Kapgel, yerli ve yabancı yatırımcılardan 1 milyon dolar yatırım aldı!

Kapgel, yerli ve yabancı yatırımcılardan 1 milyon dolar yatırım aldı!

Geçen yıl Türkiye'nin Postmates adayı olarak tanıttığımız Kapgel (iOS, Android), bir yıl geçmeden ikinci yatırımını aldı. Kasım 2015'te çok kanallı perakende markalarına el atan girişim, bu yatırımla önemli yabancı yatırımcıları da arkasına almış oldu.

Bilmeyenler için hatırlatacak olursam Kapgel, her türlü ihtiyacınız için kurye hizmeti sunan bir girişim. Ev ve işyerlerine servis hizmeti olmayan yerlerden sipariş verebiliyorsunuz ve Kapgel kuryesi sizin için o ürünü alıp getiriyor. Yani adından da anlaşılacağı gibi istediğiniz şeyi 'kapıp geliyor'.

4 yatırımcıdan toplam 1 milyon dolar yatırım

Temmuz 2015'te Aslanoba Capital’den 500 bin dolar yatırım alan Kapgel, yeni yatırım turunda toplam 1 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atmış ve yabancı yatırımcıları da arkasına almış. Aslanoba Capital'in yanına yeni yatırımcı olarak Wamda Capital, Addventure Yemek Sepeti'nin kurucu ortaklarından Melih Ödemiş de eklenmiş.

Stratejik yatırımcılar

Wamda Capital'in Kapgel'e yatırım yapması son derece önemli zira hem MENA’nın önde gelen girişim sermayesi kuruluşlarından biri hem de Orta Doğu’nun en büyük lojistik şirketi olan Aramex’in sahibi Fadi Ghandour tarafından yönetilen bir yatırım şirketi. Yani Kapgel'in OrtaDoğu açılımını sağlabilecek stratjik bir yatırımcı. En son Volt’a yatırım yapan Wamda Capital'in Yemeksepeti yatırımı da düşünüldüğünde Türkiye pazarı hakkında bilgi sahibi olduğunu da pekala söyleyebiliriz.

2008’den bu yana Rusya’nın başı çeken tohum yatırım şirketlerinden biri olan Addventure ise KapGel ile Türkiye'deki ikinci yatırımını yapmış oldu. Addventure'ın yatırımları arasında Delivery Club, Timtovisit, Chefmarket.ru ve Nebo.ru gibi birçok başarılı girişim bulunuyor. Addventure, Armut.com geçtiğimiz aylarda tamamladığı yatırım turuna liderlik yapmıştı.

Diğer yandan Melih Ödemiş'in Yemek Sepeti'nden gelen tecrübesi de Kapgel için büyük bir anlam ifade ediyor.

50 binden fazla kullanıcı, 30 binden fazla ürün

Kapgel CEO'su Çetin Öztoprak'tan aldığım bilgilere göre 50 binden fazla kullanıcısı olan Kapgel bugüne kadar 40 bin’den fazla sipariş teslim etmiş. Şu anda Kapgel uygulamasıyla 2 bin 500’den fazla mekandan veya mağazadan 30 binden fazla ürün sipariş edilebiliyor. Keza menüde bulunmayan ürünler için özel sipariş de talep edilebiliyor.

Çetin Öztoprak değerleme ve yurtdışı açılımı hakkında bir bilgi paylaşmıyor ama 2016’nin ikinci yarısı içerisinde büyük işbirlikleri yapacaklarını da ekliyor. Yani önümüzdeki 6 ay içinde Kapgel'in hareketli bir dönem geçireceğini pekala söyleyebiliriz. İlk yurtdışı açılımının ise 2017'nin ilk yarısında olabileceğini tahmin ediyorum.

Kapgel, 2014 yılında Çetin Öztoprak tarafından kurulmuş, Kaan Karamancı ve Nizameddin Ordulu kurucu ortak; Sevecen Oral ise COO olarak Kapgel ekibine katılmıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.