Üniversite öğrencilerinin girişimci rol modelleri: Nevzat Aydın, Steve Jobs, Mark Zuckerberg [Sunum]
Girişim

Üniversite öğrencilerinin girişimci rol modelleri: Nevzat Aydın, Steve Jobs, Mark Zuckerberg [Sunum]

Türkiye'nin girişimci ve yenilikçi potansiyelini merak eden Intel, yaptığı bir araştırmayla Hayal Haritası ve Girişimcilik DNA’sı adlı bir rapor yayınladı. Rapor Türkiye'nin genel algısı ve yeni neslin hedefleri konusunda gerçekçi referanslar sunuyor.

Intel'in Future Bright ile gerçekleştirdiği araştırmanın ilk bölümü toplumun genel bir fotoğrafını çekiyor. 10 şehirden 8-55 yaş arası yaklaşık 2 bin kişinin görüşlerini içeren bölümde hayallerimizin meslek odaklı olduğunu göze çarpıyor. Girişim fikirlerine dönüşebilecek “üretken” hayal kurabilenlerimizin oranı da yüzde 15'te kalıyor.

Raporun ikinci bölümünde ise üniversite öğrencilerinin görüşlerine yer veriyor ve yanıtlar gayet olumlu. Üniversite öğrencilerinin yüzde 78’i girişimci olma fikrine sıcak bakıyor. Girişimcilik konusunda en popüler dikeyse teknoloji sektörü. Öğrencilerin 60’ı ‘Türkiye’den milyar dolarlık şirket çıkar mı?’ sorusuna 'evet' yanıtını veriyor.

Future Bright Şirket Kurucu Ortağı Akan Abdula ve Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın bu araştırmanın sonuçlarının geleceğe hazırlanma konusunda önemli olduğuna işaret ediyor ve teknolojiyi tüketen değil, teknoloji üreten bir toplum haline dönüşmemizin önemli olduğunu vurguluyor. Elbette bunun yolunun da öncelikle hayal kurabilmekten geçtiğini ifade ediyorlar.

INTEL DREAMMAP-10MAYIS YAYIN-ORJ.016

Aşağıda söz konusu araştırmanın sunumunu paylaşıyoruz ama bir kaç kritik veriye de yer vermekte fayda görüyorum;

8-55 yaş arasında kadın ve erkeklerle gerçekleştirilen Türkiye Hayal Araştırması’na göre

 • Yetişkinlerin sadece yüzde 14’ü hayal kuruyor.
 • Her 10 katılımcıdan 5’i en büyük hayali; sadece bir meslek sahibi olmak.
 • Hayale meslek ve maddiyat odaklı yaklaşmanın temel nedeni; geleceği güvence altına alma kaygısı.
 • Hayalini meslek olarak tanımlayanların en fazla tercih ettiği meslek öğretmenlik (yüzde 16) ve doktorluk (yüzde 16)
 • olurken, bunları futbolcu/sporcu/antrenör (yüzde 9), sanatçı, pilot ve polis olmak (yüzde 7) izliyor.
 • Hayali maddiyat odaklı düşünenlerin en fazla kurduğu hayal ise kendi işinin sahibi (yüzde 9) olmak.
 • Hayal kurmayı çok sevdiğini söyleyenlerin yüzde 58’i kadın, metropollerde hayal kurma oranı ise yüzde 42. Yani kadınlar ve küçük illerde yaşayanlar daha fazla hayal kurmaya meyilli.

Mark-Zuckerberg-Steve-Jobs-Nevzat-Aydin

Türkiye’nin 15 ayrı üniversitede 500 üniversite öğrencisiyle gerçekleştirdiği girişim odaklı araştırmaya göre ise;

 • Üniversite öğrencilerinin yüzde 78’i girişimci olma fikrine olumlu bakıyor. Erkek öğrencilerde bu oran yüzde 84’e kadar yükseliyor.
 • Gençlerin ana motivasyonları yenilikçi olmak ve kendi işini kurmak.
 • Girişimci olmak istemeyenlerin ise yüzde 39’u girişimcilik ruhuna sahip olmadıklarını, yüzde 33’ü risk almak istemediklerini belirtiyor.
 • Üniversite öğrencilerinin girişimcilik rol modeli sırasıyla Yemek Sepeti'nin kurucu ortağı Nevzat Aydın, Apple'ın kurucu ortaklarından Steve Jobs ve Facebook'un kurucu ortağı Mark Zuckerberg.

