiyorsa, sizde PayPal'la beraber tası tarağı toplayıp ülkeyi terk edebilirsiniz. Ülkeminiz sizin gibi yurt dışına hizmet ihracı veren, ancak karşılığında da ülkeye döviz ithalatı yapan firmalara ihtiyacımız var, sizlere değil.

 14. Anca Gidersin Paypal Anca Gidersin Paypal

  Hala PayPal'ı haklı görenler var... İnanılır gibi değil! Bu şirket "Türkiye'deki kullanıcıların durumu beni zerre ilgilendirmez, gerekirse fişi çeker, basar giderim" şeklinde keyfi olarak koca 1 yılı boşa harcamış, 3-5 gün kala, "Hadi eyvallah" mesajı atıp sırtından para kazandığı kullanıcıları dımdızlak ortada bırakmış, buna rağmen hala kendi devletini suçlu görenler var! Biraz insaf!

  1. Babacım paypal 17 senedir bu ülkede ve BDDK nın bahane ettiği kanun 2013 kanunu. Ne 1 senesi? Paypal kimin sırtından para kazanmış? Sen paypalı kullandın da adamlar senden işlem başı 3-5 kuruş mu aldı? Sen neyin kafasındasın?

   1. Senin kafan mı güzel, işlem başı ücret almıyor mu alışveriş sitelerinden. Paypalı kullanmadıysan yazma.

   2. Paypal satıcıdan ücret alıyor. Ve satıcı bu durumdan şikayetçi olmadığı ve paypalı ürününü satmak için kullandığı sürece bu seni hiç ilgilendirmez birader. Ha bilgine Paypal parayı satıcıya Türkiye'de ki banka aracılığı ile iletiyor yani gene o kazandığın paranın hesabı bankalarda tutuluyor Türkiye'nin tek derdi yurt dışından satın aldığın ufak tefek ürünleri ve yazılım ürünlerini falan vergilendirmek başka birşey değil.

  2. Ben sonunakadar paypalı haklı görüyorum bu devletin yaptığı tek şey Türk vatandaşlarını Mağdur bırakmak ezmeye çalışmak nasıl daha fazla vergi alırım diye çabalamak Berbat bir ülkede yaşıyoruz maddi durumum iyi olsa bu Vatandaşlığıda red ederdim ülkeyide ama maalesef bu ülkede tıkılı kaldık . burası bir cehhenem cayır cayır yanıyor kurtulana helal olsun hee tabi sen şimdi dersin ozaman git ülkeden diye işte maddi sıkıntılarım var nereye el atsam karşımda devleti görüyorum para da zor kazanılıyor bu lanet ülkede

 15. Buraya gelsinler de baslarina direkt kayyum atansin, sirketin sunucularina el konulsun, rusvet istensin, paralari cebe atilsin. Hukuk olmayan yerde hic bir sey olmaz, yurtidisindan yatirim cekmek isteyen oncelikle kisilerin agzindan cikana degil yazili olan metne uymalidir. Mesela kimse simdi Rusya ya gitmek istemez, cok zorlarlarsa da cikar, cunku orasi da bizim gibi, adamina gore muamele.

 16. Yani madde 23 de demisler ki, kimin ne kadar parasi var bunu yurticinde tutacaksin, ben gelince hazirola gececeksin ve istedigim her turlu bilgiyi saglayacaksin, yoksa yatirimina el koyarim, seni de hapse atarim. Simdi buna hangi keriz razi olur? Duzgun ve guven duyulan bir ulke olsa anlarim, ama neredeyse padisahlik sistemine gecmek uzere olan bir ulkede zor is.

  MADDE 23 – (Değişik: 27/3/2015-6637/13 md.) (1) Sistem işleticisi, ödeme

  kuruluşu ve elektronik para kuruluşu bu Kanunda yer alan hususlar ile ilgili belgeleri ve

  kayıtları en az on yıl süreyle güvenli ve istenildiği an erişime imkân sağlayacak şekilde

  yurt içinde saklar. Sistem işleticisinin faaliyetlerini yürütmede kullandığı bilgi sistemleri

  ve bunların yedekleri de yurt içinde tutulur.

