Bumeranga dönen fizy yeni özellikleriyle kalıcı olabilir mi?
Mobil

Bumeranga dönen fizy yeni özellikleriyle kalıcı olabilir mi?

Yeniden fizy.com'dayız. Oval hatlarıyla daha arkadaş canlısı ve küçülen logosuyla daha dinamik bir izlenim veren bir fizy var bu kez karşımızda. Üstelik konuşkan ve hatta laf ebesi. Bunda tüm takipçilerine bir açıklama borçlu hissetmesinin payı olsa gerek zira fizy bir yıldan uzun süredir ortalarda yok. Şubat 2015'te Turkcell Müzik'e entegre edilen fizy'ye bu kez Turkcell Müzik uygulaması entegre edildi... Uzun ve dolambaçlı bir yoldan sonra fizy, sessiz sedasız aramıza döndü.

Aklı, doğal olarak, karışanlar için Turkcell'in yaklaşık beş yıldır üzerinde çalıştığı fizy, son iki yıldır belirsizlikle yüzleşiyordu. 2014'te Turkcell iştiraki Turktell ile birleşen fizy'nin bir Turkcell markası haline gelmesi beklenirken, Turkcell Şubat 2015'te fizy'yi Turkcell Müzik ile entegre etti. Aradan geçen sürede ürünle ilgili geliştirmelere devam eden Turkcell, yenilenen fizy'yi Nisan ayı sonunda piyasaya sundu. Turkcell Müzik de artık fizy oldu...

Turkcell'in mobil öncelikli bir ürün olarak geliştirdiği yeni fizy, müzikle birlikte video içeriğe de yer vermesiyle ayrışıyor. Spotify, Apple Music gibi küresel muadillerine göre Türkçe müzik ve video müzik vurgusuyla ayrışıyor yeni fizy. Tipik bir müzik uygulaması gibi ücretli abonelerinin milyonlarca şarkıya reklamsız erişimini sağlayan uygulama, radyolar ve ruh haline göre çalma listeleri sunuyor. Yeni fizy'de offline dinleme, müzik indirme ve videoları arka planda oynatırken çalmaya devam etme özellikleri de mevcut.

fizy

Yeni fizy büyük olasılıkla kullandığınız Spotify ya da Apple Music'e tam anlamıyla rakip bir uygulama değil, zira fizy küresel hedefli bir uygulama değil. İyi bir müzik uygulaması için tartışmalı bir karar da olsa fizy müziklerini "Yerli" ve "Yabancı" şeklinde sınıflandırıyor. Çünkü bu Türkiye'de çok yaygın bir pratik ve fizy Türk kullanıcıların alışkanlıklarına göre geliştirilmiş bir uygulama: Örneğin fizy'nin radyoları arasında, Spotify ya da Apple Music'te asla göremeyeceğiniz Esnafın Sesi adında bir radyoya rastlamanız mümkün.

fizy'nin aylık abonelik ücreti 6.99 TL'den başlıyor. İki teklifle sunulan fizy'nin alt paketinde, internet paketinden tüketmeden video izleme süresi 1 saatle sınırlı. Eğer 9.99 TL'ye üst paket (fizy video müzik) alırsanız sınırsız video izleme özgürlüğünüz bulunuyor.

fizy.com

Küresel müzik dinleme uygulamalarının öncelikli hedef kitlesini şehirli, eğitimli ve/ya genç bireyler oluştururken fizy, sadece Türkiye'de çok daha geniş bir kitleyi hedefliyor. Bu özelliğiyle ayrışan fizy, müziğin de mobilden dinlendiği bir dönemde Turkcell için ciddi değer yaratabilecek bir uygulama olabilir. Bu kez kalıcı olabilmesi için yalnızca müşterilerle değil, sanatçılarla ve yapımcılarla da konuşan bir uygulama olması gerekiyor. Bu haliyle müzik tüketimi üzerine kurgulanan fizy, kısa vadede başarabilse de, uzun vadede Turkcell'in başını ağrıtmaya devam edebilir.

Yorumlar (5)
 1. Sayın Turkcell Yetkilileri,

  Çok değerli pazarlama stratejilerinizi anlamak adına inanın çok çaba sarfediyorum ve maalesef başarılı olamıyorum!

  Şu sayacağım bir kaç madde ile alakalı keşke biriniz bir iki kelam etse de aydınlansak!

  1- Devasa pazarlama bütçelerinize rağmen FIZY neden lokal pazara hitap ettiriliyor? Neden eski FIZY gibi GLOBAL-i hedeflemiyor?

  2- BIP adında gayet başarılı bir mesajlaşma uygulamanız var. Yer yer kullandığımda oldu. Bu güzide uygulama neden TURKCELL adı ile pazarlanmaya çalışılıyor? Neden WHATSAPP, LINE vs. gibi sadece kendi adı ile yola devam ettirilmiyor? Yahu kimse düşünmüyor mu, biz TURKCELL adını zikredersek diğer operatör kullanıcıları ürker diye? Ve tabi ki GLOBAL pazar yine düşünülmüyor!

  3- Müthiş kurumsal dünyanızla ve BOĞAZİÇİ-li, ODTÜ-lü çalışanlarınızla başarabildiğiniz tek şey SIM KART satmak mı?

 2. büyük bir bütçe ile fizy kullanıma açılıyor ama uygulamanın appstore açıklamasında turkcell müzik ismi zikrediliyor. fizy.com a giriyoruz halen daha yapım aşamasında. turkcell müziğin web sayfasına gidiyoruz ismi hala turkcell müzik ama site tasarımında her yere fizy yazılmış. bişey sorabilir miyim? ne içtiniz lan?

 3. Tokalak Tokalak

  Geri dönen bir şey göremedim!

 4. Melihkotbasmelih Melihkotbasmelih

  Kullanıcıların gözünde "süreklilik" sağlayamayan her türlü proje bu zamana kadar rafa kalkmıştır. Bundan sonra işi daha zor..

 5. Tuanaekmekcioglu Tuanaekmekcioglu

  Turkcell'in dünya çapında olabilecek bir girişimi alıp hiç ettiği yetmedi, onu o kadar kötü ve kullanışsız bir hale soktu ki, mevcut kullanıcıyı da kaybetti. Fizy için çok üzülüyorum, Turkcell için daha da çok üzülüyorum.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri