MaterialIntroView ile uygulamanıza kullanıcıları bilgilendiren ekranlar ekleyebilirsiniz [Yerli GitHub]

MaterialIntroView ile uygulamanıza kullanıcıları bilgilendiren ekranlar ekleyebilirsiniz [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’ta yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

material-view-android

Web sitelerinde olduğu gibi mobil uygulamalarda da kullanıcılara bilgi verme amaçlı 'giriş aksiyonlarına' sıklıkla rastlıyoruz. Adından da anlayabileceğiniz gibi Android platformundaki uygulamalar için hayata geçirilen MaterialIntroView; uygulama geliştiricilerin kullanıcılar için yönlendirici ve bilgi verici aksiyonlar oluşturabilmesine yarıyor.

Böylelikle uygulama açılır açılmaz butonların ne işe yaradığını ya da menünün altında ne gibi özellikler olduğunu kullanıcılara kolayca aktarabilen uygulama sahipleri, aynı zamanda uygulamaya dair genel bir fikir de verebiliyor.

Bir süredir Android platformu üzerinde uygulamalar geliştiren Mert Şimşek ve Murat Can Bur tarafından hayata geçirilen MaterialIntroView; kısa denilebilecek bir sürede (yaklaşık 4 ay) yoğun ilgi görmüş. Öyle ki; GitHub üzerinde 900 kereden fazla star'lanan kütüphaneyi biz bu yazıyı yazarken 135 yazılım geliştirici fork etmişti.

Material-gorselİkilinin kendi ihtiyaçları sonucunda geliştirmeye karar verdiği MaterialIntroView'in kullanımı ise oldukça kolay. Kütüphaneyi projelerine 'import' eden yazılım geliştiriciler sonrasında söz konusu uyarıların ne zaman, nerede ve ne şekilde gözükeceğini kod üzerinden çeşitli parametrelerle ayarlayabiliyor. Kütüphanenin kullanımı ve konfigürasyon hakkındaki detaylar için MaterialIntroView'in GitHub sayfasına göz atabilirsiniz.

ShowcaseView gibi yine açık kaynak kodlu ve benzer işi yapan alternatiflerine rağmen MaterialIntroView'in tanıtımını doğru kanallarda gerçekleştirdiklerine vurgu yapan geliştiriciler, kütüphaneyi ilk olarak Android Arsenal ve MaterialUp gibi Android dikeyinde güçlü olan mecralarda duyurmuş. Böylelikle en başından itibaren yoğun bir ilgi gören MaterialIntroView; ikilinin sosyal hayatlarında hiç görmediği, dünyanın bir diğer ucundaki geliştiricilerin de katkısını almayı başarmış.

Konuyla alakalı olarak Mert Şimşek'in sözleri şu şekilde: "Bazen bir geliştiricinin açtığı issue’ya başka bir geliştirici cevap veriyor. Ve bu da beni bayağı memnun ediyor. GitHub’da kütüphane paylaşmayı ve açık kaynak projelere destek olmayı seviyorum. Yaklaşık 1 senedir açık kaynak kodlu projeler çıkarıyorum.

Genel olarak şunu söyleyebilirim; bir süredir çalıştığım şirket (Enuygun.com) için geliştirdiğimiz projelerimizde ya da sadece kendi projelerimde kullanmaya yönelik bi çözüm sunmak yerine, daha genel düşünüp bunu açık kaynak kütüphane olarak geliştiriyorum. Sonrasında bu açık kaynak projeyi kendi projeme ya da şirkettki projemize implement ediyorum."

Webrazzi üzerinde MaterialIntroView gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.