  1. Madde 23ü yanlış yorumlamışsın. Bu PayPal para çekimi yaparken Türk Lirasını korumak için TL'ye çeviriyoruz demeden yeşillikleri Türkiye'ye olduğu gibi aktarsaydı, para yüklemesi yapılırken de TL'leri olduğu gibi alsaydı olur muydu bu ambargo? Sen gümrükten 5000 dolarla çıkamazsın, buna maüde edilmez ve kaçakçı muamelesi görürsün ama gümrükten içeriye 5 milyon dolarla davullar zurnalar eşliğinde girersin. Devlet sana sormaz, nereden geldi bu dolarlar diye. Konuşturmayın beni PayPalmış, hala bunu savunanlar var. Bu sizin gibileri kullanarak yıllarca ülkenizin kanını emdi, devlet geçte olsa yasal düzenlemeyi yaptı ve buna dur dedi. Sen kim oluyorsunda benim ülkemde hizmet mal ihracı yapan ya da ne bileyim en abiyene tabirle kumardan şansıyla para kazanmış vatandaşımın dövizini vermiyorsun demezler mi adama? Hadi ordan, hala bu PayPal'ı savunan varsa onunla beraber tası tarağı toplayıp bu ülkeden defolup gitsin.

 17. Yasin Koç Yasin Koç

  O kadar kişi yorum yapmış, hepsi boşuna. Daha ne konuda çekildiklerinden kimsenin haberi bile yok. Bi haber gördüler ya, hemen devleti ya da paypalı karalasınlar :) milletçe manyak mı olduk nedir anlamadım..

  Bu olaydan sonra, sadece para gönderme ve alma işlemi iptal olmuştur! Alışveriş hala yapabiliyorsunuz yani. Bir zahmet sitelerine girip yazılanı doğru düzgün okuyunuz ey muhteremler.,.

  Biri de geçimimizi bunla sağlıyorduk olayına getirmiş işi :) sanırsın müşterisi oradan kendisine para gönderiyor..

  Para gönderme ve alma işi tamamen bankacılıktır, şirketi akbank vs gibi şirketlerle bir konuma getirir, kanundaki şartlar bunu gerektirir. Allah aşkına biraz akıllı olun, çok bişey değil.

  1. Ismet Abi Ismet Abi

   hocam kusura bakma ama sen konuyu hiç anlamamışsın.

  2. Muhalif Girişimci Muhalif Girişimci

   "Müşterilerimizin 6 Haziran’dan itibaren artık Türkiye’de veya Türkiye dışında PayPal ile ödeme yaparak online alışveriş olanağı olmayacak."

   Bu yüzden ilk emir OKU idi. Önce biraz okuyun ya okuyun! Boş konuşuyorsunuz diyen birisinin bu kadar boş konuşması enteresan.

   1. Boşverin iyi oldu bu. Yeşillikleri yine Türkiye'ye yeşil olarak aktaran sağlayıcıları kullanmanız dileğiyle. Yurt dışına hizmet verenler hem bu şekilde vergidende muhaf sayılırsınız. Ama PayPal kullanarak vergiden muhaf sayılamazsınız, çünkü ülkeye döviz değil karşılıksız TL sokuyorsunuz. Aç gözünü Türkiye....

  3. "Müşterilerimizin 6 Haziran’dan itibaren artık Türkiye’de veya Türkiye dışında PayPal ile ödeme yaparak online alışveriş olanağı olmayacak."

   sitesine baktım.

   yani gayet de bir işlem yapılamayacak duruma geliyor.

 18. Ahmet Yılmaztürk Ahmet Yılmaztürk

  Paypal kullanan arkadaşlar siz kazandığınız gelirin vergisini ödüyor musunuz? Türkiye' de freelance çalışan yüz kişiden doksandokuzu bu ülkeye vergi ödemiyor. Ayrıca vergisini ödeyen firmalar ile rekabet ederek sektörün kalitesini düşürüyor, haksız rekabete yol açıyorsunuz. Devlet yeni kanunla bu kanunsuzlukların kısa sürede önüne geçecek, ayrıca yakında kişisel hesaplarınıza aldığınız ödemeler yüzünden de vergi denetimcileri kapınızı çalarsa şaşırmayın.

  1. Ismet Abi Ismet Abi

   paypal den gelen para transferleri yurtdışından direk tr banka hesaplarına düşüyor zaten. üstelik transferin açıklamasında kabak gibi "PAYPA" ibaresi de var. yani herşey kayıt altında. devlet istese bu kayıtlar denetleme için yeterli olacak. örneğin biz paypal dan her para çektiğimizde paypal adına faturalandırma yapıyoruz, böylelikle işin maki tarafı da çözülmüş oluyor. aksi durumda zaten şahıs ya da şirket hesabında fazla girişten dolayı sorun oluşacaktır.

   türkiye 'de asıl vergi kaçırma olayı elden para aktarımı ve büyük şirketlerin kağıt oyunları ile olmakta. lütfen olaylara biraz daha derin bakmaya çalışın.