Yorumlar (7)
 1. Muhalif Girişimci Muhalif Girişimci

  Yanlış anlaşılmasın Nevzat Aydın'a saygı duyuyorum ve takdir ediyorum ancak bu anketin taraflı olduğunu düşünüyorum. Gençler Nevzat Aydın'ı, hayat felsefesini, iş dünyasındaki duruşunu, başarı hikayesini vs. vs. ne kadar biliyorlar ki bu listeye girmiş ? Bir kaç üniversiteye gidip önünüze gelen 500 kişiye Nevzat Aydın'ı sorsanız %10'unun onu tanıyacağını bile sanmıyorum. Bu aralar Nevzat Aydın için bir PR çalışması yapıldığı düşüncesindeyim, Trabzonsporla vs. Kişisel görüşüm tabiki. Tekrar ediyorum, saygı duyduğum ve takdir ettiğim bir insan ( Kısmen! Tekel olmak için başkalarının ekmeğiyle uğraşmasını destekleyemem )

 2. steve jobs Mark Zuckerberg.ve nevzat aydın bırakın bu işleri artık gidin kendinize reklam şirketi kurun

  Türkiye'ye gerçekten tarafsız bir teknoloji bloğu lazım artık...

 3. Sinan Ergin (@sinanergin) Sinan Ergin (@sinanergin)

  Tamam Nevzat Aydın'ı kötülemiyoruz ama altı üstü yemek siparişi üzerine komisyon alan bir sayfanın nasıl olurda dünya devi girişimcilerden önde gelir?

  Bana hiç inandırıcı gelmedi. Çoğu üniversite öğrencisi Zuckerberg ve Facebook'un hayat hikayelerini dahi bilirken, kaçı Nevzat Aydın'ı tanıyor?

  İnandırıcılığınızı kaybediyor ve haberleri reklam üzerine yazdığınızı düşünüyorum..

 4. Bir de Ramazan Becer var, bilenler var tabikide bilmeyenler için yakında hepiniz duyarsınız

 5. Yurt dışında başarılı olmuş projeleri, "en erken gören kapar" mantığıyla kopyalayan kişileri bir yere kadar takdir ediyorum... Çünkü sonuçta fikir önemli ama uygulamak da önemli... Ama girişimcilik konusunda asıl takdiri hak edenlerin ve rol model olarak gösterilmesi gerekenlerin, dünyaya örnek olan ve en baştan kafa yorularak ortaya konulan girişimler olduğunu düşünüyorum.. İlk aklıma gelenler VoScreen, Udemy, Scorp...

 6. Türkiye'deki en büyük sorun insanların hayal bulutlarının gerçek hayata kıyasla aynı pararlelde uçuyor olmasından dolayı yapmaya yeltenecek cesareti bulunmamasıdır. Yani demek istediğim bir gencimizin yeni bir uygulama çıkarmaya kalkması ve her sabah kalktığında bu uygulamayı milyonların aynı anda kullandığını hissetmesini istemesi uçuk bir hayal. Ama imkansız değil. Eğer Türk gibi düşünüyor ise imkansız. Çünkü Türkiye'de daha önce milyar dolarlık bir değerleme veya milyonların her dakika aynı anda ziyaret ettikleri bir yenilikçi girişim bulunmamış olmasıdır. Türk gençleri bunu yapan birini bekliyor. Ardından "aa bak demek ki Türklerde yapabiliyor." deyip kendi fikri için harekete geçecektir. Gençler bu ülkede şu anlık çevresine sanki imkansızı başarmış gibi gözüken ama aslında tek bir fırsatı değerlendiren yani girişimciliğin en temel şartını yerine getiren birini örnek gösteriyor. Ve bu isim sadece ülkenin mikro ondalık sayılarla ifade edilen bir kesimi tarafından anılıyor. Bence bu ülkede örnek alınmaya değer hiç bir isim yok. Bu zekanızın veya durumunuzun elverdiği bir şey değil hayallerinizin uç noktasının olmayacak kadar büyük olması ve umudunuzun hiç bir zaman tükenmemesiyle alakalıdır. Keşke bu kadar geç uyanmasaydık gerçi hala uyanmışta değiliz ama bir şeylerin farkına vardık...

 7. benzer bir modeli olan projeye ile ugrasiyoruz. Nevzat beyin yasadiklarini simdi daha iyi anliyorum. 20 sene daha ys anlatsa yeridir. hayal etmesi 1 restaurantlari inandirmasi 2 son kullaniciya anlatmasi 3 inanilmaz bir enerji gerektiriyor.