Yapı Kredi, Silikon Vadisi ödüllü FikriMobil yarışmasının kazananlarını açıkladı
Etkinlikler

Yapı Kredi, Silikon Vadisi ödüllü FikriMobil yarışmasının kazananlarını açıkladı

Türkiye'nin önemli bankalarından biri olan Yapı Kredi, Silikon Vadisi ödüllü mobil uygulama geliştirme yarışması FikriMobil'in kazananlarını açıkladı. Yarışmada ilk 3'e giren üniversite öğrencileri, toplam 30 bin TL nakit ödül kazandı.

Kısaca bahsetmek gerekirse FikriMobil 2016, Aralık 2015’te başvuru almaya başlamıştı ve alınan 401 başvuru içinden 9 ekip finale kalmayı başardı. Yapı Kredi Genel Müdürlük Binası’nda 26 Mayıs'ta gerçekleştirilen final gününde de dereceye giren ekipler belirlendi.

Birincilik ödülü yazılım öğrenmeyi kolaylaştıran Scode oldu

Türkiye genelinden yüzlerce projenin başvurduğu FikriMobil'de birinci seçilen uygulama, küçük yaştaki kullanıcıların kodlama becerilerini artırmayı hedefleyen Scode oldu. Oyunlaştırma teknikleri kullanan uygulamanın geliştiricileri Silikon Vadisi'ne gitme hakkının yanısıra 10 bin TL nakit ödül ve Microsoft Türkiye’de Yaz Okuluna katılma hakkı kazandı.

FikriMobil'de ikinci seçilen ve 15 bin TL kazanan ParkKolay adlı uygulama ise adından da anlaşılacağı üzere aracını park etmek isteyen kişileri uygun otoparklara yönlendiren uygulama. Üçüncü seçilen ve 5 bin TL ödül kazanan 5Second adlı uygulama ise insanların reklam algısını, ürün ve marka bilinirliğini analiz etmeyi hedefleyen bir uygulama.

Yapı Kredi, genç üniversite öğrencilerini teşvik etmek adına sadece ilk üç dışındaki bazı girişimci adaylarını da ödüllendirdi. Kişilerin gittikleri mekanlarda video ile check-in yapabilecekleri ve yorum ekleyebilecekleri uygulamayı geliştiren Molocate, 1 yıl IBM Developer Works Premium üyeliği kazandı. Moodie ekibi ise çeşitli kriterler ile izleyicileri analiz ederek, kullanılan puanlama altyapısı ile izleyiciler için en iyi film alternatiflerini önerme fikriyle KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezinde Ön Kuluçka’ya girmeye layık görüldü.

Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, bu yıl FikriMobil’e katılan ekiplerin ve uygulamaların daha iyi söyleyerek hem geleceğe umutla bakmamız gerektiğini hem de önümüzdeki dönemde bu tür organizasyonların devam edeceğinin sinyalini vermiş oldu.

Yarışmanın jüri ve mentor listesini fikrimobil.com'da bulabilir, gelecek dönem başvuları için takibe alabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Ibrahim Ibrahim

  her yıl milyar dolar kar açıklayan bankalar 5, 10 bin tl lik ödüller veriyor ne kadar kan emici pinti rezil olduklarını bir kez daha gösteriyorlar ayıp be ayıp adam gibi para verin şu zeki kardeşlerimize

  1. Faruk Yıldız Faruk Yıldız

   Bu projelerin burada reklamının yapılması bile, verilen 10.000 TL den daha avantajlıdır bence.

  2. +1 Hemen hemen herkesin ortak duygularını kelimelere dökmüşsünüz diye düşünüyorum...

 2. Silikon Vadisi ödülü nedir? Kendi sitesinde Silikon Vadisi Seyahati diyor! Kiden kişiler havasından suyundan mı yararlanacak? Gören de sanırki orada bir network çalışmaları var, demo day veya partnerleri aracılığıyla yatırımcı karşısına çıkacaklar. Silikon Vadisinde ofisleri var, kazananlar orayı kullanıp Amerika'da şirket açacaklar. Seyahat nedir arkadaş ya? Onda bari uçak bileti, otel vs masrafları karşılıyorlardır inşallah.