   1. Utanıyorsunuz ama neredeyse yurt dışına hizmet ya da mal ihracatı yaptığımdan dolayı vergiden muhafım diyecek hale gelmişsiniz. Türkiye'de yurt dışında hizmet ihracı yapanlar vergiden muhaftır ama karşılığında ülkeye döviz sokmaları ve bunu belgelemeleri gerekir. İsmet abi sen nasıl belgeleyeceksin :) PayPal paraları hep karşılıksız TL olarak aktardı, ülke ekonomisinin içine etti. Haşırttı black board, ya ya yaa... Bu devlet haklı oalrak PayPal'a dokundu ve hooop sen napıyosun arkadaş dedi, dua edin ucu size dokunmasın. Eğer PayPal kapılarını tekrar açar ve son 10 yıllık kayıtları verirse bu yandığınızı göstergesidir.

  2. Gören de her satın aldığımız şeyde uçuk miktarlarda vergi ödemiyoruz sanacak. Petrol, alkol, sigara, gıda, eşya, kısacası herşey. Omuriliğinizi sadece sallamak için kullanmasanız daha yaşanılabilir olabilirdi belki bu memleket.

  3. Murat Yılmaz Murat Yılmaz

   Sayın Ahmet Bey .... Konuya hakim değilsiniz !!! Yurtdışı satış işlemleri yada bireysel ihracat KDV'den muaftır. Ülke içine sokulan ve ülke içinde üretilen herşey zaten vergiye tabidir. Bununla beraber ,diğer tüm vergileri bıraktık, arabanızın %60'ı , kullandığınız benzinin %70'i vergi. Bİrileri hala vergi'den bahsediyor. Borç batağı gibi yasal vergi batağına batmış durumdayız. Yinede.... amaç vergi ise verelim... ama mantıklı olacak şekilde. Gelirimin %70 ini almaya kalkarsan o zaman o işte bir yanlışlık vardır.

   1. Murat bence sen konuya hakim değilsin. Yurt dışına yapılan hizmet ihraçları vergiden muhaftır. Evet doğrusun ama bunun kocaman bir şartı var, verdiğin bu hizmetin karşılığını ülkeye sokacağın dövizlerle belgelemen gerekiyor. Döviz ithalatı yaptığına dahil bir belge ya da dekont istiyor devlet senden. İnan bana ne hizmet verdiğine bile bakmaz, sen yeterki ülkeye dövizi sok. Konumuz PayPal olunca bunu belgelemen mümkün değil. Çünkü PayPal senelerce döviz kazanımlarını ülkeye TL olarak aktardı ve lisans verilmeme nedenide tabiki budur.

  4. - Normal ihracat yapan bir firma nasıl KDV gibi bir vergi ödemiyorsa,

   Paypal la dünyada döviz toplayan e-ticaretçilerden de vergi alınamaz..

   Kestiğin fatura ister Dolar olsun ister Euro faturada KDV olmaz.

   - Yurtdışı satış işlemleri yada bireysel ihracat KDV’den muaftır.

   Ülke içine sokulan ve ülke içinde üretilen herşey zaten vergiye tabidir.

   - Yurtiçinde herhangi bir dükkandan aldığın bir ürünün resmini çekip yurtdışı bir şirketin

   internet sitesinde satıyosun postayla yolluyosun , kendi kendine devlete yük olmadan bir şeyler yapıyosun ailene

   katkıda bulunuyosun tamamıyla kendi çaban yük olamadan hiçbir bedava katkı olmadan fakat bunun için vergimi

   vermen gerekiyor? Neden ? Ne vergisi ?

   Yapılan iş yurtdışında (mesela EBAY) , para yurtdışında siteye geliyo (PAYPAL) postaneye postanı

   yollamak için parasını veriyosun bedava değil ! (üstelik devamlı zam yapıyorlar ) eeee , ne vergisi ?????

   1. :) Şöyle açıklayalım. Yurt dışına yaptığın bir hizmetin vergiden muhaf olabilmesi için ülkeye karşılığında döviz sokman gerekiyor. Sen evet yurt dışına hizmet vererek ülke ekonomisine kartkıda bulunabilirsin ama bu kakkıyı sağlamak için karşılığında ülkeye döviz ithal etmen gerekiyor. Yani anlatabiliyor muyum, aldığın paranın karşılığı TL ise sen yurt dışına hizmet sağlamış olamazsın. PayPal kullanarak ülke ekonomosine bırak katkı sağlamayı, daha çok zarar veriyorsun. Çünkü PayPal senin verimiş olduğun hizmetin bedelini karşılıksız TL olarak ülkeye sokuyor. Ben karşılığı olmayan TL'yi ne yapayım? Eğer senin bu hizmetinin bir karşılığı varsa neden uğraşıp duruyoruz ki? Darphane bassın dursun TL'leri, milyarlarca kattirilyonlaca bassın, sizlere dağıtsın, sen de o TL'leri al ailen için milletin için harca ülke ekonomisine katkı sağla? Var mı böyle bir ekonomi :)

 19. Öyle oldu, böyle oldu. Sonuçta olan bize oldu.

 20. e ihracat yapan firmalar yurt dışına online ürün satarak ciddi bir döviz girdisi sağlarlar.. Normal ihracat yapan bir firma nasıl KDV gibi bir vergi ödemiyorsa, Paypal la dünyadan döviz toplayan e ticaretçilerden de vergi alınamaz.. Sinekten yağ çıkarmaya çalışırsan global firmalar sana "haydi yallah" der.. Seni 3. değil 4. dünya ülkesi olarak görür.. Paypalın kullanılmadığı ülkelere dikkatinizi çekerim.

  İran, Kuzey Kore, Suriye, Irak, Sudan, Myanmar, Zimbabve, Kongo, Türkiye

  Kısacası bilgimiz olmadan konuşmayalım.. BDDK saçmalamıştır.. Faturası da hafif olmaz.. Bir anda binlerce işsiz insan anlamına gelir paypalın kapanması...

  1. İşte buna çok güldüm. Sen şimdi PayPal kullanarak dünyadan döviz mi topladığını sanıyorsun. Evet e-ihracat yaparak vergiden muhaf olabilirsin ama karşılığında döviz sokman gerekir. Ben PayPal kullanarak ülkeye döviz sokmuş bir vatandaş daha göremedim. PayPal sizin banka hesaplarınıza ya da kartlarınıza TL olarak yatırmıyor mu? Ne döviz toplamasından bahsediyorsun sen? Hadi bakalım belgelesene topladığın o dövizleri ülkeye nasıl soktuğunu? Ülkeye soktuğunuz tek bir şey var o ka karşılıksız TL. Sen hizmetin ya da malın bedelini evet paypala döviz olarak alıyorsun belki ama ülkeye döviz olarak aktarmıyorsun ki arkadaş. Şu durumda nasıl vergiden muhaf olmayı beklersin. O dövizleri merkez bankası mı çeviriyor sanıyordun :)

 21. Paypal şuan 201 Ülkede hizmet vermeye devam ediyor ve diğer ülkelerde böyle bir sorun yok.Sunucularını Türkiyeye getirsin 1 hafta sonra kayyum atarlar birşey yaparlar yine kapatırlar.Troy muş bilmem neymiş kimse sizin kıçı kırık ödeme sisteminizi takmaz.

  1. Arkadaş aç gözünü sucunuyu napsın devlet, devletin tek istediği var o sizin kazandığınız dövizler türkiyede çevirilsin. Ve bu da en doğal hakkıdır, siz neden haklarınızı talep etmiyorsunuz PayPal'dan. Benim dövizimi bozmak onlara mı kaldı, ben ister bozarım, ister ülkemdeki döviz hesabımda bekletir gerektiğinde de oradan harcarım.

 22. Youngflash77 Youngflash77

  Yorumları okuyunca ülkenin geleceğinin olmadığını üzülerek görüyorum. Bu sektörde olup hala saçma BDDK kanunu savunanlar var. Bu Troller her yerdeler. Paypal in sadece bölgesel sunucuları var. Her gittiği ülkeye sunucu koymuyor zaten. Bu şeye benziyor Eyy Gmail Eyyy Facebook sunucularını ülkemize getir falan. Kaldı ki sunucunun burada ya da Ay da olmasının hiç bir farkı yok. Veriler SSL şifreli ve dijital. BDDK denetimi yine yapabilirdi. Tam bir saçmalık ötesi başka amacı olan popülist bir karar. 3. Dünya ligine demir attık. Genel resmi görmek için Paypal in olmadığı ülke listesine bakabilir

  1. Çok pardon, benim ülkemin parasına 3. dünya ülkesi muhamelesi yapan PayPal değil midir? Bakınız avrupa amerika ülkelerine bir çoğunda USD ver EURO transfer yapılabiliyor. Benim ülkeme neden USD ve EURO para birimlerinde giriş yapılamıyor. Neden PayPal dövizleri önce TL'ye çeviriyor sonra transfer ediyor? Öyle yapmaya devam edecekse, defolup gidebilir. PayPal ülke ekonomisi içerisinde karşılıksız TL basan kuruluşdan başka bir şey değildir.

 23. Hizlitacir Hizlitacir

  İyi olmuş sonuçta bu ülkeden para kazanıyorsan kurallarına uyucaksın.Alternatif yollar herzaman vardır.Paypal gider başkası gelir kural böyle.Merak ettiğim paypal Türkiye kullanım oranı dönen para ne .

  1. Portobello Portobello

   Arkadaşım bu tür konulara "para-çokomel" mantığıyla bakamazsın. He bakarsan da hiç bir zaman "market" olamayız, "mahalle bakkalı" olarak kalırız ülke olarak.

  2. Farkeder mi ki? Hepsi yurt dışından gelen karşılıksız TL. PayPal ülkeye döviz sokmuyor. Örnek: Vatandaşın biri bişey satıyor ya da bi hizmet veriyor, karşılığında 100 dolar alıyor bir başka yabancı vatandaştan. PayPal ne yapıyor? Bu parayı önce TL'ye çevirip öldürüyor sonra ülke ekonomisine sokuyor. Bu paranın döviz olarak ülkeye girmesi ve ülke içerisinde yine mal, hizmet ya da para karşılığında çevirilmesi şarttır. Devlet şunu çıkıp, güzelce açıklasa vatandaşımız çok güzel anlayacak ama yok sunucu yok Türkiye'ye gel ne gerek var bunlara. Hukuksal açıdan bir boşluk mu var o yüzden mi açıklanamıyor bilemiyorum ama sanırım onu bahane ettiler, işin özü budur. Yurt dışından ne kadar çok turist, ne kadar çok yeşil ülkeye girerse TL o kadar değer kazanır. Yurt dışından gelecek karşılığı olmayan TL'lere ihtiyacı yok bu ülkenin ve tabiki nereden geldiğini sorgulamkta devletin en doğal hakkıdır. PayPal'da durum tam tersi olsa direkt yeşillikler yeşil hesaplara aktarılsa devlet sana sorar mı hiç ne yaptın bu milyon dolarlar nereden geldi, nasıl kazandın diye? Ülkeye sokacağın dövizlerde seni vergiden bile muhaf etmiş daha ne yapacak :) Ama ülkemdeki saflar ne yapıyor, PayPal kullanarak ülkeye karşılıksız TL sokuyor ve vergiden muafım ben diyor, bekle muafsın, PayPal kapıları bir açsın sana gösterirler muafı :) Yurtdışına çıakrken bile yanında en fazla 3000-5000 dolar götürebiliyorsun. Fazlasına devlet el koyar ve kaçakçı muamelesi görürsün bir o akdarda ceza ödersin. Ama yurt dışından gelirken durum tam tersidir bavulun içinde milyon dolarları sokarsan kimse sana bu paranın kaynağını bile sormaz.

  3. Evet paypal gitti ve Papara geldi nekadarda güzel demi paypal özentisi papara hiç bir özelliği olmayan basit birşey paypaldan daha güçlü bir altarnatif imkansız bu dünyada

 24. Ilgıt Yıldırım Ilgıt Yıldırım

  Yorumların bazılarını okudumda, çok yüzeysel olarak bakılıyor gibi geldi.

  Düşünülmeyen konu ise şu; PayPal'a Türkiye'ye sunucu getir ya da bizlerle şu anlaşmayı imzalayarak bizler istediğimizde, istediğimiz kişinin PayPal hesabına, işlem detaylarına, işlem geçmişlerine, bilgilerine erişeceğiz diye ısrar edilmesine anlam veremiyorum.

  Amaç Türkiye'ye giren / çıkan paraları kontrol etmekse bunu banka düzeyinde yapabilirler. PayPal 190 ülkede faliyet gösteriyor, 190 ülkede kalkıp böyle saçma sapan kurallar ve şartlar sunsaydı 190 ülkede hizmet verebileceğini hiç sanmıyorum.

  BDDK'nın / devletin internet üzerinde ki parasal işlemlerde bir sonraki adımı nedir merakla bekliyorum! BitCoin'e karşı nasıl bir işlem yapacaklarını çok merak ediyorum açıkcası.

  Yıllardır diyorum, Türkiye'de internete yönelik proje yapılmaz. Türkiye internete destek değil, köstek olan bir ülke. Boşuna Türkiye'yi internette 3. dünya ülkesi olarak görmüyorlar (2. sıraya yükseldik demeyin boş yere durum ortada)

 25. Yorumlara baktım Türkiyeye laf atanlar var. Adamlar açık açık yapılan uyarıları sallamamış. Ve tam tersi bi durum olsa ve ayrıcalık sağlansa bu seferde Türkiye paypala diz çöktü diye yorumlar göreceğimden eminim. Bence Bddk sonuna kadar haklı burada zira yıllardır ülke üzerinden akan kontrolsüz paranın haddi hesabı yok . Ayrıca paypalda madem kullanıcılarını önemsiyor ve yasadışı bir faaliyeti yok getirsin sunucularını aktif etsin sistemini kullanıcılarını memnun etsin.

  1. Uyarıları sallamamış ne demektir abi? Ben de size uyarı yapıyorum o zaman, bundan sonra benim adımı gördüğünüz her yerde esas duruşa geçip tekmil vereceksiniz, ben istediğim anda da sizin tüm gelirlerinizi sorgulayabilirim ve sizden kâr elde edebilirim. Hadi sallayın da görelim.

