iyzico, PayPal alternatifi ve Stripe Atlas rakibi yeni çözümü iyziCrossborder'ı duyurdu [Güncellendi]
Finans

iyzico, PayPal alternatifi ve Stripe Atlas rakibi yeni çözümü iyziCrossborder'ı duyurdu [Güncellendi]

PayPal Türkiye ayrılığı, geçici de olsa, en çok Türkiye'de uluslararası çalışan (potansiyel) girişimcilere zarar verecek. Zira  "Bir PayPal hesabı aç ve işe başla" kuralı artık çalışmayacak. Türkiye'de PayPal kullanan iş yerlerinin yüzde 84’ünün dış pazarlara satış yaptığı düşünüldüğünde, pazarda ciddi bir boşluk oluşacağı aşikar.

Neyse ki boşlukları dolduracak yeterli sayıda alternatif var ve görünüşe göre bunlara yenileri eklenmeye devam edecek.  Türkiye'nin en yenilikçi startup'larından iyzico, bu ihtiyaca en hızlı yanıt verenlerden biri. iyziCrossborder adlı yeni servisini sunmaya hazırlandığını duyuran online ödeme girişimi, Türkiye'den şirketlerin yurt dışından ödeme almasını sağlıyor.

iyzico CEO'su Barbaros Özbugutu, iyzicrossborder'ı duyuran tweet'i, iyzicrossborder'ın Stripe Atlas'a rakip bir çözüm olduğu izlenimini veriyor. PayPal'ın kapanışıyla birlikte Stripe CEO'sunun Türkçe tweet'lerle öne çıkardığı ürün, girişimcilerin ABD'de uzaktan şirket kurup, ödeme almasını sağlıyor. iyzico'nun rakip ürünün lansmanını yapması için daha doğru bir zaman muhtemelen olamazdı.

Ürünle ilgili detayları kısa süre içinde paylaşıyor olacağız.

Güncelleme: iyzico, dövizle ödeme kabul etme özelliği olarak tanımladığı iyziCrossborder’ı resmen duyurdu. iyzico tarafından iletilen açıklamaya göre Türkiye'den yurt dışına satış yapan iyzico müşterilerinin ödeme almasını sağlayacak olan çözüm ilk etapta,  ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini ve İran Riyali ile yapılacak ödeme işlemlerine destek verecek. Çözümün Temmuz 2016 itibarıyla 190 farklı ülkenin para birimini kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanıyor.  

iyziCrossborder'ın yalnızca ödeme değil, ürün teslimatı sürecinde de şirketlere destek olacak şekilde çalışmalar yapıldığı paylaşılan notlar arasında. iyzico CEO'sı Barbaros Özbuğutu ilgili açıklamasında, iyziCrossborder çalışmalarını hızlı biçimde sürdürürken, bir yandan da Türk şirketlerinin yurt dışına sattıkları ürünlerin teslimatını kolaylaştıracak bazı işbirliği projelerini yakında duyuracakları haberini veriyor. 

Yorumlar (11)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Şuan BBDK lisansı almamış / almayı bekleyen tüm ödeme sistemleri riskte... O yüzden beklemede kalınmalı...

 2. Ali Kurt Ali Kurt

  Bu fırsatçılık kabak TADI vermeye başladı. Bunu araştırmadan haber yapmakta yanlış. Bugün herhangi bir bankadan aldığınız posla bile taksit yapıyorken.bu haber çok Anlamsız. Ustalık iyzico'ya birkaç ay önce dolar euro satış yapmak istediğimizi söylediğimizde şimdilik böyle bir planları olmadığını söylemişlerdi. Herşey yarım yamalak

 3. PayPal'ın çukura düştüğü şu günlerde güzel reklam tebrikler.

 4. Taha Gür Taha Gür

  Düşüren kim acaba iyzicomu? avını bekleyen kaplan gibi atıldı valla.

 5. paypalın yerini hiç biri tutmaz

  avrupadan hesap açtıran devam ediyor türk ip adresi ile

  olan trye gelen döviz akışına oldu

  kaybeden türkiye oldu.

 6. N. Keskin N. Keskin

  Peki biz Hollanda dan Turkiye ye satis yapan bir sirketiz ve faaliyetlerimizi tamamen Hollandadan yurutuyoruz. Su ana kadar Paypal kullandik. Bilgilendirmelerde hep yurt icinden yurt disina satista alternatif bahsediliyor. Hollandadan Turk musterilerimiz icin biz nasil bir odeme alternatifi sunacagiz. Iyzico Turkiyede sirketin olmadigi zaman bizede yardim ediyormu?

  1. Iyzico Destek Ekibi Iyzico Destek Ekibi

   Merhaba. iyzico olarak size ulaşmak isteriz. İletişim bilgilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilir misiniz?

 7. Gercek Karakus Gercek Karakus

  Merhaba, Paypal'a alternatif olarak Raklet'i kolaylıkla kullanabilirsiniz. http://blog.raklet.com/tr/paypal-turkiyeden-cekiliyor-peki-simdi-ne-yapmali/

 8. 22 gün sonra ödeme yapan bir aracıyla çalışamam, pek çok firmada çalışmaz.

 9. paypalın alternatifi YOK! Dünya'nın çeşitli pazar yerlerinde paypal ile satış opsiyonu var. iyzico fln yok ve asla olmayacak. yinede iyzico güzel bir şirket.

 10. Biz de ülke içine yayılamayan daha ülke dışına bile çıkamayan TROY'u büyük bir işmiş gibi parlatıp, dünyanın saygınlığını kazanmış uluslararası her ülkenin kabul ettiği, PayPal'ı gönderelim; 10 binden fazla yurtdışına dijital hizmet pazarlayan kobilerin ekmeğini elinden alalım, kapılarına kilit vuralım! Troy dediğinin elinde üçbeş kebapçıdan başka ne var geçen üç senede? Dijital hizmet ihracatımızın sıfırlanmasının sebebi PayPal'ın Türkiye'de olmamasıdır. Dünya'ya entegre olamıyoruz kendi içimizde sıkışık kaldık. Elalem uluslararası ticaret yapıyor. Ordan alıp başka ülkeye satıp dövizi ülkesine getiriyor. Biz de PayPal'ı ülkeye sokmamakta ısrar ediyoruz. PayPal ülkene döviz getirmeni sağlayan aracı bir kurum. Tıpkı kovulan Booking gibi. Asıl gel diye teşvik vermen, teşekkür etmen gerek! Ama yok vizyon sıfır abi. Bir ton müşteriyi kaçırdık. İstiyorlar ki sen kazanma kardeşim, yatırım yapma, yürüme, koşmayalım. Başka da açıklaması yok! Ülkeye döviz gelsin, ekonomi canlansın istemiyorlar. Tüm bunların Erdoğan nezdinde bilinir olduğunu da sanmıyorum herşey alt kadrolardaki bu işlere bakan vizyonsuz iş bilmezlerden kaynaklanıyor. Ki Erdoğan yani Elon Musk ile oturup kalkmış bir adam! Elon Musk kim? PayPal'ı kurup PayPal'a satan adam!

  Olan hizmet üreten, uluslararası ticaret yapan kapısına kilit vuran 10 binden fazla kobilere oldu. Buna sebep olan da işte BDDK başkanı Mehmet Ali Akben ve onun altındaki vizyonu sıfır, iş bilmez adamlar..