Bumeranga dönen fizy yeni özellikleriyle kalıcı olabilir mi?

Bumeranga dönen fizy yeni özellikleriyle kalıcı olabilir mi?

Yeniden fizy.com'dayız. Oval hatlarıyla daha arkadaş canlısı ve küçülen logosuyla daha dinamik bir izlenim veren bir fizy var bu kez karşımızda. Üstelik konuşkan ve hatta laf ebesi. Bunda tüm takipçilerine bir açıklama borçlu hissetmesinin payı olsa gerek zira fizy bir yıldan uzun süredir ortalarda yok. Şubat 2015'te Turkcell Müzik'e entegre edilen fizy'ye bu kez Turkcell Müzik uygulaması entegre edildi... Uzun ve dolambaçlı bir yoldan sonra fizy, sessiz sedasız aramıza döndü.

Aklı, doğal olarak, karışanlar için Turkcell'in yaklaşık beş yıldır üzerinde çalıştığı fizy, son iki yıldır belirsizlikle yüzleşiyordu. 2014'te Turkcell iştiraki Turktell ile birleşen fizy'nin bir Turkcell markası haline gelmesi beklenirken, Turkcell Şubat 2015'te fizy'yi Turkcell Müzik ile entegre etti. Aradan geçen sürede ürünle ilgili geliştirmelere devam eden Turkcell, yenilenen fizy'yi Nisan ayı sonunda piyasaya sundu. Turkcell Müzik de artık fizy oldu...

Turkcell'in mobil öncelikli bir ürün olarak geliştirdiği yeni fizy, müzikle birlikte video içeriğe de yer vermesiyle ayrışıyor. Spotify, Apple Music gibi küresel muadillerine göre Türkçe müzik ve video müzik vurgusuyla ayrışıyor yeni fizy. Tipik bir müzik uygulaması gibi ücretli abonelerinin milyonlarca şarkıya reklamsız erişimini sağlayan uygulama, radyolar ve ruh haline göre çalma listeleri sunuyor. Yeni fizy'de offline dinleme, müzik indirme ve videoları arka planda oynatırken çalmaya devam etme özellikleri de mevcut.

fizy

Yeni fizy büyük olasılıkla kullandığınız Spotify ya da Apple Music'e tam anlamıyla rakip bir uygulama değil, zira fizy küresel hedefli bir uygulama değil. İyi bir müzik uygulaması için tartışmalı bir karar da olsa fizy müziklerini "Yerli" ve "Yabancı" şeklinde sınıflandırıyor. Çünkü bu Türkiye'de çok yaygın bir pratik ve fizy Türk kullanıcıların alışkanlıklarına göre geliştirilmiş bir uygulama: Örneğin fizy'nin radyoları arasında, Spotify ya da Apple Music'te asla göremeyeceğiniz Esnafın Sesi adında bir radyoya rastlamanız mümkün.

fizy'nin aylık abonelik ücreti 6.99 TL'den başlıyor. İki teklifle sunulan fizy'nin alt paketinde, internet paketinden tüketmeden video izleme süresi 1 saatle sınırlı. Eğer 9.99 TL'ye üst paket (fizy video müzik) alırsanız sınırsız video izleme özgürlüğünüz bulunuyor.

fizy.com

Küresel müzik dinleme uygulamalarının öncelikli hedef kitlesini şehirli, eğitimli ve/ya genç bireyler oluştururken fizy, sadece Türkiye'de çok daha geniş bir kitleyi hedefliyor. Bu özelliğiyle ayrışan fizy, müziğin de mobilden dinlendiği bir dönemde Turkcell için ciddi değer yaratabilecek bir uygulama olabilir. Bu kez kalıcı olabilmesi için yalnızca müşterilerle değil, sanatçılarla ve yapımcılarla da konuşan bir uygulama olması gerekiyor. Bu haliyle müzik tüketimi üzerine kurgulanan fizy, kısa vadede başarabilse de, uzun vadede Turkcell'in başını ağrıtmaya devam edebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.