 26. Herşeyi kendinize göre yorumluyosunuz hep ben hep ben benciller sizi. Tüm avrupada bu kurallara uyup bizim devletimize kulak asmayan bir şirketten bahsediyoruz.Bu ülkeye para getiriyosan çıkartıyosan bu ülkenin denetleyicisi olan devletin kurallarına uymalısın. Böle yüzsüzlüğe tabiki izin vermemesi gerekiyor bddk'nın. Vatan Hainimisiniz siz hala bu adamları savunuyosunuz?

  1. Peki Paypal yolu ile para kazanan geçinen insanlar ne olucak ihracat yapanlar ne olucak paypal yolu ile yurt dışına kolayca para gönderenler ne olucak bunlar yoksa Türkiyenin olması anlamsız Paypal yoksa devrim yok Ve daha iyisini bddk yapabiliyorsa yapsın kullanalım ama nerdee ..

 27. Maliye geçmiş yıllarda pilot bölge olarak İzmir'i seçip gittigidiyor hesaplarını taramış ve bir sürü insana cezaları döşemişti. Aynı işlemi paypal üzerinden daha kapsamlı şekilde yapabilmek adına serverları istiyorlar. Mesele; sanal ortamda dönen pastadan devletin sebeplenmek istemesi. Fakat, bunu klasik anlamda deftere tabi ol, kayıt ol, muhasebeci tut, zart vergisi zurt vergisi öde vs. uzatmadan, elektronik ticarete uyacak şekilde kolaylaştırsan, teşvik etsen pek çok kişi buna gönil rızasıyla katılır, kayıt altına girer. Nerden, ne zaman bir şey çıkacak derdini yaşamak istemez. Mesela, kira geliri vergisini internetten kendi verdiğin beyana göre ödenebilmesi gibi. Bu şekilde, bir sistem getirmeleri lazım. Yoksa sanal ortamda polis devlet mantığıyla çok başarılı olunamaz, bir şekilde başka bir yol bulunur diye düşünüyorum.

  1. Portobello Portobello

   Olayı çok iyi özetlemişsin.... "Mesele; sanal ortamda dönen pastadan devletin sebeplenmek istemesi."

   Başka söze de gerek yok!

 28. Soru: AB'de bu nasıl oluyor? Şirketler mi ülkelere uyacak, ülkeler mi şirketlere... Devletin var olma nedeni belli hareketlerden komisyonunu alma ve topluma bunu fayda olarak döndürmedir.

  Daha geçen gün fransa google'a sabah baskını yapmadı mı? Google yeni mi gelmişti fransaya

  1. Mehmet Haluk Bakir Mehmet Haluk Bakir

   AB ulkelerinde de Paypal devletlere, hatta ozel finans kuruluslarina, kullanicilarina iliskin bilgi vermek zorunda. Devletler boylece hem bilgi hem de vergi topluyor. Paypal ve benzeri sirketler alici ve saticilar arasindaki odeme islemlerine cok buyuk kolaylik getiriyor. Ama karsiliginda onlardan kestigi komisyonlar ve kendi cikarina belirledigi doviz kurlariyla sagladigi buyuk kazanci cebine atiyor. Paypal'in Turkiye'den cekilmesi hem Turkiye'de hem de diger ulkelerde cok sayida insani magdur etti. Konuya tam vakif olmadigim icin kim hakli kim haksiz diye hukum vermem mumkun degil. Ama sonucta olan, yine alttaki insanlara oldu. Yani diyecegim, al Paypal'i, vur devlet(ler)e...

   Gunumuz dunyasinda maalesef ahlaksiz, zalim ve haksiz bir duzen hakim. Sorunlar o kadar derin ki politikacilarin bunlara cozum getirebilecek kapasitede olduklarina inancim nerdeyse bitti. Aralarinda iyi niyetliler olsa da cogu politikaci ego ve maddiyat tatmini pesinde. Insanlar arasinda sevgi, saygi ve paylasma, giderek yerini nefret, hirs ve saldirganliga birakiyor.

   Bu durum sadece ulkemiz icin degil zengin dedigimiz ulkeler icin, kismen farkli bicimlerde de olsa gecerli. Care arayisinda gozlerini yukarilara cevirenlerin, gokler ellerini acanlarin sayisi artmakta.

   Konuyu fazla dagitip zamaninizi almamak icin sozlerime son verirken, Turkiye ve disindaki binlerce Paypal magdurunun yanisira, satacak mali, alacak parasi olmadigi icin Paypal'dan bihaber milyarlarca kardeslerime Amsterdam'dan sevgi ve selamlarimi sunuyorum...

