Avustralya hükümeti 34 milyon TL değerinde bitcoini açık artırmaya çıkaracak

Avustralya hükümeti 34 milyon TL değerinde bitcoini açık artırmaya çıkaracak

Avustralya hükümeti, el koyduğu 16 milyar dolar Avustralya doları yani 34 milyon TL değerindeki bitcoini açık artırmaya çıkaracak. Bu açık artırma ABD dışındaki ilk bitcoin açık artırması olacak.

Sydney'de 20-21 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan açık artırmada 24,518 bitcoin satışa sunulacağı belirtiliyor. İşin finansal tarafını organize eden Ernst and Young, açık artırmanın Avustralya vatandaşlarıyla sınırlı olmadığını söylüyor. Ernst and Young ortaklarından Adam Nikitins da 2012'den bu yana bitcoin işlemlerinin 4 katına çıktığını söyleyerek bitcoinin potansiyeline işaret ediyor. Açık artırmaya Kuzey Amerika'daki ve Avrupa'daki yatırım bankalarının/fonlarının ilgi göstermesi bekleniyor.

Bitcoinler nereden geliyor?

Elbette işin diğer tarafında bu bitcoinlerin nasıl ele geçirildiği sorusu akla geliyor ki Ernst and Young, bitcoinlere suç hasılatı olarak el konulduğunu paylaşmakla yetiniyor. Avustralya Victoria Adalet Bakanlığı sözcüleri de konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınıyor.

Yerel haber kaynakları ise bu 'ganimetin' 2014'te uyuşturucu ticaretine karışan bir Avustralyalı'dan ele geçirildiğini rivayet ediyor. Devletlerin suçtan elde edilen paraları nasıl değerlendirdiği ise (en azından benim için) soru işareti olmayı sürdürüyor. (Konunun uzmanları pekala yorumlarını paylaşabilirler.)

Hükümet destekli ilk açık artırma değil

Hatırlatmak gerekirse ABD hükümeti 2014 ve 2015'te Silk Road (İpek Yolu) baskınıyla 170 bin bitcoini açık artırmaya çıkarmıştı. İpek Yolu’nu kurmak ve başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere yedi farklı suçtan yargılanan Ross Ulbricht ise tutuklanmıştı. Ulbricht'in platform üzerinden yaklaşık 1,2 milyar dolar tutarında satış gerçekleştiği ve 18 milyon dolar değerinde bitcoin kazancı sağlığı belirtilmişti.

Şu anda dolaşımda olan bitcoinlerin değerinin 8 milyar dolar olduğu dile getiriliyor ki bitcoin ile zengin olan bazı isimleri pekala biliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.