 29. arkadaşlar unuttuğunuz bir gerçek var eticaret kanalı ile paypal üzerinden ihraç yapan online türk siteleri var. siz bilmeyebilirsiniz ama var.! bu sadece türk tüketicilerini vuran bir durum değil üretici ve satıcılarıda vuran bir durum. o yüzden paypalın elindeki güç ile bizi dövmesi normal. kaldı ki twiteri fuat avni yüzünden kapatan bu zihniyetin paypala izin vermemesi normal!

 30. Portobello Portobello

  Bakıyorum da hala Paypal'a söven insanlar var. Bu dar zihniyetle zaten ileri falan gidemez bu ülke. Yapacak bir şey yok. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Olan bu...

 31. Mustafa Mustafa

  Doları da yasaklayalım alternatif olarak tl yeterli. Kafamızı iyice kuma gömelim iyice..

 32. Boşu boşuna devlete yada paypala saldırmanın manası yok çünkü haberde bilgi eksikliği var türküyenin paypaldan istediği şeyler sadece kendine özel şeyler mi yoksa paypal diğer en azından bir kaç ülkede yapıyorda bizdemi yapmak istemiyor bu şartları önemli olan burası şayet biz kendimize ayrtıcalık istiyorsak paypal haklı ama paypal diğerlerine yaptığı ayrıcalığı türkiyeye yapmam diyorsa devlet haklıdır sonuç olarak mağdur olan yine biz olduk bence yakın zamanda durumu düzeltirler yeniden aktif olur

  1. Paypal kâr amacı güden uluslararası bir şirket mümkün olduğunca az miktarda vergi ödemek isterler eğer senin ülkenin istekleri paypalın gelir gider tablosuna ters düşüyorsa o ülkeden çekilir bu ülke isterse ingiltere olsun paypal için farketmez. Üstelik birde BDDK'nın imkansız server açma şartı var öyle her ülkede para işlemi yapmak için server açamazsın güvenlik zayiatı ortaya çıkar milyonlarca müşterinin hesabını tehlikeye atarsın ve en ufak bir hatada paypalın işi biter. Yani öyle kolay birşey değil

 33. öyle ya da böyle sonuçta hayatımıza bir müdahale daha. ^^çıkmaza daha da çok çıkmaza doğru^^

 34. Savaş Can Altun Savaş Can Altun

  Neden sunucularını türkiye ye getirsinler ki ? ne doğru düzgün barındıracak bir yer var ne doğru düzgün alt yapı milyonlarca doların döndüğü bir şeyi neden risk alıp taşısınlar ki ? saçmalığın daniskası

  1. Heh işte cümlenin sonuna doğru tam üstüne basmışsın mevzunun. Milyonlarca hatta milyarlarca dolar dönen birşey ama ne gariptir ki ülkeye bitane dolar girmiyor, hep karşılıksız TL giriyor. Sunucudan kasıt dövizlerin Türkiye'de çevirilmesi ya da direkt Türkiye'ye döviz olarak aktarılması ne kadar safsınız yaaa, hala PayPal'ı savunanlar var.

 35. Gökhan Gökhan

  Arkadaşlar iyi güzelde , paypal her gittiği ülkeye sunucusunu götürmüş de yalnız Türkiye'ye mi getirmemiş ?

  AB ye girmek için yırtınan Türkiye bankacılık kurallarını niye AB ye göre düzenlemiyor? Kontrol manyağı olan hükumetimizin yine bir iş bilmezliği ile karşı karşıya kaldık. Bkz : Binalinin bulut sistemi açıklaması.

 36. Bence tek sebep yurtdışı alışverişlerini engellemek.Ne de olsa bir ürünü 10 katı fiyatına satıp milleti kazıklamanın doyumsuz lezzeti vazgeçilemez.

 37. Paykasa.org detaylı bir açıklama yapmış arkadaşlar https://www.paykasa.org/bddkdan-lisans-alamayan-paypal-kapaniyor.html göz atın derim başka nedenleri'de var

  1. Reklamı bırak, bu paykasa ülkeye parayı döviz oalrak mı sokuyor TL olarak mı? Eğer PayPal gibi TL olaraksa defolup gidebilrisiniz sizde.

 38. Haluk Cetiner Haluk Cetiner

  Gerçek veridir. araştırın. Paypalın çalışmadığı ülkeler: Pakistan, Kuzey Kore,Irak,Papua Yeni Gine, Türkiye. bunların dışındaki tüm ülkelere çalışıyorlar.

 39. Berat Kemertaş Berat Kemertaş

  ebay alibaba ve aliexpress gibi sitelerde paypal tek odeme yontemi yurt dişi siparişlerim durdu malzeme olmadigi için üretim yapamiyorum bunun ayibida size yeter bazi kurnazlar çikip avrupadan adres satin alabilirsin enin adina kargolayabilirler gibi tavsiyelerde bulunabilir almiyim alanada mani olmiyim

 40. Yurtdışı merkezli onlarca siteden paypal ödeme alıyorduk, ve bu sitelerin büyük bir bölümünün tek ödeme seçeneği paypal. Sadece Türkiye kullanıcıları için de bir alternatif ödeme seçeneği getirmiyorlar. Bu nedenle artık ödeme alamıyoruz ve belimize adeta balta vuruldu.

 41. Bence bddk haklı bende olsam bende onaylamazdım.

 42. saf olmayın, paypalın ülkeden gönderilme sebebi. emeğinizi sömürdüğü için. vatandaşlarımızın yurtdışından kazandığı milyarlarca doları karşılıksız olarak tl ye çevirip ülke ekonomisini baltaladığı için. devletimiz sunucu falan neden karıştırıyor anlamıyorum. öyle bir şey yok aslında o işin farklı bir boyutu. sunucu bahanesini sanırım paypalın itibarına gölge düşürmemek için kibarlıktan söylüyorlar. bir daha söylüyorum. paypal yurtdışından kazandığınız dolarları tl ye çevirip karşılıksız olarak ülkeye sokuyor. devlet onu kendide yapar istese katrilyon katrilyon basar. bakın olayın bamtelini söylüyorum. o paraların ülkeye döviz olarak girmesi gerekiyor. dövizin yurttaşlarımızın emeği karşılığında tl ye burada çevrilmesi gerekiyor ki ülke ekonomisine katkı sağlasın. peki avrupada nasıl. avrupada paypal döviz ve euro olarak isteğe göre aktarıyor. türkiyeyeyse nah size döviz diyor. devlet ihracatta vergiyi bile kaldırmış döviz girsin diye. paypal kurulalıberi ülkeye 1 dolar yada 1 euro tek bir döviz girmemiştir. azıcık ülkemizi düşünelim artık. devletin açıklayamadığını açıklıyorum. paypal ülkeye karşılıksız tl yani değersiz kağıt soktuğu için kırmızı kart yemiştir.

 43. Paykasa Paykasa

  paypal ülkeye karşılıksız tl yani değersiz kağıt soktuğu için kırmızı kart yemiştir.

  Ön öemeli kart paykasa ile ilgili tüm sorularınızın cevabı için sitemizi inceleyebilirsiniz..

  http://e-paykasakart.com/

  1. 10 € 40 tl ne ya. Hazir meydan bosaldi somurelim diyosunuz yani.

 44. Sanalbayi Sanalbayi

  Ön ödemeli sanal kartlara hem güvenli hem hızlı şekilde https://www.odemekartlari.com/ sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca beş farklı kartı paykasa, jeton, ecovoucher, cashixir ve cashlib bünyesinde barındırmaktadır. Fiyat avantajlarını kaçırmayın.

 45. Paypal' ın yasaklanması ve Dövizin tırmanışı aynı döneme denk geldi .Peki ne oldu sizce iyi mi oldu Türk Parası değer mi kazandı. Paypal üzerinden ihracat ve italat yapanlar vardır. Birçok teknolojik gelişmelere alış verişlere paypal sayesinde

  dahil oluyorduk. Şimdi elde ne var?

 46. Dacia Parça Dacia Parça

  Gözümüz yolda bekliyoruz Paypalı :(

 47. Banner Yap Banner Yap

  Aylar yıllar oldu, Paypalda herhangi bir tık yok, Bddk tarafında da aynı şekilde. Yabancı hesaplarda biriken paralarımızı alamıyoruz.

 48. Paykasa Paykasa

  Paypalın kapanması ülkemizde birçok farklı ödeme yöntemi çıkarttı, çok farklı piyasa oluşturdu. İyimi oldu kötümü oldu bilmiyorum ama farklı şeylere sebep oldu.

 49. Sinemaniz Sinemaniz

  bizim gibi webmasterlar için gerçekten büyük bir zulüm. sadece webmasterlar değil, alışveriş yapacak olan insanlar için de büyük zulüm. Ebay'dan alışveriş yapamaz hale geldik. Umarım en kısa sürede tekrar aktif hale getirilir.

 50. Yurt dışı alışverişlerde çok faydalı oluyordu

 51. Paykasa Kart Paykasa Kart

  Online işlem lerde çok kullanılan bir sitem

 52. Paykasa Paykasa

  ne zaman normale dönecek bu paypal bir bilginiz var mı?

 53. Paykasa Paykasa

  Eskiden en güzel kazanıyorduk bu paypal üzerinden, şimdi alternatif de yok

 54. Herseyburda230133 Herseyburda230133

  #PayPal'ın Türkiyede Faaliyete Tekrar Geçmesini İstiyoruz !!!

 55. Alican Tekeli Alican Tekeli

  Yakında tekrardan girer diye düşünüyorum